Alice Sebold

Alice Sebold

Yazar
7.7/10
37 Kişi
·
121
Okunma
·
5
Beğeni
·
1502
Gösterim
Adı:
Alice Sebold
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Madison, Wisconsin , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Eylül 1963
Alice Sebold, Lucky ve The Lovely Bones ve Almost Moon romanları da dahil olmak üzere üç en çok satan kitapların yazarıdır. Çalışmaları elli dile çevrildi ve New York Times ve The Guardian'da diğer yayınlar arasında yer aldı. RAINN.org (Tecavüz, Kötüye Kullanım ve Ensest Ulusal Ağı) için Ulusal Liderlik Konseyi üyesidir. Kaliforniya'da yaşıyor.
"Ev el değiştirdikten sonra, yeni sahipleri garajın zeminindeki koyu renkli lekeye bakıp cık cık etmişlerdi. Müşterileri getirirken emlakçı bunun yağ lekesi olduğunu söylemişti ama Bay Harvey'in taşıdığı çuvaldan süzülen ve betona dökülen bendim. Dünyaya verdiğim gizli işaretlerin başlangıcıydı bu."
Derin nefes al ve tut. Giderek daha uzun süre hareketsiz kalmaya çalış. Kendini küçült ve taş gibi yap. Duygularını kaldır ve kimsenin göremeyeceği bir yerin altına sakla.
344 syf.
·9/10
İncelemeye başlamadan önce bu kitap çok hassas bir konuyu işliyor ve 18 yaşından küçükseniz bu kitabı ve bu kitabın incelemesini okumanızı asla önermiyorum.

Konuya gelecek olursak 14 yaşındaki Susie Salmon bir gün okuldan dönerken yan komşuları olan bay Harvey tarafından öldürülür.(Öldürülmekle de kalmaz sadece burayı uzun tutmak istemiyorum.)Kendini cennetini beklerken arafta bulur ve neler gördüğünü anlatır bize bu kitapta.Katilinin onu öldürdükten sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatını devam ettirmesini,ailesinin günlerce süren çaresizliğini ve onu arama çabasını,yıkılan hayallerini,hayatında yapmak isteyipde yapamadıklarını ve daha fazlasını.

Kitabı okurken ben hüngür hüngür ağladım yazarın duyguları bize aktarması o kadar sağlam ve güzeldi ki ben mest oldum.Kitabın bu kadar hassas bir konuyu bu kadar güzel işlemesini çok beğendim,özellikle karakter analizlerini her karakterin duygu düşüncelerini hatta çocukluklarını geleceklerini geçmişlerini her yönüyle anlatmasını da çok beğendim.Kitabın hem ilahi bakış açısı ile yazılmasını hem de birincil bakış açısı ile yazılmasına da hayran kaldım ben bu kitabı fazlası ile beğendim.Kitap fazlası ile psikolojik öge ve felsefe içeriyordu,direk sizi içine alan bir anlatımı vardı.Tek beğenmediğim şey sonuydu.

Filmi de var bu kitabın ancak fazlası ile sadeleştirilmiş.Siz bu kitabın filmini izlemekle sadece buz dağının görünen yüzünü görüyorsunuz başka hiçbir şey görmüyorsunuz bunu açıkça iddia edebilirim.

Yazarın bu konuyu nasıl bu kadar iyi anlattığını ve neden bu konuyu seçtiğini merak ettiğim için araştırdım ve aynı olay onun da başına gelmiş,bu sonuca ulaştım.

