Manuel Puig

Yazar 9,2/10 · 12 Oy · 3 kitap · 29 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
12 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 953 gösterim
29 okur kitaplarını okudu.
40 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Manuel Puig'in Biyografisi

Manuel Puig (General Villegas 28 Aralık 1932 - Cuernavaca 22 Temmuz 1990) Arjantinli yazar. La traición de Rita Hayworth (1968) (Rita Hayworth`un İhaneti), Boquitas pintadas (1973), El beso de la mujer araña (1976) (Örümcek Kadının Öpücüğü) romanlarıyla tanındı. Örümcek Kadının Öpücüğü daha sonra sinemaya ve Broadway müzikaline uyarlandı.

Buenos Aires vilayetinde doğdu, Buenos Aires Üniversitesi felsefe bölümünden mezun olduktan sonra film arşivcisi ve editör olarak çalışmaya başladı. Burs alarak İtalya`ya gitti. Puig TV şovları ve filmler için senaryo yazarı olmak istiyordu. Bu asla gerçekleşmedi ve 1960`larda Arjantin`e geri döndü. İlk romanı Rita Hayworth`un İhaneti`u yayımladı. Daha sonra New York`a yerleşti ve diğer kitaplarını yazmaya başladı.

Manuel Puig`in eserleri pop art olarak kabul edilir. Büyük olasılıkla televizyon ve sinema üzerine çalışmasından dolayı eserlerinde film tekniği ve sinematografik anlatımın etkileri görülür. "Bu sayfaları okuyana sonsuz lanet" ve "Örümcek Kadının Öpücüğü" eserlerinde de bu etki açıkça görülmektedir.

Hayatının büyük bir bölümünü ülkesinden uzakta geçiren Puig, 1989`da Meksika şehri Cuernavaca`ya gitti, burada 1990 yılında hayatını kaybetti.
Hadiye öztürk, bir alıntı ekledi.
30 Mar 01:12 · Kitabı yarım bıraktı

Ne tuhaf, insan bir şeylere bağlanmadan edemiyor. Sanki... zihnimiz.. sürekli sevgi salgılamadan edemiyor.

Örümcek Kadının Öpücüğü, Manuel Puig (Sayfa 52)Örümcek Kadının Öpücüğü, Manuel Puig (Sayfa 52)
içimdekikedi, bir alıntı ekledi.
22 Ara 2017

"Kitap okumadığım zamanlar sessiz duruyorsam düşündüğüm içindir."

Örümcek Kadının Öpücüğü, Manuel Puig (Sayfa 16 - Can Yayınları)Örümcek Kadının Öpücüğü, Manuel Puig (Sayfa 16 - Can Yayınları)
içimdekikedi, bir alıntı ekledi.
22 Şub 11:47

"Din bastırma getirir; insan özveriyle bastırdığı şeyin başka bir şekliyle ödüllendirilmeyi umar."

Bu Satırlarıın Okuruna Sonsuz Lanet, Manuel Puig (Sayfa 107 - Mitos Yayıncılık)Bu Satırlarıın Okuruna Sonsuz Lanet, Manuel Puig (Sayfa 107 - Mitos Yayıncılık)
Cem, Örümcek Kadının Öpücüğü'ü inceledi.
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Örümcek Kadının Öpücüğü", başından sonuna, son derece maharetli bir edebiyatçının ilmek ilmek ördüğü bir edebiyat şaheseri. Öyle ki; dilin güzelliği, üslûbun etkileyiciliği en üst seviyelerde dolana dolana insanın içini edebiyat sevgisiyle dolduruyor... bir yazar böyle bir eser yazabiliyorsa edebiyata tutunmak için herkesin umudu olmalı. Bu incelikli, âhenkli dille; bu yoğrula yoğrula lezzeti çoğalan üslûpla bize insanın söyleşmeye, hâlleşmeye ihtiyaç duyduğu ve dilin insana verilmiş en güzel armağanlardan biri olduğu söyleniyor aslında. Kitabı seneler sonra yeniden okumayı düşünüyorum. Bunca sene içerisinde böylesine bir tada çok az kitapta denk geldiğimi söylemem lâzım; meselâ Toni Morrison'ın 'En Mavi Göz'ü, Sâmiha Ayverdi'nin 'Yolcu, Nereye Gidiyorsun?' adlı eseri, Anne Rice'ın 'Vampirle Görüşme'si , Nabokov'un 'Lolita'sı aklıma ilk gelenler... Karakter yaratamayan nice edebiyat eseri arasında Manuel Puig'in başyapıtı, dilin kendisinin bir karaktere dönüştüğü, benzeri kolay kolay görülemeyecek, görülse bile tadı kolay taklit edilemeyecek bir edebiyat örneği. Edebiyat anlatmaksa, Örümcek Kadının Öpücüğü hakikaten büyüleyici, insanın gönlünü kamaştıran bir dille anlatıyor... işte bu, has edebiyat demek.

