Erol Bilbilik

Erol Bilbilik

Yazar
7.8/10
50 Kişi
·
129
Okunma
·
19
Beğeni
·
1455
Gösterim
Adı:
Erol Bilbilik
Unvan:
Emekli Binbaşı, Yazar
Doğum:
Üsküdar İstanbul, 1935
Erol Bilbilik (d. 21 Mayıs 1935, Üsküdar, İstanbul), emekli deniz binbaşı, yazar. 1954 yılında Heybeliada Deniz Lisesi'nden mezun oldu. 1956 yılında Deniz Harp Okulu'nu bitirdi ve deniz asteğmeni oldu. 1961, 1969 yıllarında, ABD ve Almanya'da kısa süreli eğitimler aldı. 1961 yılında, Georgia'nın Athens (ABD) kentindeki "Savunma ve Lojistik Yönetimi" konusundaki eğitimin sonunda kendisine verilen Athens şehri fahri hemşehrilik belgesini geri verdi. 9 Mart 1971 hareketinde yer alması nedeniyle, binbaşı rütbesindeyken emekliye sevk edildi (Mayıs 1971). Aynı dönemde, kontrgerillanın işkencehanesi olarak ünlenen Erenköy Köşkü’ne alınarak sorgulandı. 1979 yılında Ulaştırma Bakanlığı Fen Kurulu Üyeliği'nden emekli oldu. Makine-motor, gemi inşa ve inşaat sektörlerinde yöneticilik de yapmıştır. 1993'ten bu yana araştırmacılık ve yazarlık yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.
“1938 yılında Başkan Roosevelt ABD egemenliğini (dolar basma yetkisini) İngiltere’ye devreden bir gizli anlaşma imzaladı.
*
4 Haziran 1963 yılında Amerikan dolarını basma yetkisini Rothschild Ailesine ait olan Bank Of England’ınelinden alarak Amerikan Merkez Bankası FED’ve vermiş ve “bir” ülkenin parasının denetiminin şahısların elinde olmasının büyük bir sorun olduğunu belirtmiştir.
*
FED ve dolar, ABD’nin en büyük gelir kaynağıdır. Başkan John F. Kennedy doları basma yetkisini FED elinden alarak Şahdamarını kesince Kennedy’nin ortadan kaldırılması zorunlu olmuştur.

Kennedy, 23 Kasım 1963 günü sabahı Dallas’ta suikastla ortadan kaldırılmış, yerine Anayasa gereği ABD Başkan Yardımcısı İsrailci Lyndon B. Johnson getirilmiştir. "
Erol Bilbilik
Sayfa 109 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
“Dünyanın herhangi bir yerindeki terörist saldırı, dünyanın her yerinden şok etkisi yaratır. Bu, bir küresel olgudur.”

Dr. Emery, bu gelişmenin üç safhada oluştuğunu safhalar itibarıyla şöyle ortaya koymaktadır:

1.Safha: “Moral değerlerini yitirme” (Demoralisation)

2.Safha: “Zihni bölünme” (Segmentation)

Bu safhada kişi zihinde yerleşik ulus-devlet görüşünden kopar ve cemaat, ailesel biçim yaşama biçimine geçer.

S.Sahfa: “Zihni ayrışma” (Disassocation)

Bu safhada kişi fantezilerle, realiteyi (gerçekleri) birbirine karıştırır ve birey “toplumsal ünite” hâline, bir anlamda robotlaşmış birey hâline gelir.

