Noel Hediyesi Seçme Öyküler

9,4/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
538 gösterim
Amerikan kısa öykücülüğünün en önemli imzalarından sayılan O. Henry'nin, hayatın gerçekleriyle köşe kapmaca oynayan, duygu ve sürpriz yüklü hikâyeleri okuru şaşırtmaya ve büyülemeye devam ediyor.

Öyküleri bazen "eğlendirici" olarak nitelense de O. Henry, yaşamlardaki kara mizahı ustaca kullanan, sade anlatımlı, keskin zekâlı bir gözlemcidir. Hikâye anlayışı olarak tesadüflere fazlaca yer vermekle eleştirilmiştir ancak tutunamamış, itilmiş insanlara kulak vermede ve sıradan hayatların karmaşasından ders çıkarmada gösterdiği başarı tartışılamaz. Ünlü öykülerinden biri olan "Noel Hediyesi"nin yanı sıra "Kont ve Düğün Konuğu", "Ayarlı Lamba", "Son Yaprak" da bu seçkide yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789751416223
 • Çeviri:
  Leyla İsmier Özcengiz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
kitapları seven 
 25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok kısa ama çokça anlamlı ve düşündürücü bir öykü. "Noel hediyesi" aslında hayatım boyunca çok önem verdiğim ve her zaman heyecanla beklediğim bir durum.

Bugün tamamen tesadüfen elime geçen bu kitap hatırlattı ki, Hristiyan Katolik kardeşlerim bugün Noel bayrami kutluyorlar...
Burdan onlara mutlu Noeller diliyorum. Sizlere de keyifli, huzur dolu pazar günü diliyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

kitapları seven 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kendini eskimiş küçük kanepeye atıp feryat figan ağlamaktan başka yapacak bir şey yoktu. Della da öyle yaptı. Buradan da hayatın, ağlama, iç çekme ve gülümseme aşamaları arasında gidip geldiği ve bunlardan iç çekişlerin ağırlıkta olduğu dersi çıkacaktır."

Noel Hediyesi, O. HenryNoel Hediyesi, O. Henry
kitapları seven 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

”Bildiğiniz gibi, kâhin krallar yemlikte doğmuş Bebek’e hediyeler getiren bilge adamlardı, hem de ne bilge! Noel hediyesi verme sanatını onlar yarattılar. Bilge olduklarına göre, kuşkusuz hediyeleri de, gerekirse iade edilebilme ayrıcalığına sahip akıllıca seçimler olmalıydı. Ben de burada kalkmış, size hayatı paylaşan iki sersem çocuğun akılsızlık edip en büyük hazinelerini birbirleri için feda etmelerinin sıradan hikâyesini yarım yamalak anlatmaya çalışıyorum. Ama günümüzün bilgelerine son bir sözüm var: Bilinsin ki hediye verenler içinde en bilgeleri o ikisiydi. En bilge olanlar, onlar gibi hediye alıp verenlerdir."

Noel Hediyesi, O. HenryNoel Hediyesi, O. Henry