Gülse Birsel

Gülse Birsel

Yazar
7.6/10
913 Kişi
·
4.282
Okunma
·
569
Beğeni
·
20118
Gösterim
Adı:
Gülse Birsel
Tam adı:
Gülse Şener Birsel
Unvan:
Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu, senarist ve yapımcı
Doğum:
Cihangir, İstanbul, 11 Mart 1971
Gülse Şener Birsel (11 Mart 1971, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu, senarist ve yapımcı.

Yaşam öyküsü
Eğitimi

Liseyi, Beyoğlu Anadolu Lisesi'nde okuyan Gülse Şener Birsel, lise son sınıfın yaz tatilinde üç aylığına İsviçre’de leydi okuluna gitmiştir. “Normalde iki sene boyunca yemek yapmaktan çiçek aranjmanına, "Batı Avrupa prensine nasıl hitap edilir?"den, "Ortadoğu prensi nasıl karşılanır?"a kadar hayatta karşılaşmayacağın birçok şeyi öğrendiğin bir yer orası.” diye tanımladığı okula Orta doğu'dan, Avrupa'dan, Güney Amerika'dan genç kızlar gelmektedir.

Lisans eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde devam etmiştir. Üniversitenin ikinci yılında gazeteciliğe merak sarmış ve Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır.Üniversiteden mezun olduktan sonra 1994-1996 yılları arasında ABD, New York, Columbia Üniversitesi 'nde sinema üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

Meslek yaşamı
Basın-yayın

1996'da Türkiye'ye dönen Gülse Şener Birsel, üç ay boyunca ATV'de kahvaltı bülteninin dış haberlerini yazmıştır. Ardından bir yıl boyunca Esquire dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Buradan Harper's Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğine geçmiştir. Aynı zamanda Bazaar Gelin ve Orange dergilerinde görev yapmıştır. 2001 ve 2002 yıllarında “Harper's Bazaar”, FHM, “House Beautiful” ve Gezi dergilerinin yayın danışmanlığını yürütmüştür. Aralık 2001'de, Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.Şu an Hürriyet gazetesind köşe yazarlığı yapıyor.

Mart 2003'te köşe yazıları ve bazı g.a.g. metinlerinden olusan "Gayet Ciddiyim" adlı ilk kitabını yayımlayan Gülse Şener Birsel'in şu ana kadar yayımlanmış beş eseri vardır. Genellikle mizah duygusu yüklü, eğlenceli, hicivli kolay okunabilen kitaplar yazmaktadır. Kitaplarını nasıl yazdığını “Geceleri beynin muhabbeti gündüzden daha eğlenceli oluyor. Kendi akışına bırakıyorum, çenesi açılınca ben sadece tuşlara basıyorum. Aslında herkesin aklına gelen şeyler bunlar ama benim farkım oturup yazmak galiba!” sözleriyle açıklamıştır.

Genelde yazmayı konuşmaya tercih etmesini “Yazmayı bin kere tercih ederim. Aslında çekingen biriyim. Çok sevdiğim, güvendiğim insanların yanında rahat konuşup komik olabilirim. Onun dışında mesafeliyim. Ama yazarken daha güvende hissediyorum kendimi.” sözleriyle açıklayan Gülse Şener Birsel, röportajlarını bile yazılı sunmak istemektedir.

Televizyon-sinema

Gülse Şener Birsel'in televizyon ekranlarında ilk kez yer alması Mart 2002'de Atv'de yayınlanan g.a.g. reklam-eleştiri-komedi programının metin yazarlığını ve sunuculuğunu yapmasıyla olmuştur.

Şubat 2004'te atv'de yayınlanmaya başlamış olan Avrupa Yakası adlı dizinin yazarı ve oyuncusu olmuştur. 190 bölüm [4] çekilen dizi Haziran 2009'da sona ermiştir. Bu dizide başarılı bir oyunculuk sergilemiştir. Türkiye'de izlenme rekorları kıran dizi birçok hedef kitleye yayılmıştır.[6] Ayrıca Turkcell, Whirlpool ve TTnet gibi birçok markanın reklam yüzü olarak TV reklemlarında da rol almıştır.

Yer aldığı ilk sinema filmi projesi olan 2005 yılında gösterime giren "Hırsız Var" adlı sinema filminde Binnur rolünde oynamıştır. Ayrıca 2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filminde "Safinaz" karakterini canlandırmıştır.

