Rubailer

8,7/10  (98 Oy) · 
445 okunma  · 
69 beğeni  · 
2.502 gösterim
Ömer Hayyam, Rubaileri ile İranın Nişabur kentinden dünyaya haykıran yürekli bir şair, bir bilim adamı, bir filozoftur. Gücü, bir yanıyla akılcılığından gelirken bir yanıyla da söz söylemedeki edebi gücünden gelmektedir. Kendi içinde bağımsız birer şiir olan dörtlükler, dönemin göreceli baskı ve taassup ortamında aşktan, şaraptan ve özgürlükten söz eder. Eleştiri oklarını iktidar sahiplerine, adil olmayan kadılara, softalara ve vurguncu zenginlere yöneltir. Tabii ki vefasız âşıklar da nasibini alır bu sivri oklardan. Rubailer içerik olarak dünyaya bir meydan okumadır, varoluş temelinde yüceltilen bir mutluluk felsefesinin mısralara ustalıkla serpiştirilmesidir.

Rubailer, Rusyadan Amerikaya kadar birçok dile çevrilmiş ve dünya edebiyatının ölümsüz eserlerinden biri olmuştur. Ancak birçok farklı şiirle karışmış ve Hayyama ait olmayan birçok dörtlük de ona mal edilmiştir. Elinizdeki kitapta Fars edebiyatı uzmanlarınca, en güvenilir kaynaklara dayanarak Ömer Hayyamın hayatı kısaca anlatılmış, rubailerinin ışığı altında düşüncesi hakkında önemli noktalara değinilmiş ve günümüze kadar ulaşan bilimsel eserlerinin listesi verilmiştir. Rubai seçiminde ise güvenilir kaynaklara ve tezkirelere başvurulmuş ve bu eserlerdeki rubailer incelenerek kendisine ait olduğu düşünülen 251 rubai seçilmiştir. Rubailer, Farsça asıllarından çevrilmiş ve çevirileri yapılırken özgünlüğünün bozulmamasına özen gösterilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9789754542103
 • Çeviri:
  Ali Güleryüz
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
04 May 12:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ömer Hayyam'ı tanımak ve şiirlerine kulak vermek için en ideal kitap. "

Yazımızı okumak için : https://1cay1kitap.wordpress.com/2017/05/04/rubailer/

KeMâL 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Okuduğum bu kitabın sitemizde olmamasından dolayı sayfa sayısı tutmuyor. Kitap dörtlüklerden oluşuyor. Yüzde 70'i şarapla, içkiyle, meyhaneyle, saki ile ilgili. Ama gelin görün ki aynı Hayyam öte yandan pişman olmaktan, tövbe etmekten yana dörtlükler yazmış. Yüzde 10'u ( biraz istatiksel oldu incelemem :) ) ama çok fazla aşırı Allah düşmanlığı içeriyor. Daha doğrusu dinin kurallarına aykırı davranışlar ile ilgili. Gel gelelim aynı kişi bir o kadar da dinin gereklerine uyun diyor. Benim kanaatimce Hayyam ben içerim kardeşim ama dürüstlüğümü adamlığımı da Allah'a inancımı da gereğini yaparım havası var. İçip de kötü insan değilim ama bütün kötülerden ziyade iyi bir içiciyim gibi olmuş.

Okuduğum kitapta sayfa aralarında bir çok da tasvirler var. Kitap 300 küsür sayfa ise 130 sayfa falan resimlerden oluşuyor.

Ders verici nitelikte bir çok dörtlük var. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar diliyorum.

Esma Tezgi 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ömer Hayyam sevdiğim bir şairdi ve tüm rubailerini okumak isteyince bu kitaba başladım. Okurken gayet zevk aldım ve Ömer Hayyam'ı daha yakından tanıdım.

