İnci Gibi Dişler

7,5/10  (19 Oy) · 
42 okunma  · 
14 beğeni  · 
935 gösterim
Elinizdeki romanın 80 sayfalık müsveddesini götürüp yayınevinden 250.000 pound avans alan Zadie Smith, kitap piyasaya çıktığı andan itibaren hem İngiltere'de hem dünyada çok büyük sükse yaptı ve hemen hemen bütün ödüllerde adını bir fırtına gibi estirdi. Öyle ki dünyaca ünlü Guardian gazetesinin bu yıl ilk defa verdiği ödülü kazandığında da, jüride bulunan ünlü romancı Julian Barnes, düşüncelerini şu sözlerle ifade etmişti: "Bir romancı olarak içim kıskançlık ateşiyle kavruluyor." Peki, ne anlatıyordu ki bu gencecik, yarı-Jamaik'alı kız: Her türlü aşırılığın revaçta olduğu Londra'nın kenar semtlerinden birinde, farklı renklerin, farklı dinlerin ve farklı kuşakların, Jones'lar, İkbal'ler ve Chalfen'ler gibi üç renkli ailenin, çoluk çocuk birbirinden matrak hikâyeleri etrafında, göçmenlerin, geleneklerin, İngiliz orta sınıf ailesinin ve alt-kültürlerin ağzına kadar dolu bir cümbüş sürahisine daldırılıp daldırılıp çıkarılan bir parodisini... İddia ediyoruz ki, milenyumun ilk parlak edebiyat yıldızı olan Zadie'nin İnci Gibi Dişler'ini ya her gün bir öğün yirmi sayfa eğlence ve keyif şöleni olarak yuvarlayıp hir aylık bir rüyaya yattığınızda, ya da işinizden üç gün izin alarak bir defada oturup gözleriniz kan çanağına dönene kadar yutarak bitirdiğinizde, kesinlikle tadı damağınızda kalacak ve "keşke daha çok sayfa, daha çok olsaydı..." diye söyleneceksiniz. İnci Gibi Dişler, uçuk bir kızdan delice ironilerle dolu çılgınca bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  550
 • ISBN:
  9789753167611
 • Çeviri:
  Mefkure Bayatlı
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
haribu 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

Arşiv ...
Bu kitabı tanımlayacak en güzel sözcüğün arşiv olduğunu düşünüyorum.Çünkü içinde her şeyden biraz var ; biraz tarih,biraz dram,biraz aşk,biraz ayrılık,biraz dini öğeler....Biraz biraz biraz... Yavaş yavaş ilerleyen hikayeler dizisi.Olaylar diyemem çünkü "İşte burada sizi derinden yaralıyor ,vuruyor ,çarpıyor "diyebileceğim bir olay örgüsü yok.

Kitap tam bir çember; aynı şeylerin etrafında dönüp duruyor ve başladığı noktaya dönüyor...

Konusuna gelirsek,benim anladığım ya da çıkardığım bir konusu yok ama ana tema göçmenlerin ,göç ettikleri ülkede yaşadıkları var olma,kimliğini kaybetmeme çabasıyla gelen karmaşalar ve asıl korktuğunun gelip seni bulması.

Kitap sanki iki ailenin etrafında geçen olayları anlatıyor gibi görünse de ,bu aileyle etkileşimde olan herkesten bahsedildiği için çok fazla karakter içeriyor.Bazen kim kimdi ikilemi yaşadığım oldu.

Ben yazarın kitabı gereksiz uzattığını düşünüyorum,çok fazla ayrıntı bir süre sonra sıkıcı oldu ve olayın özünden uzaklaşmama sebep oldu.

İşin aslı bu kadar sayfadan sonra gerçekten etkileyici bir son beklemiştim ama sonu da muallakta kaldı,yazara teşekkür etmek istiyorum bu belirsizlik için...

Ve neden bu kadar çok ödül aldığını düşündüğümde ; göçmen ailelerin ve çocuklarının yaşadıkları kültür ve din karmaşasının yansıtılması,yok olan öz değerlerin ,bunları korumaya çalışırken verilen yanlış mücadelelerin işlenmesinden kaynaklı bu kadar beğenildiğini düşünüyorum.
Okuyun veya okumayın diyemem ...Beni çok etkilemedi ama belki sizi etkileyebilir.

Melike Koyaş 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · 5/10 puan

Konusu guzel olmasina karsin hikayenin gereksiz yere uzatilmasi hos olmamis ayrica hikayedeki kopukluklar kitaptan sikilmaniza neden oluyor. Bitirmekte zorlandım ve kitabin sonunda hayal kirikligi yasadim. Gereksiz uzatmalar yerine bu kadar aceleyle yazilmis bir son sacma olmus.

Kitaptan 31 Alıntı

haribu 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Geç olduğunu biliyorum, ama insan yeni bir şeyler öğrenmek için asla yaşlı sayılmaz.

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith

"Birden hayatın taşınamayacak kadar ağır bir sırt çantası olduğu, her şeyi kaybetmek pahasına da olsa bütün bagajını yol kenarında bırakıp karanlığa doğru yürümenin, atılacak en doğru adım olduğu duygusuna kapıldı."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smith (Sayfa 11)İnci Gibi Dişler, Zadie Smith (Sayfa 11)
haribu 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Çünkü bir inançtan kurtulmak, tuz elde etmek için deniz suyunu kaynatmaya benzer: Bir şey elde edilirken, bir diğeri yitirilir."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith
haribu 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kendinden nefret eden insan, hıncını karşısına ilk çıkandan alır.

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith

"Archie, 'Benim ülkemde bir erkek, bir kızla evlenmeden önce onu tanımak ister' dedi.
Samet ters bir sesle, 'Senin ülkende sebzeleri posası çıkana kadar haşlamak adettendir' dedi..."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smith (Sayfa 112)İnci Gibi Dişler, Zadie Smith (Sayfa 112)
Rüveyda Yavuz 
22 Tem 19:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Archie; ‘Kahretsin! Her şeyi sonradan anlamak ne kolay’ diye düşündü, 'Sonradan kimse yanılmaz.’

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith
haribu 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Ama biz kendiliğinden itaat etmeyiz. Hile yaparız, biz insanlar hilekar yaratıklarız.İçimize şeytan girmiş: Özgür irade."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith
haribu 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Bazen insanlar ne istediğini bilmez. Neye ihtiyaç duyduklarını anlamazlar."

İnci Gibi Dişler, Zadie Smithİnci Gibi Dişler, Zadie Smith
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.