Ümit Özdağ

Ümit Özdağ

YazarÇevirmen
8.3/10
103 Kişi
·
234
Okunma
·
38
Beğeni
·
2.294
Gösterim
Adı:
Ümit Özdağ
Tam adı:
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Tokyo, 1961
3 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde doğan Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi siyasal bilgiler, felsefe, iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını "Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri” konulu tezi ile siyaset bilimi doktoru olmuştur. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs İhtilali” konulu tezi ile siyasal teori doçenti ünvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmaya başlayan Özdağ, 1990’lı yıllar boyunca Doğu, Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1996 yılında Kuzey Irak’ta ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997 – 1998 yıllarında ABD’de Baltimore/Townson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir. Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Bir Vakfı’nın desteğiyle dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’ni (ASAM) kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ ASAM Başkanlığı görevinin yanında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini 2004 Temmuzuna kadar sürdürmüş, Cumhurbaşkanı'nın Gazi Üniversitesi'nde yaptığı rektörlük atamasını protesto etmek için görevinden ayrılmıştır. Prof Dr. Ümit Özdağ, 1 Nisan 2004 tarihinde ASAM başkanlığı görevinden de ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ Harp Okulu, Polis Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi ve İçişleri Bakanlığı kurslarında ders vermektedir. Brüksel’de NATO Karargahı’nda Ekonomi Komitesi’nde terör konusunda danışmanlık yapmıştır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, İskenderiye, Brüksel, Tarhan, Bişkek, Almaata, Taşkent, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversiteler ve araştırma merkezlerinde konferans vermiştir.

2002 sonunda Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve dünya dinlerini stratejik bir bakış açısıyla inceleyen Diyanet Araştırmaları Merkezi’nin (DİYAM) kurucu başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 2002 yılından bu yana “Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği” Genel Başkanı’dır. Ümit Özdağ, “Avrasya Dosyası” dışında aylık yayın organları olan “Stratejik Analiz”, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri için hazırlanan “Jeopolitik Gündem” ve Türk İktisadi Kalkınma Ajansı için “Avrasya Analiz” dergilerinin ve İngiltere'de Frank Cass yayınlarının yayınlandığı “The Review of International Affairs” dergisi ile “Ankara Paper” adlı kitap dizisinin editörlüğünü yürütmüş, ASAM başkanlığından ayrılmasını takiben bu görevlerinden ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2007'de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeliği görevine geri dönmüş ve milletvekilliği adaylığı sürecine dek görevini sürdürmüştür.

2011 yılında törenle resmen MHP'ye katılmıştır.

Güvenlik birimleri, ordu-siyaset ilişkileri, terörizm, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Orta Doğu konularında da çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış atlı kitabı, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, Yeni Çağ gibi değişik dergi ve gazetelerde yayınlanmış 200’ün üzerinde makalesi mevcuttur. Prof Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Kimliklerimiz menfaatimizi belirler. Kim olduğumuz ile çıkarlarımız arasında doğrudan bir ilişki vardır.
Türkiye-Suriye sınırı, Afganistan-Pakistan sınırına benzemiş durumda.Suriye'den Türkiye'ye kaçan 2.7 milyon Suriyeli, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden bir demografik bomba niteliği taşıyor.
"Oysa bazı arkadaşlarımız, Bozkurtların dirilemeyeceğini düşünüyor; Ülkücü Hareket'in geleceği ile ilgili olarak büyük bir umutsuzluğu yansıtıyorlar. Bu yaklaşımı anlamak mümkün değil. Ne büyük moral bozukluğu ve karamsarlık!.. Oysa ülkücülük, inanç demektir. Ülkücü, tarihine inanandır. Ülkücü, milletinin direnç gücüne inanandır. Ülkücü, yüksek Türk kültürüne inanandır. Ülkücülük, ülküye iman derecesinde bağlılıktır."
"Eskinin sosyalistleri, şimdinin muhafazakâr demokratları, İkinci Cumhuriyetçileri, küreselleşmecileri ve AB'cileri."
"Istiklâl Harbi ve Türkiye Cumhuriyeti'nden oluşan ve Türk Inkılâbı denilen Türk milliyetçiliğinin eseri olan süreçten etnik merkezli bir intikam alınıyor."
Milliyetçi ideolojik yapı için belirli bir entelektüel düzey gerekmektedir ki, bunu kitlede bulmak mümkün değildir.
Bozkurtların ölümü gerçekleşmektedir. Bu sefer onları öldüren Vey Irmağı kıyısında vücutlarını delik deşik eden Çin kılıçları değildir. Son bir mücadeleyi verecek, küllerinden bir dirilişi ortaya çıkaracak Kürşad’ın komutasında olduğu gibi Vey Irmağı kıyısında çarpışacak bir grup çeri bile mevcut değildir ortada.

