Zadie Smith

Zadie Smith

YazarDerleyen
7.2/10
100 Kişi
·
233
Okunma
·
21
Beğeni
·
1987
Gösterim
Adı:
Zadie Smith
Unvan:
Jamaika kökenli Britanyalı yazar
Doğum:
London Borough of Brent, Londra, İngiltere, 25 Ekim 1975
Zadie Smith, 27 Ekim 1975 doğumlu Jamaika kökenli Britanyalı yazar. Gün itibarı ile üç romanı vardır. 2003 yılında Granta dergisinin en iyi 20 genç yazar listesine girmiştir.

Hayatı
Gençlik dönemi

Zadie Smith, Londra'nın kuzey batısında çoğunlukla işçi sınıfının yaşadığı Brent kasabasında, Jamaikalı bir anne (Yvonne McLean) ve Britanyalı bir babanın (Harvey Smith) çocuğu olarak Sadie Smith ismiyle (ismini 14 yaşındayken değiştirmiştir) doğdu. Jamaika'da büyüyen ve 1969 yılında İngiltere'ye göç eden annesi, babasının ikinci eşidir. Bir üvey kız kardeşi ve bir de üvey erkek kardeşi olan Smith'in kendisinden küçük iki erkek kardeşi daha vardır. Bu erkek kardeşlerden biri ünlü rap şarkıcısı Doc Brown'dur. Yazarın annesi ve babası o daha genç bir ergenken boşandılar.

Küçük bir çocukken step dansına çok düşkün olan Smith, genç kızken müzikallerde oynayan bir aktris olmak istiyordu. Üniversite yıllarında caz şarkıcısı olarak para kazanırken bir gazeteci olmayı hayal ediyordu. Mezun olduğunda ise en büyük ilgi alanı edebiyattı.

Eğitim hayatı ve kariyeri

Smith'in devam ettiği okullar sırası ile Malorees Junior School, Comprehensive School ve Cambridge İngiliz edebiyatı eğitimi aldığı Cambridge Üniversitesi'ne bağlı King's College'dır. Cambridge'de okurken kısa hikâyeler yazmaya başlayan yazarın bu hikâyelerinden bir kısmı öğrencilerin yazdıklarından derlenen Mayıs Antolojisi'nde yayınlandı. Bu hikâyeleri ile bir yayıncının ilgisini çekip ilk romanı için teklif alınca bir temsilciyle çalışmasının doğru olacağına karar veren Smith, İnci Gibi Dişler'in ilk bölümünü gönderdiği Wylie Agency ile anlaşma imzaladı.

İnci Gibi Dişler'in yayınlanacağı tamamlanmasından çok önce 1997 yılında duyruldu. Pek çok yayıncının almak için çabaladığı roman Smith'in Cambridge'deki son senesinde bitti ve 2000 yılında yayınlanır yayınlanmaz en çok satan kitapların arasına girdi. Yazar bu romanla pek çok ödül de aldı(Romanları bölümüne bakınız).

Röportajlarında ilk romanının başarısından sonra bir süre yazamama krizine girdiğini söyleyen Smith'in bu krizi uzun sürmedi. 2002 senesinde ikinci romanı İmza Toplayan Adam'ı yayınlandı. Bu roman her ne kadar edebiyat eleştirmenlerinden İnci Gibi Dişler kadar iyi eleştiriler alamasa da büyük bir ticari başarı kazandı.

İkinci romanı yayınlandıktan sonra Smith 2002-2003 döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nde Harvard Üniversitesi'ndeki Radcliffe Institute for Advanced Study Fellow'a katıldı. Burada The Morality of Novel isimli ahlakbilim merceğinden bakarak 20. yüzyıl yazarlarından bir seçki yapacağı denemelerden oluşan bir kitap üzerinde çalışmaya başladı.

Üçüncü romanı Güzelliğe Dair Eylül 2005'de yayınlandı ve Man Booker Ödülü'ne aday oldu. Kitap 2006 senesi Orange Prize for Fiction'ı kazandı.

Özel hayatı

Smith 2004'te King's College'ın şapelinde evlendiği Nick Laird ile Cambridge Üniversitesi'nde tanıştı. Güzelliğe Dair (On Beauty, 2005) isimli romanını Laird'e adadı. Eşi gibi edebiyat dünyasının içinde olan Nick Laird şiirlerini "To a Fault" isimli kitapta topladı ve Utterly Monkey isimli bir roman yayınladı. Çift şu anda Kuzey Londra'da yaşamaya devam ediyor.

