1000Kitap Logosu
Kâmil Erdem

Kâmil Erdem

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
230
Okunma
12
Beğeni
1.385
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Erzurum, Türkiye, 1945
Yaşamı
1945’te Erzurum’da doğdu, Erzurum Lisesi’ni bitirdi. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Edebiyat ve Rus Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu. 80’ sonrasında Tan Seçki’sinde ve Morköpük’te öyküleri yayınlandı. Datça’nın bir köyünde yaşamaktadır.
135 syf.
·
Puan vermedi
Kamil Erdem'i ilk kez okudum. Birbirinden farklı 10 öykü. Duyguların üzerinden, altından, yanından geçtim. En beğendiğim öykü Ara kat oldu. Çizilen resminin gözüyle öldükten sonra da görmeye devam etmesi harika bir kurgu gerçekten. Karakterlerin iç dünyasına girip öykü boyunca oradan çıkamadığımız on farklı kurgu.
Bir Kırık Segah
6.5/10 · 67 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
110 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Lezzetli yemek kokuları, güzel çiçekler olan ve bir yerlerde Şaşıfelek Çıkmazı ile karşılaştıran kaliteli öyküler. Çıkmaz Sokak ve Havalar Yine Isınacak benim için unutulmayacak öykülerden oldu. 76 yaşındaki yazar her kitabında çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor. Okuyunuz.
Yok Yolcu
8.3/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
110 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
kâmil erdem on öykülük nefis toplamında üslubunu daha da derinleştirmiş. dile hakimiyetine de şapka çıkarmamak zor. kuşaklar arasındaki izlekten yürürken edebiyat dünyasına da uğramış. yazarlara, şairlere, eleştirmenlere, yayıncılara inceden selam çakmış. "ayapera!" üçlemesinde de değişimi/dönüşümü okurunu çıkardığı istanbul yolculuğu üzerinden anlatıyor. arka kapakta da dediği gibi "kâmil erdem öyküleri bir akarsu gibidir, bir akarsuyun gereğini yapar, öyle olması, akması gerektiği için akar." keyifle kapılın bu akışa, ıskalamayın.
Yok Yolcu
8.3/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kamil Erdem güzel edebiyat yapıyor özellikle betimlemelerine bayıldım.Şu Yağmur Bir Yağsa zamanın hükmünü kaybettiği bir iç döküş aslında.Parçalı kopuk bir anlatım,Hem umudu hem umutsuzluğu içinde barındıran politik dokunuşlar da yapan kitap akıcı olduğu halde parçaları birleştirmek ve durup düşünmek için sakin kafayla okunmalı.Umutsuz,tükenmiş,hayatta savrulan insanları anlattığı gibi toplumsal meselelere de dokunan kitabı herkese değil ama durup düşünerek iyi edebiyat okumak isteyenlere tavsiye edebilirim.
Şu Yağmur Bir Yağsa
Okuyacaklarıma Ekle
110 syf.
·
3/10 puan
Kalemi iyi. Yer yer güzel benzetmelerin, harika anlatımların olduğu bir kitap. Ancak ben beğenemedim açıkçası. Artık bu içsel anlatımlarla, surekli ordan oraya atlayarak bir bütün oluşturmaya çalışan post modern öykülerden sıkıldım. En azından okkalı ya da okkasız olsun bir konunun, bir karakterin hikayelerini özledim.
Yok Yolcu
8.3/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yazarın ilk öykü kitabı olan Şu Yağmur Bir Yağsa birbirinden çok farklı hikayelerden oluşmakta. Hikaye kahramanları müthiş bir arayış ile görünmeyeni, hissedilmeyeni didikleyip ortaya kendiliğinden bir gerçeklik çıkarıyorlarmış gibi hissettirdi. "Iç hesaplaşmanın, bocalamanın, tökezlemenin içinde yeşeren umudu resmediyor." yazıyordu tanıtım paragrafında. Aslında benim bu kitabı ve yazarı tesadüfen keşfedişimin sebebi tam olarak bu cümle. Içimizdeki huzursuzluk ve huzur bulma arayışının çatışmasını öyle güzel ele almış ki yazar, betimlemeleri ile sizi iyice olay örgüsünün içine çekmekle kalmıyor yalnızca aynı zamanda düşündürüyor. Kendinizi sorgularken buluveriyorsunuz. Sonrası yağmura çıkmalı. Eninde sonunda yağmura çıkar.
Şu Yağmur Bir Yağsa
Okuyacaklarıma Ekle
110 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yok Yolcu
68. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki kazananı belli oldu. Kâmil Erdem’in “Yok Yolcu” adlı kitabı ödüle layık görüldü. Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen 'Sait Faik Hikâye Armağanı' yeni sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 68. kez düzenlenen yarışmada, yazar Kâmil Erdem ödüle değer görüldü. Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Murat Gülsoy, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi) ve Metin Celal’den oluşan seçici kurul, 68. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, "Hayatı, toplumu, bireyler arası ilişkileri incelikli gözlemleriyle, dile hâkim, şiirsel ve özenli bir anlatımla, ustaca yansıtmasından dolayı” Kâmil Erdem’in "Yok Yolcu" adlı kitabına oy birliğiyle vermeyi kararlaştırdı.
Yok Yolcu
8.3/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.