Ümit Özdağ

Ümit Özdağ

YazarÇevirmenEditör
8.6/10
263 Kişi
·
632
Okunma
·
78
Beğeni
·
3.460
Gösterim
Adı:
Ümit Özdağ
Tam adı:
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Tokyo, 1961
3 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde doğan Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi siyasal bilgiler, felsefe, iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını "Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri” konulu tezi ile siyaset bilimi doktoru olmuştur. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs İhtilali” konulu tezi ile siyasal teori doçenti ünvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmaya başlayan Özdağ, 1990’lı yıllar boyunca Doğu, Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1996 yılında Kuzey Irak’ta ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997 – 1998 yıllarında ABD’de Baltimore/Townson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir. Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Bir Vakfı’nın desteğiyle dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’ni (ASAM) kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ ASAM Başkanlığı görevinin yanında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini 2004 Temmuzuna kadar sürdürmüş, Cumhurbaşkanı'nın Gazi Üniversitesi'nde yaptığı rektörlük atamasını protesto etmek için görevinden ayrılmıştır. Prof Dr. Ümit Özdağ, 1 Nisan 2004 tarihinde ASAM başkanlığı görevinden de ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ Harp Okulu, Polis Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi ve İçişleri Bakanlığı kurslarında ders vermektedir. Brüksel’de NATO Karargahı’nda Ekonomi Komitesi’nde terör konusunda danışmanlık yapmıştır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, İskenderiye, Brüksel, Tarhan, Bişkek, Almaata, Taşkent, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversiteler ve araştırma merkezlerinde konferans vermiştir.

2002 sonunda Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve dünya dinlerini stratejik bir bakış açısıyla inceleyen Diyanet Araştırmaları Merkezi’nin (DİYAM) kurucu başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 2002 yılından bu yana “Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği” Genel Başkanı’dır. Ümit Özdağ, “Avrasya Dosyası” dışında aylık yayın organları olan “Stratejik Analiz”, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri için hazırlanan “Jeopolitik Gündem” ve Türk İktisadi Kalkınma Ajansı için “Avrasya Analiz” dergilerinin ve İngiltere'de Frank Cass yayınlarının yayınlandığı “The Review of International Affairs” dergisi ile “Ankara Paper” adlı kitap dizisinin editörlüğünü yürütmüş, ASAM başkanlığından ayrılmasını takiben bu görevlerinden ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2007'de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeliği görevine geri dönmüş ve milletvekilliği adaylığı sürecine dek görevini sürdürmüştür.

2011 yılında törenle resmen MHP'ye katılmıştır.

Güvenlik birimleri, ordu-siyaset ilişkileri, terörizm, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Orta Doğu konularında da çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış atlı kitabı, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, Yeni Çağ gibi değişik dergi ve gazetelerde yayınlanmış 200’ün üzerinde makalesi mevcuttur. Prof Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.
Milli birliğe sarılırken, milli kimliksiz “teklerin” arkasına sığınmadan “Türk milleti, Türk vatanı, Türk devleti, Türk bayrağı” demeye devam edilmelidir.
Kavmi necip inancı ile kendilerini Müslümanlar içinde en üstün hisseden milyonlarca Arap’ın Türk toplumunun parçası olması mümkün değildir. Aksine Türk milli dokusu üzerinde olumsuz etkiler yapacaklardır.
KPSS’de aldığı 88,295 not ile fizik öğretmenliği alanında Türkiye birincisi olan bir genç kızımız mülakatta 55 puan alarak elenince “Tüm soruları bilmeme rağmen elendim, neden, anlamadım!” diye sormaktadır.
...evlatlarımız Suriye’de güvenli bölgeler için şehit olurken askerlik çağındaki 450 bin Suriyeli genç, ülkemizde nargile içmekte, Taksim Meydanında bayrak açıp, “Suriye! Suriye!” nidaları ile yılbaşı kutlaması yapmaktadır. Ülkesini bu kadar seven insanlara evlerine gitmeleri için yardımcı olmak gerekir
Batı dünyası neden milyonlarca Suriyelinin Türkiye’de kalmasını istiyor? Neden Soros, ABD, AB hatta sosyal yardımlara karşı çıkmasıyla ünlü olan IMF, Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye yerleşmesi için çalışıyor? Uluslararası Kriz Grubu Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili her çalışmasında Suriyelilerin entegrasyonunu savunuyor. Oysa etnik sosyolojiyi iyi bilen Uluslararası Kriz Grubu çalışanları böyle bir entegrasyonun mümkün olmadığını gayet iyi bilirler. Batılı uzmanlar, kitlesel göçlerin medeniyetleri yıkan bir silah olduğunun uzun zamandan beri farkındadır. Bundan dolayı sosyal bilimlerde Kitlesel İmha Silahları kavramından hareket edilerek “Kitlesel Göç Silahları” kavramı üretilmiştir.
Ismaıl Şentürk
Ismaıl Şentürk Kendi Ülkesinde Kuşatılan ve Bölünen Ordu - Türk Silahlı Kuvvetleri'ni inceledi.
304 syf.
·11 günde·9/10
Son yıllara şanlı ordumuza yönelik yapılan psikolojik harekâtlar ve (ergenekon balyoz casusluk gibi) tüm yıpratıcı faaliyetler ortaya konulmuş. Almanya ve abd gibi ülkelerde eğitim görmüş; Ordu siyaset ilişkisi konusundaki bilgisi yüksek seviyede olan Ümit Özdağ'ın  (15 temmuz darbe girişimi sonrası genişletilmiş baskısıyla) yakın tarihimiz ile ilgili genellikle akademik bakış açısı ile yazılmış okunması gereken bir eser.
Aykan
Aykan Kendi Ülkesinde Kuşatılan ve Bölünen Ordu - Türk Silahlı Kuvvetleri'ni inceledi.
304 syf.
·Beğendi·10/10
TSK üzerine kumpas davaları başlamadan önce başlatılan ve kumpas davaları sürecinde zirve yapan tartışmaların stratejik amacının neler olduğunu Ümit Özdağ'dan okumalısınız.Özdağ,asker değil bir siyasetçi olmasına rağmen kumpas davalarındaki 60 sayfada yer almıştır.Bu özelliği bile kendisini bu konularda başvurulması gereken kişi yapmıştır.Son baskısı 15 Temmuz sonunda genişletilmiş olarak basıldı.
192 syf.
Bir Gece Ay Yıldızlara Yıldızlar Aya,
Muştulayacak ki O Zaman,
Başkaları da Benim Dilimi Konuşacak.
Dizginlerini Çekerek Zamana Dur Diyeceğim,
Duracak.
Bir Sabah Tan Atarken Yüce Tanrı Dağından,
Kürşad’ın Gür Sesi Duyulacak:
Atlar Vey Irmağında Sulansın,
Güneş Doğduğu Yerde Karşılansın.
Emri Tekrar Edecek
Gök, Toprak, Deniz,
Bozkurtlar Uluyacak Bütün Anadolu'dan:
Biz de Sizdeniz, Biz de Sizdeniz.
173 syf.
·5 günde·10/10
Ümit Özdağ'nın ''Yeniden Türk Milliyetçiliği'' kitabını okumadan önce İskender Öksüz'ün ''Türk Milliyetçiliği Fikir Sistemi'' kitabını okumanızı tavsiye ederim.Böylelikle Türk milliyetçiliğinin ne olduğunu ya da ne olmadığını sistemli bir şekilde anlayabilirsiniz. Özdağ'nın kitabı adı üstünde yeniden kelimesini taşımaktadır ve öncesinde Türk milliyetçiliği konusunda kafanızda soru işaretleri olmamalı ki kitap en iyi şekilde anlaşılabilsin.

Özdağ, Türk milliyetçiliği fikrinin canlı kalması ve gelişmesi için daha çok okumak,tartışmak ve yazmak gerektiğini belirtiyor ve kitabın yazılma amacını da söylemiş oluyor.Kitabın son sözü olan ''yeniden Türk milliyetçiliği,daima Türk milliyetçiliği'' Atatürk'ün ''İleri,daima ileri!'' sözünü hatırlatıyor.
224 syf.
·8/10
İlk ilki bölüm daha tanımsal ilerlemesine rağmen konu itibariyle dikkat çekici bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Özellikle örtülü operasyon bölümü ilgililer tarafından kesinlikle okunmalı. Ermeni soykırım yalanı oldukça detaylı bir şekilde incelenmiş, kaynaklar sunulmuştur. Ümit Hoca’nın en beğendiğim kitabı oldu. Birçok yeni bilgi öğrendim ve bildiğim şeyleri ise kitaptan öğrendiğim kavramlar sayesinde inceleme ve değerlendirme fırsatı buldum.
208 syf.
·12 günde·Beğendi·6/10
Bu kitap: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet Paşa'nın hükümet tarafından köşeye sıkıştırılmaya çalışılması ve devleti yönetirlerken bile birçok zorlayıcı isyanın çıkmasını güzelce özetlemiş
"Ülkenizin birlik ve güvenliği için her türlü faaliyette bulunmaya ve sıra dışı bir kariyer yapmaya ne dersiniz? Bir istihbaratçı olmak ister misiniz?"
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Bir süre önce buna benzer bir iş ilanı yayınlanmıştı Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından. Galiba görüntülü bir ilandı. Zannedersem ilana çok kişi başvurmuştur. Peki nedir bu istihbarat? "Mitçi", ajan, casus, istihbarat uzmanı nasıl olunur? Kendinizi bu alanda geliştirmek mi istiyorsunuz? Alın size kaynak bir kitap. Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın İstihbarat Teorisi isimli kitabı. Kütüphaneden alırken şöyle bir göz gezdirmiştim kitaba. Birazcık akademik gelmişti ama her Türk gibi istihbarat işlerine olan merakım sebebiyle okurum nasıl olsa demiş ve kitaba el koymuştum. Fakat o iş öyle olmuyormuş. Bu kitap istihbaratın akademik yanı. İstihbaratın akademik yanı da olur muymuş dediğinizi duyar gibiyim. Oluyormuş öğrendim. Akademik bir kitaba ne denir bilemiyorum. Üniversitede işletme okudunuz veya tarih okudunuz veya tıp okudunuz. Hocalarınızın yazdığı ve size de gönüllülük(!) esasına göre tavsiye ettiği ders kitaplarınız vardır hani. Hah! İşte bu da istihbaratın ders kitabı bana göre. Altını çiziyorum bu kitap içinde komplo teorilerini barındıran veya şu olayda şöyle anlatıldı ama aslında şöyle olmuştu diyen kitaplar gibi değil dikkatinize. Ara ara işlenen konuya göre Türkiye ve dünyadan örnekler verilmiş o ayrı tabi. "Örneğin" ile başlayan ve benim en sevdiğim satırlar oldu bu örnek satırları. Yaklaşık 200 küsür sayfayı usanmadan okudum. Sıkıldım mı? Açıkçası sıkılmadım. Ama kitabı da yarım bıraktım. Sebebine gelince.. Ben bir istihbaratçı mıyım? Değilim. -Ama siz bana inanmayın zira kitapta kandırma, gizlenme ile ilgili bölümler de mevcut. Belki de bir istihbaratçıyımdır :)))- Olmadığım içinde ne işim olur istihbaratın akademik yönüyle. Bir gün Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan bana iş teklifi gelirse -ki bu teklifi ciddiyetle ele alacağımı ilan ediyorum- o zaman hemen bu kitabı alır sular seller gibi öğrenir ezberlerim. Benim açımdan kitap böyle. Yok siz, ben işin akademik tarafını da öğrenmek istiyorum derseniz tercih sizin derim. İyi okumalar.
Meraklısına duyuruyorum. Aşağıdaki linkten Mit'e özgeçmiş bırakabiliyorsunuz :)
https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/basvuru.html

Not: Bu yazıda istihbarat teşkilatımızı üzecek bir şey demediğimi düşünüyorum. Dediysem söyleyin hemen kaldırayım. Başımıza iş almayalım :)))))

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
120 syf.
·Puan vermedi
Ümit Özdağ'ın Türkiye'nin en büyük 4 sorununu ve çözüm yollarını anlattığı kitaptır. Özellikle Suriyeliler konusunda pek çok görüşüne katılıyorum. Gayet sade, kolay okunabilen ve bilgilendirici bir kitaptır. Ülkemizin sorunlarıyla ilgilenen herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Özdağ
Tam adı:
Prof. Dr. Ümit Özdağ
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Tokyo, 1961
3 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde doğan Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi siyasal bilgiler, felsefe, iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını "Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri” konulu tezi ile siyaset bilimi doktoru olmuştur. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs İhtilali” konulu tezi ile siyasal teori doçenti ünvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmaya başlayan Özdağ, 1990’lı yıllar boyunca Doğu, Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1996 yılında Kuzey Irak’ta ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997 – 1998 yıllarında ABD’de Baltimore/Townson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir. Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Bir Vakfı’nın desteğiyle dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’ni (ASAM) kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ ASAM Başkanlığı görevinin yanında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini 2004 Temmuzuna kadar sürdürmüş, Cumhurbaşkanı'nın Gazi Üniversitesi'nde yaptığı rektörlük atamasını protesto etmek için görevinden ayrılmıştır. Prof Dr. Ümit Özdağ, 1 Nisan 2004 tarihinde ASAM başkanlığı görevinden de ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ Harp Okulu, Polis Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi ve İçişleri Bakanlığı kurslarında ders vermektedir. Brüksel’de NATO Karargahı’nda Ekonomi Komitesi’nde terör konusunda danışmanlık yapmıştır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, İskenderiye, Brüksel, Tarhan, Bişkek, Almaata, Taşkent, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversiteler ve araştırma merkezlerinde konferans vermiştir.

2002 sonunda Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve dünya dinlerini stratejik bir bakış açısıyla inceleyen Diyanet Araştırmaları Merkezi’nin (DİYAM) kurucu başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 2002 yılından bu yana “Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği” Genel Başkanı’dır. Ümit Özdağ, “Avrasya Dosyası” dışında aylık yayın organları olan “Stratejik Analiz”, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri için hazırlanan “Jeopolitik Gündem” ve Türk İktisadi Kalkınma Ajansı için “Avrasya Analiz” dergilerinin ve İngiltere'de Frank Cass yayınlarının yayınlandığı “The Review of International Affairs” dergisi ile “Ankara Paper” adlı kitap dizisinin editörlüğünü yürütmüş, ASAM başkanlığından ayrılmasını takiben bu görevlerinden ayrılmıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2007'de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeliği görevine geri dönmüş ve milletvekilliği adaylığı sürecine dek görevini sürdürmüştür.

2011 yılında törenle resmen MHP'ye katılmıştır.

Güvenlik birimleri, ordu-siyaset ilişkileri, terörizm, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Orta Doğu konularında da çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış atlı kitabı, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, Yeni Çağ gibi değişik dergi ve gazetelerde yayınlanmış 200’ün üzerinde makalesi mevcuttur. Prof Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 78 okur beğendi.
  • 632 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 648 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.