Salih Uyan

Salih Uyan

YazarÇevirmen
8.4/10
27 Kişi
·
57
Okunma
·
3
Beğeni
·
210
Gösterim
Adı:
Salih Uyan
Tam adı:
Mehmet Salih Uyan
Unvan:
Eğitimci, Yazar
Dil deyip geçme. İnsanın bütün algısını kontrol eden bir mekanizmadır.
Salih Uyan
Sayfa 184 - Babıali Kültür Yayıncılığı
Dil kesinlikle boşluk doldurmak veya şık işaretlemek için değil, iletişim kurmak için öğrenilir.
Salih Uyan
Sayfa 80 - Babıali Kültür Yayıncılığı
Hayat böyleydi işte. Sana bir adım attırıyor, ama yolun sonuyla ilgili ser verip sır vermiyordu.
Salih Uyan
Sayfa 76 - Babıali Kültür Yayıncılığı
Satranç hamledir. İsterse bütün taşların elmas olsun, doğru hamleyi yapmazsan kaybedersin
Salih Uyan
Sayfa 215 - Babıali Kültür Yayıncılığı
“Satranç hamledir. İsterse bütün taşların elmas olsun, doğru hamleyi yapmazsan kaybedersin. Yani hamle yapmayı bilmiyorsan, pahalı setler alman, yurtdışına gitmen, saati 200 dolara özel hoca tutman işe yaramaz.”
Rahmetli dedemin hatırlıyorum. Vefatından birkaç gün önce bir bayram sabahıydı.Amansız bir hastalığın pençesinde zor nefes alıp veriyordu. Kesilen kurbandan tatsın diye ağzına nohut kadar bir et parçası koyduk. Bir gayretle yutmaya çalıştı ama vücut kabul etmedi. Ağzından eti geri almak için eğilen kızının yanaklarına inmiş iki damla yaşı fark edince zoraki gülümsedi.

'80 yıl doya doya et yedik kızım' dedi usulca, ' bir kere yiyemedik diye üzülmek olur mu?'
Bir cümlede bin mana...
Bir nefese sığdırılmış yüzlerce seminer...
Klimalı seminer salonlarında hayata olumlu bakmak kolay! Ezberlersin rolünü, çıkar oynarsın.
Ama ölüm döşeğinde ezberlediğini değil, yaşadığını oynayabilirsin ancak.
Birinde rol biter perde kapanır. Diğerinde rol biter perde açılır.
Ve gerçek, yaşadığın dakikaları okuduğun kelimelerin efendisi kılar.
Okuduklarınla yaşadıkların uyuşmuyorsa, ancak bir su birikintisindeki gökyüzü kadar derin olabilirsin.
Adamın biri afedersin ishal olmuş. Hastaneye gitmiş. Danışmadan yanlışlıkla mide ile ilgili bölüme değil de, psikolok a yönlendirmişler bu elemanı.Adamda durumu çakmadan gidip gelmiş psikolok a...
Neyse, iki hafta sonra bir arkadaşıyla karşılaşmışlar. Arkadaşı "Ne oldu ishalin geçti mi?" diye sormuş. Bizim elemenda "Yok geçmedi ama artık kafaya takmıyorum" demiş:)))
Salih Uyan
Sayfa 46 - CarpeDiem Kitap
Kapak sayfasında roman yazıyor ama ben roman diye bahsetmek istemiyorum. Hatta roman olduğunu hatırlamak bile istemem. Çünkü böyle güzel bir eseri roman olarak incelersem 5/10 ancak verirdim. Ele aldığı konu ve bunu her kesin anlayacağı sade bir dille, çok faydalı ve bakış açımızı etkileyecek (kesinlikle) diyaloglara serpiştirmesiyle ön plana çıkarmak gerekir.

İngilizce örneği üzerinden yabancı dil eğitimi, nasıldır, nasıl olmalı, bu konuda ülkemizdeki durum bilimsel, felsefi ve pedagojik olarak incelenmiştir. İlk 80 sayfa kitabı bırakmanıza sebep olabilir. Bu yüzden sabırla okuyun ve sonrası su gibi akıp gidecektir. Kitabı okuyan hiç kimse diyemez ki gerçekleri yazmıyor ve bakış açımı etkilemedi. Bırakın bakış açınızı hayat tarzınızı bile etkileyebilir. Bunu özellikle yabancı dil öğrenen ve öğretenlere, genellikle ise tüm dil eğitimi verenlere söylüyorum. Aslında yabancı dil ile ana dili eğitiminin aynı olduğunu ve olması gerektiğini, önce edinme sonra da eğit(il)me dayalı bir sistem olması gerektiğini savunur. Ana dilinin sırlarına vakıf olmayanın yabancı dil öğrenme problemi de o ölçüde büyük olacaktır. Sır ana dilinde yatar. Başa dönün, çoçukluğunuza ; ana dilinizi nasıl öğrendiniz?...

