1000Kitap Logosu
Heath W. Lowry
Heath W. Lowry
Heath W. Lowry

Heath W. Lowry

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
13 Kişi
30
Okunma
6
Beğeni
794
Gösterim
Tam adı
Heath Lowry Ward
Unvan
ABD li yazar-araştırmacı-profesör
Doğum
23 Aralık 1942
Yaşamı
Princeton Üniversitesinde Atatürk Osmanlı Profesörü ve Çağdaş Türk Çalışmaları oldu. Osmanlı İmparatorluğu ve Modern Türkiye O tarihi hakkında bir kitap yazarı .
paylun
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi'ni inceledi.
247 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
1461'den sonra kademe kademe Rum halkının şehir surları dışlarına göçmek durumunda kalması, en son kale surlarının içinde neredeyse hiç 'Rum' kalmaması çok uzun zaman alan bir olay. Fakat burada yazarın dikkat çektiği nokta:kaç kişi din değiştirip Müslüman olarak tekrar şehir surları içerisine taşınmaya başladı? Bugün kendi aralarında balkondan balkona Rumca konuşurken sokaktan geçen birini görünce kırık bir Türkçe'ye dönen teyzeler bu nüfustandır. Müslüman Rum diye bir şey var. Ama ilginçtir ki, bizim milli anlatılarımıza göre böyle bir şey mümkün olamayacağından, bu teyzeler Maraş'tan, Konya'dan, Kayseri'den geldiklerini iddia ederler. Ki evet, Türkleştirme maksadıyla cumhuriyetten sonra pek çok aile getirilmiştir bu şehirlerden. Fakat yine ilginç olan şudur ki bu ailelerin önemli bir kısmı da iklim ve coğrafi koşullara ayak uyduramayıp geri dönmüşlerdir. Yani gelen tek Maraşlı imam da tas tarak toplayıp ailesiyle dönmesine rağmen, Trabzon halkı Maraşlı olmakta özellikle diretmektedir. Korku başa beladır (Kişisel gözlemlerimi bir sene Trabzon'da yaşadığım dönemden hareketle ekliyorum ve bu kitabı okuduktan iki sene sonra Trabzon'a taşınmamın bende pek çok mantıksız görünen durumu bir nebze olsun mantığa oturtmayı sağlamış bulunduğunu görüyorum. Bir toplumu anlayabilmek öyle kolay değil)
12
Gamze Toker
Erken Dönem Osmanlı Devleti'nin Yapısı'nı inceledi.
185 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Lowry, eserinde Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla ilgili tartışmalara yeni bir boyut kazandırmaya çalışmış. Daha önce yapılanların bazı eksik yönlerine dikkat çekmiş. Örmeğin Paul Wittek'in 1337 tarihli Bursa Kitabesi'ni eksik okumuş olması. Yine Ahmedî'nin de yanlış ve eksik okunduğunu iddia ediyor. Osmanlıların ve devletin kurulduğu bölgedeki diğer beyliklerin gaza, gazi, cihad gibi kavramlara nasıl baktıklarını anlamaya çalışmadan kendince bir gaza kavramı oluşturmaya çalışmış. Bu konu eserde en çok eleştirdiğim konudur ayrıca belirteyim. Amerikalı olmasından olsa gerek. Ya da daha genel alalım müslüman olmamasından olsa gerek, gazayı yağma, talan ve ganimet aşkıyla yapılmış bir faaliyet olarak ve tabi yanlış olarak tanımlamış. Oysa bu iki kavramın tanımı hatta o dönemdeki tanımı çeşitli ansiklopedi maddelerinde yer alıyor.
Erken Dönem Osmanlı Devleti'nin Yapısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Emre Dinç
Erken Dönem Osmanlı Devleti'nin Yapısı'nı inceledi.
185 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Lowry eserinde, Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla alakalı Wittek'in ortaya koyduğu Gaza İdeolojisini Wittek'in incelediği belgeleri yeniden ele alarak çürütüyor. Bir tarihi kaynak nasıl okunmalı sorusu sorulursa cevap olarak bu kitabı gösteririm. Gerçekten bu analitik becerisi için Lowry'yi tebrik etmek gerek. Ek olarak Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla alakalı olarak ortaya atılan meşhur Yağma/Talan Konfederasyonu görüşü yine ilk olarak bu kitapta ele alınmıştır. Lowry, Osmanlı'nın sadece Müslüman-Türk devleti olmadığını ikna edici bir şekilde açıklamaktadır.
Erken Dönem Osmanlı Devleti'nin Yapısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5