2012 yılında, oyuncu kadrosunu bizzat seçtiği, Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla beraber oynadığı ve senaristliğini yaptığı Yalan Dünya adlı diziyle ekranlara tekrar dönüş yapmıştır. 4. Sezon başlangıcında beklenmedik şekilde 90. Bölümü ile dizi final yaparak ekrana veda etmiştir.

Şu anda Tv8 ekranlarında yayınlanan Komedi Türkiye isimli yarışma programında jürilik yapmaktadır.

Özel yaşamı

Özel hayatı ile gündeme gelmek istemeyen oyuncunun özel hayatı hakkında çok fazla bilgi yoktur. Kendisinden 15 yaş büyük bir ağabeyi, 13 yaş büyük bir ablası olan Gülse Şener Birsel en küçük çocuktur. Babasının adı Gültekin annesinin adı Semiha olan senaristin adını annesi ve babasının isimlerinin ilk heceleriyle oluşmuştur. Gülse Şener Birsel bu konuda 'Son çocuk olunca yaratıcılığımızı kullanalım demişler' der. Cannes’da Ayşe Arman 'ın tanıştırdığı, gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile 1999 yılında evlenmiştir. Karakterine uymadığı ve anne olmaya uygun olmadığı görüşüyle çocuk sahibi olmaya sıcak bakmamaktadır. Nişantaşı'nda yaşamaktadır ve Nişantaşı'nda yaşamaktan memnun olmadığını Bu Nişantaşı Beni Bitirecek! yazısıyla Yolculuk Nereye Hemşerim? kitabında belirtmiştir. Olimpiyat oyunlarının meşale taşıma geleneğini gerçekleştirmek üzere, 2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli'de taşıma görevi kendisine verilmiştir.

İşini severek yaptığını, Cumhuriyet Gazetesi ile yaptığı röportaj da “Valla ben bayılıyorum yaptığım işe. Yapımcılar bunu duymasaydı iyiydi ama neredeyse üzerine para veririm!” sözleriyle ifade etmiştir.
Şiirden anlamadığım gibi, sevmem de. Beni şiirde tek etkileyen şey kafiyedir.
Hakikaten. Sen hem romantik, manalı bir şeyler yazacaksın, hem de bunların
son heceleri aynı olacak. Benim baktığım yerden imkânsız gibi görünen bir
şey.
Bir bilgisayar programı falan geliştirseler tamam.
Ama kafadan bulmak,
hakikaten saygı gösterilmesi gereken bir yetenek.
Türkiye'deki insanların çoğu şuna inandırılmış biçimde: "Sen aslında müthiş birisin, şöhret, para, hepsi seni bekliyor. Ama hakkını yiyorlar!"
İlkokul ve lise hayatınız boyunca neler öğrendiniz?
Ben size söyleyeyim:
Trigonometri, ki ne olduğunu hatırlayan bile azdır.
Kimya elementlerinin kısaltılmış isimleri, ki sadece bulmaca çözerken kullanırsınız! Divan edebiyatındaki kalıplar, ki hatırlamıyorum, ayrıca hatırlasana ne olacak?!
Bence, gençlerin eğitiminde büyük eksikler var.
En gerekli bilgilerden hiç bahsedilmiyor.
Örneğin, nasıl iş bulunur?
Faturalar nereye, nasıl ödenir? Şehirde hangi otobüs, nereye gider?
Karşı cinse ilgi nasıl belli edilir?
Soba nasıl kurulur?
Sebzenin meyvenin tazesi nasıl anlaşılır?
Veya nasıl yumurta pişirilir?
Özellikle bu, hayatınızda sık sık başvuracağınız bir bilgidir, âmâ okulda öğretilmez. Ne der yemek pişiremeyenler?
"Valla yumurta bile kıramam!"
Ama trigonometri okudun, değil mi? Tek hücreli canlıları da biliyorsun...
Eğitimciler, nasıl iyimser bir gelecek hayal ediyorlar bizim için, acaba?
Woody Allen'ın dediği gibi, insanlık tarihinin en güzel cümlesi "Seni seviyorum" değil, "iyi huylu çıktı"dır !
Bu noktada, yani hasta olmadığınızı öğrendiğiniz anda, gök masmavidir, güneş pırıl pırıl parlar, kuşlar cıvıldar, bütün insanlar dosttur, hayat güzeldir !
Gülse Birsel
Sayfa 160 - Epsilon
188 syf.
·6 günde·9/10
Gülse Birsel hakkında pek de söze gerek yok diye düşünüyorum. G.A.G. programından beri kendisini takip ederim ve beğenirim de, bana göre ülkemizin de en zeki kadınlarının başında gelmektedir, isminin hakkını da tamamen vermektedir, yani gülse, güldürse o gülücükler bir sel olur gider (neyse tamam sustum).