Bu kitabı kaçırmayın derim.
Kitaplarla kalın. :)
368 syf.
·7/10
Susie Salmon adındaki 14 yaşındaki küçük bir kızın öldürülmesini ve bundan sonra katilini, ve perişan olan ailesini araftan izlemesini anlatan dram,fantastik ve insanlığın anlamını yeniden sorgulatan kitap.
Ayrıca 2009 yılında filme uyarlanmış bir kitap şimdi gidip filmini izleme zamanı
*İyi okumalar.
286 syf.
·Beğendi·7/10
Alice Sebold bilindiği üzere çok fazla kitaba sahip olmayisina rağmen bir gerçeği kaleme almış ve eminim ki okuyan herkes kitabin baslarinda tecavuze ugrayan bir kızın nasil talihli olabileceğini sorgulayacaktır. Bu da kitabi sürükleyici hale getiren ve merak uyandıran kısmı aslinda. Toplum bize sadece korkuyu öğretir ama zor günlerimizde ne yapmamiz gerektiğini öğretmez zaten toplum bize yardim da edemez. Kendi düştüğümüz yerden yine ancak kendi çabamızla kalkabiliriz tam da insanlara bunu empoze eden bir kitap. Kesinlikle tavsiye ediyorum bayan erkek olarak da lütfen sinirlandirmayiniz.
368 syf.
·8 günde·6/10
Fikir olarak beğendim. Öldükten sonra etrafındaki insanların tepkilerini, hayatlarına nasıl devam ettiklerini, katilini seyretmek ilginç bir fikir. Çok saçma bulduğum taraflarda vardı. Bir seferliğine dünyaya dönmesi filan. Genel olarak sevdim. Filmi de varmış. Ama ben izlemek istemiyorum. Çocuklarla ilgili olan bu tarz filmler beni mutsuz ediyor. Kitabı çok birşey bekleyerek okumayın derim.
368 syf.
·8/10
Kendi halinde yaşayan, bebek evi yapan sıradan bir adam sizce ne kadar tehlikeli olabilir?! Bu adamın ağacın altından yer altına inen bir sığınağı var desem casus mu derdiniz?!
Henüz ergen olan kızları kaçırıp tecavüz eden, sonra öldürüp bir bilekliğini eşyasını diğer kurbanlarından aldığı eşyalardan oluşan koleksiyonuna ekliyor ..
Cennetinden bakıp ölümü sonrası ailesini izleyen kızın öyküsü..
Güzel olsa da biraz ağırdı..
368 syf.
·15 günde·10/10
Başından geçen kötü bir olay sonucu küçük yaşta hayatını kaybeden 14 yaşında bir genç kızın cennetinden anlattıklarını konu alıyor kitap. Bir yandan cennette iyi bir yaşam sürerken bir yandan da gerçek hayatı izliyor. Ailesini, arkadaşlarını, katilini, akıp giden zaman içinde herkesin büyümesini, yaşlanmasını... Her şeyin nasıl değiştiğini izliyor.

Kitabı okuduğum zaman hamileydim. Gözyaşları içinde okumuştum ve gerçekten etkilemişti. Okunmaya değer bir kitap kesinlikle.
368 syf.
·Puan vermedi
Küçük bir kızın komşusu tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmesiyle başlayan bir öykü. Küçük kız öldükten cennete gider ve oradan ailesini, katilinin bulunma sürecini izler; bu arada cennetten de arkadaşlar edinir. Ben çok severek okumuştum okumanızı tavsiye ederim.
368 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap Susie’nin ağzından anlatılıyor, tabii ki cennetten... On dört yaşında öldürülen ve arafta kalan Susie’nin ağzından...
Ayrıntılı ve basit bir anlatımı vardı. Günümüzde duyduğumuz, okuduğumuz çocuk katillerinden birini okuyoruz. Üzüldüm, sinirlendim hatta küfür ettim. Yıllar geçerken, aileler yaşarken, ufak çocuklar büyümeden uzaktan ailelerini izliyor’un romanı bu kitap kısacası. Bazı yerlerinde ufaktan sıkılsam da güzeldi. Kurgusu biraz fantastik ve dram karışımı diyebilirim. Beğenerek ve üzülerek okudum.
.
Kitap 2009 yılında sinemaya uyarlanmış ve filmi de izledim. Filmde bu kadar ayrıntı ve duygu yoktu. Hatta azcık saçma geldi bana. Kesinlikle seçim yapacaksanız, duygu istiyorsanız kitabını okuyun derim.
.
“Soyadım Salmon’dı, balık adı gibi; ilk adım Susie. 6 Aralık 1973’te öldürüldüğümde on dört yaşındaydım. Katilim bizim semtten bir adamdı. Annem onun bahçesinin kenarlarına ektiği çiçekleri sever, babam arada bir onunla gübrelerden konuşurdu.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Alice Sebold
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Madison, Wisconsin , Amerika Birleşik Devletleri, 6 Eylül 1963
Alice Sebold, Lucky ve The Lovely Bones ve Almost Moon romanları da dahil olmak üzere üç en çok satan kitapların yazarıdır. Çalışmaları elli dile çevrildi ve New York Times ve The Guardian'da diğer yayınlar arasında yer aldı. RAINN.org (Tecavüz, Kötüye Kullanım ve Ensest Ulusal Ağı) için Ulusal Liderlik Konseyi üyesidir. Kaliforniya'da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 121 okur okudu.
  • 35 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.