Ömer Hayyam kim ki diye soranlara kim değil ki diye cevap vermek istiyorum.Bir zamanlar yaşamış DAHİ..Bir çırpıda okuyacağınız değilde .Sindirerek düşündürerek okutan bir kitap..Ayrıca bu basımında Hayyamın üzerine yapışan ve ona ait olmayan tüm rubailer arındırılmış.Temiz ve güzel bir çalışma.Üstelik Farsça kelimeler asıllarından ayrılmayarak kullanılmış..Okurken günümüz şiirlerinin ne kadar düz,sade ve derinliksiz olduğunu göreceksiniz..Tavsiye ederim..

Taner durmaz 
07 May 09:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Rubai, belli aruz kalıplarıyla yazılan ve kendisine özgü dış ve iç yapısı olan bir söyleyiş şeklidir. Dış yapı olarak rubaide birinci, ikinci ve dördüncü dizeler uyaklıdır. Dört dize birden de uyaklı olabilir. Önemli olan iç yapı ise “anlatılmak istenilenin en kısa yoldan ve bir mesaj verecek şekilde söylenmesi” olarak özetlenebilir. Bu mesaj verilirken parçaların (rubainin dizelerinin) anadan (ana fikirden) kopmayacak şekilde düzenlenmesi önemlidir. Şekil olarak küçük şiir gibi görünen rubai, hiçbir zaman küçük şiir değildir ve tam tersine anlatılmak istenilenin dar bir çerçevede ve bir açıklamaya gerek kalmaksızın verilmesinin gerekmesi nedeniyle büyük şiirdir. Ömer Hayyâm, bu şiir biçiminin yaratıcısı olmakla kalmamış, kitaplar dolusu yazmakla anlatılabilecek şeyleri; aşkı, üzüntüyü, sevinci, özlemi, kuşkuyu, gözyaşını, zamanın ve ölümün acımasızlığını dört dize ile ve en güzel şekilde anlatması nedeniyle yalnız İran Edebiyatı’nın değil, Dünya Edebiyatı’nın ölümsüzlerinden biri olmuştur.

mustafa tamer akder 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Orhan Erdem çevirisinde Arya yayıncılık kitabını kiralayarak okuduğum ve hoşuma gittiği için Sabahattin Eyüboğlu çevirisinde iş bankası yayınını aldığım neredeyse bütün rubailerini sevdiğim arada sırada bir iki rubai okuyarak okumayı bırakmayacağım bir kitap konu olarak genelde öbür tarafa hiçbir şeyin gitmediğini , cahil gösteriş dindarlarını yerden yere vurduğu , kader konusunda yaratana sitem içinde olduğu , şarabın yasaklanmasını anlam veremediği , şarabın ve sevgilinin verdiği keyif hiçbir şeyden vazgeçmeyeceği işleyen bir nevi halkın sesi.
Yayın evlerine gelecek olursak iş bankasının dil bakımından daha iyi ama rubai fazla bakımından(Hesaplarıma göre 5-6 rubai fazla) ve tasarım bakımından(aryada 4 rubai alt alta yanında siyah beyaz resim var iş bankasında bir sayfada 2 rubai var ve alt kısmında bazen açıklama var okuduğum kadarıyla) iyi geldi.

Elif Elif 
26 Oca 18:57 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Büyük bir matematikçi inanılmaz bir kalem
Buradaki tüm rubailerini ezberlediği iddia edebilirim beni en çok etkileyen ise "üzerindeki tozu hunharca çırparsın kim bilir belki bir güzelin eli bir güzelin yanağıydı"
İnanılmaz bir derinliğe sahip...

"O bilginler ki evrenin özetidirler;

Düşüncelerinin atı göklerde gezer;

İş kavramaya gelince Senin özünü

Şaşkınlıktan Felek gibi başları döner."

bir düşünelim hele!..

