Ömer Hayyam Gıyaseddin Eb'ul Feth Ömer İbni İbrahim'el Hayyam

Yazar 8,7/10 · 407 Oy · 6 kitap · 1373 okunma ·  419 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Ömer Hayyam
 • Yazarın Tam Adı:
  Gıyaseddin Eb'ul Feth Ömer İbni İbrahim'el Hayyam
 • Unvan:
  İranlı Şair, Filozof, Matematikçi ve Astronom
 • Doğum:
  İran 18 Mayıs 1048
 • Ölüm:
  Fars 4 Aralık 1131
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

419 okur beğendi.
407 puanlama · 548 alıntı
2 haber · 6.871 gösterim
1.373 okur kitaplarını okudu.
572 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
31 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Ömer Hayyam'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ömer Hayyam'ın Biyografisi

Gıyaseddin Eb'ul Feth Ömer İbni İbrahim'el Hayyam veya Ömer Hayyam (Farsça: عمر خیام)(d. 18 Mayıs 1048 - ö. 4 Aralık 1131) İranlı şair, filozof, matematikçi ve astronom.

Hayyam Nişaburludur. Yaşadığı dönemin ünlü veziri Nizamül-Mülk ve Hasan Sabbah ile aynı medresede zamanın ünlü alimi Muvaffakeddin Abdüllatif ibn el Lübad'dan eğitim görmüş ve hayatı boyunca her ikisi ile de ilişkisini kesmemiştir. Bazı kaynaklar; Hasan Sabbah'ın Rey kentinden olduğu Nizamül-Mülk'ün de yaşça Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah'tan büyük olduğunu ve böylece aynı medresede eğitim görmediklerini belirtmektedir. Yine de Ömer Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamül-Mülk'ün ilişki içinde olduklarını inkar etmemektedir. (Kaynak: Semerkant-Emin Maluf Emin Maluf'un bu kitabında Hasan Sabbah ve Nizamül-Mülk ile Ömer Hayyam'ın ilişkisini ve hikâyelerini kurgulamış olabileceği de düşünülmelidir. Hayyam'ın kendi dilinden yazılı böyle bir açıklaması yoktur.)

Birçok bilim adamınca Batıni, Mutezile anlayışlarına dâhil görülür. Evreni anlamak için, içinde yetiştiği İslam kültüründeki hakim anlayıştan ayrılmış, kendi içinde yaptığı akıl yürütmeleri eşine az rastlanır bir edebi başarı ile dörtlükler halinde dışa aktarmıştır.

Çadırcı anlamına gelen "Hayyam" takma adını babasının çadırcılık yapmasından almıştır. Ayrıca İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bir semte adını da vermiştir. Tarlabaşı bulvarında Sakızağacı ışıklardan başlayıp, Tepebaşı'na kadar inen caddenin adıdır. Hayyam aynı zamanda çok iyi bir matematikçiydi. Binom Açılımını ilk kullanan bilim adamıdır. Hayyam, genelde şiirlerindeki eğlence düşkünlüğünün belirgin olmasından dolayı Rubâileri ile ünlenmiştir.
Geçmişte yaşamış birçok ünlünün aksine Ömer Hayyam'ın doğum tarihi günü gününe bilinmektedir. Bunun sebebi, Ömer Hayyam'ın birçok konuda olduğu gibi takvim konusunda da uzman olması ve kendi doğum tarihini araştırıp tam olarak bulmasıdır.

Rubailerinde, dünya, var oluş, Allah, devlet ve toplumsal örgütlenme biçimleri gibi hayata ve insana ilişkin konularda özgürce ve sınır tanımaz bir şekilde akıl yürüttüğü görülmektedir. Akıl yürütürken ne içinde yaşadığı toplumun ne de daha öncesi zamanlarda yaşamış toplumların kabul ettiği hiçbir kurala bağlı kalmamış, kendinden önce yaşayanların insan aklına koymuş olduğu sınırları kabullenmemiş, bir anlamda dünyayı, insanı, var oluşu kendi aklıyla baştan tanımlamış; bu nedenle de çağını aşarak "evrenselliğe" ulaşmıştır. Ancak unutmamak gerekir ki Hayyam'ın yaşadığı dönem, kendisi gibi çağları aşan ve tarihin gördüğü en büyük düşünürlerden birini yaratacak sosyo-kültürel altyapıya sahipti. Kendi tarihinin belki de en aydınlık dönemlerini yaşayan İslam dünyasında felsefenin hak ettiği ilgiyi gördüğü, Selçuklu saraylarında ise sentez bir Orta Doğu kültürü (Türk-Hint-Arap-Çin-Bizans) oluşmaya başladığı bir dönemde yaşayan düşünür, böylece nispeten yansız ve bilimsel bir öğrenim görmüş, Müslüman fakat felsefeyi günah saymayan bir toplum içinde özgürce felsefe ile ilgilenebilmiştir.

Hayyam, aynı zamanda dünya bilim tarihi için de önemli bir yerdedir. Dünyanın ilk rasathanesini kurmuştur. Günümüzde kullanılan Miladi ve Hicri Takvimlerden çok daha hassas olan Celali Takvimi'ni hazırlamıştır. Okullarda Pascal Üçgeni olarak öğretilen matematik kavramı aslında Ömer Hayyam tarafından oluşturulmuştur. Matematik, astronomi konularında dünyanın önde gelen bilim adamlarındandır. Birçok bilimsel çalışması olduğu bilinmektedir.


Ömer Hayyam'ın mezarı, Nişapur, İran.
Pek çok Rubai ünü sebebiyle Hayyam'ınkilerine karıştırılmıştır, bilinen kadarıyla Rûbailerinin sayısı 158'dir. Fakat kendisine mal edilenler binin üzerindedir.

Ayrıca Ömer Hayyam için tarihteki ilk bilinen savaş karşıtı eylemci yakıştırması da yapılmaktadır.
Rubailerinin Türkçeye çevirisi farklı birçok çevirmen tarafından yapılmışsa da rubaileri Türk halkına sevdiren çeviri Sabahattin Eyüboğlu tarafından yapılmıştır.
Ün Pazar, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2015

Celladına aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet.
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstehaktır ona her türlü zillet.

Ömer HayyamÖmer Hayyam
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
09 Tem 2015

Kendi içmez, içeni kınamaya bayılır,
Yüzünden aldatmaca sahtekarlık yayılır,
Şarap içmiyor diye kasılıp gezer ama,
Yedikleri yanında şarap meze kalır.

Ömer HayyamÖmer Hayyam
insan_okur, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2016

Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin. Arkandan konuşana da darılma, onu insan yerine koyan yine sensin!

Ömer HayyamÖmer Hayyam
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Dinle dinsizliğin arası bir tek soluk;
Düşle gerçeğin arası bir tek soluk,
Aldığın her soluğun değerini bil
Bütün yaşamak macerası bir tek soluk.

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 82)Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 82)
tuna çaydamlı, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2015

Tertemiz geldik yokluktan kirlendik;
Sevinçle geldik dünyaya, dertlendik.
Ağladık, sızlandık, yandık, yakındık;
Yele verdik ömrü, toz olup gittik.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Duru sudan daha temizdir benim sevgim;
Sevgiyle bu oynayış da hakkımdır benim;
Halden hale girer başkalarında sevgi:
Neyse hep odur benim sevgim ve sevgilim.

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 44)Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 44)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir elde kadeh, bir elde Kuran;
Bir helâldir işimiz, bir haram.
Şu yarım yamalak dünyada
Ne tam kâfiriz, ne tam Müslüman!

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ne yazık, pişmiş ekmek çiğlerin elinde;
Ne yazık, çeşmeler cimrilerin elinde,
O canım Türk güzeli kömür gözleriyle,
Çaylakların, uğruların, eğrilerin elinde.

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 68)Dörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam (Sayfa 68)
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2014

Ölmemek elimizde değil ki bizim:
İyi yaşamamak beni tek korkutan.

En doğrusu, dosta düşmana iyilik etmen;
İyilik seven kötülük edemez zaten.
Dostuna kötülük ettin mi düşmanın olur:
Düşmanınsa dostun olur iyilik edersen.

