1000Kitap Logosu
Düşünceler
Düşünceler
Düşünceler

Düşünceler

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
80 Kişi
271
Okunma
92
Beğeni
6,9bin
Gösterim
536 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 15 sa. 11 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Eylül 2017 · Karton kapak · 9786052951453
Orijinal adı
Pensees
Diğer baskılar
Düşünceler
Düşünceler
Düşünceler
Düşünceler
Düşünceler
Blaise Pascal (1623-1662): Fransız matematikçi, fizikçi, filozof ve yazar. Yazmaya başladığında on bir yaşındaydı. Kendi kendine geometri öğrendi ve on altı yaşında Essai sur Les Coniques’i [Koniler Üzerine Deneme] yazdı. Maliyede çalışan babasına yardım etmek için, bugün ilk hesap makinesi kabul edilen, bir aritmetik makinesi tasarladı. Bugün “integral” olarak adlandırdığımız yöntemi kullanarak sikloid problemini çözdü. “Boşluk” meselesi üzerinde çalıştı, bu konuda deneme ve incelemeler yazdı. Paris’te ilk omnibüs hattının kurulması gibi pratik meselelerle de ilgilendi. 1652’de Port-Royal Manastırı’na girdi ve kendini bilime adadı. Lettres Provinciales’ı [Taşra Mektupları] ve 1664’te kendisini bütünüyle Tanrı’ya adama kararının neticesi olan Apologie de la Religion Chrétienne’i [Hristiyan Dininin Savunması] yazdı. En büyük eseri Düşünceler, ölümünden sonra yakınlarının çabasıyla 1670’te ilk kez kitaplaştırıldı. Modern aklı tatmin etmesi zor görünen tezlerine rağmen, yazarını bugüne taşımış bir içgörü, ilhamla, şaşırtıcı gözlemlerle dolu olan Düşünceler Türkçede ilk kez tam metniyle Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’ndeki yerini alıyor. Devrim Çetinkasap (1975): Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2004’te mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.Fransızca ve İngilizceden tarih, siyaset bilimi ve felsefe alanlarında çeviriler yapıyor.
5 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,89
7.7
10 üzerinden
80 Puan · 8 İnceleme
Batuhan Babaoğlu
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
6/10 puan
Blaise Pascal'ı çoğumuz bilir. Matematik ve fizik alanında zamanında önemli hizmetler vermiştir. "Pascal Üçgeni" dersem daha açıklayıcı olacaktır Aynı zamanda felsefe ve ilahiyatla ilgili keskin düşünceleri de bulunuyor. Kısa hayatında pek çok konu hakkında fikirleri var ve bazen onları acımadan yargılayabiliyor. Bu eserine gelirsek... "Düşünceler", Pascal'ın ölümünün ardından bulunan el yazılarının ve anekdotlarının kitap haline getirilmesiyle oluşuyor. "Pascal'ın Aforizmaları" tanımını da yapabilirim. Pascal, el yazmalarında pek çok konuya yer vermiş ve bize bir çeşitlilik oluşturmuş. Örnek vermek gerekirse; hentbol dışındaki tüm sporları ahmakça görüşü, tiyatronun çok tehlikeli olduğu, haz ve tutkunun yanıltıcı oluşu gibi ilginç açıklamaları var. Bunun yanında dinler, Hristiyanlık, İsa ve ilahiyat gibi konulara geniş yer ayırmış. Hristiyanlığın tek gerçek din olduğunu savunurken; Hz. İsa'ya ve dönemin Kilise idaresine çok güveniyor. O'nun aforizmalarını bazen dehşetle reddedeceksiniz, bazen tartışılabilir bulacaksınız ve bazen de söylemlerine noktasına kadar katılacaksınız. Yazdıkları ve değişik bakış açısıyla okumanın tadına varacaksınız. Çok katı bir biçimde savundukları olduğundan ve tutkuyu geri plana itmesinden Pascal ile pek uyuşamadım; fakat kitap, elinizde bulunmalı
Düşünceler
7.7/10
· 271 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
13
emre timur
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
10/10 puan
Dev zeka...
Necip Fazıl’ın Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu isimli eserinde ki her seferinde daha az katılarak 4 kere okudum, öve öve bitiremediği Pascal’ın, Düşünceler isimli notlarından bahsedeyim. Kitap bir kitap değil, Pascal’ın notlarıdır. İki önemli Fransız’ın ardılıdır bir nevi: Denemeler’in in muharriri Montaigne ve düşündüğü için vâr olan Descartes. Kendisi son derece yakıcı bir beyindir ki matematik ve geometride ciddi çalışmaları bulunuyor. Lisede ismini “Pascal Üçgeni” ile duymuş olabilirsiniz. Ömer Hayyam’dan bağımsız olarak bulmuştur. Tanrı kumarı da Gazzâlî’den ve Hz Ali’den bağımsız. Bu tip beyinlere matematikçi, filozof veya teolog deyip geçmek zor. Hepsi ya da daha ötesi. Düşünceler aslında bir Hıristiyanlık savunusudur ve teolojiye özel ilginiz yoksa kitabın üçte birinde sıkılırsınız. Kalanı ise dağınık aforizmalardan oluşur. Dine yaklaşımım Pascal’ınkine benzer. Kendi tümcelerimle ifade edeyim. Din, Tanrı’yı saklayan bir şeydir, gösteren değil. Ateizm nasıl ki Tanrı’nın var olmadığını söylüyorsa, Deizm de netçe görünür olduğunu söylemektedir. Din ise görünebildiğini ama gösterilemediğini söyler ki Allah’ın Bâtın ismine tekabül eder. Yani internette dolaşan iyi niyetli ama saf “2x2=4 derecesinde görmek” iddiasındaki gençlerin yaptığı mantık hatası… İnsan beyni Tanrı’yı görebilecek kadar büyük, gösteremeyecek kadar küçük olduğu için dine muhataptır. Karıncalara inse hepsi kaybeder, meleklere inse hepsi kazanırdı. Bilginin ilk iki kaynağında Tanrı “gizlenmiş”tir: 1-duyular 2-rasyonel akıl 3-irrasyonel akıl/sezgiler 4-arketipler.
Düşünceler
7.7/10
· 271 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Jr. Sokrates
Düşünceler'i inceledi.
112 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Cok erken gitmissin be Pascal
Pascal o yasina ragmen hayatina ne cok dusunce ve kesif sigdirmis. Meteformalari ve dusunceleri harika, okunup ornek alinmasi gereken bir sahsiyet. Okurken vay be bi adama bak bir bana demekten alamadim kendimi :))
Düşünceler
7.7/10
· 271 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Barış Ağca
Düşünceler'i inceledi.
536 syf.
·
5/10 puan
Hayat ve insanlar hakkında deneyimleri özgün ve ilgi çekici. Ama bir o kadar da ölüm ve tanrılar hakkında kafası çok karışık. Kitabın yarısından itibaren, hristiyanlık saplantıları ve tanrı üzerine ispat kıvranışlarına sabretmek için büyük çaba harcadım. Kitap boyunca Nietzsche'yi özlemle ve rahmetle andım.
Düşünceler
7.7/10
· 271 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6