Birsel, kendine has olan diyaloglarındaki mizahı birebir aynı şekilde kâğıda geçirebiliyor, cümlelerini, tespitlerini okuyup gülerken kulaklarımda Gülse Birsel’in sesi ile okudum desem abartmış olmam, özellikle kısa kısa, keyifli şekilde tuttuğu bölümlerinde bana göre vurucu esprilerini okurken de yazarın gülümsemesi, mimikleri bile zihinde canlanabiliyor. Kitap zaten karşılıklı sohbet havasında gibi ilerliyor, okunması ise son derece kolay, kolay olduğu kadar da keyifli ve yine bir o kadar da içi dolu, güzel mesajlar veren kitap. Genel olarak 3 bölümden oluşuyor diyebiliriz kitaba, ilk kısımda Gülse’nin kendi hayatından yazılarını okuyoruz, zaten yazarın da dediği gibi buralar kısa ve çok çabuk bitiyor, zaten yazar da genç olduğu için hayatında uzun uzun okuyacağımız pek bilgi de yok. İkinci kısımda ise Gülse’nin cumhurbaşkanlık koltuğuna talip olduğunu ve neyi nasıl yapacaklarını okuyoruz, son bölümde ise okura verdiği, hayatını kısmen daha güzel hale getirebildiğini düşündüğü mesajlar veriyor. Talip olduğu cumhurbaşkanlığı için demeçleri çok farklı olsa da hatta uçuk ve aykırı olsa da akla yatmıyor değil, gülmelerimin arasında yazdıklarını ciddi olarak düşününce de aslında yazdıklarının hepsinin güzel şeyler olduğunu fark ettim, he olmadı mı, tutmadı mı yöntemleri, en kötüsü olarak en azından sinirlenerek haberleri izleyeceğimize gülerek izlerin haberleri, siyasete, politikaya bakarken güleriz, gülerek okuruz en azından siyaset haberlerini; çünkü inanıyorum ki ülke olarak gülmeye gerçekten çok ihtiyacımız var. Evelallah yaparsın Gülse diyorum.
176 syf.
·2 günde·10/10
Keyifle okuduğum, “hiç bitmese” diye diye okuduğum bir kitap oldu. Genel olarak, Gülse Birsel’in elinden çıkan işleri çok beğeniyorum. Okuduğuma değen bir kitap oldu, sen hep yaz biz okuyalım Gülse!
188 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Geceden bitmişti..
Gülse Birsel..
memleketi ben kurtaracağım?? Demiş
Net olmak gerekirse sevmedim başlarda biyolojisi güzeldi keyifli şekilde okudum geçmişe gittim ama okadar. Hoş ben komedyenlere gülmeyen birisi kitaptan çok beklentim vardı sanırım :)) neyse emeğe saygı okudum bitti :))
188 syf.
Aslında kitabın yazarını tanımadığımı anlamama vesile oldu bu kitabı okumak, evet sadece televizyon programlarından kendisini bilirdim. Nasıl bilirdim? komik bilirdim, ama sadece o kadar değilmiş...

Yazarı bir kenara koyacak olursak, ki ne mümkün! Kitabin bir bölümünü; bizzat kendisinin başından geçen (ve tabii ki eğlenceli) olaylar oluşturduğu için pek mümkün değil; ama onu da sizler okuyunuz görünüz, gülünüz efenim.
Bu kitabı okuyunuz bol bol gülünüz efenim.

Hem eğlenceli vakit geçirmemizi; hem o asırlık klişede de belirtildiği gibi gülerken aynı zamanda düşünmenizi sağlayan gayet kaliteli bir kitap.

Hanım kızımızın vakti zamanında yazdığı makaleleri okurken geçmişe gidiyor insan: "Sahi bunlar da yaşanmıştı değil mi?" diye soruyor kimi zaman.

