Giriş Yap

Marianna Yerasimos

Yazar
Çevirmen
8.9
11 Kişi
Doğum
İstanbul, 1947
Yaşamı
Marianna Yerasimos 1947 yılında İstanbul’da doğumdu. Liseyi “Zapyon Rum Kız Lisesi”nde okudu, ardından İ.Ü. Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümünü bitirdi ve çocuk eğitimi alanında uzmanlaştı. 1973-1984 Gözlem Yayınları’nın kurucuları arasında yer aldı ve yayınevinin özellikle eğitim ve çocuk kitapları editörlüğünü yaptı. 1988-2006 İstanbul’un ilk uzmanlaşmış gravür galerisi olan Galeri Alfa’yı kurdu ve Osmanlı toplumunun gündelik yaşamını betimleyen gravürlerle ilgili sergi ve yazı çalışmalarını sürdürdü. 2002’de Osmanlı mutfağının gelişim ve değişim sürecini inceleyen ve Osmanlı belgelerinden seçilerek çağdaş mutfağa uyarlanmış 99 yemek tarifini de içeren 500 yıllık Osmanlı Mutfağı kitabını yazdı. Türkçe, İngilizce ve Yunanca yayınlanan kitap bugüne kadar bu üç dilde toplam 13 baskı yaptı. 2011’de Evliya Çelebi Seyahatnâme’sinde Yemek Kültürü; Yorumlar ve Sistematik Dizin adlı kitabını yayınladı. Evliya’nın 10 ciltlik Seyahatnamesi’ne dayanarak 17. yüzyıl Osmanlı dünyasın ve çevresinin beslenme alışkanlıklarının bir panoramasını sunan çalışma Dünya Kitap / Ehlikeyif Dergisi tarafından 2012 yılının “En iyi Gastronomi Kitabı” ödülüne layık görüldü.

İncelemeler

Tümünü Gör
304 syf.
·
45 günde
·
9/10 puan
Marianna Yerasimos, 'tat anıları ile anıların tatlarının iç içe geçtiği bir hikâye olarak tanımlamış İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni'ni. Zaten bence bir kültürü daha yakından tanıyabilmek istiyorsak işe onun mutfağıyla başlamalıyız. Yazar, bir yandan hikâyelerden ve anılardan bahsederken bir yandan da bunların arasına serpiştirdiği tariflerle okumayı daha lezzetli bir hale sokuyor. Bu tarifleri okurken ağzınızın sulanması elinizde değil. Kitabın adında da geçtiği gibi bir mutfak serüvenine çıktım. Ama asla bitmeyecek olan.
Reklam
304 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok beğendim. Kültür, anılar, yemek tarihi, tarifler birarada. Tariflerden ziyade kitabı alma sebebim topraklarımızın insanlarını daha iyi tanımak, anılar- yemekler, yemeklerin farklı kültürlerdeki anlamı ve yapılış tarzını görmekti. Fazlasıyla gördüm. Tarifler uygulanır uygulanmaz size kalmış; eser içerik olarak bahsettiğim sebeplerden yemek kitapları içinde ayrı özel. Okunmasını tavsiye ederim.
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42