Melike Yücel

Melike Yücel

ÇevirmenTasarımcı
7.8/10
86 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
107 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çok maceraların dönmediği fakat karakterin kalbinin güzelliğiyle yaşadığı temiz ve beklentisiz bir aşk hikayesini konu alıyor, sevdiği kadının başka bir erkeği sevmesine rağmen sadece onun mutlu olmasını dileyen bir hikayeyle karşı karşıya kalıyoruz. Kitabı okurken sevdiğim bir filozof olan Kierkegard’ın yaşam evrelerindeki estetik yaşamın karakteri olan Don Juan ile kitaptaki karakter arasında sürekli bir karşılaştırma döndü zihnimin içinde. Don Juan, kadından kadına koşan kadınları kendine hayran bırakan her ilişkisini yoğun bir şekilde yaşayan ama hiçbir kadına bağlanmayan “ aşık olma duygusuna aşık olan, bir kadına aşık olmayan” bir karakterdi. Kitaptaki karakterin bu karşılıksız aşkı, beni iki karakter arasında karşılaştırmalar yapmaya götürdü :)
107 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Her anı kusursuz betimlenmiş en derin duyguları en derin hislerle hissetmek... Hala etkisinden çıkamadığım, işte aradığım kitap bu diyebildiğim, bir solukta okuduğum bir kitap.
107 syf.
·Puan vermedi
Dostoyevski bu əsəri gənclik illərinin dostu A. N. Pleşeyəvə həsr edib. Romanın adsız baş qəhramanı xəyalpərəst oğlandır. Uzun illərdi Peterburqda yaşamağına baxmayaraq insanları yalnız üzdən tanıdığını söyləyir. Heç bir tanışı yoxdur. Bütün peterburq yığışıb yaylağa köçərkən ona elə gəlir ki, hamı onu tərk edir.
"Mən qabağıma çıxan hər hansı bir arabada, hər hansı mötəbər görkəmli cənabın faytonunda getməyə hazırdım: lakin heç kəs, bəli, heç kəs məni dəvət eləmirdi: sanki məni unutmuşdular, sanki mən onların nəzərində həqiqətən yad bir adam olmuşdum!
Tənha ömür sürən xəyalpərəst oğlan bəyaz gecələrin birində Nastya adlı qızla tanış olur. Nastya bir ildir sevdiyi insanın yolunu gözləyir. Nastya sevgilisinin şəhərə gəlib onunla görüşmədiyinə əmindir. Xəyalpərəst oğlan ilk məhəbbətinin yolunu gözləyən Nastyaya mənəvi dəstək olur... Onu qarşılıqsız sevir...
Xəyalpərəst oğlan həddindən artıq xəyalpərəstdir. Mənə şizofren təsiri bağışladı. Həyatının ən parlaq səhifəsi adlandırdığı Nastyanı bir ara özünün uydurduğunu düşündüm. Tənhalıq yaman pis şeydir. Xəyalpərəst oğlanın həyatına təəssüflənməmək olmur.
Mütləq bu kitabı oxuyun.
80 syf.
·2 günde·7/10
Kendini hayalci diye adlandıran yazarin Nastenka ile tesadüfen tanışmasıyla başlayan 4 günde yaşadıkları olayları anlatıyor. Hikaye kisa olduğu için de sıkmıyor hemen bitiyor. Keyifli okumalar :)
194 syf.
·7/10
O kadar fikir yürütmeye, her bir şeyi tartışmasına, hocasının öğrettiği felsefesini yıllar boyunca savunmasına rağmen sonunda vardığı nokta:
“Muhakeme yürütmeden çalışalım; bu da hayatı tahammül edilir bir şekle sokan tek çaredir”