Kendince haklı sebepler ile yönetime talip olduğu bir çok bölümde, hafiften bir akıl da çelmiyor değil.
O ütopik Gülse Birsel komutasındaki ülkede yaşamak nasıl olurdu diye düşünmek kitabın yanında promosyon...
216 syf.
·Puan vermedi·
Gerek toplumsal konuları gerek kendini öyle özgün ifade ediyor ki kitap boyunca zekasına hayran kalırken yer yer de kahkaha atabiliyorsunuz! Yazarın tüm kitaplarını okumuş biri olarak tavsiyem sizin de okumanızdır. Özellikle bu yaşadığımız dönemde motive olmak için, odaklanma problemi yaşamayacağınızdan emin olarak herhangi bir kitabını edinip okuyabilirsiniz.
396 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Gülse Birselin köşe yazılarından oluşmuş bir kitap. Gülse Hanımı çok zeki, esprili ve başarılı bulurum. Bir kadın hem güzel, hem komik olabilirin kanıtıdır kendisi. Kitapta da çok güzel durum analizleri var. Birkaç yazıyı okurken kahkaha attım resmen. Avrupa Yakası, Yalan Dünya ve son olarakta Jet Sosyete dizilerini sıkı takip etmesem de denk geldikçe keyif alarak izledim, izlerim. Yalnız yine de bana izlerken, okurken olduğundan daha fazla keyif verdiğini farkettim. Kitabı da edebi yönü için okuyacaksanız okumayın derim. Çünkü o konuda bence zayıf. Esprili bir arkadaşla konuşma tadında bir kitap arıyorsanız tam sizlik. Zaten dili çok akıcı olduğu ve çok derin bir kitap olmadığı için rahatlıkla bir günde bitirebilirsiniz.
312 syf.
·7/10
Çok sevdiğim "Avrupa Yakası" dizisinin senaristi Gülse Birsel'in yazdığı son film "Aile Arasında" yı da çok beğenince kitaplarını okumaya karar verdim ve ilk kitabından başladım.
Kısa kısa ve birbirinden bağımsız bölümlerden oluşan bu kitabı okurken çok eğlendim. 2000li yılların başında (g.a.g. zamanında) yazıldığı için biraz da nostaljik oldu. Kafa dağıtmak isteyenlere tavsiye edebilirim.
176 syf.
·69 günde·Puan vermedi
Hiç bitmese... Gülse Birsel daha cok yazsaymış dedim . Çok beğendim. Çok sevimli ,akıllı, espirili bir yazar . Hele yaz tatili ve uzaylilarla ilgili bölümler harikaydı.
222 syf.
·
Gülse Birsel’in Avrupa Yakası ve G.A.G ile meşhur olduğu yıllarda kaleme aldığı 2. kitabı. Kitabın içinde iki tür yazı var. Bir kısım yazısı köşeyazılarından derlenmiş. Diğerleri ise G.A.G metinlerini içeriyor. Gayet Ciddiyim kitabını okuyup devamını getirmek isteyen, Gülse Birsel’in eski yazılarını ve G.A.G metinlerini okumak isteyenlere tavsiye ederim.
192 syf.
·Puan vermedi
Mizahi yönü marjinal hatta genelleme yaparsak zaman zaman çıtanın üstünde oluyor.Kendini bile ti'ye alabilen biri Gülse BİRSEL.Bu da onu samimi ve farklı kılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülse Birsel
Tam adı:
Gülse Şener Birsel
Unvan:
Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu, senarist ve yapımcı
Doğum:
Cihangir, İstanbul, 11 Mart 1971
Gülse Şener Birsel (11 Mart 1971, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu, senarist ve yapımcı.

Yaşam öyküsü
Eğitimi

Liseyi, Beyoğlu Anadolu Lisesi'nde okuyan Gülse Şener Birsel, lise son sınıfın yaz tatilinde üç aylığına İsviçre’de leydi okuluna gitmiştir. “Normalde iki sene boyunca yemek yapmaktan çiçek aranjmanına, "Batı Avrupa prensine nasıl hitap edilir?"den, "Ortadoğu prensi nasıl karşılanır?"a kadar hayatta karşılaşmayacağın birçok şeyi öğrendiğin bir yer orası.” diye tanımladığı okula Orta doğu'dan, Avrupa'dan, Güney Amerika'dan genç kızlar gelmektedir.

Lisans eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde devam etmiştir. Üniversitenin ikinci yılında gazeteciliğe merak sarmış ve Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır.Üniversiteden mezun olduktan sonra 1994-1996 yılları arasında ABD, New York, Columbia Üniversitesi 'nde sinema üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

Meslek yaşamı
Basın-yayın

1996'da Türkiye'ye dönen Gülse Şener Birsel, üç ay boyunca ATV'de kahvaltı bülteninin dış haberlerini yazmıştır. Ardından bir yıl boyunca Esquire dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Buradan Harper's Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğine geçmiştir. Aynı zamanda Bazaar Gelin ve Orange dergilerinde görev yapmıştır. 2001 ve 2002 yıllarında “Harper's Bazaar”, FHM, “House Beautiful” ve Gezi dergilerinin yayın danışmanlığını yürütmüştür. Aralık 2001'de, Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.Şu an Hürriyet gazetesind köşe yazarlığı yapıyor.

