İnsan ve Hayat Dergisi

İnsan ve Hayat Dergisi

Dergi
9.6/10
216 Kişi
·
838
Okunma
·
204
Beğeni
·
2255
Gösterim
Adı:
İnsan ve Hayat Dergisi
Çamlıca Basım Yayın şirketi tarafından basılan 977-13095978 ISSN numaralı Aktüel Kültür dergisidir.
Sahi kola ile Ramazan'ı bağdaştırabilen var mı gerçekten? Bu ne acayip iştir ki firma sahipleri, kültürümüzde olmayan ürünlerini, dinimizin baş tacı olan oruç ibadeti ile birleştirmek için bütün pazarlama teknikleri ile çalışıyorlar.
Bir Tespit

Önümüzdeki asır, okuyanların ve kitaba ulaşanların değil; bildiğini, okuduğunu hayatına tatbik edenlerin olacaktır. Kitabın geleceği de bunda saklıdır.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İnsan ve hayat dergisinin bütün sayılarını okumaya fırsatım olmuyor. Ama okuduğum müddetçe insana her yönden birşeyler kattığını farkediyorum. Mesela bu sayıda çiçeklerden bahsediliyor. Her ne kadar çiçek yetistirilmesinden bahsediliyormus gibi görünsede, çiçekler ve insanlar arasındaki bağlantıdan misaller veriliyor. Mesela çiçeğe değer verildiği gibi insana da değer verilmesi gerektiğinden...
72 syf.
·Beğendi·10/10
Artık hayatımdan bir parça olan İnsan ve Hayat dergisinde bu ay..
- Sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiği ve her mevzuda olduğu gibi bu mevzuda da itidali elden bırakmamak gerektiği anlatılmış. Şüpheli gıdalara dikkat etmemiz hususunda da "Helali Arama Stratejileri" kitabı tavsiye edilmiş.
- İki çocuk-Bir umre yazı serisi devam ediyor ve her zaman olduğu gibi takdiri hak ediyor.
- 'Uçurumun Kenarındaki Hayatlar' yazısında durup bir düşünmek gerekiyor. İnsanların bunalımlarından bahsedilmiş. Zihnim hemen Cemil Meriç'in "Namaz kılan bir toplumun psikolojiye, zekat veren bir toplumun sosyolojiye ihtiyacı yoktur." sözüne hücum ediyor. Üzülüyorum insanlar adına. Çünkü dert sahibi olmak gerekiyor. Derdi olmamak kötü..
- Dergi sonundaki Süzgeç ekinde de Kudüs-ü Şerif anlatılmış. Oraların hasreti sarıyor tekrar içimi. Okudukça artıyor özlem.. "Rabbim, oralara gidip, görüp, o hisleri yaşamayı nasip et" diye dua ederek kapatıyorum dergiyi. O hislerin bir kısmını şu an dahi hissediyor olduğum halde...
72 syf.
·10 günde·10/10
Yedikıta dergisi aboneliğimden sonra hediye gelen İnsan ve Hayat'ı çok sevdim. Adına yakışır şekilde farklı insan yaşantılarını, farklı hayatları tanıtıyor. Ve sadece insanla da kalmayıp teknolojiye, bazı hayvanların özelliklerine bile yer verilmiş bu sayıda. Kısa zaman içinde bu dergiye de üye olmayı düşünüyorum...
Bu sayıyı almak isteyen olursa konu başlıklarını yazıyorum:
•Bir Karadeniz Efsanesi 'Bu Sene Fındık Var Mı?'
•Moritanya
•Bilgisayar Oyunları Beyin Yapılarını Değiştiriyor
•Fotoğraflarla Manipülasyonlara Dikkat!
•Zihnen, Bedenen, Ruhen, Tatil
•Hapishaneler (Dünyada ki farklı 5 hapishane anlatılıyor)
•Eski Bayramlar
•Hitabet Sanatı
•Bir Tabak Teknoloji
•Zehirli Ve Tehlikeli
•Sosyal Medya Ücretsiz Mi?
72 syf.
·Puan vermedi
Bu ayki sayıda İnsan ve Hayat, bir insanın ömrü boyunca yaşadığı duyguları bir araya getirmiş âdeta..
Balkanlardaki Osmanlı özlemi ve bizim Tuna'ya, Bosna'ya olan hasretimiz, diğer taraftan oradakilerin acıları...
Eski zamanlardaki Ramazan'ı Şerif sevinçleri.. ( Osmanlı zamanında Ramazan'ı Şerif nasıl sevinçle karşılanıyor, onu anlatarak bizleri de sevince sevk etti bu ayki sayı)

Hayatımız da böyle değil midir?
Sevinçlerimizin, hüzünlerimizin, özlemlerimizin toplamı değil midir?

Ramazan'ı Şerif'in bu sayı sayesinde daha bilinçli ve daha güzel geçiyor olduğuna kâniyim.
72 syf.
·Beğendi·10/10
- Bizi, tahmin ettiğimizden daha çok etkileyen kokular üzerinde durulmuş bu sayıda bilhassa. Paralel olarak temizliğin önemi de vurgulanmış. Bitkilerin kendi kokularının ruha daha çok tesir ettiği, kimyasallar ile oluşturulan kokuların tesir etmediği tespit edilmiş. En çok dikkatimi çeken ise fiillerin dahi kokusunun olduğu.. Gıybet örneğin..
- Afrika Günlükleri serisi bu sayıda Ruanda ile devam etmiş. Bir bütün olan halkı Belçikalıların nasıl sınıfsal ayrıma sürüklediği, Fransızların bu ayrımı ilkel silahlar satarak nasıl ticarete dönüştürdükleri bir bir anlatılmış, akıl alır gibi değil.
- Her sayıda okumaya heyecanla devam ettiğimiz Umre hatıraları serisi, bu sayıda da beğeniyi hak etti.
- İlaç sektörünün nasıl yönlendirildiği ile ilgili de güzel bir yazı vardı.

Keyifli okumalar...
72 syf.
·2 günde·Beğendi
İçinde bulunduğumuz an; tüketim çığlıklarının dolu dizgin yaşandığı, birden fazlasına sahip olma arzusunun arttığı, hiç ihtiyaç duyulmayana ulaşma hırsının zirveye ulaştığı bir an.
88 syf.
·Beğendi·10/10
Ocak 2018 İnsan ve Hayat sayısı.. Çok iddialıydı "Bu Sayı Sizi TV'den Kurtaracak" kapak sloganı ile. Uzun zamandır okumayı istiyordum. Slogandan dolayı. Nacizane ben de TV'ye karşı olumsuz bir bakışa sahip olduğum için ve ileride evime almamayı düşündüğüm için merakla aldım elime ve başladım.
Yazıyı bitirdiğimde bakış açımı oldukça güçlendirdiğimi söyleyebilirim. O kadar farklı yerlerden yaklaşılmış ki, hepsini bu incelemede yazamayacağım. Merak edenlere, alıntılarıma bakmalarını tavsiye edebilirim sadece.

Bu yazının haricinde yapay yiyecekler üzerinde, özellikle cips'in zararları üzerinde durulan bir yazı okudum ki, cips yememeye kesinlikle ikna edecek cinsten.

Derginin sonunda ise Süzgeç ekinin mevzuu Ahlak idi. İmam Gazzâlî Hazretleri'nin Ahlak'a bakışını merak edenlere tavsiye edilir..
Selametle..
72 syf.
·Puan vermedi
Pazara girince niçin domates, salatalık kokusu alamıyoruz?
Niçin sebzelerin boyları birbirinin aynı olmaya başladı?
Geleneksel tohumunun artı ve eksileri, çağdaş hibrit ve gdo'lu tohumların artı ve eksileri neler?
Osmanlıda tohum ıslahı ile ilgili çalışmalar neler?
Soruların cevabı bu sayıda..

Mayalar... Kıyametin kopması ile ilgili haber veren Mayalar değil; mutfakta kullanılan mayalar.. :) Nelere dikkat etmeliyiz? Bunu anlatmışlar.

Günümüz gençlik dizilerine güzel göndermeler yapılmış. :) Bu yazıyı muhakkak okumalı.
Mevzu bu iken şu film dizi yapımcılarına da bi dur denmeli diye düşünüyorum. Aile içi İhanetin içinde olduğu, zenginlik alametlerinin bolca bulunduğu, karşı cinslerin ne zaman aşık olup müstehcen sahneler ortaya koyacağının çoğu kimseler tarafından merakla beklendiği günümüz film ve dizileri var iken nasıl yetişelim, nasıl yetiştirelim insanları? Bilemiyorum.
Allah'ım yardımcımız olsun.
Not: İnceleme yapacakken neler yazmışsın denilebilir. Derdim var, kusura bakmayın..

Bir ailenin çocukları ile birlikte yaşadığı umre maceraları her sayıda devam ederek veriliyor. Severek okuyorum.. :)

Keyifli okumalar..
72 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İnsan ve Hayat Dergisi bu sayısında;
Algı oyunlarını ve nasıl dikkat edeceğimizi çok güzel ifade etmiş. Zaten algı ve bilinçaltı ile kuklaya çevirdiler milleti. Bunlar gerçekten tüyler ürpertici hakikatler. Özellikle "yapmam- yanlış " Dediğimiz şeyler zamanla "ne var canım bunda" Lara dönüştü. Acı ama şimdi durum bu. Dikkatli olmak dünyaya niye geldiğimizi gayemizi unutmamak sık sık tekrar etmek lazım. Yoksa bu oyunlara adanmaya devam ederiz.

Dergimiz güzel konulara değinmiş yine. Hepsi birbirinden kıymetli. Ama ben en çok algı oyunlarından etkilenmişim ki onu ele almışım. Rabbim tüm oyunları kendilerine çevirsin ne diyelim...
72 syf.
·Beğendi·10/10
Ocak 2020 İnsan ve Hayat..
Bu ay da bakış açısından ödün vermediğini söyleyebilirim.
- Z kuşağı ele alınmış ilk olarak. Y kuşağının son fertlerinden olduğum için memnunum.
Günümüz dünyasında Z kuşağına empoze edilen fakat ayakları yere basmayan fikirler şöyle;
Sen yapabilirsin
Her şey mümkün
Birey olarak başarabilirsin
Bireysellik...
Bu kelimeye alışamamıştır yapım oldum olası..
İslamiyet'in cemiyet şeklinde yaşanacağını düşünen birisiyim. Ki namazdaki cemaat sevabı bunun içindir. Bireysel değil, toplumsal olarak dikkat edilebilir haram ve helallere, sosyal alanlarda.. İlahiyat Fakültelerinde ne kadar bireysellik ve kendi bacağından asılma fikirleri öğrencilere yükleniyor olsa da. Okuduğum yıllarda beni es geçti bu fikirler hamdolsun.
Neyse biraz uzatmış olabilirim. Dergiyi okurkenki heyecanımdandır bu.
- Ana mevzu olarak Gurbetçiler ele alınmış. Çektikleri sıkıntılar, alışma süreçleri.. Geleneği, özü koruma çabaları, nesillerine bu özü aktarma gayretleri.. Ve bu çabaları boşverenlerin kayboluşları, dinden kopuşları ve kaybedişleri...
- Çay demlemenin usulü anlatılmış kısaca. Suyun durumu, demleme esnasında îfa edilecek şeyler, dinlenmesi.. Biraz farklı demliyormuşum ama olsun. Bu şekilde öğrendiğimdendir elhamdülillah.

Bu dergiyi takipten vazgeçmeyin derim.
Selametle..

Yazarın biyografisi

Adı:
İnsan ve Hayat Dergisi
Çamlıca Basım Yayın şirketi tarafından basılan 977-13095978 ISSN numaralı Aktüel Kültür dergisidir.

Yazar istatistikleri

  • 204 okur beğendi.
  • 838 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 197 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları