Rubailer

8,7/10  (175 Oy) · 
691 okunma  · 
149 beğeni  · 
3.547 gösterim
Ömer Hayyam, Rubaileri ile İranın Nişabur kentinden dünyaya haykıran yürekli bir şair, bir bilim adamı, bir filozoftur. Gücü, bir yanıyla akılcılığından gelirken bir yanıyla da söz söylemedeki edebi gücünden gelmektedir. Kendi içinde bağımsız birer şiir olan dörtlükler, dönemin göreceli baskı ve taassup ortamında aşktan, şaraptan ve özgürlükten söz eder. Eleştiri oklarını iktidar sahiplerine, adil olmayan kadılara, softalara ve vurguncu zenginlere yöneltir. Tabii ki vefasız âşıklar da nasibini alır bu sivri oklardan. Rubailer içerik olarak dünyaya bir meydan okumadır, varoluş temelinde yüceltilen bir mutluluk felsefesinin mısralara ustalıkla serpiştirilmesidir.

Rubailer, Rusyadan Amerikaya kadar birçok dile çevrilmiş ve dünya edebiyatının ölümsüz eserlerinden biri olmuştur. Ancak birçok farklı şiirle karışmış ve Hayyama ait olmayan birçok dörtlük de ona mal edilmiştir. Elinizdeki kitapta Fars edebiyatı uzmanlarınca, en güvenilir kaynaklara dayanarak Ömer Hayyamın hayatı kısaca anlatılmış, rubailerinin ışığı altında düşüncesi hakkında önemli noktalara değinilmiş ve günümüze kadar ulaşan bilimsel eserlerinin listesi verilmiştir. Rubai seçiminde ise güvenilir kaynaklara ve tezkirelere başvurulmuş ve bu eserlerdeki rubailer incelenerek kendisine ait olduğu düşünülen 251 rubai seçilmiştir. Rubailer, Farsça asıllarından çevrilmiş ve çevirileri yapılırken özgünlüğünün bozulmamasına özen gösterilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9789754542103
 • Çeviri:
  Ali Güleryüz
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
 04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ömer Hayyam'ı tanımak ve şiirlerine kulak vermek için en ideal kitap. "

Yazımızı okumak için : http://1cay1kitap.com/rubailer/

insan_okur 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Okuduğum bu kitabın sitemizde olmamasından dolayı sayfa sayısı tutmuyor. Kitap dörtlüklerden oluşuyor. Yüzde 70'i şarapla, içkiyle, meyhaneyle, saki ile ilgili. Ama gelin görün ki aynı Hayyam öte yandan pişman olmaktan, tövbe etmekten yana dörtlükler yazmış. Yüzde 10'u ( biraz istatiksel oldu incelemem :) ) ama çok fazla aşırı Allah düşmanlığı içeriyor. Daha doğrusu dinin kurallarına aykırı davranışlar ile ilgili. Gel gelelim aynı kişi bir o kadar da dinin gereklerine uyun diyor. Benim kanaatimce Hayyam ben içerim kardeşim ama dürüstlüğümü adamlığımı da Allah'a inancımı da gereğini yaparım havası var. İçip de kötü insan değilim ama bütün kötülerden ziyade iyi bir içiciyim gibi olmuş.

Okuduğum kitapta sayfa aralarında bir çok da tasvirler var. Kitap 300 küsür sayfa ise 130 sayfa falan resimlerden oluşuyor.

Ders verici nitelikte bir çok dörtlük var. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar diliyorum.

Esma Tezgi 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ömer Hayyam sevdiğim bir şairdi ve tüm rubailerini okumak isteyince bu kitaba başladım. Okurken gayet zevk aldım ve Ömer Hayyam'ı daha yakından tanıdım.

Songül 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Ömer Hayyam ve onun vazgeçilmez tutkusu ''şarap'' hatta öyle bir tutku ki, bazı içki satan yerler Hayyam Bayi gibi isimler kullanıyor. Şarap tabi ki bu dörtluklerimizde de temel konusu,bunun yanında göz ardı edilemeyecek kadar da İslam dinine alaycı bir bakış açısı.Fakat hepsinin ötesinde, Ömer Hayyam'ın tövbe potansiyeli çok yüksek ve Allah'ın affediciliğine inancı sonsuz bu da okuyanın inancını sorgulayan bazı dizeler ortaya çıkarmasinda en önemli etken sanırım.

Ömer Hayyam kim ki diye soranlara kim değil ki diye cevap vermek istiyorum.Bir zamanlar yaşamış DAHİ..Bir çırpıda okuyacağınız değilde .Sindirerek düşündürerek okutan bir kitap..Ayrıca bu basımında Hayyamın üzerine yapışan ve ona ait olmayan tüm rubailer arındırılmış.Temiz ve güzel bir çalışma.Üstelik Farsça kelimeler asıllarından ayrılmayarak kullanılmış..Okurken günümüz şiirlerinin ne kadar düz,sade ve derinliksiz olduğunu göreceksiniz..Tavsiye ederim..

