Düşte Kalan

İskender Pala

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
395 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
// Pala her daim kalemi kelimelerle anlatılamayan... Evet,düşte kalanlar var..Kimi zaman hüzün kimi zaman ufak bir tebessüm. Geçmişe dair yaşanan, ancak şimdilerde sadece bir düşten ibaret olan olayların yine palaya yakışır şekilde anlatıldığı bir eser. Palanın deneme yazılarında divan edebiyatı ve eski dönem hikayeleri için oldukça kıymetli. Genel kültürünüzü, tarihinizi, edebiyatınızı,sevginizi geliştirecek çok yönlü bir eser yine sizlerle.. Akıcı bir üslup her zamanki gibi ;birçok konuyu ele alan; bazen tebessüm ettiren, bazen de hüzünlendiren -özellikle Bağdat'ı anlatırken- tam bir bilgi hazinesi. İyi okumalar !!!
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
Reklam
392 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Eskilerden dilimize yerleşmiş, söylediğimiz ama hikayelerini bilmediğimiz kelimelerden tutun, önemli şahsiyetlerin hayatlarında ki kıssalara kadar zaman zaman bilgi veren, zaman zaman kıyaslayan ve şu an ki duruma hayıflanan ama ümidini de yitirmeyen İskender Bey'in yine kendimizi pek çok bilgiyle donatacağımız kitaplarından biri. Okumanız ve Sevmeniz dileğiyle .)
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
395 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Prof. Dr. İskender PALA'nın kaleme aldığı Düşte Kalan deneme türünün nadide eserleri arasına girebilecek keyfiyette bir kitap olmuş. İnsan okurken sıkılmadığı gibi değişik konularda gezinmekten doğan hazzı da doyasıya yaşıyor. Şanlı geçmişimizin irdelendiği doksan altı adet deneme okuyucuya geçmişten sahneler sunması yanında bunların günümüze olan etkilerinden de dem vurması ile güncelliğini koruyor. Divan şiirini Türk insanına sevdiren kişi olarak ün yapan yazar konuların içerisinde ve hemen akabinde yer verdiği beyitler ile de bu özelliğinden vazgeçemeyeceğini göstermiş. Kitaptaki ilginç konulardan şöyle bir seçme yapacak olursak : Cristof Colomb'un Amerika kıtasını Osmanlı Bahriyesi mensubu Müslüman tayfası Rodrigez sayesinde bulduğunu tuttuğu notların içerisinde itiraf etmesi; ayrıca II. Bayezid'den keşif için gemi istemeye İstanbul'a gelmesi, polonun bir Türk sporu olduğu, kabadayı ve külhanbeylerinin sınıflandırılması, Osmanlı'da yitik mala karşı olan davranış. Kitabın sonundaki yazılar ise arka kapakta anlatılan ve benim kitabı almama vesile olan Hülagü'nün Bağdat'ı yağmalaması ile başlayan ve Irak'ı konu alan yazılardan oluşuyor. Bu yazılarda Irak'ın nasıl bir kültür merkezi olduğundan başlanarak Amerika'nın saldırmak için niçin Irak'ı seçtiğine kadar derinlemesine bilgi ve analizler yer alıyor. Özellikle bu yazıları herkese tavsiye ederim.
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
395 syf.
9/10 puan verdi
Nerde o eski ramazanlar... "Düşte!" Eskiye duyulan özlem hoş ama eskiye ve eskide kalana hayıflanmak garip geliyor. Eskiyi yeniye eviren ve yenide eskinin izlerini silen bizleriz. Bir de sanki dünyadan hariç varlıklar gelip bozmuş gibi şikayet ederiz çok şeyden. Eski ramazanlar, eski bayramlar, eski muhabbetlee, eski oturmalar vesaire. Düşte Kalan, düşte kalanları belki de bir daha kolay kolay yaşamayacak anekdotları, yaşantıları anlatıyor. Bize yabancı olmayan ama bizim yabancılaştığımız kavramları, hayatları, olayları, sözleri, güzellikleri hatırlatıyor. Geçmiş, geçmiş ve gitmiş. Elbette yeni şeyler söylemek lazım ancak bu neden geçmişin güzelliklerinin gölgesinde olmasın ki? Düşte kalmasın; zihnimizde, kalbimizde ve yaşantımızda kalsın bazı şeyler. Neler mi?
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
Reklam
395 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Ben bilmez idim gizli âyân hep sen imişsin Canlarda ve tenlerde nihân hep sen imişsin Senden bu cihân içre nişân ister idim ben Âhir bunu bildim ki cihân hep sen imişsin. İskender Pala'nın kısa makalelerinden ve alıntı öykülerden oluşan güzel bir eser. İçinde birçok farklı görüş ve düşünce yer alıyor. Tarihi konular ağırlıklı olduğu için meraklılarına güzel bir kitap.
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
395 syf.
9/10 puan verdi
Kahve Molası kitabinda ve bu kitabında bazı aynı hikayeler vardi okurken aynı kitapları okuyormuşum hissine kapıldım. Kitabı okurken kayıp giden kültürümüzün ve degerlerimizin ne denli büyük olduğunu ve bunlara sahip çıkmak için çabalamadığımı farkettim.Ayrıca yazarın Bağdatla ilgili hikayeleri bende şehri araştırma merakı uyandırdı. Okumak isteyenlere tavsiyem bir not defteri de alsınlar yanlarına çünkü kitapta Fuzuli,Bağdatlı Ruhî,Nesîmî ve daha birçoğundan sözler serpiştirilmiş. Gönül gamını nice safha-i beyâna yazam / Kalemden od çıkuban korkarım ki yana yazam (Avni)
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı Yayınları · 2016223 okunma
392 syf.
·
Puan vermedi
"Yıllardan 1258 idi. Hülagu Bağdat’a girmiş, insanlığın beşik edindiği ve o zamana kadar süzegeldiği tecrübesini harmanladığı topraklarda, dünyanın Nuh Tufanı’ndan sonra gördüğü en büyük yıkımı yapmıştı. Bu talan, o çağa göre dünyanın gözdesi olan bir medeniyet merkezinin yok edilmesi demekti ve Hülagu’nun askerleri, Bağdat’ın eşsiz koleksiyonlarıyla ünlü kütüphanelerindeki yüz bini aşkın elyazması kitabı Dicle’ye boşaltmış ve Dicle günlerce mürekkep renginde akmıştı. Eğer o zaman Bağdat kütüphanelerinin başına böyle bir talan gelmeseydi, belki de dünyanın daha sonraki yüzyılları çok farklı olur, Rönesans ve Reform hareketlerinin adresi değişir, modernleşmenin göstergeleri farklı boyutlarda ortaya çıkar, hatta Amerika, şimdiki Amerika olmayabilirdi. Gelin görün ki Amerika şimdi Bağdat’tadır."
Düşte Kalan
Düşte Kalanİskender Pala · Kapı · 2016223 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.