Kum Kitabı

7,9/10  (20 Oy) · 
72 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.121 gösterim
Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges'in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren "Kum Kitabı" adlı fantastik öykü, büyülü bir kitaptan bahsediyor. Bilinmeyen bir dilde yazılmış olan bu öykü sonsuzdur; sayfaları çevrildikçe sonuna yeni sayfalar eklenir. Tıpkı kum gibi ne başı ne sonu vardır...

Borges'in görme becerisini kaybettiği yıllarda, sekreteri ve hayat arkadaşı Maria Kodama'nın yardımıyla yazdığı Kum Kitabı yazarın olgunluk çağının en önemli eseridir. Kitabın sonunda, orges'in esin kaynaklarını ve kendi eseri hakkındaki samimi yorumlarını içeren sondeyiş yer alıyor.

"Borges'siz bir Latin Amerika edebiyatından bahsedilemez."
-Carlos Fuentes-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789750512360
 • Orijinal Adı:
  El Libro Di Arena
 • Çeviri:
  Yıldız Ersoy Canpolat
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kader Akcan 
08 May 22:46 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Henüz ilk öyküyü bitirdim ve oldukça etkileyici buldum.Sadece olay örgüsünden ibaret kitaplardan olabildiğince uzak kalmaya çalışanlar için-ben-insanı içine çeken, beyin yakan böyle hikayelerin varlığı bulunmaz nimet

Cavanşir Gadimov 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Arjantinli öykü ve deneme yazarı, şair ve çevirmen Jorge Luis Borges’in Kum Kitabı isimli kitabı 13 öyküyü içeriyor. Öyküler arasında hangisi en iyisi sorusunun cevabı okura göre değişebilir. Ancak kitabın girişindeki Yazarın Notu kısmında Borges kendisinin en çok Kongre ve Kum Kitabı öykülerini çok sevdiğini bize aktarıyor. Tabii kitaba da bu öykülerden birinin adı verilmiş.

Kongre güzel bir öykü ancak kitaptaki ilk öykü olan Öteki ve son öykü Kum Kitabı ise benim en çok beğendiklerimin başında yer alır. Kongre en uzun öykü ancak kısa öyküler, gizem içerenler, gerilimli hikayeler de mevcut. Aslında her bir öyküye Borges ayrı bir tat katmış diyebilirim. Öykülerin girişleri ise okurken ayrı bir zevk veriyor. Hepsi sanki gerçek öyküymüş gibi... Son öyküde de Borges bu konuya şöyle değiniyor: “Bugünlerde, her uydurma öykünün gerçek olduğunu öne sürmek âdet oldu; benimki ama, gerçek.” (s. 92) İlginç bir hikaye girişi daha. Okurken bile “benimki ama, gerçek” derken yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor.

Hüsamettin Çalışkan 
16 Şub 13:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle ilk hikaye çok güzel. Yazarın genç ve yaşlı halinin karşılaşıp sohbet etmesi anlatılıyor. Bir de Kum kitabı öyküsü harika...Bitmeyen ve karmakarışık sayfalar..

Kitaptan 17 Alıntı

"Eğer uzay sonsuzsa, biz uzayın herhangi bir noktasındayız. Eğer zaman sonsuzsa, biz zamanın herhangi bir noktasındayız..."

Kum Kitabı, Jorge Luis BorgesKum Kitabı, Jorge Luis Borges
Esra 
31 May 2016 · Kitabı okudu

Sözcükler ortak bir anı gerektiren simgelerdir.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)

... demokrasi denen boş inançla güdümlenmiş Amerika bir türlü imparatorluk olamıyor. Ülkemiz her geçen gün daha taşralaşıyor. Taşralaştıkça da gözleri kapalıymış gibi kendini bir şey sanıyor.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 46)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 46)

"Ama başka görevlerimiz arasında bizim gerçek görevimiz, evreni, doğmuş olmayı, gözlerle bakmayı ve soluk almayı kabullendiğimiz gibi düşü de kabul etmemiz."

Kum Kitabı, Jorge Luis BorgesKum Kitabı, Jorge Luis Borges
Cavanşir Gadimov 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Başarısızlığımı önceden kestirmiştim ama bir şeyi öngörmekle, gerçekleştiğini görmek arasında fark var.”

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 45 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 45 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)
Cavanşir Gadimov 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Sözcükler, paylaşılmış bir hafıza gerektiren simgelerdir.”

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 39 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 39 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)
Cavanşir Gadimov 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Yok etmede gizemli bir zevk vardır.”

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 37 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 37 - http://kitapokurum.blogspot.com.tr/2015/09/jorge-luis-borges-kum-kitab.html)
Esra 
31 May 2016 · Kitabı okudu

Bir şeyi görebilmek için onu anlamak gerekir. Koltuk insan bedenini, eklemlerini ve tüm organlarını önceden kabullenir; makas da kesme eylemini. Bir lamba ya da bir taşıt için ne demeli? Bir vahşi, misyonerin İncil'ini algılayamaz; bir gemi yolcusu, halatları tayfaların gördüğü gibi göremez. Evreni gerçekten görebilmiş olsaydık belki onu anlardık.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 85 - İletişim Yayınları)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 85 - İletişim Yayınları)
2 /