Dr. Emery bu konsepti, 1967’de Tavistock Magazine (Human Relations) adlı dergide, “Gelecek 30 yıl Konsept, Metot ve Antiıat'ı” ve 1975’te “Gelecekte Biz” adlı makalelerinde açıklamıştır.
Erol Bilbilik
Sayfa 90 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
Rothschild ailesinin en büyük girişimi ise İngiltere ile Amerika' daki kolonilerin savaşı olmuştur. Savaş sırasında Rothschild ailesi çok gizli bir biçimde kolonileri desteklemiştir. Amerika'nın İngiltere'ye karşı direnişini yöneten kişilere yüklü miktarda silah yardımı yapılmış, İngiltere'nin bu savaşta yenilmesinin sağlanacağı garanti edilmiş ve karşılığında kurulacak Amerika devletinin resmi para birimini basma yetkisi istenmişti. İngiltere ile savaş konusunda çok umutsuz olan Başkan Washington ve ekibi bu karlı teklifi hiç düşünmeden kabul etmiştir. Böylece günümüzde tüm dünyada çok popüler olan Amerikan dolarını basma yetkisini alarak hayli karlı bir işe imza atmıştır.
Savaşı Amerikan kolonileri kazanmış ve İngiltere, Amerika' dan elini ayağını çekmek zorunda kalmıştır. İngiltere-Amerika savaşından yenik çıkan İngiltere, bu sefer Amerika' ya yardım ettiğini düşünerek Fransa' ya saldırmıştır.
İngiliz tarihçilerin ''Kara Eylül'' diye nitelendirdiği bu olay ile Rothschild ailesi adeta İngiltere devletinin mülkiyetini eline geçirmiştir. Ekonomik durumu iyice gelişen Rothschild ailesi ''Kenan Diyarında'', Tanrı' nın kendilerine vaat ettiği kutsal Yahudi devletini kurmak için gerekli şablonu hazırlamaya başlamıştır bile.
Rus askeri şahsiyetleri arasında soğuk savaş döneminin en kıdemli kişileri arasında yer alan General Leonid İvaşov Brüksel’de 2006’da uluslararası bir toplantıda “Uluslararası terörizm diye bir şey yok” dedi ve uluslararası terörizmin amaçları şunlardır diye devam etti.

“Hâkimiyet ve kontrol amacıyla tüm dünyaya yayılmış kuvvetlerin gerçek amacını örtmek; insanları görünmeyen bir düşmana karşı belirsiz hedefler için savaşmaya ikna etmek." (..)
Erol Bilbilik
Sayfa 36 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
“Din ve paranın yeşili, Yeni Dünya Düzeni’nde Ortadoğu’yu kana boyarken, Washington, Vatikan ve Kudüs ile 'barış’ çığırtkanlığı yapıyor, yaptırıyor. ‘uygarlık’, 'özgürlük’ sözcüğünü ağızlarından hiç düşürmeyen batılı emperyalistler yerli halkların belleğini yok etmek istiyor.”

~Eduardo Galeano
Erol Bilbilik
Sayfa 11 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellâd: Brzezinski
"Nitekim Tavistock, Küba füze krizi, birbiri peşi sıra dünyanın birçok yerinde politik liderlerin öldürülmesi ve televizyonlarda her gün defalarca yinelenen kanlı ve vahşi Vietnam Savaşı görüntüleri ile sarsılan ve bunalan 1960’lar Amerikan ve dünya gençliği zihinlerini sürekli meşgul eden milliyetçilik, kamu yararı ve etik değerler dünyasından alıp,

“Kendi bedeni” “kendi duygularını” öne çıkaran rock müzik, çeşitli uyuşturucular ve seksin hedonizm dünyasında teselli bulur hâle getirmeyi ABD’ye önermiştir."
Erol Bilbilik
Sayfa 89 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
Ekonomik gücü aklın ve mantığın sınırlarını zorlamaya başlayan Rothschild ailesi daha karanlık ve karlı bir işe girişiyorlar. İşin adı ''Savaşa giren devletlere faizle borç vermek.'' Bu işin ilk icraatını İngiltere-Fransa savaşında gerçekleştiriyorlar. İngiltere' ye savaşa girmesi için sermaye olarak 35 ton altını faizle borç olarak veriyorlar. İngiltere Fransa karşısında yeniliyor ve Rothschild ailesine olan borcunu ödeyemiyor. Bunun karşısında borcunu oluşturduğu mükellefiyetten dolayı İngiliz Merkez Bankası yani Bank pf England ödenemeyen borç karşılığında Rothschild ailesine devrediliyor. Rothschild ailesi İngiliz devletinin bu devretme işlemini bir şartla kabul ediyor; ''İngiliz sterlinini kendilerinin basması'' İngiliz hükümeti bu şartı o dönemde kabul etmek zorunda kalıyor ve İngiliz sterlinini basma yetkisi bir Yahudi ailesine veriliyor.
"Tavistock Enstitüsü, psikiyatrların tanımlamasıyla sürekli ve kitlesel “Beyin Yıkama” insanların gerilim, korku ve endişe seli karşısında bırakılarak beynin sinirsel durumunun değiştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Beyin yıkama operasyonlarına tabi tutulmuş insanlar da, istenen amaca yönelik olarak programlanabilmektedir."
Erol Bilbilik
Sayfa 89 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
"ABD’nin Dünya Düzeni üzerindeki kontrolü arttırmaya yönelik programlar üreten 10 büyük vakıf ve bu vakıflara bağlı olan 400 kuruluş 3000 araştırma grup ve düşünce kuruluşu Tavistock’un
doğrudan kontrolü altındadır.