Eserleri
Romanları

White Teeth (2000)

Türkçeye Mefkure Bayatlı tarafından İnci Gibi Dişler (Everest Yayınları - 2001) olarak çevrilen bu ilk romanını Smith birbirinden farklı üç aile üzerine kurmuştur: İngiliz Jamaikalı Jones'lar, Bangladeşli Iqbal'ler ve Yahudi-Katolik temelleri olan Chalfens'ler. Roman yazara Whitbread İlk Roman Ödülü'nü, The Guardian İlk Roman Ödülü'nü, Commonwealth İlk Roman Ödülü'nü, Betty Trask Ödülü'nü ve James Tait Black Memorial Prize for Fiction'ı kazandırdı. 2002 yılında Channel 4 tarafında televizyon dizisi olarak çekildi.

The Autograph Man (2002)

Türkçeye tıpkı ilk romanı İnci Gibi Dişler gibi Mefkure Bayatlı tarafından çevrilen roman Everest Yayınları'ndan 2003 yılında İmza Toplayan Adam ismiyle çıktı. Smith, ikinci romanında şöhretli kişilere karşı takıntısı olan ve ünlülerin imzaların alıp satarak geçinen Londralı, yahudi ve Çin kökenli Alex-Li Tandem'in hayatını anlattı. Bu roman Jewish Quarterly Review's Wingate'in 2003 yılı edebiyat ödülünü kazandı.

On Beauty (2005)

Berna Kılınçer, Smith'in üçüncü romanı On Beauty'i Güzelliğe Dair olarak Türkçeye çevirdi ve roman 2007'de Everest Yayınları'ndan çıktı. Roman adını Elaine Scarry'nin "On Beauty and Being Just"(Güzelliğe Dair ve Adil Olmak) isimli denemesinden aldı. Smith, bu romanında biri İngiliz diğeri ABD'li iki ailenin çekişmesini anlattı. 2005 yılında Man Booker Ödülü'nün aday listesine giren bu roman Booker'ı kazanamadı fakat 2006 yılı Orange Ödülü'nün sahibi oldu.

Derlemeleri

Piece of Flesh (2001)

Daren King, Toby Litt, Matt Thorne gibi yazarların erotik kısa hikâyelerini derlediği antoloji.

The Book of Other People (2007)

6 ile 18 yaş arasında yazmaya meraklı gençleri destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kurum olan 826NYC'ye destek olmak için Daniel Clowes, David Mitchell ve diğer yazarların kısa hikâyelerinden oluşan antoloji.
İnsanı kazanan gülümsemelerinden biriyle, muhtemelen tedirginlikten gülümsüyordu, ama her gülümsediğinde ona daha çok ısınıyordunuz.
Her şey bulanık bir tarihe dönüşüyordu. Geriye yalnızca, bir yerlerde insanların büyük acılar çektiklerine dair yakıcı, hiç hoş olmayan bir farkındalık kalıyordu.
550 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Yorumu//İnci Gibi Dişler-Zadie Smith
.
Kitap, Londra'nın kenar semtlerinden birinde, farklı renklerin, farklı dinlerin ve farklı kuşakların, Jones'lar, İkbal'ler ve Chalfen'ler gibi üç renkli ailenin, çoluk çocuk birbirinden matrak hikâyeleri etrafında, göçmenlerin, geleneklerin, İngiliz orta sınıf ailesinin ve alt-kültürlerin ağzına kadar dolu bir cümbüş sürahisine daldırılıp daldırılıp çıkarılan bir parodisini veriyor bize. Kitap hem komik hem düşündürücü. Farklı kültürlerin hem çevresi ile hem de kendisi ile nasıl bir kabullenme savaşı verdiğini farklı bakış açıları ile gösteriyor. Aldığı ödülleri de sonuna kadar hakediyor.
.
Yazar "İnci Gibi Dişler" romanının 80 sayfalık müsveddesini götürüp yayınevinden gayet sağlam meblağda avans almış, daha sonra ise kitap piyasaya çıktığı andan itibaren hem İngiltere'de hem dünyada çok büyük sükse yaparak bir çok ödüle aday olup bir çok ödül de kazanmış. Ülkemizde çok fazla bilinmese de kesinlikle gördüğü itibarı hakediyor.
152 syf.
·6 günde·9/10
Ancak en iyileri muazzamdı. Ve Hughes için onları yazmak, büyük bir rahatlamaydı. Seamus Heaney'ye " Zihnimi meşgul eden bütün o koca yığının eriyip gittiği hissine kapıldım, " demişti. " Kendinden ve başka herkesten " sakladığı tüm o can yakıcı anılar, artık o kadar da kötü görünmüyordu. / sy. 28
60 syf.
·Beğendi·9/10
Kısa öykü , Afrika kökenli bir kadının hayatından bir kesit . Çok kısa ama zevkle okunuyor .

