Müthiş Psikoloji

Müthiş Psikoloji

Yazar
7.4/10
37 Kişi
·
115
Okunma
·
2
Beğeni
·
496
Gösterim
“Kendinizi başka birisinin düşüncelerine göre incelemeye çalışırsanız hep ikinci el bir insan olarak kalırsınız...”

Jiddu Krishnamurti
“Biz hayır demeyi, işim var demeyi, olmaz demeyi beceremeyen insanlarız... Yorgunluğumuz bitmez bizim...”

Reşat Nuri Güntekin
“Şunu iyi bilmelisin, önüne çıkan yanlışa ne kadar çabuk hayır dersen, doğru karşına o kadar çabuk çıkar...”

Anonim
“Yüzleşmek istemediğiniz, geriye ittiğiniz, kendinize itiraf etmediğiniz her şey size özgürlük getirecektir..”
“Yasaların işlemediği tek bir hırsız vardır ve bu hırsız insanoğlunun en değerli şeyini çalar: Zaman...” der Napolyon...
176 syf.
·26 günde·10/10
Kulağa çok basit bir kelime gibi gelen 'Hayır'ın önemi işte burada devreye giriyor. Kimimiz etrafımızdakileri kırmamak için kimimiz ise belki farkında bile olmadan bize sunulan birçok öneriye 'Evet' diyoruz. Tüm bunların sonucunda, kendimizi belki de çok istemediğimiz bir şeyi yaparken bulabiliyor ve daha da önemlisi asıl yapmak istediklerimizden vazgeçebiliyoruz. 'Hayır' diyebilmeyi öğrenmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil..Çünkü sizi siz yapan sınırlarınız, önemsiz gibi görünen küçücük ayrıntıların mücadelesi içinde silinip gidiyor. "özgürlük" sandığınız gibi "sınırsız" olmak demek değil, tam tersine net ve güçlü sınırlara sahip olabilmenizle ilgilidir. Diğer bir deyişle, hayır diyebildiğiniz ölçüde, özgürlük alanınıza sahip çıkarsınız.

'Hayır Diyebilme Sanatı' sınırlarınızı doğru çizerek, kendinize geniş bir özgürlük ve özgüven alanı yaratmanın incelikleriyle dolu, duyarlı bir rehber..Siz de ''Hiç boş vaktim yok,", "Kendime zaman ayıramıyorum,", "Hiçbir şeye yetişemiyorum"… gibi cümleler kuruyorsanız 'Hayır Diyemeyenler Kulübü'nün bir üyesisiniz ve bu kitabın size söyleyecek çok şeyi var. Hayır diyemediğiniz durumlarda yaşadığınız vakit kayıpları ve iç sıkıntıları, Kendi hayatınızın dümeninin elinizden kayıp gitmesi karşısında kaldığınız o çaresiz durumdan kurtulmak sizin elinizde.Unutmayın! En ağır yük hayır demeyi bilmeyen insanın yüküdür bir ömür başkalarını taşır sırtında..
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Aslında buraya yazacaktım birşeyler fakat kitabin bir sayfasında yazı düşündüklerimi dile getirdi .
ALINTI 160 SAYFA
" Hayır demek hayat yolunuzda önünüze gelecek yeni şeylere evet demektir . Hayatta kalmak için kullandığınız ve ise yarar sandığınız yöntemler çoktan paslanmış olabilir . Düzgün sandığınız ilişkiler çoktan ömrünü doldurmuştur belki de . Siz alıştığınız ama sürdürmek istemediklerinizi terk ettikçe ve hayır dedikçe hayatın dengesi gereği sizin için de yeni fırsatların değerlendirilebilme olasılıklarını hayatınıza dahil etmiş olursunuz .
Unutmayın hiç kimse ya da hiçbir şey vazgeçilmez değildir . Kötü olan bir şey yoktur , yeni vardır ve yeniye alışmanız için de geçirmeniz gereken zaman . "
173 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bana müthiş hitap eden bir kitaptı. Sebebi bende hayır diyemeyenlerdenim. Gerçekten olaylara farklı bakmam gerektiğini hatırlattı. İnsanların hepsinin aynı olmadığını ve kendimi kimseye göre şekillendirmeden, tabiri caiz ise birazcık bencil olmamı bir kez daha anladım. Bence okuyun. Biraz da olsa farklı bakın çevrenize. Eyvallah...
176 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Aristoteles, insan yaşamının mülklerini üç sınıfa ayırır:
1. Bir kimsenin ne olduğu(kişiliği)
2. Bir kimsenin neye sahip olduğu(mülkü)
3. Bir kimsenin neyi temsil ettiği(başkalarının düşüncesinde nasıl bir imaja sahip olduğu)

Çoğumuz 3. Maddeye o kadar takılmışız, o kadar kendimizi başkalarına pelerinli bir süperkahraman gibi göstermeye odaklanmışız ki öz değerlerimizi başkalarının bize olan cüretini görmezden gelmişiz. Buna dur demenin yegane çözümü "hayır" diyebilmektir. Karşınızdakiniz çok yakınınız dahi olsa bazen güzel bir HAYIR'ı hakeder. Bunu ondan esirgemeyin...
176 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Etrafımızdakilere karşı kırarım diye, kaybetme korkusu, sevilmeme korkusu herkes gibi bizde yaşarız. Kitapta bize hayır diyemediğimiz her konuda sınırlarımızın ihlal edilmesine izin vermemek gerektiğini, kendi varlık ve benliğimizin arasındaki sınırları doğru ölcüde dengede tutmamızı dile getiriyor. Hayır diyememek kişilik sorunu olarak algınlamamalı, tam tersi o kişinin benliğini kaybetmesidir. Kendini çözümleyemeyen insan benliğini bilemez ve dış etmenlere karşı benliğini kaybeder. O yüzden hayır demek ne kadar küçücük gibi görünse de, hayır diyebildiğimiz ölçüde, özgürlük alanına sahip oluruz.
176 syf.
·Beğendi·6/10
Ara ara motive etsede kitabın genelinde kendini tekrar eden sayfa ve söylemler çoğunlukta ,ana tema belli ana temanın etrafında aynı örnekler çokça işlenmiş. Okunabilir,kesinlikle zaman kaybı değil ama çok daha iyi hayır sanatını işleyen eserlerin olduğu kişisel gelişim örnekleri mevcut.

Yazarın biyografisi

Adı:
Müthiş Psikoloji
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 115 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 266 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları