Lady Anne Susuyor Babil Kitaplığı #2

9,3/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
6 beğeni  · 
363 gösterim
Hector Hugh Munro...Munro soyadını köklü bir İskoç ailesinden, Farsça'da kadeh sunan anlamına gelen Saki takma adını ise Rubailer'den almıştır. Acı çektiği ve çok şey öğrendiği İngiltere, orta sınıfın en büyük uğraşısı olan can sıkıntısını tertiplemek ve sonsuza dek birtakım alışkanlıkları tekrarlamak demek olan Victoria dönemi İngilteresiydi. Munro, İngilizlere özgü acı bir nüktedanlıkla o dönem toplumunu hicvetti. Kozmopolit bir yaşam süren Saki, 1914 yılında, kırk dört yaşındayken İngiltere'nin Fransa'ya gönderdiği yüz gönüllü asker arasında yer aldı. Er olarak katıldığı savaşta, 1916 yılının kışında Beaumont-Hamel saldırısında vurularak öldü. Son sözlerinin "Put out that bloody cigarette" olduğu söylenir. Savaşa gönderme yapmış olması muhtemeldir.
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9757501298009
 • Orijinal Adı:
  The Reticence of Lady Anne The Story Teller The Lumber-Room Gabriel-Ernest Tobermory The Background The Unrest-Cure The Peace of Mowsle Barton Quail Seed The Open Window Sredni Vashtar The Interlopers
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  Dost Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Orta yaşlıydı, şeytan ancak âdet yerini bulsun diye şöyle bir kanına giriyor, fazla da üstelemiyordu.

Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 18 - Dost Kitabevi Yayınları)Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 18 - Dost Kitabevi Yayınları)

Kütüphanede, iskemlenin üzerine çıkınca üzerinde iri, önemli görünüşlü bir anahtarın durduğu bir rafa erişiliyordu. Anahtar göründüğü kadar da önemliydi üstelik; tavan arasının sırlarını orada işi olmayan kişilerden gizliyor, onları yalnızca teyzelere ve onun gibi ayrıcalıklı kişilere açmaya yarıyordu.

Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 34 - Dost Kitabevi Yayınları)Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 34 - Dost Kitabevi Yayınları)

Kendini teyzesi ilan eden kadın, eşyanın kullanıldıkça bozulduğuna ve onları korumanın tek yolunun, toza ve neme terk etmek olduğuna inananlardandı.

Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 35 - Dost Kitabevi Yayınları)Lady Anne Susuyor, Saki (Sayfa 35 - Dost Kitabevi Yayınları)

Oysa Lady Anne'in kendini iyi hissetmediğinde suskun kaldığı görülmüş şey değildi. 'Hazımsızlıktan neler çektiğimi kimse bilmez,' en sevdiği cümlelerden biriydi; öte yandan bilmemek ancak dinlememekten ileri gelebilirdi; yoksa onun bu konuda karşındakine sunabileceği bilginin küçük bir el kitabını dolduracağına kuşku yoktu.

Lady Anne Susuyor, SakiLady Anne Susuyor, Saki