Ara sıra da Pangloss, Candide'e: “Mümkün dünyaların en iyisinde bütün hâdiseler birbirine bağlıdır, diyordu; çünkü Mademoiselle Cunegonde'un aşkı için güzel bir şatodan kıçınıza tekme yiyip kovulmasaydınız, Inquisition'un işkencesine uğramasaydınız; yaya olarak bütün Amerika’yı dolaşmasaydınız, kılıcınızı Baronun vücuduna saplamasaydınız, iyi Eldorado ülkesinden aldığınız bütün o koyunları kaybetmeseydiniz, burada turunç reçeliyle fıstık yiyemezdiniz.” Candide de: “Bunlar güzel sözler ama bahçemizi yetiştirmek lâzım,” diye cevap veriyordu.
194 syf.
·7/10
Yazarı ağır bir his bırakan bir kitap olmasına karşın keyifli ve ne anlattığını bilen bir kitap. İlk defa hayatımda küçük paragraflara konu olan bir kitap okudum. Uslup bakımından normal olarak uslubu tam da 18.yy'la ait. Bu kitaba hem bir ağırlık kazandırıyor hem de farklı bir hava katıyor.Sürekli iyimserliği ve iyiliği savunun bir karakterin dünyanın bu kadar saçmalığına ve kötülüğüne karşı tek başına iyimserliği ve iyiliği savunması gerçekten bir süre sonra 'bu ne yaa' dedirtiyor. Çünkü Voltaire'n de söylemeye çalıştığı gibi bu dünyaya en yabancı şey 'iyiliktir'. Voltaire de bunu oluşturduğu karakteri tüm dünya da gezdirip başına gelecek tüm olağan kötülükleri gösterip ona kötülükten bu iğrenç dünyanın pisliğinden nasibini almış insanlarla karşılaştırarak ondan iyimserliğini korumasını bekliyor. Ve bunun imkansız olacağının bilincine varılmasını istiyor.Genel olarak güzel ve hoş bir klasik okurken hiç sıkılmadan bitirebileceğiniz bir kitap.Kitabın sonun da tüm dünyayı dolaşıp hikayeyi İstanbul da bitirmesi de ayrı bir hoşnutluk sebebi.
194 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Voltaire, bu eserinde felsefe tarihinde eşi görülmemiş üzere Leibniz'in 'tanrısal adalet' dedigi, daha çok "mümkün dünyaların en iyisi" olarak bilinen fikrine saldırıyor. Leibniz, teorisini oluştururken Tanrı'yı merkeze alarak, kötülük problemine böyle bir açıklama getiriyor; kötülüğün olmadığı bir dünya yaratmanın anlamsız olduğunu ve kötülüğün varlığının Tanrı'yı yanlışlamadığı sonucuna varıyor.

Voltaire'e dönelim. Voltaire, bu çok basit ve anlaşılır şekilde yazılan eserde, Leibniz'e açıkça saldırıyor ama bunu, onun fikirleriyle yapmıyor. Sorunun merkezine Tanrı'yı koymayarak bana göre de doğru olanı yapıyor. Kötülüğün baskın olarak var olduğunu ve bu nedenle 'mümkün dünyaların en iyisi' demenin de çok büyük bir kendini kandırmaca olduğunu vurguluyor.
194 syf.
·Beğendi·6/10
Dünyada her şeyin en iyisi olduğunu savunan Leibniz'in felsefesine karşı Voltaire'nin yazmış olduğu kitap. Kesinlikle sıkıcı değil ama çok yararlı bir kitap olduğunu da söyleyemem. Yani Leibniz'in felsefesini savunabilecek kaç insan vardır ki. Özellikle dünyaya baktığımız böyle bi felsefe sadece ve sadece kağıt üzerinde makbuldür. Kitap çoğu konuyu, inancı ve düşünceyi ti ye alarak yazılmış. Dediğim gibi okusanız çok fazla bir şey katabilecek bir kitap değil ama macera türünde düşünürseniz okuyabilirsiniz.
194 syf.
·Beğendi·7/10
Dünyada her şeyin olduğu haliyle en iyisi olduğunu savunan bir filozof ve bu düşünceye taparcasına inanan Candide'nin öyküsü.Olaylar trajikomik bir şekilde ilerliyor ve bu düşüncenin gerçek hayatta mümkün olmadığı güzel bir şekilde ispatlanıyor.Yazarın gerçekten alayacı bir dili var .Ayrıca kitapta dönemin felsefesine, sanatına eleştirilerde bulunmakta.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.