Kum Kitabı

8,2/10  (29 Oy) · 
96 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.282 gösterim
Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges'in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren "Kum Kitabı" adlı fantastik öykü, büyülü bir kitaptan bahsediyor. Bilinmeyen bir dilde yazılmış olan bu öykü sonsuzdur; sayfaları çevrildikçe sonuna yeni sayfalar eklenir. Tıpkı kum gibi ne başı ne sonu vardır...

Borges'in görme becerisini kaybettiği yıllarda, sekreteri ve hayat arkadaşı Maria Kodama'nın yardımıyla yazdığı Kum Kitabı yazarın olgunluk çağının en önemli eseridir. Kitabın sonunda, orges'in esin kaynaklarını ve kendi eseri hakkındaki samimi yorumlarını içeren sondeyiş yer alıyor.

"Borges'siz bir Latin Amerika edebiyatından bahsedilemez."
-Carlos Fuentes-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789750512360
 • Orijinal Adı:
  El Libro Di Arena
 • Çeviri:
  Yıldız Ersoy Canpolat
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kader Akcan 
08 May 22:46 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Henüz ilk öyküyü bitirdim ve oldukça etkileyici buldum.Sadece olay örgüsünden ibaret kitaplardan olabildiğince uzak kalmaya çalışanlar için-ben-insanı içine çeken, beyin yakan böyle hikayelerin varlığı bulunmaz nimet

Çiler 
 30 May 08:19 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Borges'i çok merak ediyordum. Kum Kitabı sonunda elime geçti ama olmadı, okuyamadım. Giremedim hikayelerin içine Borges'e olan merakımı gidermiş olmuş sadece...

Cavanşir Gadimov 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Arjantinli öykü ve deneme yazarı, şair ve çevirmen Jorge Luis Borges’in Kum Kitabı isimli kitabı 13 öyküyü içeriyor. Öyküler arasında hangisi en iyisi sorusunun cevabı okura göre değişebilir. Ancak kitabın girişindeki Yazarın Notu kısmında Borges kendisinin en çok Kongre ve Kum Kitabı öykülerini çok sevdiğini bize aktarıyor. Tabii kitaba da bu öykülerden birinin adı verilmiş.

Kongre güzel bir öykü ancak kitaptaki ilk öykü olan Öteki ve son öykü Kum Kitabı ise benim en çok beğendiklerimin başında yer alır. Kongre en uzun öykü ancak kısa öyküler, gizem içerenler, gerilimli hikayeler de mevcut. Aslında her bir öyküye Borges ayrı bir tat katmış diyebilirim. Öykülerin girişleri ise okurken ayrı bir zevk veriyor. Hepsi sanki gerçek öyküymüş gibi... Son öyküde de Borges bu konuya şöyle değiniyor: “Bugünlerde, her uydurma öykünün gerçek olduğunu öne sürmek âdet oldu; benimki ama, gerçek.” (s. 92) İlginç bir hikaye girişi daha. Okurken bile “benimki ama, gerçek” derken yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor.

Elif Dülger 
09 Ağu 17:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beklentim çok daha farklıydı kitaba başlarken. İletişim Yayınları'nın fantastik tanımı, diğer yayınevlerininkinden biraz daha kapsamlı anladığım kadarıyla. Gerçeküstü her hareketi fantastik sınıfına sokmanın doğruluğu tartışılır. Gerçekten fantastik tabir edilesi öyküler barındırsa da, -bu kitabı baz alarak bakarsam- Borges'i fantastik yazarı olarak tanımlamak pek doğru olmaz bence.
Tanımsal konuları geçecek olursak, ara ara ilgimi yitirmeme rağmen genel olarak hoşlandığım bir kitap oldu. Beklentimin farklı olması sebebiyle bu ilgi kaybını yaşadığıma inanıyorum. En sevdiğim öyküleri 'Yorgun Bir Adamın Düşülkesi' ve kitaba adını veren öykü 'Kum Kitabı' idi. Okunmaya, kitaplıkta yerini almaya değer.

Hüsamettin Çalışkan 
16 Şub 13:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle ilk hikaye çok güzel. Yazarın genç ve yaşlı halinin karşılaşıp sohbet etmesi anlatılıyor. Bir de Kum kitabı öyküsü harika...Bitmeyen ve karmakarışık sayfalar..

Kitaptan 38 Alıntı

Elif Dülger 
08 Ağu 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şiir, eğer onu gerçekleşen bir olayın öyküsü olarak değil de, çok güçlü bir isteğin dışavurumu gibi algılarsak, güzeldir.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 49 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 49 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)
Esra 
31 May 2016 · Kitabı okudu

Sözcükler ortak bir anı gerektiren simgelerdir.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)

"Eğer uzay sonsuzsa, biz uzayın herhangi bir noktasındayız. Eğer zaman sonsuzsa, biz zamanın herhangi bir noktasındayız..."

Kum Kitabı, Jorge Luis BorgesKum Kitabı, Jorge Luis Borges
Filiz Özcan 
30 May 15:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ülkemiz her geçen gün daha bir taşralaşıyor. Taşralaştıkça da gözleri kapalıymış gibi kendini bir şey sanıyor.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 47)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 47)
Elif Dülger 
09 Ağu 08:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Alıntılardan başka ne kaldı geriye. Dil bir alıntılar dizgesidir.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 113 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 113 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)
Elif Dülger 
08 Ağu 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zaman kadar, dünün, bugünün, geleceğin, tüm zamanların ve hiçbir zamanın bu sonsuz dokusu kadar gizemli başka bir şey olmadığını kaç kez söylemişimdir kendi kendime.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 84 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 84 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)

... demokrasi denen boş inançla güdümlenmiş Amerika bir türlü imparatorluk olamıyor. Ülkemiz her geçen gün daha taşralaşıyor. Taşralaştıkça da gözleri kapalıymış gibi kendini bir şey sanıyor.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 46)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 46)
Elif Dülger 
08 Ağu 19:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık bana acı vermiyor: insanın kendisini ve kendi davranışlarını hoşgörmesi zaten yeterince zor. Yaşlanmakta olduğumun ayrımındayım: yeniliklerin beni ilgilendirmemesi ya da şaşırtmaması bunun en kesin belirtisi; belki de bu, yeniliklerin hiç de yeni bir yanı olmadığını, eskilerin az buçk birer değişimi olduğunu düşünmemdendir.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 59 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 59 - İletişim Yayınları, 4. Baskı)

Yıllar boyu, insanoğlu bir boşluğu imgelerle, illerle, krallıklarla, dağlarla, körfezlerle, gemilerle, adalarla, balıklarla, odalarla, âletlerle, yıldızlarla, atlarla, insanlarla doldurur, ölümünden az önce, usanmaz çizgi labirentinin kendi yüzünün imgesini oluşturduğunu anlar.

Kum Kitabı, Jorge Luis BorgesKum Kitabı, Jorge Luis Borges
4 /