İbn Acîbe el-Hasenî

İbn Acîbe el-Hasenî

Yazar
9.6/10
24 Kişi
·
48
Okunma
·
3
Beğeni
·
289
Gösterim
Adı:
İbn Acîbe el-Hasenî
Tam adı:
Seyyid Ahmed İbn Acibe el-Haseni
Unvan:
Faslı sufi
Doğum:
Fas, 1747
Ölüm:
Fas, 1809
18.yüzyılda yaşayan Faslı sufi.

18.yüzyılın önemli sufilerinden ve tasavvufun Darkaviliğin Acibiyye kolunun da kurucusu olan Ahmed ibn Acibe (1747–1809) Fas'ın Tanca ile Tıtvân şehirleri arasında bulunan Hamîs köyünde doğmuştur. Henüz çocuk denecek yaşta ilim hayatına atılmıştır. Kendi aile üyeleri dışında pek çok hocası olmuş ilim tahsili için doğduğu kentten ayrılıp daha sonraları ders vereceği yapacağı Tıtvan'a gitmiştir. Yine kuzey afrikalı sufilerin büyüklerinden olan Ataullah İskenderi'nin Hikem adlı meşhur eserini okuduktan sonra ilimle uğraşmaya ara verip uzlet hayatını tercih etmiştir. Tasavvufla asıl bağı ise 46-47 yaşlarında (1793) Şazeli tarikatının Darkaviyye kolunun kurucusu olan Mulay el-Arabi ed-Darkavi ve onun icazet verdiği Muhammed el-Bûzîdî ile tanışıklığıyla başlar. Şeyhinin egosunun kırılmasına yönelik olarak verdiği dilencilik yapmak, yamalı elbiselerle dolaşmak vs. gibi tüm pratikleri yerine getirir. Nihayetinde şeyhinin halifeleri arasına dahil olur. Eserleriyle tasavvufun en çetrefilli konularına getirdiği izahlar ve sevilen kişiliğiyle kısa zamanda çok sayıda öğrencisi olan İbn Acibe tasavvufa muhalif yöneticilerin dikkatini çeker ve hapse atılır. Tasavvufu bırakması yönünde işkencelere maruz kalır. Hapisten çıkar. 1809 tarihinde 64 yaşında Ğumara kentinde vefat eder.

Ekberi bir sufi olan Abdullah İbn Acibe diğer sufilerin kitaplarını yorumlamış, tasavvuftaki bazı sırların izahını yapmış ve kutsal kitabın (Kur'an-ı Kerim) gizli, içrek (ezoterik/batıni) yorumu denilen işari tefsiri gerçekleştirmiştir. Tefsiri Kur'an ayetlerinin derin anlamlarını açıklamaktadır. Hiçbir eseri henüz Türkçeye aktarılmamış olan İbn Acibe, tasavvuf tarihindeki önemi sebebiyle Batılı araştırmacıların da dikkatini çekmiş, altı ciltlik en önemli eseri Bahr-ı Medid adlı eserinden bazı bölümler ve bazı risaleleri İngilizce'ye çevirilmiştir. Kısa sureleri Türkçeye çevirelen yazarın Bahr-ı Medid adlı hacimli Kur'an tefsiri de aynı yayınevinden Türkçeye çevrildi.

İlgili kitaplar
- Ibn Ajiba, Two Treatises on the Oneness of Existence, İngilizce'ye çeviriJean-Louis Michon
- Ibn Ajiba, The Immense Ocean: Al-Bahr al-Madid: A Thirteenth Century Quranic Commentary on the Chapters of the All-Merciful, the Event, and Iron (Fons Vitae Quranic Commentaries Series) Mohamed Fouad Aresmouk (Çevirmen), Michael Abdurrahman Fitzgerald (Çevirmen)
- Ibn Ajiba, The Basic Research - Shaykh Ahmad Ibn Ajiba, Futuhat al Ilahiyya fi Sharh al Mabaahith al-Asliyya Çeviri, Abdalkhabir al-Munawwarah and Haj Abdassabur al-Ustadh, Madinah Press
- The Autobiography (Fahrasa) of a Moroccan Soufi: Ahmad ibn 'Ajiba, Arapça'dan çeviri Jean-Louis Michon ve David Streight, Fons Vitae, Louisville KY USA,1999 ISBN 1-887752-20-X
- Jean-Louis Michon Le Marocain Ahmad Ibn AjibaLe Marocain Ahmad Ibn Ajiba

Türkçe'de İbn Acibe
- Ibn Acibe, Bahr-ül Medid, (Çeviren : Doktor Dilaver Selvi) Semerkand Yayınları
- Mahmut Ay, Kur'an'ın Tasavvufi Yorumu: İbn Acibe'nin el-Bahru'l-Medid Adlı Tefsiri, İnsan Yayınları
- Ibn Acibe, Kısa Surelerin Tefsiri, (Haz. Dilaver Selvi), Semerkand Yayınları
Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur;
"Bir kimsenin mümin kardeşine sevgi ve şefkatle bakması, şu benim mescidimde bir sene itikâfa girmesinden daha hayırlıdır."
Hz. Peygamber (sav), Allah yolunda öldürülenlerin dışında yedi sınıf şehidden bahsetmiştir:
Vebadan ölenler, suda boğulanlar, karın hastalığından ölenler, zatülcenp hastalığından ölenler, yangında ölenler, depremde ölenler, doğum yaparken ölenler.
723 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Not: Dini içerik mevcuttur, bilginize..

Bu yaşıma kadar hiç adam akıllı tefsir okumadım ben. Zor olabileceği önyargısıyla devamlı ertelediğim tefsir okuma niyetime; yaşamakta zorlandığım dünyayı, bana benden yakın olanın kelamıyla (Allah, kişinin kalbine ondan daha yakındır. Enfal-24) anlamak, nefes almak için ‘’Bismillah’’ dedim artık. Arapça bilmiyorum, ilmi seviyem fazlasıyla yetersiz, acaba dışarıdan ilahiyat kazanıp okusam mı derken... İlahiyat ehli bir arkadaşıma sordum birkaç ay önce; tefsir okumak istediğimi, hangisini okumamın uygun olabileceğini vs vs . Sormamdaki niyet; tefsirin üslubu, dili ve islami bilgimin eksikliğinin endişesiyle tefsirin ilmi seviyesi idi. Ancak verdiği cevaba şaşırdım; belki de haklıdır, bilmiyorum???

-‘’Bu tefsiri okuma, onu bu kesim okuyor… itikadı bozuyor
O tefsiri mi aman dikkat et!! ..Sakın yaklaşma, Onu o’cular okuyor…
Şu tefsirden uzak dur, tahrip edildi...
Zaten diyanetteki heyet? çoğunu toplatıyor artık, tahrip edilmiş, hakikatten uzaklaşmış çoğu..’’
....

Zaten zor olan dünyada ‘’kolaylaştırınız’’ diyen Kudsi Nebi’nin ümmeti, Allah ‘ın kitabında da mı ayrılığa meyletti diye düşünmeden edemedim. Bilmiyorum, bilemediğim noktalar vardır elbet. Ancak, belki de koca bir ömürse tefsire adanan, hüküm vermek bu kadar kolay mıdır bilemedim???

Birkaç ay önce annemin aldığı tefsire başladım bende evdeki, son cildiyle. Kısa sureleri okuyabilirsem devam edebilirim diye. 11 cilt, harf boyutları büyük, sarı yumuşak kağıt, gözü yormuyor. Medrese talebesiymişim gibi hissettiren bir kapağı var. Çok akıcı ve kolay okunuyor. Ayetlerin iniş sebebi, zamanı, önceki ve sonraki surelerle bağlantıları, ilgili hadisler ve büyük alimlerin sözlerine de yer verilmiş. Hiç sıkılmadım ve zorlanmadım okurken.

Tasavvufi tefsir yani ’’ işari tefsir’’ diyor önsözünde. Sure sonlarında - surenin tasavvufi tefsiri- adı altında farklı manalarla işaretler var, mesela;
Ebrehe fil orduları ile Kabe’yi kuşattığında, Allah’ın evini koruyan ebabil kuşlarının anlatıldığı Fil suresinin sonundaki işari tefsirde diyor ki;

‘’Arifin kalbi, varlıklar için yüce Allah’a yönelecekleri manevi bir kabedir. O kalp Cenab-ı Hakk’ın evidir. Boş düşünce ve vesvese orduları orayı harap etmek ister. Allah, zahirdeki evini Ebrehe’den koruduğu gibi, Müminin kalbini de bu tür saldırılara karşı korur.
Rabb’inin fil ordusuna ne yaptığını görmedin mi? Bu ordu manevi kalp için hayvani ahlaklar, vahşi sıfatlar, kötü ve basit düşüncelerdir. Allah kulunun gönlüne hücum eden bu düşmanların hilesini bozmadı mı?? Allah onların üzerine ilahi varidat kuşları gönderdi, onlar kalbe hücum eden bu şeylerin üzerine zikr taşları ve fikir nurları attılar. Bu zikir ve nurlar kötü ahlakları kalpten çıkardı, kalbi temizledi….’’ gibi.

Bir de Fahreddin Razi ve Nahcuvani gibi Ariflerin tefsir açıklamalarını eklemiş ilgili yerlere. Tefsir ehlinin yıldızı , müfessirlerin imamı diyor Fahreddin Razİ’ye.. Ekledim hayatını araştıracaklarım arasına .

Son olarak; hangi tefsir okunmalı, ehil dostlara soruyorum bu ara, henüz bilmiyorum. Benim paylaşmak istediğim şu ki, TEFSİR okunmalı.Sadece bir kere Kuran Meali okumuş biri olarak geç kaldığımı fark ettim. Okurken o ilahi vahyin feyzi de sirayet ediyor okuyana, sanki ilk muhatapları gibi hissediyor insan. ‘’İnşallah.. kolay.. ne de güzel…. Zerrelerimce amenna’’ diyor insan. Ama sonra ara verdiğinde, okurken binlerce kez ‘’haktır bu’’ dediği meselede,- mesela ‘’zannın kötüsünden sakının’’ ayeti ile henüz kararlar almışken-, hayatın içinde kötülüğünü gördüğü diğeri ile imtihan sahasına indiğinde, kalbi hemen de kayıveriyor zanların en kötüleriyle. İşte her an tefsir okuyamaz insan da, Halkın içinde Hak’la nasıl olunur onu bilemedim…

Nurlu, feyizli, bereketli okumalar…
264 syf.
·10/10
Tek kelime ile mükemmel bir kitap. Namaz kılan herkesin namazda okuduğu o kısa surelerin anlamını, tefsirini ve batıni manasını bilmesi ve öğrenmesi için çok önemli bir eser. Herkese tavsiye ediyorum.
736 syf.
·Puan vermedi
El-Bahrü’l-Medîd fî Tefsîri’l-Kur’âni’l-Mecîd, Fas’lı âlim ve aynı zamanda Şâzelî – Derkâvî şeyhi olan İbn Acîbe el – Hasenî’nin, Kur’an’ın zahiri ve tasavvufî işaretlerini bir araya getirerek kaleme aldığı en önemli eserlerinin başında zikrediliyor ve bu eser tefsir literatürünün göz ardı edilmemesi gerektiği düşünülen çalışmalarından biri.El-Bahrü’l Medîd, rivâyet ve dirâyet metodları açısından incelendiğinde bilhassa dirâyet tefsiri açısından en orijinal yönünün, âyetler ve sureler arasındaki münâsebetleri dirâyetle işaret metodunu birleştirerek verdiği bilgilerdir. Ayrıca hazretin tasavvuf’un içinden Kur’an ve tefsire bakışı düşünüldüğünde çalışmanın mahiyetini artırmakla beraber daha önce işâri tefsir çalışmalarında olmayan özgünlüğü de yakaladığı görülür. Alanının en yetkin çalışması olduğunu bu vesileyle de ispat ediyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
İbn Acîbe el-Hasenî
Tam adı:
Seyyid Ahmed İbn Acibe el-Haseni
Unvan:
Faslı sufi
Doğum:
Fas, 1747
Ölüm:
Fas, 1809
18.yüzyılda yaşayan Faslı sufi.

18.yüzyılın önemli sufilerinden ve tasavvufun Darkaviliğin Acibiyye kolunun da kurucusu olan Ahmed ibn Acibe (1747–1809) Fas'ın Tanca ile Tıtvân şehirleri arasında bulunan Hamîs köyünde doğmuştur. Henüz çocuk denecek yaşta ilim hayatına atılmıştır. Kendi aile üyeleri dışında pek çok hocası olmuş ilim tahsili için doğduğu kentten ayrılıp daha sonraları ders vereceği yapacağı Tıtvan'a gitmiştir. Yine kuzey afrikalı sufilerin büyüklerinden olan Ataullah İskenderi'nin Hikem adlı meşhur eserini okuduktan sonra ilimle uğraşmaya ara verip uzlet hayatını tercih etmiştir. Tasavvufla asıl bağı ise 46-47 yaşlarında (1793) Şazeli tarikatının Darkaviyye kolunun kurucusu olan Mulay el-Arabi ed-Darkavi ve onun icazet verdiği Muhammed el-Bûzîdî ile tanışıklığıyla başlar. Şeyhinin egosunun kırılmasına yönelik olarak verdiği dilencilik yapmak, yamalı elbiselerle dolaşmak vs. gibi tüm pratikleri yerine getirir. Nihayetinde şeyhinin halifeleri arasına dahil olur. Eserleriyle tasavvufun en çetrefilli konularına getirdiği izahlar ve sevilen kişiliğiyle kısa zamanda çok sayıda öğrencisi olan İbn Acibe tasavvufa muhalif yöneticilerin dikkatini çeker ve hapse atılır. Tasavvufu bırakması yönünde işkencelere maruz kalır. Hapisten çıkar. 1809 tarihinde 64 yaşında Ğumara kentinde vefat eder.

Ekberi bir sufi olan Abdullah İbn Acibe diğer sufilerin kitaplarını yorumlamış, tasavvuftaki bazı sırların izahını yapmış ve kutsal kitabın (Kur'an-ı Kerim) gizli, içrek (ezoterik/batıni) yorumu denilen işari tefsiri gerçekleştirmiştir. Tefsiri Kur'an ayetlerinin derin anlamlarını açıklamaktadır. Hiçbir eseri henüz Türkçeye aktarılmamış olan İbn Acibe, tasavvuf tarihindeki önemi sebebiyle Batılı araştırmacıların da dikkatini çekmiş, altı ciltlik en önemli eseri Bahr-ı Medid adlı eserinden bazı bölümler ve bazı risaleleri İngilizce'ye çevirilmiştir. Kısa sureleri Türkçeye çevirelen yazarın Bahr-ı Medid adlı hacimli Kur'an tefsiri de aynı yayınevinden Türkçeye çevrildi.

İlgili kitaplar
- Ibn Ajiba, Two Treatises on the Oneness of Existence, İngilizce'ye çeviriJean-Louis Michon
- Ibn Ajiba, The Immense Ocean: Al-Bahr al-Madid: A Thirteenth Century Quranic Commentary on the Chapters of the All-Merciful, the Event, and Iron (Fons Vitae Quranic Commentaries Series) Mohamed Fouad Aresmouk (Çevirmen), Michael Abdurrahman Fitzgerald (Çevirmen)
- Ibn Ajiba, The Basic Research - Shaykh Ahmad Ibn Ajiba, Futuhat al Ilahiyya fi Sharh al Mabaahith al-Asliyya Çeviri, Abdalkhabir al-Munawwarah and Haj Abdassabur al-Ustadh, Madinah Press
- The Autobiography (Fahrasa) of a Moroccan Soufi: Ahmad ibn 'Ajiba, Arapça'dan çeviri Jean-Louis Michon ve David Streight, Fons Vitae, Louisville KY USA,1999 ISBN 1-887752-20-X
- Jean-Louis Michon Le Marocain Ahmad Ibn AjibaLe Marocain Ahmad Ibn Ajiba

Türkçe'de İbn Acibe
- Ibn Acibe, Bahr-ül Medid, (Çeviren : Doktor Dilaver Selvi) Semerkand Yayınları
- Mahmut Ay, Kur'an'ın Tasavvufi Yorumu: İbn Acibe'nin el-Bahru'l-Medid Adlı Tefsiri, İnsan Yayınları
- Ibn Acibe, Kısa Surelerin Tefsiri, (Haz. Dilaver Selvi), Semerkand Yayınları

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 48 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.