Stanford Araştırma Enstitüsü, Hoover Enstitüsü ile birlikte 3300 çalışanına yılda 150 milyon dolar ödemektedir. Bechtel ve Kaiser dev şirketleri başta olmak üzere 400 büyük şirket için gözetim raporları ve CIA için geniş çaplı operasyonlar bu enstitülerce hazırlanmaktadır."
Erol Bilbilik
Sayfa 87 - Nergiz Yayınları, 2.Baskı, Cellad: Brzezinski
352 syf.
·6 günde·5/10
Adında da anlaşılacağı üzere, kitap modern çağ (veri çağı), Amerikan emperyalizmi ve bu emperyalizmden en çok etkilenen hatta teslim olan ve hala teslim olan Türkiye ile ilgili. Geçmişte yaşanmış hikayeler. Liderlerimiz (bizim öyle sandığımız) nasıl teslim oluyorlar? Hatta gerçekten biz mi seçiyoruz yoksa bize seçtiriyorlar mı? Neden liderlerimizi bizler seçemiyoruz. Medyanın bundaki etkinliği nedir? Köşe yazarları kimlere teslim ve nereden besleniyorlar.

Ve benim anladığım birşey var. Hiç kimse masum değildir.
Kitap aslında fena değil. Ama 5 puan verdim. Çünkü çok fazla imla hatası var. Bunların düzenlenmesi gerek. İnsanın okuma zevkini çok kötü etkiliyor.

Yazarı takip ederim. TV' ye pek fazla çıkmaz. Analizleri değişiktir.
Alışıldık paraya tapan ve para için herşeyi yazabilecek biri değildir.
Tavsiye eder misin diye sorarsanız. 1980-1990 lı yılları ve yaşananları biraz olsun biliyorum zannediyorsanız okuyun derim ama genç neslin okuması için bir şey diyemem zira birşey anlayabileceklerini sanmam. Genelde kişiler üzerinde durulmuş çünkü kitapta. Dünyada neler oluyor sorusunun cevabı için gençlerin okuması gereken daha güzel kitaplar var.
97 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı Cengiz Özakıncı’nın Euro-Dolar Savaşı kitabı ile birlikte okumanızı tavsiye ederim. Saddam’ın ve Kaddafi’nin öldürülmeden önce ortak olarak yaptıkları şey ne idi bilmiyorsanız; ABD Dışişleri Bakanı Powell "Yalnızca Irak'a değil, tüm ortadoğuya demokrasi getirilmelidir" derken ne demek istedi bilmiyorsanız; ABD'nin demokrasi ve insan hakları kavramlarını ulus devletleri çökertmek için kullandığını bilmiyorsanız; ABD'nin petrolu dünya çapında kullanılan para birimi yaparak ne elde ettiğini bilmiyorsanız okuduktan sonra öğreneceksiniz. Devamında bu konuyu 11 Eylül olaylarını ve sonuçlarını da kapsayacak şekilde genişleterek zihninizi açacak bir çalışma yapabilirsiniz. Yok eğer bunları görmezden gelecekseniz yarın bir gün sizi de insan hakları ve demokrasi trenine bindirip, iyilik için (!) savaşa yollayabilirler...
240 syf.
·Beğendi·10/10
Türkiye Cumhuriyetinin dört büyük aydını bir yapıtta bulursa ortaya böyle olağan dışı bir kitap çıkar. Okuduğunuzda aslında kimin ne olduğunu da, kimin neye hizmet ettiğini de anlamaya başlayacaksınız.
122 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zeitgeist belgeselinin gerçekleri nasıl çarpıttığını, insanların gözlerini açmayı iddia ederken aslında insanların gözünün üzerine yeni bir sis perdesi çektiğini kanıtlarıyla gösteren bir kitap.