Deniz, deniz olduğu için dalgalanır,
Çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.

Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam?
Ben haramı helali karıştırmam:
Seninle içilen şarap helaldir,
Sensiz içtiğimiz su bile haram.

Ömer HayyamÖmer Hayyam
efla, bir alıntı ekledi.
07 Oca 2017

Şarap içmem diye övünüyorsun, ama,
Yediğin haltlar yanında şarap nedir ki?

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer HayyamDörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam
Bütün Alıntıları Göster

Ömer Hayyam ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Bu kıymetli, saygıdeğer bilim adamı ve sanatkârın eserleri hakkında yapılan bütün ciddi akademik ve tarihsel çalışmalar göstermiştir ki kendisine ait olan veya olma ihtimali yüksek olan en fazla 138 adet rubai vardır. Bugün internette gördüğümüz, bu sitede de paylaşılan rubailerin ezici bir çoğunluğu Hayyam'a ait değildir. Uydurmadır.

Mevzu hakkında kapsamlı bilgiyi Prof. Dr. Ali Güzelyüz ve Dr. Ahad Mortaz tarafından yazılmış olan Ömer Hayyam ve Rubaileri adlı eserde bulabilirsiniz.

Unesco Genel Müdürü Dr. Federico Mayor’un 1999 Yılının Unesco Tarafından “Ömer Hayyam Yılı” Olarak İlan Edilmesi Üzerine Yayınladığı Mesajının Bir Bölümü:

Unesco, 1999 yılında insanlığın bilimsel ve sanatsal mirasına büyük katkısı olan çok değerli bir kişiyi takdirle anacaktır. Bu kişi, Ömer Hayyam’dan başkası değildir. Bu anma, onun bilimsel eserleri konusunda yapılacak uluslararası bir toplantıda ele alınacak olan matematik ve fizik alanındaki eserlerinin yayınlanmasıyla birlikte
yapılacaktır.

Ömer Hayyam yaklaşık dokuz yüzyıl önce Avrupa ve Asya’nın birçok dil, sanat ve
manevi geleneklerinin merkezi olan İran topraklarının bir bölgesinde yaşamını sürdürdü. Onun eserleri, zaman ve mekânın ötesine geçmiştir. Aynı zamanda gökbilimci, fizikçi, hakîm ve şair de olan bir matematik bilgininin, kendi matematik denklemlerinin çerçevesinde mahsur kalması nasıl mümkün olabilir? Nitekim bilimsel çalışmaları onu, o döneme kadar henüz bilinmeyen araştırma ve yenilikler yapmaya yönlendirdi. Fikri de geleneksel övgü çerçevesinin ötesindeydi. Yüzünü sonsuzluğa doğru çevirince evreni sorguluyor ve yaşamın anlamı konusunda düşünceye alıyordu.

Acaba Ömer Hayyam, kendisinin dünyadan kopmasına neden olacak bir sırra mı nail
oldu? Evde yalnız kalınca, kendisini sarhoşluğa teslim etmektedir. Çünkü canlı maddenin er veya geç toprağa dönüşeceğinin farkına varmıştır.

O, bilime evrensel bir boyut vermiştir. Batı düşünürleri arasında onu hem sanatkâr hem mühendis hem filozof hem de kâşif olan Leonardo da Vinci ya da hem mistik hem de matematik bilgini olan Blaise Pascal ile karşılaştırmak mümkündür. Onun şairlik yönünü ise; kaynağını evrensel bir aşktan alan ve yaşama, güzelliğe, doğaya ve insanlığa karşı sevgi besleyen âşıklık ve bilgelik terkibine bağlamamak mümkün mü?

Evren karşısında her şeyin gerçek boyutunu anlayan bir insan; kanaat etmek, öneride bulunmak ve çalışmalarını yoluna koymaktan başka bir şey yapamaz. Ömer Hayyam’ın eserlerinde görülen şey de budur. Arzumuz, uyumluluk ve açık görüşlülük dersini anlamak ve uygulamaktır. Bu milenyumun eşiğinde Doğu ve Batı insanları olarak bizler için temenni edilmesi gereken şey de budur.