1000Kitap Logosu
Resim
Jean Piaget

Jean Piaget

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.5
62 Kişi
307
Okunma
114
Beğeni
7,4bin
Gösterim
Unvan
İsviçreli Psikolog
Doğum
Neuchâtel, İsviçre, 9 Ağustos 1896
Ölüm
Cenevre, İsviçre, 16 Eylül 1980
Yaşamı
Çocukların bilişsel gelişim süreçleri ile ilgili alanında ilk araştırmaları yapmış psikolog. Genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanında çığır açıcı çalışmalar yapmış olan Piaget, çocukta düşünce ve dil gelişiminin bir süreklilik içinde değil de, evrelerden ge­çerek oluştuğunu ve birey çevre ilişkilerinde etkin bir şekilde yapılandığını ortaya koy­muştur. Dış dünyadan yalnızca izlenimler almakla kalmayıp zekasını etkin bir tarzda yapılandıran çocukta bilişsel yapı, Piaget’ye göre, dört evrede gerçekleşir : Duyusal motor dönem (0-2 yaş) İşlem öncesi dönem (2-5/6 yaş) Somut işlemler dönemi (6/7-11/12 yaşlar) - (somut işlemsel dönem olarak da adlandırılır.) Soyut işlemler dönemi (11/12 ve sonrası) - (formel işlemsel dönem olarak da adlandırılır.) Jean Piaget, çocuk zihniyetinin yetişki­nin zihniyetiyle hiçbir ilişkisi olmadığını öne sürmüştür. Çocuğun mantığı kendine özgü olduğu gibi, ona göre, düşüncesi de benmerkezlidir. O kendisi için gelişir, kendi tarzında eğlenir; aklın kavramsal bilgileriyle ilgisi yoktur, çelişki bilmez. Çocuk ancak başkalarının düşüncesiyle temasa, geçtiği zaman mantıklı olmaya başlar. Ayrıca gelişim düzeyi kavramını Jean Piaget'e borçluyuz. Piaget Teorisi olarak bilinen teorisi, herkesin değişmez bazı düzeylerden geçtiğini ve bunların birbirinden ölçülebilir olarak ayrıldığını ortaya koymuştur. Bunların yanında, bilimsel gelişimi açıklamaya yönelik çok farklı ve kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymuştur.
336 syf.
·
28 günde
·
Puan vermedi
İsmi gibi bir kitap diyebilirim.Çocuğun dünyayı nasıl algıladığını anlatan bunu araştırmalara dayandıran kaynak niteliginde güvenilirlik veren bir kitap. Biraz okuması zor hatta yeter bitsin dediğim anlamadığım yerler oldu. Fakat çocuğun dünyayı algı şeklini bir yetişkinden farkını görmek oldukça bilinçlendirici ve merak uyandırıcıydı. Aynı zamanda her ne kadar biraz bilgim olsa da çocuklara sorulmuş sorularla birlikte düşünce yapısının farklılığını görmek çok daha etkiliydi.
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
Kitap çocuk psikolojisi alanında özellikle Piaget'in Bilişsel Gelişim Kuram'ıyla özel olarak ilgilenen "akademisyenler" için oldukça faydalı bir kitap. Çocuğun bilişsel gelişimindeki evreleri örnek deneylerle özet bir şekilde anlatmış. Fakat kitabın kapağındaki ponçik görsel, annelerimizi çocuklarının gelişimine fayda sağlamak için okunması kolay bir kitap gibi çekse de - kesinlike öyle değil!! Dışarıdan ne kadar ince görünse de içeriden bir o kadar ağır bir kitap gerek kullanılan üst düzey kelimeler ve bir o kadar onları anlatmak için kullanılan terimler sebebiyle. Kısaca bu kitabı sadece okumak değil aynı zamanda anlamakta istiyorsanız, psikoloji alanıyla ilgilenmenin yanında çocuk psikolojisinin bilişsel gelişimiyle ve aynı zamanda Piaget'lede çok yakından ilgilenmeniz gerekiyor.
Çocuk Psikolojisi
7.1/10 · 99 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
Puan vermedi
Kurgu dışı Jean Piaget, psikolojinin, özellikle gelişim psikolojisinin olmazsa olmazlarından, İsviçreli psikolog. Bilişsel çocuk gelişim kuramını “ denge” kavramını temel alarak geliştirir. Bir şeyler öğrendiğim, bakış açıma etki eden kitapları seviyorum; hele bir de konu çok ilgimi çekiyorsa. Zor bir dili var. Konuya aşina değilseniz başka kaynaklardan yararlanmanız gerekebilir. Önce kuramıyla ilgili genel bilgiler edinmek işinizi kolaylaştırabilir. “Gelişme, ilerleyen bir denge, daha az dengeli bir durumdan, daha yüksek bir denge durumuna sürekli bir geçiştir.” “Sürekli işlevlerin yanında, değişebilir yapıları ayırt etmek gerekir. Bu yapılar, bir yandan devinim veya zeka, öte yandan duygusal iki görünüm altında ve böylece bireysel ve toplumsal iki boyuta göre çift bakış altında zihinsel etkinliğin organizasyon biçimleri olacaktır.”
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.