Sarah J. Schmitt

Sarah J. Schmitt

Yazar
8.7/10
20 Kişi
·
35
Okunma
·
1
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Sarah J. Schmitt
Unvan:
Yazar
"Zaman zaman yere serilmelisin ki daima, her koşulda ayağa kalkıp savaşmaya devam edilebileceğinin canlı bir kanıtı olabilesin."
"Herkesin önünde bir plan var. bir amaçları var. Yaptıkları her seçim onları yollarında tutuyor ya da yoldan çıkartıyor."
352 syf.
·8/10 puan
Şahane Bir Ölüm - #kitapyorumu

On yedi yaşında olan RJ her zaman istediğini elde etmiştir. O yüzden, yanlışlıkla bir Ölüm Meleği tarafından öldürüldüğünde, öteki taraftan birileri RJ’i diriltse iyi eder, yoksa işler karışacaktır. RJ ölümlü hayatına geri dönme isteğini dile getirir getirmez kendisini öteki tarafta dönen güç savaşlarında bir piyon olarak bulur. Ona sunulansa ya lobide kalıp asıl ölüm gününün gelmesini beklemek ya da hayatının dönüm noktalarını değiştirerek kendisini kurtarılmaya değer bir insan haline dönüştürmektir. RJ değişimi denemeye karar verir, sonuçta geleceğini değiştirmek ne kadar zor olabilir ki? -alıntı

Herkese selam bugün sizlere birkaç gün önce bitirdiğim Şahane Bir Ölüm kitabından bahsedeceğim. Kitabı ilk çıktığından beri çok merak ediyordum. Konusu olsun kapağı olsun, baya ilgi çekiciydi. Yukarıya konusunu bıraktım ordan da anlayacağınız üzere kitap ölüm meleğinin bir yanlışlık yapması üzerine baş karakterimiz ölmemesi gereken yerde ölmesini anlatıyor. Biz de RJ'in yaşadıklarını ve nelerin onu beklediğini görüyoruz.

Baştan söyleyeyim kitabı sevdim ben. Böyle bir konuyu mizahi yönden işlemek zor olsa gerek ama yazar bunu tatlı, hüzünlü bir dille çok iyi işlemiş. Bazı yerler trajikomik olsa da sonlara doğru üzüldüm değil. Dili ağır değil aksine bir günde rahat bitirebileceğiniz çerezlik bir dili var. Kafa dağıtmak isterseniz size önerebileceğim genç yetişkin türünde güzel bir kurgu. Kitaba puanım 4/5. Keyifli okumalar.

Kitapta bazı yerler düşündürüyor demiştim. Bunu destekleyen bir bölüm vardı. Burda da bizim önemsiz gördüğümüz detayların bile hayatımızı ne denli etkilediğini görüyoruz -bir nevi kelebek etkisi diyebiliriz- Ve tabiki yaptığımız şeylerin sorumluluğunu kabul etmemiz gerektiğini... Kitabın sonu bekledigim gibi değil demiştim ama tabi böyle sonlar böyle kitaplara daha çok yakışıyor. Siz de merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.

”Yaptığın her şeyin bir sonucu var. İyi, kötü, orta; daima ödenecek bedeller var. Soru şu: Kim ödüyor? Kimi zaman doğru seçimi yapmak, o sırada sana önemli gelen bazı şeyleri kaybetmek anlamına gelir.”
352 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Yahu bu kadarı da olmaz diye diye bitirdim bu sefer kitabımı. Kurgusu o kadar sıradışıydı ki kendimi alamadım hayret etmekten.
♧Öncelikle Martı Yayınlarından okumuş olduğum kitabımızın kapağını çoğunluğa sade gelebilir ama ben çok hoş buldum.
♧Hikayemiz RJ adında, 17 yaşında, hayatında her istediğini elde etmiş ve hayır cevabını kabul etmeyen, asi, inatçı ama özünde bir o kadar güçlü ruhu barındırmakta olan bir kızla ilgili.
♧Ölüm meleği tarafından yanlışlıkla öldürülmüş kızımız bas baya hakkını aramaya çıkıyor. Zorlu yollardan hatta sınavlardan geçiyor. Tabi çabaları da sonuç veriyor ama... Daha fazlasını söyleyemiyorum ağır spoilera giriyor.
♧Arkadaşlık ilişkilerini anlatan ve üzücü olayların yaşandığı bölümler o kadar içten anlatılmış ki kendinizi gözleriniz dolmuş olarak bulmanız kaçınılmaz açıkçası. Böylesine güzel bir kitabı okuduğum için mutluyum. Kitabın hiç bir bölümüne kusur bulamıyorum. Adeta büyülenmiş gibi okudum zaten. Okumadan geçmeyin derim. ♡
352 syf.
·9/10 puan
Rj on yedi yaşında populerlik sevdasına kapılmış ergen kızımız. Bir gün ölüm meleğinin onu "yanlışlıkla" öldürmesi ile kendini öteki tarafta bulması bir oluyor. Tabi Rj bu rahat durur mu. Ölüm meleğine kan kusturuyor. Soruları bitmek bilmiyor, tabi bir de yanlışlıkla öldürüldüğü için susması imkansız. Karşısına gelen her kişinin söylediği şey 'sen susmak bilmez misin' oluyor. Neyse.. Öteki tarafta işleri baya karıştırıyor. Ve bu durum ölüm meleğinin hatası olduğu için de Azrail başkan mahkeme kurulup, bu olayın dallanıp budaklanmasına engel olmak istiyor. Ve bizim kız kendini 3 büyükler karşısında buluyor. Velhasıl iyi bir kızce olmadığı için istemeyerekte olsa(populerliksevdası) hayatındaki dönüm noktalarını değiştirmesi sonucu eski hayatına dönmesi kararına varıyorlar.. Bundan sonrası artık Rj'ye kalıyor. Ya hatalarını düzeltecek ya da öteki tarafta takılı kalıcak..

O sayfaları okumak çok güzeldi. Bir yandan eğlendim, bir yandan duygulandım.. Rj ile büyüdüm, olgunlaştım, desem yeridir..

Çok beğendim.. Özellikle son sayfalara doğru.. En son kısmı bile.. Havada kalmamıştı ve en sewdiğim şeydir.. Kitabın sonu hawada kalınca ne okudum ben ya oluyorsun.. Neyse en son kısmı okumak beni tatmin etti. Çünkü bende merak ederdim ve bunları okumakta iyi hissettirdi. Pammık gibi oldum

Uzzzzuuuun lafın kısası çok severek okudum. Ve gerçekten uzun bir aradan sonra bir kitabımı bir günde ve bir solukta okudum, bitirdim..

Bu yüzden..
Ne diyoruz...
Okuyunuz ve de okutunuz
352 syf.
·4 günde·Puan vermedi
‘’Hayır,’’ dedim kararlılıkla. ‘’Mahkeme heyeti, hakkımda söylediklerinin pek çoğunda haklı olabilir ama pes edecek biri değilim ben. Marmaroth üzerime ne salarsa salsın, başa çıkabilirim.’’

2021 senesinin ilk açılışını Martı Yayınlarından yapmak istedim. Şahabe Bir Ölüm; RJ’nin yanlışlıkla ölüm meleği tarafından öldürülmesiyle, öteki taraftakileri delirtmekten başka yapacağı bir şey kalmamıştır.
On yedi yaşında her şeye sahip olan RJ geri dönebilmek için vereceği zorlu sınavları geçmesi ve iyi bir insan olduğuna melekleri inandırması gerekiyor. Ama asıl mesele şu ki herkesten önce iyi olacağına kendisinin inanması gerekiyor.

Uzun bir zamandır bu kadar tatlı bir kitap okumamıştım. RJ’nin atışmaları, ona yardım eden ruhlarla yaşadıklarını düzeltmeye çalışması hepimize ders olabilecek bir nitelikteydi. Dili o kadar hafif ki su gibi akıp gidiyor kitap.
Eğer sizde kafanızı yormayacak bir eser okumak istiyorsanız bu tatlı kitaba şans verebilirsiniz.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10 puan
Kitaba çok heyecanla başladım belki 100 sayfa heyecanım devam etti fakat sonu beni çok mutlu etmeyen kitaplardan oldu.
Başka beklentilerim vardı , konu güzel kurgu şahane fakat baş karakter beklenildiği kadar güçlü değil
352 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Şahane Bir Ölüm, türü için şahane bir kitap. Popüler olmak, dışlanmamak, beğenilmek için yapılan eylemlerin insanı nasıl değiştirebildiğini anlatırken, hayatın önemli dönemeçlerinin farkında olmayı da öğretiyor. Saçmalıklar içerse de hem eğlenceli hem de hüzünlü olmayı beceriyor. Ben sevdim. Güzel bir akşam için güzel bir kitap. Okudum, pişman değilim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sarah J. Schmitt
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.