Mutlaka; ama mutlaka okumanızı öneririm.

Tuğba Karakaya, Örümcek Kadının Öpücüğü'ü inceledi.
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım okuduğum en ilginç kitaptı. Şöyle ki neden sevdim bilmiyorum :) Tekrar okurum o derece yani. Değişik bir hikayesi var. Eşcinsel bir mahkum ve siyasi bir mahkumun koğuş arkadaşlığını anlatıyor. Kitapta bol bol eşcinselliğin geçmişi ile ilgili dipnotlar vardı. Bu yüzden sevdim sanırım. Gerçekten ilginç bir kitap.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...ugu-manuel-puig.html

güzin tanyeri, Örümcek Kadının Öpücüğü'ü inceledi.
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı okuduktan sonra, okumadan önceki kişiyle aynı kişi olmayacağınıza eminim. hoş sohbete, samimiyete, iyi niyete, yardımlaşmaya, kısacası muhtaç olduğumuz insanlığa bir güzelleme bu kitap ve tabi sinemaya! insan kalın.

Diktatörler tarafından yönetilmek... Karakterin erkek olduğunu bilmemize rağmen kendimize engel olamadan kadın olduğunu düşünmek... Gerçekten çok güzel bir anlatım. Yaşam, dostluk ve dayanışma... Okunduktan sonra film de izlenebilir.

Ümit güder, Örümcek Kadının Öpücüğü'ü inceledi.
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitapyorum,manuel puıg,örümcek kadının öpücüğü
Bazı kitaplarda neredeyse hiç dialog olmazken bu kitap tamamı neredeyse dialoglardan oluşuyor , 1970 ler Arjantin diktatörlük zamanları ,hapiste otuzlu yaşlarda genç oğlanlarla yakalanan bir eşcinsel ile yirmili yaşlarda bir siyasi suçlu devrimci ile aynı hüceryi paylaşır ,vakit geçsin diye eşcinsel molina filmler anlatır ,molina filmlerde ki olaylara daha duygusal bakarken devrimci Valentin kendi görüşü ile değerlendirir ,bir yandan da kendi hayatlarını değerlendirirler ,zamanla birbirleri ile dost olup yakınlaşırlar ama iş göründüğü gibi değildir kim kime tezgah kurar başka şeyler hesaplanırken Zaman içinde dostlukla kim ne yapar kim kimi neyi feda eder ,evet çok kitap okuruz çoğunun da içeriğini zamanla unuturuz ,ama bu kitap da farklı konusu ile bir şekilde aklınızda kalır , lakin herkes sever mi politik psikolojik kitapları seviyorsanız ideal ,yoksa çoğunuzu açmaz ,ben beğendim

Kalem Kitap, Örümcek Kadının Öpücüğü'ü inceledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

MANUEL PUIG
28.12.1932 - 22.07.1990

#molina #valentin
# bir devrimci ve bir escinselin kucuk bir hapishane hucresinde karsi karsiya gelmesini anlatiyor.
# karsilasma sonucunda birbirine zit ve önyargilari olan karakterler birbirini cok iyi anliyor ve kendilerindeki eksiklikleri fark ediyorlar.
# bu karsilasma sonucunda cok insancil ve dokunakli bir dunyaya giriyoruz.
# #orumcekkadin, onurlu durusun icin, cok operim seni. #valentin, devrimciler ölmez!