Emre Şeyda 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Rubaileri okumadan önce yorumlara baktım ama "yok bu kadar da değildir" dedim. Lakin çok daha fazlası le karşı karşıya kaldım. Ömer Hayyamın rubailerinin bu kadar övülmesini kitabı okuduktan sonra anlayamadım gerçekten de. Şaraba o kadar övgü var ki şaştım kaldım. Hadi şaraba övgüyü geçtim olabilir insanlık halidir yazabilir ama bununla kalmayan Ömer Hayyam şarabın günah olmasına dair içerleyen dörtlükler de yazmış. Bu dörtlüklerin de yazıldığı deviri düşündüğümde şaşkınlığım iyice arttı. Dörtlük olarak kfiye ve uyum olarak başarılı bulduğum ama içerik olarak beni allak bullak eden hatta ve hatta alabora eden rubailere ısınamadım ve sevemedim. Bana uymuyor, yapacak bir şey yok. Okuyacak kişilerin bunları gözönüne alarak okumalarını tavsiye ediyorum. Herkesin kaldırabileceğini pek sanmıyorum.

Mehmet KOÇ 
10 May 23:32 · Kitabı okudu · 15 günde · 7/10 puan

Alfa Kitap evinin 2004 Ocak 1.Baskısı kitap incelememe göre rubailerin bazıları içinde yok ve normalde 200 küsür sayfa olması gerekirken derleme ve eksik rubailerden dolayı kitap 162 sayfadır. Üniversite kütüphanesinden kitabı temin ettiğim için eksik olan rubaileride epub ya da pdf olarak temin etmeyi ve tekrardan okumayı düşünüyorum. 2 hafta iade sürem olduğu için sindire sindire okumayı düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 106 Alıntı

Tertemiz geldik yokluktan kirlendik;
Sevinçle geldik dünyaya, dertlendik.
Ağladık, sızlandık, yandık, yakındık;
Yele verdik ömrü, toz olup gittik.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam

"İster gökyüzünde seyret, ister gözlerimde:
"Körler onları görmese de, yıldızlar vardır,"-dedi...

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
Esma Tezgi 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bilgenin yüreğinde her dilek,
Anka kuşu gibi gizli gerek.
Damla nasıl inci olur denizde;
Sedefler içinde gizlenerek.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
KeMâL 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İsrafın ve şehvetin peşini bırakmazsın.
Sana haberler olsun, dilenci olacaksın.
Nefsin mahiyetini hakikatini, tez bil.
Yoksa ne yaptığını, nereden bileceksin.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 61 - Alter Yayınları)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 61 - Alter Yayınları)
KeMâL 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sen hiç sevap eyleme, sonra Allah'a dayan.
Cezanı çekeceksin, yolu yok buna inan.
Günah işlemiş kimse günah işlemeyenle;
Asla eşit olamaz, inan ki hiçbir zaman.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 266 - Alter Yayınları)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 266 - Alter Yayınları)
KeMâL 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Oğlum ! Madem bilirsin, dünyanın hallerini,
Neden çekiyorsun sen, bu dünya zahmetini ?
Diyelim ki işlerin isteğince gitmedi;
Hiç olmasa şu anda, yitirme sen neşeni.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 280 - Alter Yayınları)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 280 - Alter Yayınları)
yağmur 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Cennette huriler varmış, kara gözlü;
İçkini de oradaymış en güzeli,
Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz:
Bak, bir yanda şarap, bir yanda sevgili.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
ayamak 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: En hoş dünyası olan sensin.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
1 Çay 1 Kitap™ 
05 May 10:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünya hangi gülü bitirdiyse yerden
Kırıp atmış, toprağa gömmüş yeniden.
Su yerine toprağı çekseydi bulut
Sevgili kanları yağardı göklerden.

Rubailer, Ömer Hayyam (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Rubailer, Ömer Hayyam (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)
muhammet moroglu 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu evren her gece ne gömlekler diker!
Kimini gelen, kimini giden giyer.
Her gün nice sevinçlerle dolar dünya
Nice dertler toprağa karışır gider.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam