1000Kitap Logosu
Blaise Pascal
Blaise Pascal
Blaise Pascal

Blaise Pascal

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
87 Kişi
289
Okunma
94
Beğeni
6,4bin
Gösterim
Unvan
Fransız Matematikçi, Fizikçi ve Hıristiyan Düşünür
Doğum
Clermont-Ferrand, Fransa, 19 Haziran 1623
Ölüm
Paris, Fransa, 19 Ağustos 1662
Yaşamı
Blaise Pascal (19 Haziran 1623 – 19 Ağustos 1662), Fransız matematikçi, fizikçi ve Hıristiyan düşünürdür. En bilinen temel eseri Düşünceler'dir. 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı. 1642'de 19 yaşında iken vergi tahsildarı babasının işini kolaylaştıracak, dişliler ve tekerleklerden oluşan mekanik bir hesap makinesi tasarladı. Matematikle uğraşan babasıyla birlikte Paris Mersenne Akademisi'ne kabul edildi.

İncelemeler

Batuhan Babaoğlu
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
6/10 puan
Blaise Pascal'ı çoğumuz bilir. Matematik ve fizik alanında zamanında önemli hizmetler vermiştir. "Pascal Üçgeni" dersem daha açıklayıcı olacaktır Aynı zamanda felsefe ve ilahiyatla ilgili keskin düşünceleri de bulunuyor. Kısa hayatında pek çok konu hakkında fikirleri var ve bazen onları acımadan yargılayabiliyor. Bu eserine gelirsek... "Düşünceler", Pascal'ın ölümünün ardından bulunan el yazılarının ve anekdotlarının kitap haline getirilmesiyle oluşuyor. "Pascal'ın Aforizmaları" tanımını da yapabilirim. Pascal, el yazmalarında pek çok konuya yer vermiş ve bize bir çeşitlilik oluşturmuş. Örnek vermek gerekirse; hentbol dışındaki tüm sporları ahmakça görüşü, tiyatronun çok tehlikeli olduğu, haz ve tutkunun yanıltıcı oluşu gibi ilginç açıklamaları var. Bunun yanında dinler, Hristiyanlık, İsa ve ilahiyat gibi konulara geniş yer ayırmış. Hristiyanlığın tek gerçek din olduğunu savunurken; Hz. İsa'ya ve dönemin Kilise idaresine çok güveniyor. O'nun aforizmalarını bazen dehşetle reddedeceksiniz, bazen tartışılabilir bulacaksınız ve bazen de söylemlerine noktasına kadar katılacaksınız. Yazdıkları ve değişik bakış açısıyla okumanın tadına varacaksınız. Çok katı bir biçimde savundukları olduğundan ve tutkuyu geri plana itmesinden Pascal ile pek uyuşamadım; fakat kitap, elinizde bulunmalı
Düşünceler
7.7/10
· 268 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
13
emre timur
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
10/10 puan
Dev zeka...
Necip Fazıl’ın Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu isimli eserinde ki her seferinde daha az katılarak 4 kere okudum, öve öve bitiremediği Pascal’ın, Düşünceler isimli notlarından bahsedeyim. Kitap bir kitap değil, Pascal’ın notlarıdır. İki önemli Fransız’ın ardılıdır bir nevi: Denemeler’in in muharriri Montaigne ve düşündüğü için vâr olan Descartes. Kendisi son derece yakıcı bir beyindir ki matematik ve geometride ciddi çalışmaları bulunuyor. Lisede ismini “Pascal Üçgeni” ile duymuş olabilirsiniz. Ömer Hayyam’dan bağımsız olarak bulmuştur. Tanrı kumarı da Gazzâlî’den ve Hz Ali’den bağımsız. Bu tip beyinlere matematikçi, filozof veya teolog deyip geçmek zor. Hepsi ya da daha ötesi. Düşünceler aslında bir Hıristiyanlık savunusudur ve teolojiye özel ilginiz yoksa kitabın üçte birinde sıkılırsınız. Kalanı ise dağınık aforizmalardan oluşur. Dine yaklaşımım Pascal’ınkine benzer. Kendi tümcelerimle ifade edeyim. Din, Tanrı’yı saklayan bir şeydir, gösteren değil. Ateizm nasıl ki Tanrı’nın var olmadığını söylüyorsa, Deizm de netçe görünür olduğunu söylemektedir. Din ise görünebildiğini ama gösterilemediğini söyler ki Allah’ın Bâtın ismine tekabül eder. Yani internette dolaşan iyi niyetli ama saf “2x2=4 derecesinde görmek” iddiasındaki gençlerin yaptığı mantık hatası… İnsan beyni Tanrı’yı görebilecek kadar büyük, gösteremeyecek kadar küçük olduğu için dine muhataptır. Karıncalara inse hepsi kaybeder, meleklere inse hepsi kazanırdı. Bilginin ilk iki kaynağında Tanrı “gizlenmiş”tir: 1-duyular 2-rasyonel akıl 3-irrasyonel akıl/sezgiler 4-arketipler.
Düşünceler
7.7/10
· 268 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Jr. Sokrates
Düşünceler'i inceledi.
112 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Cok erken gitmissin be Pascal
Pascal o yasina ragmen hayatina ne cok dusunce ve kesif sigdirmis. Meteformalari ve dusunceleri harika, okunup ornek alinmasi gereken bir sahsiyet. Okurken vay be bi adama bak bir bana demekten alamadim kendimi :))
Düşünceler
7.7/10
· 268 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Barış Ağca
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
5/10 puan
Hayat ve insanlar hakkında deneyimleri özgün ve ilgi çekici. Ama bir o kadar da ölüm ve tanrılar hakkında kafası çok karışık. Kitabın yarısından itibaren, hristiyanlık saplantıları ve tanrı üzerine ispat kıvranışlarına sabretmek için büyük çaba harcadım. Kitap boyunca Nietzsche'yi özlemle ve rahmetle andım.
Düşünceler
7.7/10
· 268 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6