Yabancı dil öğrenen ve hatta “ana“ (?) dilim üzerine akademik eğitim almış biri olarak bu eseri okumaktan büyük zevk aldım, vicdani ve faydalı olarak buldum. Roman yazmış olmasaydılar “şahane" yazacaktım. Yabancı dil öğrencilerine ve öğretmenlerine aşırı derecede öneriyorum.
İngilizce biliyor olup onu geliştirmek isteyenler bu kitabı okuyabilirler.
Kitap çoğunlukla iki kişinin arasında geçiyor. Kitapta nasıl daha kolay ingilizce konuşuluru komik ve eğlenceli diyaloglarla öğrenebilirsiniz.
Kitap bizim milli eğitim sorunlarımızdan biri olan ''Neden ve nasıl İngilizce öğren(e)miyoruz?'' a eğilen ve bunu çok da eğlenceli ve keyifli bir şekilde anlatan bir kitap. Kitabın ilk kısmı oldukça komik diyaloglar içeriyor ve bu yüzden keyifli. Sonrasında ise daha çok nasıl iyi bir şekilde İngilizce öğrenilir sorusunun cevabını okuyucuya sıkmadan aktarıyor. İngilizce öğrenmeyi öğrenmek istiyorsanız bir göz atmalısınız ;)
Bir günde okuduğum bu harika kitap "İngilizce ile derdim var arkadaş! neden hala istediğim seviyede değilim?" diyen herkesin okuması gereken bir eser
Kitaptaki diyaloglar sesli gülmelere neden olabileceğinden yalnızken okunması tavsiye olunur.
Hayatımda okuduğum en eğlenceli kitaplardan birisi... İngilizce öğrenme isteğimi artıran işin sahada öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan zaman zaman beni kahkahaya boğan ve daha bir sürü şey saklı bu kitapta mutlaka okuyun..
Kitap bana biraz karmaşık geldi. Kısaca anlatılması gereken yerler oldukça uzatılmış. Kişisel motivasyondan çok liderlerin astlarına yapması gereken motivasyondan bahsediyor. Beklenti Teorisi ve İhtiyaçlar hiyerarşisi gibi konular aklımda kaldı. İyi bir lider ve yönetici olmak isteyenler için iyi. Ancak kişisel motivasyona katkıda bulunmasını çok da beklememek gerekir
İngilizce öğrenememek bu milletin makus kaderi mi degil mi, hata öğrenmeye çalışanda mı, öğretende mi, dinleyerek mi öğrenmeliyim yoksa okuyarak mı, yaşamadan olur mu, neden İngilizce öğretmenleri dahi bu dile tam olarak hakim olamıyor? Soruları beynimi kurcalarken bu kitap çıktı karşıma. Söyle bir baktım. Yok yok... Hayır... Yeni başlıyorum okumaya gerçekten sorularıma cevap bulabilecek miyim, bilmiyorum. Ben de en az bir o kadar meraklıyım. Umarım cevaplarımı bulur ve artık şu dili öğrenebilirim.
Kitap bir çırpıda okunuyor. Eğlenceli. Genel bilinen dil öğrenimi ile ilgili sorunları yüzeysel anlatmış. Her konuda olduğu gibi hedefe odaklanmanın ve istemenin önemini anlatıyor ana fikir olarak.
ingilizce öğrenmekle ilgili güzel tiyolar veren basmakalıp düşüncelerin ne kadar sığ olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayan akıcı bir kitap. öğretmen ve öğrenci arasındaki diyolaglar [ isimlerini unuttum :( ] biraz basit gelmişti, onun da her tip okuyucuyu sıkmadan hikaye içinde tutmak için olduğunu düşünüyorum.
Kasim' in ucuncu kitabi: #anliyorumamakonusamiyorum / Bir Ingilizce ogren(eme) romani bitti.
Kahkahalarla guldum, bolca dusundum, kararlar aldim. Severek okuyacaginiza eminim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Salih Uyan
Tam adı:
Mehmet Salih Uyan
Unvan:
Eğitimci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 57 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.