Ancak, Bozkurtların Ölümü’nü okuyan her gencin okuduğu bir roman daha vardır. "Bozkurtlar Diriliyor". Her ölüm bir direnişi, bir dirilişi beraberinde getirecektir. Vücutları terk eden ruhlar tekrar vücutlara dönecektir.
304 syf.
·11 günde·9/10
Son yıllara şanlı ordumuza yönelik yapılan psikolojik harekâtlar ve (ergenekon balyoz casusluk gibi) tüm yıpratıcı faaliyetler ortaya konulmuş. Almanya ve abd gibi ülkelerde eğitim görmüş; Ordu siyaset ilişkisi konusundaki bilgisi yüksek seviyede olan Ümit Özdağ'ın  (15 temmuz darbe girişimi sonrası genişletilmiş baskısıyla) yakın tarihimiz ile ilgili genellikle akademik bakış açısı ile yazılmış okunması gereken bir eser.
304 syf.
·Beğendi·10/10
TSK üzerine kumpas davaları başlamadan önce başlatılan ve kumpas davaları sürecinde zirve yapan tartışmaların stratejik amacının neler olduğunu Ümit Özdağ'dan okumalısınız.Özdağ,asker değil bir siyasetçi olmasına rağmen kumpas davalarındaki 60 sayfada yer almıştır.Bu özelliği bile kendisini bu konularda başvurulması gereken kişi yapmıştır.Son baskısı 15 Temmuz sonunda genişletilmiş olarak basıldı.
192 syf.
Bir Gece Ay Yıldızlara Yıldızlar Aya,
Muştulayacak ki O Zaman,
Başkaları da Benim Dilimi Konuşacak.
Dizginlerini Çekerek Zamana Dur Diyeceğim,
Duracak.
Bir Sabah Tan Atarken Yüce Tanrı Dağından,
Kürşad’ın Gür Sesi Duyulacak:
Atlar Vey Irmağında Sulansın,
Güneş Doğduğu Yerde Karşılansın.
Emri Tekrar Edecek
Gök, Toprak, Deniz,
Bozkurtlar Uluyacak Bütün Anadolu'dan:
Biz de Sizdeniz, Biz de Sizdeniz.
173 syf.
·5 günde·10/10
Ümit Özdağ'nın ''Yeniden Türk Milliyetçiliği'' kitabını okumadan önce İskender Öksüz'ün ''Türk Milliyetçiliği Fikir Sistemi'' kitabını okumanızı tavsiye ederim.Böylelikle Türk milliyetçiliğinin ne olduğunu ya da ne olmadığını sistemli bir şekilde anlayabilirsiniz. Özdağ'nın kitabı adı üstünde yeniden kelimesini taşımaktadır ve öncesinde Türk milliyetçiliği konusunda kafanızda soru işaretleri olmamalı ki kitap en iyi şekilde anlaşılabilsin.

Özdağ, Türk milliyetçiliği fikrinin canlı kalması ve gelişmesi için daha çok okumak,tartışmak ve yazmak gerektiğini belirtiyor ve kitabın yazılma amacını da söylemiş oluyor.Kitabın son sözü olan ''yeniden Türk milliyetçiliği,daima Türk milliyetçiliği'' Atatürk'ün ''İleri,daima ileri!'' sözünü hatırlatıyor.
%35 (175/512)
·Beğendi·Puan vermedi
"Ülkenizin birlik ve güvenliği için her türlü faaliyette bulunmaya ve sıra dışı bir kariyer yapmaya ne dersiniz? Bir istihbaratçı olmak ister misiniz?"
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Bir süre önce buna benzer bir iş ilanı yayınlanmıştı Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından. Galiba görüntülü bir ilandı. Zannedersem ilana çok kişi başvurmuştur. Peki nedir bu istihbarat? "Mitçi", ajan, casus, istihbarat uzmanı nasıl olunur? Kendinizi bu alanda geliştirmek mi istiyorsunuz? Alın size kaynak bir kitap. Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın İstihbarat Teorisi isimli kitabı. Kütüphaneden alırken şöyle bir göz gezdirmiştim kitaba. Birazcık akademik gelmişti ama her Türk gibi istihbarat işlerine olan merakım sebebiyle okurum nasıl olsa demiş ve kitaba el koymuştum. Fakat o iş öyle olmuyormuş. Bu kitap istihbaratın akademik yanı. İstihbaratın akademik yanı da olur muymuş dediğinizi duyar gibiyim. Oluyormuş öğrendim. Akademik bir kitaba ne denir bilemiyorum. Üniversitede işletme okudunuz veya tarih okudunuz veya tıp okudunuz. Hocalarınızın yazdığı ve size de gönüllülük(!) esasına göre tavsiye ettiği ders kitaplarınız vardır hani. Hah! İşte bu da istihbaratın ders kitabı bana göre. Altını çiziyorum bu kitap içinde komplo teorilerini barındıran veya şu olayda şöyle anlatıldı ama aslında şöyle olmuştu diyen kitaplar gibi değil dikkatinize. Ara ara işlenen konuya göre Türkiye ve dünyadan örnekler verilmiş o ayrı tabi. "Örneğin" ile başlayan ve benim en sevdiğim satırlar oldu bu örnek satırları. Yaklaşık 200 küsür sayfayı usanmadan okudum. Sıkıldım mı? Açıkçası sıkılmadım. Ama kitabı da yarım bıraktım. Sebebine gelince.. Ben bir istihbaratçı mıyım? Değilim. -Ama siz bana inanmayın zira kitapta kandırma, gizlenme ile ilgili bölümler de mevcut. Belki de bir istihbaratçıyımdır :)))- Olmadığım içinde ne işim olur istihbaratın akademik yönüyle. Bir gün Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan bana iş teklifi gelirse -ki bu teklifi ciddiyetle ele alacağımı ilan ediyorum- o zaman hemen bu kitabı alır sular seller gibi öğrenir ezberlerim. Benim açımdan kitap böyle. Yok siz, ben işin akademik tarafını da öğrenmek istiyorum derseniz tercih sizin derim. İyi okumalar.
Meraklısına duyuruyorum. Aşağıdaki linkten Mit'e özgeçmiş bırakabiliyorsunuz :)
https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/basvuru.html

Not: Bu yazıda istihbarat teşkilatımızı üzecek bir şey demediğimi düşünüyorum. Dediysem söyleyin hemen kaldırayım. Başımıza iş almayalım :)))))

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
208 syf.
·12 günde·Beğendi·6/10
Bu kitap: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet Paşa'nın hükümet tarafından köşeye sıkıştırılmaya çalışılması ve devleti yönetirlerken bile birçok zorlayıcı isyanın çıkmasını güzelce özetlemiş
512 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Cümleten selamlar. Belki de özellikle bizim Türk kelimesinin içerdiği bütün konular ile alakalı en iyi kitabı okudum. İstihbarat konusunda bu kadar detaylı bir eseri hem de bir Türk’ten okumak da Temmuz ayının başında dediğim gibi Türkler aşmış abi! Ne diyeceğimi şaşırdım cümle kuramıyorum idare edin. Bu arada istihbarat demişken, İstihbarat dersi notumu da atayım. (Bir Bakın Derim)
https://i.hizliresim.com/2ajPVN.png
Önemli ilkeler (sürat, kesinlik, doğruluk) ve istihbaratın sadece hayallerdeki gibi silahlar, kavgalar değil bir beyin mücadelesi olduğunu anlatıyor kitabımız. Milli gücü oluşturan unsurlar, istihbarat toplama teknikleri, bilginin önemi, stratejik analiz, istihbaratın döngüsü, analizi, hipotezi, değerlendirme raporları gibi tüm konular İstihbarat Nedir konusuyla başlayarak devam ediyor. Oldukça kapsamlı bir çalışma görüyoruz.
Yazarımız, bu kitabında kendisi de dahil olmak üzere tam 818 kaynak ve örnek kullanıyor. Oldukça kapsamlı bir inceleme örneği olmuş. Yazarımızın ellerine sağlık. Eğer böyle konulara merakınız varsa kesinlikle okuyun derim. Bol keyifli okumalar, mutlu günler dilerim..
224 syf.
·Beğendi·10/10
Ümit Özdağ,belki de ülkemizdeki tek stratejist olan siyasetçidir.Almış olduğu eğitimle Türkçülüğe entelektüel anlamda büyük katkıları olmuştur.Yaşadığımız dönemde ve hele ki yaşamış olduğumuz coğrafyada büyük oyunlar oynanırken algı yönetimi durdurak bilmeden devam ederken bu kitabı okumak şüphesiz bizlere önemli kazanımlar sağlayacaktır.
528 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İstihbarat; toplumumuzda yanlış anlaşılan, yanlış bilinen, korkulan, önyargıyla yaklaşılan bir faaliyet olarak görülmekte.
Halbuki, istihbarat ve istihbaratın tamamlayıcı argümanları psikolojik savaş ve propaganda ülkemizde yaşayan her ferdin günlük hayatının kaçınılmaz parçasıdır. İstihbarat ve İstihbaratçı kelimelerine karşı duyulan olumsuz algıların ardında herhangi bir istihbarat çalışmasını etkisiz hale getirmek için yapılan, karşı tarafın uyguladığı "olumsuz propaganda" yatmaktadır.

Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili Türkiye'mizde her ferdin yüzeysel de olsa istihbari bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bilinçli toplum kendisini bekleyen her türlü tehlike ve kumpasa daha etkin cevap verecek düşman saldırılarını daha başarılı savuşturacaktır. Savaş sadece cephede verilmez.
En çetin savaşlarda kullanılacak en çetin silah, her türlü bilgi birikim ile donanmış bir beyin, manevi değerlerle çifte su verilmiş bir yürektir.

Yazarımız kitabı son derece akıcı, herkesin anlayabileceği bir dille yazmış. İstihbaratın ne olduğunu ne olmadığını, öğrenilmesinin, hiç olmazsa bazı temel bilgilerin bilinmesinin ne gibi yarar sağlayacağını asgari manada anlatmaya çalışmış.

Kitap içerisinde konuların daha iyi anlaşılması için çeşitli örnekler verilmiş. Bu kitabın çekiciliğini artırıyor.

"Savaşlar önce dimağda ve yürekte kazanılır veya kaybedilir. Hiçbir zırh, hiçbir tahkimat nihai zafere, ilgili milletin yüksek onur seciyesinden, birlik ve dayanışmasından, askerin şuurlu sabır, metanet ve cesaretinden daha önemli bir etki edemez."(s.218)

Kitabı okumanız televizyon programlarını, siyasilerin konuşmalarını ve yönlendirmelerini daha iyi analiz edebilmeniz için bile fayda sağlayacaktır.

Haberimiz olmadan psikolojik operasyonlara, dolaylı yönlendirmelere, karapropagandalara maruz kalıyor olabiliriiiiizzzz ! !

Kitap özellikle 299. sayfadaki "Ay'da Petrol Var" Bölümü için bile okumaya değer.

Yazımı bir alıntıyla bitirmek istiyorum.

"Ermeni psikolojik operasyonunu amacı açısından tam anlamı ile anlayabilmek için 1875'de Sırp ordularını düzenlemek amacı ile Çar tarafından yollanan Rus generali Çernayev'in çara gönderdiği raporda yazdığı şu satırlar çok önemlidir: 'Burada kısa yoldan ordular yaratmak, bu orduları ölüme sevk etmek mümkün. Fakat yarattığım her güç Türkler tarafından ezilmektedir. Ölümden korkmayan Türkler ecdatlarının hatıralarını incitmekten çekiniyorlar. Türkler zaferi bir defa kazanıyorlar, hatıralarını nesiller boyu hafızalarında yaşıyorlar. Anlıyorum ki, Türkleri yenmek için tarihlerini yenmek lazım."(s.298-299)


10.12.2018 22:21 Erciş
200 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabın referandum sonrası baskısını alınız maalesef ben internetten sipariş etmiştim ve ilk baskısını göndermişler.Kitapta başkanlık için getirilen anayasanın ülkenin önüne çıkarabileceği(daha doğrusu %100 çıkaracağı)sorunlar,fetöcü darbe girişimi,darbe girişimi öncesi ve sonrası TSK üzerinden iktidarın yaptığı yanlışlar veya yapılması gerekip iktidarın yapmadıkları düzenlemelerden,son olarakta coğrafyamızdaki jeopolitik değişimlerden bahsedilmektedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Özdağ
Tam adı:
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Tokyo, 1961
3 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde doğan Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi siyasal bilgiler, felsefe, iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını "Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri” konulu tezi ile siyaset bilimi doktoru olmuştur. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs İhtilali” konulu tezi ile siyasal teori doçenti ünvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmaya başlayan Özdağ, 1990’lı yıllar boyunca Doğu, Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1996 yılında Kuzey Irak’ta ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997 – 1998 yıllarında ABD’de Baltimore/Townson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir. Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Bir Vakfı’nın desteğiyle dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’ni (ASAM) kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ ASAM Başkanlığı görevinin yanında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini 2004 Temmuzuna kadar sürdürmüş, Cumhurbaşkanı'nın Gazi Üniversitesi'nde yaptığı rektörlük atamasını protesto etmek için görevinden ayrılmıştır. Prof Dr. Ümit Özdağ, 1 Nisan 2004 tarihinde ASAM başkanlığı görevinden de ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ Harp Okulu, Polis Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi ve İçişleri Bakanlığı kurslarında ders vermektedir. Brüksel’de NATO Karargahı’nda Ekonomi Komitesi’nde terör konusunda danışmanlık yapmıştır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, İskenderiye, Brüksel, Tarhan, Bişkek, Almaata, Taşkent, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversiteler ve araştırma merkezlerinde konferans vermiştir.

2002 sonunda Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve dünya dinlerini stratejik bir bakış açısıyla inceleyen Diyanet Araştırmaları Merkezi’nin (DİYAM) kurucu başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 2002 yılından bu yana “Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği” Genel Başkanı’dır. Ümit Özdağ, “Avrasya Dosyası” dışında aylık yayın organları olan “Stratejik Analiz”, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri için hazırlanan “Jeopolitik Gündem” ve Türk İktisadi Kalkınma Ajansı için “Avrasya Analiz” dergilerinin ve İngiltere'de Frank Cass yayınlarının yayınlandığı “The Review of International Affairs” dergisi ile “Ankara Paper” adlı kitap dizisinin editörlüğünü yürütmüş, ASAM başkanlığından ayrılmasını takiben bu görevlerinden ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2007'de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeliği görevine geri dönmüş ve milletvekilliği adaylığı sürecine dek görevini sürdürmüştür.

2011 yılında törenle resmen MHP'ye katılmıştır.

Güvenlik birimleri, ordu-siyaset ilişkileri, terörizm, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Orta Doğu konularında da çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış atlı kitabı, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, Yeni Çağ gibi değişik dergi ve gazetelerde yayınlanmış 200’ün üzerinde makalesi mevcuttur. Prof Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 38 okur beğendi.
  • 234 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 345 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.