1000Kitap Logosu
Diana Wynne Jones
Diana Wynne Jones
Diana Wynne Jones

Diana Wynne Jones

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
353 Kişi
775
Okunma
45
Beğeni
2.222
Gösterim
Unvan
İngiliz yazar
Doğum
Londra, Birleşik Krallık, 16 Ağustos 1934
Ölüm
Bristol, İngiltere, 26 Mart 2011
Yaşamı
Diana Wynne Jones (16 Ağustos 1934 - 26 Mart 2011) İngiliz romancı, şair, akademik, edebiyat eleştirmeni ve öykü yazarı. Esas olarak çocuklar ve gençler için fantezi ve spekülatif kurgu romanlar yazdı. Çalışmaları, 2 kez Hugo Ödülü, 14 kez Locus Ödülü, 7 kez Mitopoe Ödülü için aday gösterildi. 2 kez aday gösterildiği British Fantezi Ödülü'nü 1999'da bir kez kazandı. Ayrıca yine iki kez aday gösterildiği Dünya Fantezi Ödülü'nü de 2007'de kazandı. Jones'un çalışmaları genellikle zaman yolculuğu, paralel ve/veya çoklu evren temalarını içerir. Çalışmaları genellikle fantezi olarak tanımlanır, ancak bazıları bilim kurgu temalarını ve gerçekçilik unsurlarını da içerir. Diana, ikisi de öğretmen olan Marjorie (née Jackson) ve Richard Aneurin Jones'un kızı olarak Londra'da doğdu. Savaş ilan edildiğinde önce Galler'e yerleştiler ve daha sonra Göller Bölgesi, York ve Londra'daki dönemler de dahil olmak üzere birkaç kez taşındılar. 1943'te ailesi nihayet anne-babasının bir eğitim konferans merkezi işletmesinde çalıştığı Thasexted, Essex'e yerleşti. Orada Jones ve iki küçük kız kardeşi Isobel (daha sonra Profesör Isobel Armstrong, edebiyat eleştirmeni) ve Ursula (daha sonra bir aktris ve çocuk yazarı) ile birlikte bir çocukluk geçirdi. Friends School Safran Walden'de okudu ve Oxford'daki St Anne's College'da İngilizce eğitimi gördü. 1956'da mezun olmadan önce hem C. S. Lewis hem de J. R. R. Tolkien tarafından verilen derslere katıldı. Aynı yıl ortaçağ edebiyatı konusunda uzman akademisyen John Burrow ile evlendi. Londra'da kısa bir süre yaşayan çift 1957 Oxford'a döndü ve 1976'da Bristol'e taşınana kadar burada kaldılar. 2009 yılı yaz başında Jones'a akciğer kanseri teşhisi konuldu. Temmuz ayında ameliyat edildi. Ancak 26 Mart 2011'de hastalıktan öldü. Cenazesi Canford Mezarlığı'nda yakılarak gerçekleştirildi. Jones, 1960'ların ortalarında, hasta bir koca, kayınvalidesi, bir kız karde ve kızı ile bir arkadaşının yanısıra 3 çocuğuyla birlite yaşadığı evin kalabalıklığı içerisinde kendi deyimiyle aslında akıl sağlığını korumak için yazmaya başladı. Jones'un kitapları eğlenceli durumlardan keskin sosyal gözlemlere, edebi biçimlerin esprili parodisine kadar uzanmaktadır. 1986'da yayınlanan "Howl's Moving Castle" adlı romanı, ziyaret ettiği bir okulda "The Moving Castle" adlı bir kitap yazmasını isteyen bir çocuktan esinlenmiştir. Roman ilk olarak ABD'de Greenwillow tarafından yayınlandı.
Gül G.
Howl's Moving Castle 1'i inceledi.
176 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ahhh... Kitabini bulamazsiniz ama animesini mutlaka izlemelisiniz. Ama mutlaka izlemelisiniz. Hemen izlemelisiniz demiş miydim? Hayao Miyazaki olsun da taştan çamurdan olsun zaten. Studio Ghibli'nin yokluğu sadece biz manga ve anime aşıklarini vurmadı bence.
Howl's Moving Castle 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Ged
Yürüyen Şato'yu inceledi.
293 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
KALP AĞIR BIR YÜKTÜR Hayao Miyazaki'nin Oscar adayı olan animasyon filmi Yürüyen Şato'nun asıl hikâyesi… Söylentiler o dur ki yazarımız Diana Wynne Jones bir gün rastgele bir okula kitapları için söyleşiye gider ve orada olan bir miniğimiz ondan kendi kendine yürüye bilen bir şatonun hikayesini yazmasını ister ve bizim can yazarımız hemen işe koyulur. Miyazakinin her yapıtı benim için mihenk taşları gibidir ve Howlun yürüyen şatosu da öyle. Böyle bir hayal gücü ve yetenek görülmüş değil. Hikâyemize gelecek olursak 3 çocuklu bir ailenin en büyük kızı olan Sophie nın babasının emaneti olan şapkacı dükkanını çalıştırken günlerden bir gün onu ziyaret eden Çöl cadısı tarafından büyülenmesi. Ve hayatının tepetaklak olduğu zamanlarda kendini genç kızların kalbini çalan Howlun şatosunda bulması. Howl gibi kalpsiz ve bencil olan bir büyücü kim bilir neler yapacak bizim Sophie'mize. Yalnız Howl haddinden fazla yakışıklı ve çekici ona göre ^-^ Ateş cinimiz Calcifer ve minik yardımcımız Micheal i unutmayalım. Ha bir de farklı bir süpriz ile gelen Şalgam Kafayı. Merak etmeyin onlar bizden yana :) Fantastik ve bir o kadar güzel bir dünya olan bu başyapıtın herkes tarafından okunmasını ümit ederim. Peki Howl bu kadar kötü mü? Sophie gibi sıradan bir kız onu kazanabilecek mi? Ya da büyü ortadan kalkacak mı? Bu soruların cevabını bulmak için Yürüyen Şatoya gitmek gerek ;)
Yürüyen Şato
9.1/10
· 527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
102
Esra Duran
Yürüyen Şato'yu inceledi.
293 syf.
Masallara İnanır Mıydınız?
    Bazen uzaklaşmak gerekir gerçek dünyadan. Her büyüyen kişinin hayali olan çocukluğuna dönmek için yollar aramak gerekir. İçimizdeki çocuğa dönüp gülümsemek, onun da hoşuna gidecek bir kitap okumakla olur sanırım ancak.     Yürüyen Şato, kitaplığımda mavili ve yeşilli huzur rengiyle, sıkışıp kafamın derin kitaplara dalamayacağı bir vakitte masallara dalmak isteğimle sayfalarında gezdiğim bir kitap oldu. Evet gerçekten gezdim sayfalarında. O yeşil bahçeleri, Howl'ın şatosunu sayfalarda göre göre kelimeleri seyrettim. Hayao Miyazaki ustanın animesini önce seyretmiş olmaktan ötürü filmin sahneleri canlandı her sayfada. Ama izlemiş olmak heyecanından, büyüsünden bir şey eksiltmedi. Hatta Hayao Miyazaki'ye kitabı hayal gücüyle böyle aktarabildiği için hayranlığım bir kez daha arttı. Konuya gelir isem; Sophie, üç kız kardeşin en büyüğüdür. Şapka dükkanında sıkıcı hayatına devam ederken bir gün bir cadı ile karşılaşması üzerine bambaşka olaylarla yolu Howl'ın yürüyen şatosu ile kesişecektir. Orada yaşamak zorunda kalan Sophie, Howl ile tanışıp onun hayatına şahit olacaktır. Umursamaz, aklı bir karış havada Howl acımasız bir büyücü olarak bilinmektedir. Peki ya öyle midir? Calcifer ile dertleşip onun sözünü bozmaya çalışırken Howl hakkında bir çok şeyi de öğrenmek mümkün olacaktır. Kalbin yıldızların yükünü taşıyabilecek güçte olduğunu görüp naif bir ruhun derin hislerine saklanmış sırlar öğrenilecektir. Sahiden de kalp ağır bir yüktür. Fantastik hikayelerin konusu okunurken, gerçeklikten uzaklığı insanı kendine çekmese de , var olmayan bir dünyada bir müddet misafir olmak gerçekten büyüleyici oluyor fikrimce. Diğer kitaplar arasında bile kendine has ve huzurlu bir yer buluyor kitaplıkta.  Kitabın okunmasını ve çocuklara hediye edilmesini özellikle tavsiye ediyorum, miniklerin hayal gücünde daha da zenginleşecektir hikayesi. Ve animesi kesinlikle izlenmelidir. Hayao Miyazaki animeleri büyükler için yaptığını söyler. Vakit ayırıp anlayabilmek gerek çizgilerin anlamını. Oscar adaylığı olan bu güzelim şaheser okunmaya ve izlenmeye değerdir. Film için: 720p-izle.com/izle/altyazi/hauru-... Bu da Hayao Miyazaki'yle ilgili güzel bir belgesel. Animeye, çizime, Japonlara ve bu hayal gücüne sahip insanı biraz tanımaya merakı olanlar kesinlikle izlemeliler: altyazilifilmhd.com/duslerin-ve-cilginl... Stüdyo Ghibli'yi tanımak için bile izlenmelidir:) Güzel okumalar dilerim herkese...
Yürüyen Şato
9.1/10
· 527 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
33