Mehmet Yıldız

Mehmet Yıldız

Yazar
8.7/10
882 Kişi
·
2.886
Okunma
·
748
Beğeni
·
28628
Gösterim
Adı:
Mehmet Yıldız
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1987
Mehmet Yıldız 1987 yılında İzmit'te doğdu. Mersin Ticaret Sanayi Odası Anadolu Lisesi'nden (2006), ve Ege Üniversitesi Matematik bölümü'nden (2012) yılından mezun oldu. Üniversite öğrencilik yıllarında Muğla Üniversitesin'den Yüksek Lisansını tamamladı ve bu yıllarda Risale-i Nur ( Bediüzzaman Said Nursi ) , Hayat'us Sahabe , Fıkıh İlmi (Ömer Nasuhi), Mevlana Mesnevi , Gazali gibi üstâdlarından istifade etti.2013-2014 yıları arasında Dost TV'de program sunuculuğu ve İslami alanda sohbetleri yayınlandı.2014 yılında Moral Fm 'de sohbetleri yayınlandı.
2014 yılın da Youtube Hayalhanem/MehmetYıldız Resmi sayfasında Bu Sohbeti Sakın İzleme , Mümin Marka Giyer ,Pilot Kalem İle Ateizmi Çökerten Genç , Deist Var Dediler Geldik vb yüzlerce videosu tıklanma rekorları kıran bu sohbetler okullarda eğitim videosu olarak izletildi. İstanbul'da Resulullaha ittiba konulu seminerler verdi. Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor. Halen Resmi Hayalhanem İlim ve Kültür Derneğinde İslami ve Felsefi konularda sohbet vermektedir. Mehmet Yıldız İngilizce biliyor.

Bilimsel sohbetlerinin yanında şu an da üzerinde çalıştığı Evlilik Kader midir ve Bu Kitabı Sakın Okuma Sinirlerin Alt Üst Olabilir Kitaplarını yazmakta, Ayrıca Baskıya geçecek İlk kitabı Temmuz ayında Nesil Yayınları basımı ile yayına girecektir.
Mehmet Yıldız'ın aynı zaman da Hayalhanem adlı bilgisayar CD’sinde de kullanılan ve 30 sohbetten oluşan Tüm dersler Seti ile, müstakil CD'leri bulunuyor. Bilimsel sohbetlerinin yanında müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamları üzerinde Mehmet Yıldız'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında çalışmaları mevcuttur.Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Necip Fazıl Kısakürek , Sezai Karakoç , Zübeyir Gündüzalp, Ömer Lütfi Mete ve Fuzuli gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor.
Mesela bir sohbet meclisine girdiğinde, meclisteki muhabbeti, kardeşliği, samimiyeti görmeyip çayın soğuk gelmesine takılan insanların yaşadığı haldir “cerbeze.”
Görmüyor musun, bir örümceğin ağıyla düşmanları uzaklaştıran, bir asa ile denizi ikiye ayıran, kuşlar ile bir fili yenebilen bir Allah'a samimi dua ettikten sonra nasıl olur da nasibini buldurmaz?
160 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

Öncelikle çok yönlü bir kitap, dinimizin bilinmeyen ya da yanlış bilinen, çarpıtılan ince noktalarına inen ve olabildiğince sade bir üslupla, genç nüfusun imanını kurtarmaya yönelik olan bir kitap. Eksi yönünü göremedim, Rabbimizi elimizden geldiğince daha çok tanımanın nasıl eksi bir yönü olabilir ki zaten?

Artı yönler :
- İlk mesleğimizin işyerinde patronumuza olan yaptığımız işler değil de Allah'ı ve onun bize farz kıldıklarını unutmamaksızın yaptığımız kulluk görevi hakkında fazlasıyla farkındalık yaratmakta.

- Bize dünya hayatı için emanet olarak verilmiş bedenimizi mülk sahibinin isteği dışında kullanmamamızın gerekliliği. Düşünmek ve bunun sonucunda oluşan tefekkür etmek bile bize verilen emanetin işleyişinin bir sonucu aslında. Emanetlerimizin değerini unutmamanın önemi kitapta en önemli konulardan biri.