Doğduğu yerde ikinci sınıf olarak aşağılanan ve kötü hayat şartları altında turistlere hizmet veren siyahi bir aile.

Baba, kızı ile birlikte ülkesinden ayrılmayı başarıyor.

Fatou, sonunda İngiltere Londra’da bir ailenin yanında bakıcılık yapıyor.

Sıradan hayatların , bazen ne kadar ilgi çekici olabileceğini böyle hikayelerden anlayabiliyorsunuz.

Fatou kitabın bir bölümünde , yüzme bilmediği için pasifikte boğularak ölen sekiz on çocuk karşısında verilen tepki ile Londra’da arabanın çarparak yaraladığı bir çocuğa verilen tepkiyi kıyaslıyor.

Ve bu vasıtayla , Nijerya ve Kamboçya da yaşanan faciaların duyulmamasına gönderme yapıyor.

Örnek olarak *Kızıl Kmerlerden bahsediyor :
*Dip not : Kamboçya’da 1975-76 yılları arasında yaklaşık 2 milyon insanın ölümü ile sonuçlanan soykırımdan sorumlu tutulan radikal örgüt.
550 syf.
·13 günde·6/10
Arşiv ...
Bu kitabı tanımlayacak en güzel sözcüğün arşiv olduğunu düşünüyorum.Çünkü içinde her şeyden biraz var ; biraz tarih,biraz dram,biraz aşk,biraz ayrılık,biraz dini öğeler....Biraz biraz biraz... Yavaş yavaş ilerleyen hikayeler dizisi.Olaylar diyemem çünkü "İşte burada sizi derinden yaralıyor ,vuruyor ,çarpıyor "diyebileceğim bir olay örgüsü yok.

Kitap tam bir çember; aynı şeylerin etrafında dönüp duruyor ve başladığı noktaya dönüyor...

Konusuna gelirsek,benim anladığım ya da çıkardığım bir konusu yok ama ana tema göçmenlerin ,göç ettikleri ülkede yaşadıkları var olma,kimliğini kaybetmeme çabasıyla gelen karmaşalar ve asıl korktuğunun gelip seni bulması.

Kitap sanki iki ailenin etrafında geçen olayları anlatıyor gibi görünse de ,bu aileyle etkileşimde olan herkesten bahsedildiği için çok fazla karakter içeriyor.Bazen kim kimdi ikilemi yaşadığım oldu.

Ben yazarın kitabı gereksiz uzattığını düşünüyorum,çok fazla ayrıntı bir süre sonra sıkıcı oldu ve olayın özünden uzaklaşmama sebep oldu.

İşin aslı bu kadar sayfadan sonra gerçekten etkileyici bir son beklemiştim ama sonu da muallakta kaldı,yazara teşekkür etmek istiyorum bu belirsizlik için...

Ve neden bu kadar çok ödül aldığını düşündüğümde ; göçmen ailelerin ve çocuklarının yaşadıkları kültür ve din karmaşasının yansıtılması,yok olan öz değerlerin ,bunları korumaya çalışırken verilen yanlış mücadelelerin işlenmesinden kaynaklı bu kadar beğenildiğini düşünüyorum.
Okuyun veya okumayın diyemem ...Beni çok etkilemedi ama belki sizi etkileyebilir.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Aynı konuyu farklı bakış açılarından görmek hangi yazarı sevdiğimi hangisini sevmediğimi anlamamda yardımcı oldu. Gerçi Maryanne Wolf haricinde hiçbirini tanımıyordum. Zadie Smith’e aşık oldum. Kitabı okurken kitap okumaya dair sabırsızlık sancıları çektim.
550 syf.
“Mikrop kapmaktan, etkilenmekten, melezleşmekten korkan milliyetçilerin korkuları göçmenlere gülünç geliyor, çünkü göçmenlerin korkuları yanında bunlar fındık fıstık gibi önemsiz kalır;
Göçmenler "erimekten", yok olmaktan korkuyorlar.“

Bu yoğun kitabı okumak ve özümsemek için , okuyucunun mutlaka “göçmen olarak bir yaşam tecrübesine” sahip olması gerekir , ‘benim düşünceme göre’.
Çünkü bu kitaptaki olayları ve duygulardaki ayrıntıları
ancak ve ancak “benzer duygu ve tecrübeleri” yaşayan kişiler gerçekten hissedebilir.

Yazar kitaba çok aşırı bir emek vermiş. Yılların tecrübesi ve bilgi&duygu birikimini çok ayrıntılı bir şekilde sayfalara dökmüş. Kitabı herkes beğenmeyebilir hatta kimilerine sıkıcı bile gelebilir.
555 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
İlgi çekici bir konusu var kitabın. Kendini bir yere bağlı hissetmek konularına değiniyor. Özellikle göçmenler konusundaki çıkarımları değerli. Fakat bence hikaye biraz gereksiz uzatılmış daha kısa tutulabilirdi. Dil biraz zayıf edebi açıdan
152 syf.
·Beğendi·8/10
Neden okuruz? Kitap okuma teknoloji çağında devam ettirilebilir mi? Bir roman ile bir filmin zihin dünyamızda bıraktığı etkiler nasıldır? Kitap okuyan bir insanın zihninde neler olur? gibi çeşitli zihin açıcı sorular çeşitli yazarlar tarafından tartışılıyor kitapta.

Yalnız içlerinden iki yazar var ki... Onların yazdığı kısımları özellikle okumanızı öneririm. Bunlardan birisi Blake Morrison "Okumayla İlgili On İki Düşünce" kısmını kaleme almış. Diğeri ise Tim Parks "Etkin Okuma" kısmında.

Özellikle Tim Parks. Kendisine ait altını çizdiğim satırlardan birkaçını yazacaktım fakat çok fazla oldukları için ve bütüncül fikri tam yansıtmayacağını düşündüğüm için yazmadım.

Kitaplara nasıl yaklaşmanız gerektiğini anlatan kılavuz türünde bir kitap. Kısa ve oldukça akıcı. Okunmaya değer.
550 syf.
Kitabın kimi kısımları çok eğlenceli gelirken kimi kısımlarında kitabı aldığıma pişman oldum. Dengeli yazılmış bir kitap değil. Birbirinden tamamen farklı üç ailenin yaşadığı sıradışı ve komik olaylar ele alınmış. Konu güzel olmasına rağmen fazla uzatılan yerler okumayı sıkıcı hale getirmiş. Kopukluklara sebep olmuş. Sonunda hayal kırıklığına uğradım ve bitirmek zor geldi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zadie Smith
Unvan:
Jamaika kökenli Britanyalı yazar
Doğum:
London Borough of Brent, Londra, İngiltere, 25 Ekim 1975
Zadie Smith, 27 Ekim 1975 doğumlu Jamaika kökenli Britanyalı yazar. Gün itibarı ile üç romanı vardır. 2003 yılında Granta dergisinin en iyi 20 genç yazar listesine girmiştir.

Hayatı
Gençlik dönemi

Zadie Smith, Londra'nın kuzey batısında çoğunlukla işçi sınıfının yaşadığı Brent kasabasında, Jamaikalı bir anne (Yvonne McLean) ve Britanyalı bir babanın (Harvey Smith) çocuğu olarak Sadie Smith ismiyle (ismini 14 yaşındayken değiştirmiştir) doğdu. Jamaika'da büyüyen ve 1969 yılında İngiltere'ye göç eden annesi, babasının ikinci eşidir. Bir üvey kız kardeşi ve bir de üvey erkek kardeşi olan Smith'in kendisinden küçük iki erkek kardeşi daha vardır. Bu erkek kardeşlerden biri ünlü rap şarkıcısı Doc Brown'dur. Yazarın annesi ve babası o daha genç bir ergenken boşandılar.

Küçük bir çocukken step dansına çok düşkün olan Smith, genç kızken müzikallerde oynayan bir aktris olmak istiyordu. Üniversite yıllarında caz şarkıcısı olarak para kazanırken bir gazeteci olmayı hayal ediyordu. Mezun olduğunda ise en büyük ilgi alanı edebiyattı.

Eğitim hayatı ve kariyeri

Smith'in devam ettiği okullar sırası ile Malorees Junior School, Comprehensive School ve Cambridge İngiliz edebiyatı eğitimi aldığı Cambridge Üniversitesi'ne bağlı King's College'dır. Cambridge'de okurken kısa hikâyeler yazmaya başlayan yazarın bu hikâyelerinden bir kısmı öğrencilerin yazdıklarından derlenen Mayıs Antolojisi'nde yayınlandı. Bu hikâyeleri ile bir yayıncının ilgisini çekip ilk romanı için teklif alınca bir temsilciyle çalışmasının doğru olacağına karar veren Smith, İnci Gibi Dişler'in ilk bölümünü gönderdiği Wylie Agency ile anlaşma imzaladı.

İnci Gibi Dişler'in yayınlanacağı tamamlanmasından çok önce 1997 yılında duyruldu. Pek çok yayıncının almak için çabaladığı roman Smith'in Cambridge'deki son senesinde bitti ve 2000 yılında yayınlanır yayınlanmaz en çok satan kitapların arasına girdi. Yazar bu romanla pek çok ödül de aldı(Romanları bölümüne bakınız).

Röportajlarında ilk romanının başarısından sonra bir süre yazamama krizine girdiğini söyleyen Smith'in bu krizi uzun sürmedi. 2002 senesinde ikinci romanı İmza Toplayan Adam'ı yayınlandı. Bu roman her ne kadar edebiyat eleştirmenlerinden İnci Gibi Dişler kadar iyi eleştiriler alamasa da büyük bir ticari başarı kazandı.

İkinci romanı yayınlandıktan sonra Smith 2002-2003 döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nde Harvard Üniversitesi'ndeki Radcliffe Institute for Advanced Study Fellow'a katıldı. Burada The Morality of Novel isimli ahlakbilim merceğinden bakarak 20. yüzyıl yazarlarından bir seçki yapacağı denemelerden oluşan bir kitap üzerinde çalışmaya başladı.

Üçüncü romanı Güzelliğe Dair Eylül 2005'de yayınlandı ve Man Booker Ödülü'ne aday oldu. Kitap 2006 senesi Orange Prize for Fiction'ı kazandı.

Özel hayatı

Smith 2004'te King's College'ın şapelinde evlendiği Nick Laird ile Cambridge Üniversitesi'nde tanıştı. Güzelliğe Dair (On Beauty, 2005) isimli romanını Laird'e adadı. Eşi gibi edebiyat dünyasının içinde olan Nick Laird şiirlerini "To a Fault" isimli kitapta topladı ve Utterly Monkey isimli bir roman yayınladı. Çift şu anda Kuzey Londra'da yaşamaya devam ediyor.

Eserleri
Romanları

White Teeth (2000)

Türkçeye Mefkure Bayatlı tarafından İnci Gibi Dişler (Everest Yayınları - 2001) olarak çevrilen bu ilk romanını Smith birbirinden farklı üç aile üzerine kurmuştur: İngiliz Jamaikalı Jones'lar, Bangladeşli Iqbal'ler ve Yahudi-Katolik temelleri olan Chalfens'ler. Roman yazara Whitbread İlk Roman Ödülü'nü, The Guardian İlk Roman Ödülü'nü, Commonwealth İlk Roman Ödülü'nü, Betty Trask Ödülü'nü ve James Tait Black Memorial Prize for Fiction'ı kazandırdı. 2002 yılında Channel 4 tarafında televizyon dizisi olarak çekildi.

The Autograph Man (2002)

Türkçeye tıpkı ilk romanı İnci Gibi Dişler gibi Mefkure Bayatlı tarafından çevrilen roman Everest Yayınları'ndan 2003 yılında İmza Toplayan Adam ismiyle çıktı. Smith, ikinci romanında şöhretli kişilere karşı takıntısı olan ve ünlülerin imzaların alıp satarak geçinen Londralı, yahudi ve Çin kökenli Alex-Li Tandem'in hayatını anlattı. Bu roman Jewish Quarterly Review's Wingate'in 2003 yılı edebiyat ödülünü kazandı.

On Beauty (2005)

Berna Kılınçer, Smith'in üçüncü romanı On Beauty'i Güzelliğe Dair olarak Türkçeye çevirdi ve roman 2007'de Everest Yayınları'ndan çıktı. Roman adını Elaine Scarry'nin "On Beauty and Being Just"(Güzelliğe Dair ve Adil Olmak) isimli denemesinden aldı. Smith, bu romanında biri İngiliz diğeri ABD'li iki ailenin çekişmesini anlattı. 2005 yılında Man Booker Ödülü'nün aday listesine giren bu roman Booker'ı kazanamadı fakat 2006 yılı Orange Ödülü'nün sahibi oldu.

Derlemeleri

Piece of Flesh (2001)

Daren King, Toby Litt, Matt Thorne gibi yazarların erotik kısa hikâyelerini derlediği antoloji.

The Book of Other People (2007)

6 ile 18 yaş arasında yazmaya meraklı gençleri destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kurum olan 826NYC'ye destek olmak için Daniel Clowes, David Mitchell ve diğer yazarların kısa hikâyelerinden oluşan antoloji.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 233 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 210 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.