Mart 2003'te köşe yazıları ve bazı g.a.g. metinlerinden olusan "Gayet Ciddiyim" adlı ilk kitabını yayımlayan Gülse Şener Birsel'in şu ana kadar yayımlanmış beş eseri vardır. Genellikle mizah duygusu yüklü, eğlenceli, hicivli kolay okunabilen kitaplar yazmaktadır. Kitaplarını nasıl yazdığını “Geceleri beynin muhabbeti gündüzden daha eğlenceli oluyor. Kendi akışına bırakıyorum, çenesi açılınca ben sadece tuşlara basıyorum. Aslında herkesin aklına gelen şeyler bunlar ama benim farkım oturup yazmak galiba!” sözleriyle açıklamıştır.

Genelde yazmayı konuşmaya tercih etmesini “Yazmayı bin kere tercih ederim. Aslında çekingen biriyim. Çok sevdiğim, güvendiğim insanların yanında rahat konuşup komik olabilirim. Onun dışında mesafeliyim. Ama yazarken daha güvende hissediyorum kendimi.” sözleriyle açıklayan Gülse Şener Birsel, röportajlarını bile yazılı sunmak istemektedir.

Televizyon-sinema

Gülse Şener Birsel'in televizyon ekranlarında ilk kez yer alması Mart 2002'de Atv'de yayınlanan g.a.g. reklam-eleştiri-komedi programının metin yazarlığını ve sunuculuğunu yapmasıyla olmuştur.

Şubat 2004'te atv'de yayınlanmaya başlamış olan Avrupa Yakası adlı dizinin yazarı ve oyuncusu olmuştur. 190 bölüm [4] çekilen dizi Haziran 2009'da sona ermiştir. Bu dizide başarılı bir oyunculuk sergilemiştir. Türkiye'de izlenme rekorları kıran dizi birçok hedef kitleye yayılmıştır.[6] Ayrıca Turkcell, Whirlpool ve TTnet gibi birçok markanın reklam yüzü olarak TV reklemlarında da rol almıştır.

Yer aldığı ilk sinema filmi projesi olan 2005 yılında gösterime giren "Hırsız Var" adlı sinema filminde Binnur rolünde oynamıştır. Ayrıca 2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filminde "Safinaz" karakterini canlandırmıştır.

2012 yılında, oyuncu kadrosunu bizzat seçtiği, Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla beraber oynadığı ve senaristliğini yaptığı Yalan Dünya adlı diziyle ekranlara tekrar dönüş yapmıştır. 4. Sezon başlangıcında beklenmedik şekilde 90. Bölümü ile dizi final yaparak ekrana veda etmiştir.

Şu anda Tv8 ekranlarında yayınlanan Komedi Türkiye isimli yarışma programında jürilik yapmaktadır.

Özel yaşamı

Özel hayatı ile gündeme gelmek istemeyen oyuncunun özel hayatı hakkında çok fazla bilgi yoktur. Kendisinden 15 yaş büyük bir ağabeyi, 13 yaş büyük bir ablası olan Gülse Şener Birsel en küçük çocuktur. Babasının adı Gültekin annesinin adı Semiha olan senaristin adını annesi ve babasının isimlerinin ilk heceleriyle oluşmuştur. Gülse Şener Birsel bu konuda 'Son çocuk olunca yaratıcılığımızı kullanalım demişler' der. Cannes’da Ayşe Arman 'ın tanıştırdığı, gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile 1999 yılında evlenmiştir. Karakterine uymadığı ve anne olmaya uygun olmadığı görüşüyle çocuk sahibi olmaya sıcak bakmamaktadır. Nişantaşı'nda yaşamaktadır ve Nişantaşı'nda yaşamaktan memnun olmadığını Bu Nişantaşı Beni Bitirecek! yazısıyla Yolculuk Nereye Hemşerim? kitabında belirtmiştir. Olimpiyat oyunlarının meşale taşıma geleneğini gerçekleştirmek üzere, 2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli'de taşıma görevi kendisine verilmiştir.

İşini severek yaptığını, Cumhuriyet Gazetesi ile yaptığı röportaj da “Valla ben bayılıyorum yaptığım işe. Yapımcılar bunu duymasaydı iyiydi ama neredeyse üzerine para veririm!” sözleriyle ifade etmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 569 okur beğendi.
  • 4.282 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 1.041 okur okuyacak.
  • 43 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları