Fener Bekçisinin Rüyaları

7,7/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
11 beğeni  · 
798 gösterim
Gemisini kaybeden bir kaptan gözünü düşmanca diker fener kulesine. Denizden çaldığı suları, kuleye tırmanırken ıslak kıyafetlerinden damlatarak geri veren yorgun kaptan, yirmi dokuz gün rüyalara teslim eder kendini. A. Ali Ural'ın ikinci öykü kitabı Fener Bekçisinin Rüyaları okura "Kurtulan kim?" sinyalini yakıp söndürüyor.
(Tanıtım Bülteninde)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  6054498222
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
saatleri ayarlama müessesesi 
 13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap tür bakımından öykü olup 125 sayfa içerisinde toplam 30 öyküden oluşuyor . İlk hikayesi olan 'Fener Bekçisinin Rüyalar' nda 29 rüyanın kalışından bahsediyor. Anladığım kadarı ile geri kalan 29 hikaye fener bekçisinin rüyalarını oluşturuyor.

Yazarın daha önce öykü türünde 'Yangın Merdiveni'kitabını okumuştum. İlk Ali Ural ile o kitapta tanıştım. Beni fazlası ile etkiledi ve kendine hayran bıraktı. Doğru söylemek gerekirse Yangın Merdiveni kitabını bu kitaba nazaran daha çok beğendim.

Yazarın hayal dünyası çok hoşuma gidiyor. Öykünün tüm gidişatını son cümlesiyle büyük bir değişikliğe uğratıp sizi bir kaç saniyeliğine önüzdeki duvara baktırıyor. Kelimeleri kullanma şeklini çok seviyorum. Bulutlarda yaşayan bir insan hissi veriyor bana. Toplu fotoğraflarda bulunmaktan hoşlanmadığı için çoğu zaman da onda kendimi buluyorum. Her biri farklı bir yolculuk olan öykülerinde bir çok kez kendime rastladım. En çok da "Dik Dur" öyküsü beni etkiledi. İçimde çoğu kez geçen bir muhabbeti kaleme döktü . "Bir Gün Daha Yaşamak" derken cellatın ipini boynumda hissettim. Aslında ruh dünyamızda çok kez yaşadıklarımızı Ali Ural kitaba topladı.

Kelimelerle güzel muhabbet edebileceğiniz hoş bir kitap. Tavsiye listemde yerini alabilir. Selametile