- Asrın tarzına uyanın değil Allah'ın farzına uyanın kazanacağı da bir çok konuda geçiyor. Özellikle bayanlar için tesettürün önemi, aile hayatındaki yeri, sosyal hayatta size karşı oluşabilecek her türlü gözden koruma özelliğine sahip olması, 15 yaşında marksist ailelerde büyüyen insanların bile ailelerini karşılarına alarak tesettüre girme cesaretlerini gösterebilmeleri gibi benzer konular anlatılıyor.

- Malum ahir zamanda olduğumuzdan dolayı haram sevda tuzağına düşen gençlerimizin Allah'ı ve onun belirlemiş olduğu farzlarını unutmalarından dolayı ilişki bitince her türlü hüzne, terk edilmişlik duygusuna, aşk acısına kapıldıklarını ve yaşama sevinçlerini kaybettiklerini biliyoruz. Fakat Allah zaten dost olarak yetmez mi? Yardım eden olarak o bize zaten yetmiyor mu? Ve emin olmalıyız ki onun bize şah damarımızdan bile yakın olduğunu bildiğimiz sürece ve Duha suresi 3. ayette -"Rabbin seni terk etmedi, darılmadı da."- ne denildiğinin biraz olsun farkına varmaya çaba gösterince, bazen sadece ona tevekkül edince huzurun da kendiliğinden geldiğini görüyoruz bence.

- Hz. İbrahim'in " Lâ-uhibbü’l-âfilîn" (ben batıp gidenleri sevmem) diyebildiği gibi tüm evrendeki sanatın bir sanatkarı gerektirdiği ve bu yüzden de Rabbimizi tanımakla geçireceğimiz zamanımızı bu ahir zamanda fazlasıyla önem verdiğimiz sosyal medyaya, malımıza, işlerimize, dünyeviyatımızın geçiciliğine veriyorsak kendimize sormamız gereken şeyler var demektir diye düşünüyorum.

- Sonsuz olanın sadece o olduğunu anlayıp karşılaştığımız geçici dünya olaylarına karşı öfkelenmeyip, olayın sonsuz boyutunu düşünüp “Ya Bâkî Entel Bâkî" (Baki kalan ancak sensin, ey Baki) diyebiliyor muyuz?

- Futbol takımlarının kadrolarını saymakta gösterdiğimiz beceriyi Rabbimizi anlat deseler gösterebiliyor muyuz?

- Elhamdülillah müslümanım imanlıyım demenin yetmeyeceğini biliyor muyuz?

Namazlarda dediğimiz şeylerin, tespihlerde söylediğimiz şeylerin anlamını biliyor muyuz? Bunlardır esas kendimize sormamız gerekenler.
Allah bizi nefsimizin kötülüklerinden korusun, böyle kitaplar nefsimizin bizi her zaman kendimizi temize çıkarmaya ittiğini hatırlatır cinsten kitaplar.
174 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Hakikkatlar ancak bu kadar güzel anlatabilirdi. gerçek hayattaki örneklerle hayatima ışık tutu . Kesinlikle okumanizi tavsiye ediyorum her sayfası size içimizdeki bir sorunun cevabı sanki Mehmet Yıldız hocamın sohbetlerini dinlediseniz eğer kitabı okurken de onun sesi kulaklarınzda yankılanir ben şahsen Mehmet hocamı dinler gibi oldum konuşma havasında yazılmış ve kişiyi sıkacak bir kitap değil hani bazen bazı kitaplarda şu sayfayi geçsem dersiniz ama bunda öyle bir sayfa yoktu bilgiye boğmadan insanı bilgilendiriyor her bölümü ayrı bir sorunun cevabı .bazen bir sayfası benim yüzume tokat gibi inderdi ben şu derdim derken yazar bir şeyi anlatır ben utanirdim ,bazen gülerdim okurken ,bazen umud doluyordu içime bazen bana haddimi bildirir bazen iç huzurumu sağladı velhasıl kelam bitmesine çok üzüldüm çok güzel bir kitapt tavisye ederim
208 syf.
·Beğendi·10/10
İnceleme:
Namazı neden, niçin, kim için kılmamız gerektiğini, namaz kılmamıza engel olan sebepleri ,şeytanın hilelerini, Risale-i Nur külliyatı ışığında gönüllere işleyen, aklınızdaki sorulara cevap bulabileceğiniz , okuduktan sonra namaz kılmayan kardeşlerimin namaz kılmaya başlayacağı, namaz kılan kardeşleriminde huşu içinde ruhuyla devam edeceği muhteşem başarılı bir kitap...Hem sohbetini dinleyip,beraberinde kitabınıda okumanızı tavsiye ederim.

//"Namaza duramıyorsak bir düşünmek lazım:"Ben ne ettim de Allah beni huzurunda istemedi?"

//"Kul der ki: "Işlerimi halledip Rabbime yöneleyim." 
Rabbi der ki: "Bana yönelin, işlerinizi halledeyim."

Duam tüm okuyan kitap ehli kardeşlerimin üzerine olsun: Ey gecenin sahibi olan Rabbim. Nasıl ki geceyi gündüz ile örtüyorsan; Rahman ismin hürmetine bizim de günahlarımızı rahmetinle ört.


Gelirken sen getirmediğin, giderken de gitmelerine mani olamadığın hiçbir şeye benim diyemezsin.
Benim diyemediğin şeyden hak talep edemezsin.
Hak talep edemediğin şeyden şikâyet edemezsin.
Ama aldandın bir kere.
Damarlarına kadar işlemiş haram sevdaya mukabil, sana şah damarından daha yakın olduğunu söyleyen bir Rabbin vardı.
Duymadın!
Kimse bilmez diye derinlere gömdüğün dertlerine mukabil, yarattığı kalbin atomlarına kadar işiten Rabbin vardı.
Anlamadın!
Onların batıp giden sevgilileri çiçek alırken, bizim Sevdiğimiz (c.c.) tüm çiçekleri yarattı.
Görmedin!
Şimdi hüzünlü yüreğine şöyle söyle dostum:
Geçmez sandığın ne varsa geçiyor.
İçin geçiyor önce.
Sonra anıların gözlerinin önünden geçiyor.
Geçmez sandığın kabuk tutan yaraların da geçiyor.
Ben de gidiyorum artık, gözümün önünden kabrim geçiyor.
Kestiğim elimi ispat olsun diye gözlerimin önünde tamir eden Allah'ım!
Kırık gönlümü başka cerrahlara götürdüğüm her gün için affet!
Tırtıl öldüm demiş, Allah kelebek yaratmış...
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir nefeste okuyup bitirdiğim nacizane bir eserlerden birisi. Herkes okumalı bildiklerini tekrar hatırlaması veya bilmediklerini merak edip araştırması için.
208 syf.
·Beğendi·10/10
DİKKAT

Müslümanlık her zaman aşırı zor bir din olarak anlatıldı biz gençlere.Halbuki dinimiz kolaylıklar üzerine inşa edilmişken.

İstemediğimiz birşey olduğunda off poff deyip isyan potansiyeli yüksek varlıklarız.Sabırsızız kısacası.Lakin bize yaratan Rabb bize her halükarda sabrediyor.

Düşünün günde bizlere 24 şeker veriliyor.Sonsuz cömert bir yaratıcıdan.Sadece cimri miyiz diye imtihan ediyor.Ve sadece 5 şeker istiyor.Ve versek misliyle bize kazanç sağlayacak.Lakin biz yine de cimriyiz belki de.

Biz gençler tarafından anlaşılması ve yaşanması zor gibi gözüken müslümanlığı aslında tamamen kanıtlayıcı ve samimi bir üslupla anlatan bir kitap.İnsan kitabın tesirini kendinde hissetmiyor değil.
208 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şükür bu güzelim kitap da yüreğimde yer edindi . Kitap en önemli ibadet olan namazı neden kılmamız gerektiğini ,nasıl bir huşu ile kılmamız gerektiğini , bahaneler arkasına saklanıp namazı erteleyenlerin bahanelerini yerle bir eden muazzam bir kitap . Çok yerinde kızmış Mehmet hocam haklı olarak çünkü Sabah akşam namaz kılan bir Peygamberin namazsız bir ümmeti olduk . Çünkü bize herşeyi bahşeden , bizi asla terk etmeyen "Rabbin sana darılmadi ve seni terk etmedi" diyen Rabbimize 5 vakit gidemeyen 24 saatin sadce 1 saatini bize 24 saati veren Rabbimize ( hâşâ) layık görmeyen kulları olduk . Namaz üzerine çok konuşulmalı en önemli ibadet ve bu kitap bunu layığıyla yapmış yüreğine sağlık Mehmet Hocamın . Her kitabı gibi bunda da sohbetlerinden esinlenerek yazılmış . Bana çok şey kattı ELHAMDÜLİLLAH namazım vardı ama şimdi daha da bağlandığım daha da huşu ile kıldığım namazım var . Gerçekten okunması gereken bir kitap. Tavisye ederim
208 syf.
·6 günde
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi beş vakit kıldığımız namaz ile ilgili bir kitap. Namazı neden kılmamız gerektiğini, kim için kılmamız gerektiğini, namaz kılmamıza engel olan sebepleri Risale-i Nur ışığında cevaplayan ve okuduktan sonra namaz kılmayanın namaz kılacağı, namaz kılanında daha bilinçli bir şekilde devam edeceği bir kitap olmuş. İnşAllah sizlerde okursunuz. ;))
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Geçmiş hayatında gayrimeşru yolların zirvesini yaşamış,tövbe edip RABBİNİ razı etmek yolunda hızlı adımlar atınca da ailesinin, çevresinin sert müdahalesiyle karşılaşmış. "Eski hayatın namaz kılan profilinden daha iyiydi"cümlelerini duymuş bir abim, şöyle cevap vermiş o yakınlarına:

"Sizin yetiştirdiğiniz Yusuf'u gördük, şimdi müsaade edin
Kur'an'ın yetiştirdiği Yusuf'u görelim!"

Syf/76


Severek eğlenerek, gülerek,ağlayarak okuduğum bir kitap oldu Mehmet abinin emeklerine sağlık ALLAH ondan ve onun gibi hizmet ehli olanlardan razı olsun :)
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Her cümlesini alıntı yapmak istediğim, doğru bildiğim bir çok şeyin yanlış olduğunu öğrendiğim, hem hep okumak istediğim hemde bitmesin diye günlere yaydığım şiddetle okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap..
208 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Namaza çok farklı açılardan bakmamı sağladı. Bence okunması gereken bir kitap. Namazı anlatı şeklinde anlatmış.Sade ve anlaşılır bir dili var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Yıldız
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1987
Mehmet Yıldız 1987 yılında İzmit'te doğdu. Mersin Ticaret Sanayi Odası Anadolu Lisesi'nden (2006), ve Ege Üniversitesi Matematik bölümü'nden (2012) yılından mezun oldu. Üniversite öğrencilik yıllarında Muğla Üniversitesin'den Yüksek Lisansını tamamladı ve bu yıllarda Risale-i Nur ( Bediüzzaman Said Nursi ) , Hayat'us Sahabe , Fıkıh İlmi (Ömer Nasuhi), Mevlana Mesnevi , Gazali gibi üstâdlarından istifade etti.2013-2014 yıları arasında Dost TV'de program sunuculuğu ve İslami alanda sohbetleri yayınlandı.2014 yılında Moral Fm 'de sohbetleri yayınlandı.
2014 yılın da Youtube Hayalhanem/MehmetYıldız Resmi sayfasında Bu Sohbeti Sakın İzleme , Mümin Marka Giyer ,Pilot Kalem İle Ateizmi Çökerten Genç , Deist Var Dediler Geldik vb yüzlerce videosu tıklanma rekorları kıran bu sohbetler okullarda eğitim videosu olarak izletildi. İstanbul'da Resulullaha ittiba konulu seminerler verdi. Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor. Halen Resmi Hayalhanem İlim ve Kültür Derneğinde İslami ve Felsefi konularda sohbet vermektedir. Mehmet Yıldız İngilizce biliyor.

Bilimsel sohbetlerinin yanında şu an da üzerinde çalıştığı Evlilik Kader midir ve Bu Kitabı Sakın Okuma Sinirlerin Alt Üst Olabilir Kitaplarını yazmakta, Ayrıca Baskıya geçecek İlk kitabı Temmuz ayında Nesil Yayınları basımı ile yayına girecektir.
Mehmet Yıldız'ın aynı zaman da Hayalhanem adlı bilgisayar CD’sinde de kullanılan ve 30 sohbetten oluşan Tüm dersler Seti ile, müstakil CD'leri bulunuyor. Bilimsel sohbetlerinin yanında müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamları üzerinde Mehmet Yıldız'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında çalışmaları mevcuttur.Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Necip Fazıl Kısakürek , Sezai Karakoç , Zübeyir Gündüzalp, Ömer Lütfi Mete ve Fuzuli gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor.

Yazar istatistikleri

  • 748 okur beğendi.
  • 2.886 okur okudu.
  • 120 okur okuyor.
  • 1.615 okur okuyacak.
  • 30 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları