Anthony Storr

Yazar 8,2/10 · 6 Oy · 5 kitap · 15 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
6 puanlama · 27 alıntı
0 haber · 618 gösterim
15 okur kitaplarını okudu.
27 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Anthony Storr'un Biyografisi

Eğitimini Winchester, Christ's College, Cambridge'de ve Westminister Hastanesi'nde tamamladı. 1944'te doktor olarak mezun oldu. Daha sonra psikiyatri alanında uzmanlaştı. Sunday Times, Times Literary Supplement ve The Independent gibi gazetelerde araştırma yazıları yayınlandı. Royal College of Physicians, Royal College of Psychiatrists ve Royal Society of Literature'da öğretim üyesi olarak çalıştı. Oxford'da emeritus profesör oldu.
Yusuf, bir alıntı ekledi.
26 Mar 2017

"Where love reigns, there is no will to power; and where the will to power is paramount, love is lacking."

Jung'dan Seçme Yazılar, Anthony StorrJung'dan Seçme Yazılar, Anthony Storr
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
11 Ara 2017

Hastalarım arasında yaşamlarının ikinci yarısını yaşayanlardan -yani otuz beş yaş üzerinde olanlar- hemen hepsinin sorunlarının kökeninde yaşamlarında dini bir bakış açısı bulamamaları vardır. Hepsinin de hastalanmalarının nedeninin dinlerin inananlara sundukları şeyden yoksun kalmaları olduğunu söylemek doğru olacaktır.Hiçbiri dini bakış açılarını tekrar kazanmadan gerçekten iyileşmemişlerdir. Bu dini bakış açısının elbette, hiçbir inançla ya da bir kilisenin üyesi olmakla ilgisi yoktur.(Jung)

Öteki Peygamberler, Anthony Storr (Sayfa 113 - Okuyan Us Yayınları)Öteki Peygamberler, Anthony Storr (Sayfa 113 - Okuyan Us Yayınları)
Aydın Nasuh, bir alıntı ekledi.
19 Nis 2017 · Kitabı okuyor

Eşcinsel Erkek
Her erkek çocuk için annesiyle ilişkisi onun için bir güvenlik gereksemesini karşılar ama aynı zamanda da bir tehdit öğesi oluşturur. Başlangıçta çocuğun sevgi dolu bir
korumaya gereksemesi vardır; büyüdükçe kendisini kur­tarmaya yönelmesi gerekir, yoksa adeta hadım edilmiş gi­bi, kendi erilliğini gerçekleştiremeyerek, annesinin "ön­
lük bağlarına bağlanır" ve öylece yaşar.

Cinsel Sapmalar, Anthony Storr (Sayfa 96)Cinsel Sapmalar, Anthony Storr (Sayfa 96)
Aydın Nasuh, bir alıntı ekledi.
20 Mar 2017 · Kitabı okuyor

Çünkü aşk, kişinin kendisinde gördüğü eksikliği sevdi­ğinde bulması, böylece de sevgilinin farklı yanlarıyla kendi eksikliklerini tamamlamasıdır.

Cinsel Sapmalar, Anthony StorrCinsel Sapmalar, Anthony Storr
Aydın Nasuh, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 2017 · Kitabı okuyor

Bu bü­tünsel olarak kabul edilme duygusu, olasılıkla, çocuğun daha sonraki yaşamında duyacağı özgüvenin asıl kayna­ğıdır; çünkü, bir bütün olarak ana-babası tarafından "ka­bul edilmesi"nin nedeni yalnızca kendisinin var oluşudur ve bunun karşılığında kendisinden hiçbir şey beklenme­mektedir.

Cinsel Sapmalar, Anthony StorrCinsel Sapmalar, Anthony Storr
Aydın Nasuh, bir alıntı ekledi.
01 Mar 2017 · Kitabı okuyor

Mar­garet Mead'in de belirttiği gibi, kadının çocuk doğurması olağanüstü bir olaydır ve kadının kadınsılık rolünde başa­rılı olduğu duygusunun sürekli olmasını sağlayan ve ko­laylaştıran bir etmendir.

Cinsel Sapmalar, Anthony StorrCinsel Sapmalar, Anthony Storr
Erim Asya, bir alıntı ekledi.
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cinsel sapma içinde olan insanların, böyle olmayı bilinçli olarak istemedikleri üzerinde yeterince durulmamıştır. Bu kimselerin başına dert olan itkiler ve fanteziler, onların bilinçli ve gönüllü seçimleri değildir. Bu itki ve fanteziler, düşlerimizi ne kadar denetim altına alabiliyorsak, ancak o kadar denetlenebilirler.

Cinsel Sapmalar, Anthony Storr (Sayfa 137)Cinsel Sapmalar, Anthony Storr (Sayfa 137)
Erim Asya, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuğun zihninde yer etmiş olan cinsellikten kaynaklanan suçluluk duygusu, sapma eğilimlerinin açığa çıkmasına yol açar; çünkü bu duygu, normal gelişimin önünü, bir ırmağın önünü kapatan baraj gibi kapatarak, cinsel itkileri daha dolaylı, daha dolambaçlı yoldan açığa çıkmaya zorlar.

Cinsel Sapmalar, Anthony StorrCinsel Sapmalar, Anthony Storr
Aydın Nasuh, bir alıntı ekledi.
01 Mar 2017 · Kitabı okuyor

Sevgiye başkaldırmak, yet­keye ( otorik) başkaldırmaktan daha zordur.

Cinsel Sapmalar, Anthony StorrCinsel Sapmalar, Anthony Storr
Bütün Alıntıları Göster

Anthony Storr kitap incelemeleri

Samet Ö., Yaratma Dürtüsü'ü inceledi.
 06 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Sıkıcı felsefe ve edebiyat derslerinde öğretilmeye çalışılan bir konu pıhtısı olan 'yaratma' olgusu dürtü müdür yoksa isteyerek yapılan bir şey midir sorusu özellikle kitabın başlarında sorgulanarak başlanıyor, cevabı ise kitabın isminden belli.
Bir konu hakkında birikiminiz vardır ama bu birikimün taşkınlık yaptığı nadir zamanlar olmasa sanat adına neredeyse hiçbir şey icra edilemezdi desek yerinde olur. İlham perisi beklemediğiniz zamanlarda vurabilir sizi; yazmazsanız, çizmezseniz, notalara dökmezseniz ölecekmiş gibi olursunuz, sanki içinizde bir volkan vardır da patlamak ister, bazen yakar kül eder sizi bazense güller, gülücükler açtırır yüzünüzde.
Kitapta birçok yazar, şair, ressam ve müzisyene yer verilmiş hatta psikanalizsel bir bakışla özel hayatınlarına dahi inilerek okura güzel bir düşünme ortamı sunulmuş. Bu kadar bilgiyi hikayeleştirerek, gerçek olaylardan yola çıkarak sunmak da bu zor konulara akıcılık katmış açıkçası.
Sanatla alakalı çok fazla görüşe yer verilmiş bu açıdan doyurucu bir kitap olduğunu da belirteyim. Bunlardan değinmek istediğim ve benim en çok dikkatimi çeken düşünce, insanın bastırılmış duygularının sanatla dışa vurumu düşüncesi. Ayrıca neden aynı olaylara maruz kalan kişilerden biri sanatçı olurken diğeri nevrotik oluyor sorusuna cevap aranırken aynı zamanda eğer nevrotikler iyileştirilseydi ortada sanata dair ne kalırdı gibi zor bir konu da tartışılıyor. Kitabın en güzel yanı benim kanaatimce, sorgulama şeklinde ilerlemesi ve bu konudaki bilgi ve görüşleri ortaya serip size tabiri caizse afiyet olsun demesi. Yaratıcılık ve sanatçının dürtüsü konularına ilgisi olanların kaçırmaması gereken bir kitap. İyi okumalar.