Kitapta belgeselin ilk kısmında yer alan Nasıralı İsa'nın aslında yaşamadığı
ve ona atfedilen özelliklerin daha önceki mitolojilerden alındığının anlatıldığı bölümün eleştirisi çok iyiydi. Belgeselin bu kısmında gerçeklerin nasıl çarpıtıldığı kanıtlarıyla ortaya koyuluyor.

Tunca Arslan'ın eleştiri yazısı ise bence kitabın en iyi kısmı. Tunca Arslan, Zeitgeist'in emperyalizm kavramı yerine gücü her şeye yeten birkaç kapitalisti geçirerek emperyalizmle savaşın (örneğin bağımsızlık savaşlarının) beyhude olduğu görüşünü tekrarlayan bir belgesel olduğunu, aydınlanmanın bir Zeitgeist cd'siyle gelmeyeceğini söylüyor.

Doğruyu söylemek gerekirse belgesel başta beni de çok etkilemişti. Zeitgeist bu konuda çok başarılı ve inandırıcı bir belgesel. Eleştirel bir gözle izlenmediğinde kişinin her şeyi bildiğini sanmasına neden oluyor.

Kitapta katılmadığım tek şey komplo teorilerinin tamamen olumsuz bir kavram olarak gösterilmesi. Bu durum özellikle Haluk Hepkon'un yazısında çok belirgin. Bütün komplo teorilerinin aynı kefeye koyulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bazı komplo teorileri gerçekten mantıklı argümanlara dayanıyor. Bunlar tam olarak gerçekleri yansıtmayabilir ama kuşku ve endişeleri ortaya koyması bakımından önemlidir diye düşünüyorum. Bu teoriler eğer eleştirel bir şekilde mantık süzgecinden geçirilerek değerlendirilirse faydalı olabilir.

Okuduğumuz, izlediğimiz şeyleri eleştirel bir gözle değerlendirmenin, önümüze sunulan bilgileri kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatan bu kitabı tavsiye ediyorum.
122 syf.
·Beğendi·10/10
Zeitgeist belgeselini izledim daha sora erol hocamın tüm kitaplarımina aşinayıö dikkatimi çekti okudum. Erol hocama katılmadığım yerler var. Yani belgeseli bu kadar eleştirmek bana çok mantıklı gelmediki belgeselde jiddu krishnamurti gibi bilgelerde var
208 syf.
·Beğendi·10/10
"Din ve paranın yeşili, Yeni Dünya Düzenin de Ortadoğu'yu kana boyarken, Washington,Vatikan ve Kudüs ile barış çığırtkanlığı yapıyor, yaptırıyor.'Uygarlık', 'Özgürlük' sözcüğünü ağızlarından hiç düşürmeyen batılı emperyalistler yerli hakların belleğini yok etmek istiyor."
Rochefeller'in küresel sermaye yi nasıl yönettiği ve kendi örgütüne(NSA) hizmet eden Dünya'nın dev şirketleri ve bağlantıları'nın nasıl olduğunu Erol Bilbilik muazzam şekilde anlatmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erol Bilbilik
Unvan:
Emekli Binbaşı, Yazar
Doğum:
Üsküdar İstanbul, 1935
Erol Bilbilik (d. 21 Mayıs 1935, Üsküdar, İstanbul), emekli deniz binbaşı, yazar. 1954 yılında Heybeliada Deniz Lisesi'nden mezun oldu. 1956 yılında Deniz Harp Okulu'nu bitirdi ve deniz asteğmeni oldu. 1961, 1969 yıllarında, ABD ve Almanya'da kısa süreli eğitimler aldı. 1961 yılında, Georgia'nın Athens (ABD) kentindeki "Savunma ve Lojistik Yönetimi" konusundaki eğitimin sonunda kendisine verilen Athens şehri fahri hemşehrilik belgesini geri verdi. 9 Mart 1971 hareketinde yer alması nedeniyle, binbaşı rütbesindeyken emekliye sevk edildi (Mayıs 1971). Aynı dönemde, kontrgerillanın işkencehanesi olarak ünlenen Erenköy Köşkü’ne alınarak sorgulandı. 1979 yılında Ulaştırma Bakanlığı Fen Kurulu Üyeliği'nden emekli oldu. Makine-motor, gemi inşa ve inşaat sektörlerinde yöneticilik de yapmıştır. 1993'ten bu yana araştırmacılık ve yazarlık yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 129 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 389 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.