Gezgin Satıcı

8,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
438 gösterim
Guy de Maupassant (1850-1893): Ünlü romancı L. N. Tolstoy'un "... sayıları az olmakla birlikte, Maupassant gibi bir başka tür insan daha vardır ki, bunlar her şeyi kendi gözleriyle, içerdiği önemi ve anlamıyla, olduğu gibi görürler" sözleriyle andığı yazar ardında pek çok roman, öykü, deneme ve tiyatro oyunu bıraktı. Yazarın 1882-1887 arasında, özellikle 1883'te gazetelerde çıkmış öyküleri ölümünden sonra, 1900 yılında Gezgin Satıcı başlığı altında bir kitapta toplandı. Maupassant bu öykülerde, terk edilme duygusunu, kaygıyı, kadınla erkek arasındaki eşitsizliği, en büyük salgın hastalık saydığı savaşı anlatıyor. Kimi zaman güldüren, çoğu kez acıyla gülümseten öyküleri en yalın,
en çarpıcı anlatımla dile getiriyor.

Bertan Onaran (1937): Hayrabolu'da doğdu; Haydarpaşa Lisesi'ni, İÜ Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. İlk çevirilerini 1963 yılında yayımladı. 1964'te Memet Fuat'la tanıştı; eserlerini çevirdiği yazarlar arasına Gide, Sartre, Camus, Mayakovski katıldı. Ardından Saint-Exupery, Marguerite Duras, Albertine Sarrazin, Gilles Martinet'den çeviriler yaptı. Cervantes'in başyapıtı Don Quijote'yi ilk kez tam metin olarak çevirdi. Wilhelm Reich'ın bütün kitaplarını Türkçeleştirdi. Malraux, Istrati, Ionesco, Alain Robe Grillet, Nathalie Sarraute'dan çeviriler yapan Bertan Onaran'ın 1972'de Beauvoir'dan aktardığı Konuk Kız'a TDK çeviri ödülü verildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944885713
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Metin Özdemir 
 13 Ağu 00:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Maupassant'ın bu kitabında terk edilme duygusu, kaygı, kadınla erkek arasındaki eşitsizlik, en büyük salgın hastalık saydığı savaş öyküleri yer alıyor. Kimi zaman güldüren, çoğu kez acıyla gülümseten öykü meraklılarına iyi okumalar !

Kitaptan 40 Alıntı

Metin Özdemir 
12 Ağu 21:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“Neredeyiz biz? Nereye gidiyoruz? Yeryüzünden ayrılıyorum sanki. Ne tatlı bir duygu bu! Ah, ah, azıcık… sevseydiniz beni!”

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
Metin Özdemir 
13 Ağu 00:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“Ömür kısa, onu öbür insanlara hizmet ederek, onların acılarını dindirerek, mutluluklarına sevinerek geçireceğim,” dedim kendi kendime.

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
Metin Özdemir 
13 Ağu 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ben kadın olsaydım, ilk karşılaşmamızda bana saygısızlık eden erkeği bir daha yanıma sokmazdım, çünkü güzelliğime, çekiciliğime, kadınlığıma saygısızlık ettiğini düşünürdüm.

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
Metin Özdemir 
13 Ağu 00:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

On, on beş yıldan beri, kimseyle baş başa konuşmamıştı.
“Çöldeki bir meşe gibiyim,” diyordu. “Sicut quercus in solitudine.”

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
Metin Özdemir 
12 Ağu 21:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“İyi ama, evlilik kutsaldır, büyükanne!”
Büyükanne, o kibarlık yüzyılında doğmuş kadın yüreğiyle ürperdi.
“Kutsal olan sevdadır,” dedi.

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
Metin Özdemir 
12 Ağu 21:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

“Ah büyükanne! Büyükanne, insan ömründe ancak bir kere sevebilir.”
Büyükanne, büyük sevdalar çağının göçüp gitmiş Tanrısından yardım istercesine ellerini yukarı kaldırdı. Kızgınlıkla bağırdı:
“Aşağılık yaratıklar, sıradan insanlar sürüsü olup çıktınız! Devrim’den bu yana dünya tanınmaz hale geldi. Bütün eylemlere iri laflar sokuşturdunuz, yaşamın her köşesine ödevler yerleştirdiniz; eşitliğe ve sonsuz tutkuya inanıyorsunuz. İnsanlar sevdadan öldüğümüzü anlatan dizeler yazdılar. Benim zamanımdaysa erkeklere bütün kadınları sevmeyi öğretmek üzere şiir yazılırdı. Biz kadınlara gelince!.. Kibar bir bey hoşumuza gidince, küçük kızım, ona bir uşak yolluyorduk. Ve yüreğimizde yeni bir heves uyanınca, eski sevgiliye hemen yol veriyorduk, eğer ikisini birden saklamak istemiyorsak…”
Beti benzi uçan genç kız kekeledi:
“Demek o zaman kadınların onuru yokmuş.”

Gezgin Satıcı, Guy De MaupassantGezgin Satıcı, Guy De Maupassant
4 /