Taner durmaz 
07 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Rubai, belli aruz kalıplarıyla yazılan ve kendisine özgü dış ve iç yapısı olan bir söyleyiş şeklidir. Dış yapı olarak rubaide birinci, ikinci ve dördüncü dizeler uyaklıdır. Dört dize birden de uyaklı olabilir. Önemli olan iç yapı ise “anlatılmak istenilenin en kısa yoldan ve bir mesaj verecek şekilde söylenmesi” olarak özetlenebilir. Bu mesaj verilirken parçaların (rubainin dizelerinin) anadan (ana fikirden) kopmayacak şekilde düzenlenmesi önemlidir. Şekil olarak küçük şiir gibi görünen rubai, hiçbir zaman küçük şiir değildir ve tam tersine anlatılmak istenilenin dar bir çerçevede ve bir açıklamaya gerek kalmaksızın verilmesinin gerekmesi nedeniyle büyük şiirdir. Ömer Hayyâm, bu şiir biçiminin yaratıcısı olmakla kalmamış, kitaplar dolusu yazmakla anlatılabilecek şeyleri; aşkı, üzüntüyü, sevinci, özlemi, kuşkuyu, gözyaşını, zamanın ve ölümün acımasızlığını dört dize ile ve en güzel şekilde anlatması nedeniyle yalnız İran Edebiyatı’nın değil, Dünya Edebiyatı’nın ölümsüzlerinden biri olmuştur.

Fatih Orhun Uzun 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her insanın bilmesi gereken bir rubai bence
Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstehaktır ona her türlü zillet.

Merve KOCATAŞ 
03 Mar 23:37 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kendi içmez, içeni kınamaya bayılır,
Yüzünden aldatmaca, sahtekarlık yayılır. 
Şarap içmiyor diye kasılıp gezer ama: 
Yedikleri yanında şarap meze sayılır."

mustafa tamer akder 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Orhan Erdem çevirisinde Arya yayıncılık kitabını kiralayarak okuduğum ve hoşuma gittiği için Sabahattin Eyüboğlu çevirisinde iş bankası yayınını aldığım neredeyse bütün rubailerini sevdiğim arada sırada bir iki rubai okuyarak okumayı bırakmayacağım bir kitap konu olarak genelde öbür tarafa hiçbir şeyin gitmediğini , cahil gösteriş dindarlarını yerden yere vurduğu , kader konusunda yaratana sitem içinde olduğu , şarabın yasaklanmasını anlam veremediği , şarabın ve sevgilinin verdiği keyif hiçbir şeyden vazgeçmeyeceği işleyen bir nevi halkın sesi.
Yayın evlerine gelecek olursak iş bankasının dil bakımından daha iyi ama rubai fazla bakımından(Hesaplarıma göre 5-6 rubai fazla) ve tasarım bakımından(aryada 4 rubai alt alta yanında siyah beyaz resim var iş bankasında bir sayfada 2 rubai var ve alt kısmında bazen açıklama var okuduğum kadarıyla) iyi geldi.

Bay Avukat 
29 Oca 20:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En beğendiğim Rubai olsa gerek.

"ırmaklarından şaraplar akacak" diyorsun,
cennet-i ala meyhane midir?

"her mümin'e iki huri vereceğim" diyorsun,
cennet-i ala kerhane midir?

3 /

Kitaptan 218 Alıntı

Tertemiz geldik yokluktan kirlendik;
Sevinçle geldik dünyaya, dertlendik.
Ağladık, sızlandık, yandık, yakındık;
Yele verdik ömrü, toz olup gittik.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam

"İster gökyüzünde seyret, ister gözlerimde:
"Körler onları görmese de, yıldızlar vardır,"-dedi...

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
Recep 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

17
...Cehalet içinde öldükten sonra, ha ayıksın, ha sarhoş, önemli değil.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 31)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 31)
Esma Tezgi 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bilgenin yüreğinde her dilek,
Anka kuşu gibi gizli gerek.
Damla nasıl inci olur denizde;
Sedefler içinde gizlenerek.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
Avcı 
23 Tem 2017 · 9/10 puan

İçin temiz olmadıktan sonra hacı hoca olmuşsun, kaç para! Hırka,tespih, post, seccade güzel: Ama Tanrı kanar mı bunlara?

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 8 - Türkiye iş bankası yayınları Çeviren: Sabattin Eyüboğlu)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 8 - Türkiye iş bankası yayınları Çeviren: Sabattin Eyüboğlu)
insan_okur 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İsrafın ve şehvetin peşini bırakmazsın.
Sana haberler olsun, dilenci olacaksın.
Nefsin mahiyetini hakikatini, tez bil.
Yoksa ne yaptığını, nereden bileceksin.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 61 - Alter Yayınları)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 61 - Alter Yayınları)
yağmur 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Cennette huriler varmış, kara gözlü;
İçkini de oradaymış en güzeli,
Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz:
Bak, bir yanda şarap, bir yanda sevgili.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
insan_okur 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sen hiç sevap eyleme, sonra Allah'a dayan.
Cezanı çekeceksin, yolu yok buna inan.
Günah işlemiş kimse günah işlemeyenle;
Asla eşit olamaz, inan ki hiçbir zaman.

Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 266 - Alter Yayınları)Rubailer, Ömer Hayyam (Sayfa 266 - Alter Yayınları)
Mehmet Batmaz 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kader defterimi yeniden yazabilseydim
Kendime gönlümce bir hayat seçerdim;
Bütün dertleri siler atardım dünyamızdan
Sevinçten göklere uçardı düşüncelerim.

Rubailer, Ömer HayyamRubailer, Ömer Hayyam
1 Çay 1 Kitap™ 
05 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünya hangi gülü bitirdiyse yerden
Kırıp atmış, toprağa gömmüş yeniden.
Su yerine toprağı çekseydi bulut
Sevgili kanları yağardı göklerden.

Rubailer, Ömer Hayyam (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Rubailer, Ömer Hayyam (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)