Gönderi

ÖYKÜLERDEN SEÇTİKLERİM
Uzun bir süredir öykü ağırlıklı okumalar yapmaktayım. Daha önce paylaşmış olduğum bir alıntıda yer aldığı gibi (#69389465), ben de herkesin bir öyküsü, şiiri, şarkısı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle okumuş olduğum 158 tane öykü kitabının içinden bana dokunan öyküleri bir ileti altında paylaşmak istedim. Bu
··1 alıntı·
4 artı 1'leme
·
19,5bin görüntüleme
Resul Bulama okurunun profil resmi
Değerli arkadaşlar, öykülerle ilgilenen okurlar için listemde bir düzenleme yaptım. Sınıflandırmayı yaparken, yerli-yabancı ve günümüz yazarları olarak ayırdım ve alfabetik sıraya göre düzenledim. Belki ilerde hangi öykünün hangi yanını kuvvetli bulduğumu da ekleyebilirim. Bunu zaman gösterecek. Nice güzel öykülerde buluşmak üzere,
Gülcan Coşkun okurunun profil resmi
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim,SFA etkinliğim içinde öykülerinin basımında kronolojik okuma yapmayı planlamıştım. Dün sizin bu yorumları yaptığımız Öykülerden Seçtiklerim iletisine denk geldim baktım orda Lüzumsuz Adam duruyor ismi de cezbetti belki:)) O yüzden bu öyküyü 2.sıraya aldım ve okudum. Resul Hocam ,1k nın okuma serüveninde ilham veren ve seçimlerine güvenilen sağlam bir profilsiniz.Ben düşündüğümü açık ederim sadece seyretmem :)
Resul Bulama okurunun profil resmi
Teşekkür ederim. Faydalı olmuşsa, ileti amacına ulaşmış demektir. Ben de sizi dikkatle takip ediyorum. Sait Faik etkinliği yaptığınızı görünce de çok sevindiğimi bilmenizi isterim. Ben bütün kitaplarını kütüphaneden alarak okumuştum. Şimdi tüm öykülerinin olduğu YKY baskısını almak istiyordum. Henüz elimde olmadığı için katılamadım. Yoksa hem etkinlik, hem öykü, hem Sait Faik... Nice güzel etkinlikler, keyifli okumalar dilerim :))
Gülcan Coşkun okurunun profil resmi
O Ağacın Altını Şimdi Anıyor musun şarkısı tadında bir ileti.İki yıl önce beğenmiştim yorumlamıştım bir iki yıl sonra da beğeneceğim eminim:)
Resul Bulama okurunun profil resmi
Bir iki yıl sonra daha zenginleşeceğini umuyorum. Belki önem veren olur, belki kaybolur buralarda ama birileri güzel öyküler yazdıkça ben not düşmeye gayret edeceğim. Henüz çıkmamış bir öykü kitabı şöyle başlıyor hocam; "Yazılanlarda bir parça da olsa size dokunan bir yer varsa oraya daha önce birisi dokunduğu içindir."
Gülcan Coşkun okurunun profil resmi
Lüzumsuz Adam öykü kitabı içinde bu Kameriyeli Mezar SFA hikayeleri içinde en eğlenerek okuduğun hangisiydi diye sorsalar Kameriyeli Mezar derim ama şimdilik:)) Mezar taşları üzerinden yaşamayan insanları dahi gözlemleyebiliyor, süslü bahçede ne yapmak istediği hayali de ilginçti. Ben o mezara giderken serçelerin ötüşünü, pot pottan çıkan sesi duyuyorum hâla.. Daha önce hiç düşünmemiştim ,eğer bir mezar taşım olacaksa ne yazmasını isterdim:) Bigün bulurum belki:)
Resul Bulama okurunun profil resmi
Siz de Lüzumsuz Adam'ı yeni okuduğunuz için ne söyleyeceğinizi merak ediyordum gerçekten. Kameriyeli Mezar, Sait Faik öykücülüğünü anlamak için çok güzel bir örnek. Size ilk önce bir sürü ihtimal anlayıp, gezdirip dolaştırıyor, sonra bakıyorsunuz ki, bunların hepsi bir varsayımdan ibaret, işte bunu çok seviyorum... Bundan daha fena bir öykü var aslında ama şu an adını hatırlayamıyorum. Vapurda sevdiği bir kızdan bahsediyor. O kadar detaylı anlatıp sizi bu aşka inandırıyor ki, evlenmek üzere olduklarını sanıyorsunuz. Hikayenin sonunda bakıyorsunuz ki, kızı sadece bir kere vapurda görmüş... Sait Faik'in peşine takılmak böyle bir şey, dikkatli olun lütfen :))
4 sonraki yanıtı göster
Turhan Yıldırım okurunun profil resmi
Emeklerinize sağlık Resul Hocam. Öykü türü adına güzel bir liste. Ara ara paylaşmak gerek.
Resul Bulama okurunun profil resmi
Teşekkürler Turhan Hocam. Hem yazara, hem kitaba ama daha çok da içindeki bazı öykülere vurgu yapmak istedim. Bir kitap genel anlamda güzel olsa bile bazı öyküler daha dikkat çekici daima. İletide belirtmeye çalıştığım ölçülerde bana daha çok hitap eden, farklı açılardan ilham veren öyküler bunlar. Aslında sizin Adsız Ölü(m) öykünüz gibi güzel seslendirilen öykülerin linklerini de paylaşmayı düşündüm. Çok farklı yazarlara ait güzel seslendirmeler var fakat hepsinin olmayınca link paylaşımından emin olamadım. En azından bütün kitapları okuma imkanı olmasa da listeye aldığım öykülerin sesli veya yazılı metinleri bulunabilir diye düşünürek paylaştım bu iletiyi. Yolu öyküden geçen herkes için bir not düşmek istedim.
Gönül. okurunun profil resmi
Teşekkür ederiz bu güzel derleme için. Bizlere de ilham olacak.
Resul Bulama okurunun profil resmi
Ben teşekkür ederim hocam. Sizin de okumalarınız bize ilham veriyor.
Neşe okurunun profil resmi
Yolum öyküden geçerken kendime rastladım:) Daha önce de rehber olsun diye dönüp baktığım iletinizde bu defa öykülerimi görmek çok mutlu etti beni. Hep mutlu olun Resul hocam. Değerlisiniz. 🌻
Resul Bulama okurunun profil resmi
Torpil yapmadım Neşe hocam, karşıyım buna. Yolu öyküden geçenler hangi öyküleri mutlaka görsün diye düşünmüşsem onları aldım. Siz hep yazın, dosyada satır sonsuz :)
Burak okurunun profil resmi
Emeğine sağlık Resul abi, şöyle bir kontrol ettim de listedeki öykülerin pek azını okumuşum.
Öykümüzün Kırk Kapısı
Öykümüzün Kırk Kapısı
kitabını okurken ben de bir okunacaklar listesi tutuyorum, paylaştığın listeden de istifade edeceğim inşallah :)
Resul Bulama okurunun profil resmi
Benim bütün yolculuklarım ya Necip Tosun'la başlar, ya da onunla kesişir zaten. Söylediğin kitabını da listeme ekleyeyim o zaman Burak kardeşim. Teşekkür ederim :)
Emel okurunun profil resmi
Benim de uzun bir listem var. Ancak en çok sevdiklerim: Sait Faik'ten Yılan Uykusu, Bilge Karasu'dan Geceden Geceye Arabayı Kaçıran Adam, Onat Kutlar'dan Çatı ve Vüs'at O. Bener'den Dost.
Resul Bulama okurunun profil resmi
Sait Faik öykülerini listeyi her öykücüden en fazla beş tane almayı tercih ettiğim için sınırlı tuttum. Daha fazla artırabilirdim. Elerken güçlük çektim. Onat Kutlar'ın İshak kitabının yeri bende ayrıdır. Oradan üç öykü seçtim. Vüs'at O. Bener'den Dost'u aldım. Okumak üzereyim, muhtemelen oradan da seçkiler alacağım. Kitap eksenli değil, doğrudan seçilen öyküleri paylaşmak güzel, teşekkür ediyorum.
3 sonraki yanıtı göster
Emel okurunun profil resmi
Harikulade 👍
Resul Bulama okurunun profil resmi
Teşekkürler. Keyifli okumalar dilerim 👍
24 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.