1000Kitap Logosu
Vladimir Arsenyev
Vladimir Arsenyev
Vladimir Arsenyev

Vladimir Arsenyev

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
13 Kişi
40
Okunma
0
Beğeni
761
Gösterim
Tam adı
Vladimir Klavdiyevich Arsenyev
Unvan
Rus Roman Yazarı
Doğum
Saint Petersburg, Rusya, 10 Eylül 1872
Ölüm
Vladivostok, Rusya, 4 Eylül 1930
Yaşamı
Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev (Rusça: Влади́мир Кла́вдиевич Арсе́ньев) (1872 - 1930), Rus Uzak Doğusunda askeri seyahatler yapan yazar, kâşif ve botanikçi. Doğu Sibirya florası için çok sayıda yeni bitki türü tanımlamıştır. Yerli bir kapan avcısı olan Dersu Uzala ile birlikte Ussuri havzasında 1902 ile 1907 yılları arasında yaptığı askeri haritacılık seyahatlerini Ussuri Diyarında (По Уссурийскому Краю 1921) ve Dersu Uzala (Дерсу Узала 1923) adlı kitaplarda anlatmıştır. Arsenyev’in Vladivostok'ta bulunan aile evi, yazarın adını taşıyan bir müzeye dönüştürülmüştür.
RESUL
Dersu Uzala'yı inceledi.
294 syf.
Dersu Uzala'nın hayatını çok merak ediyordum.Nihayet kitabı okumak nasip oldu.Ancak kitap Dersu'nun bir orman adamına yakışır şekilde kendine has yeteneklerini anlatmada biraz zayıf kalmış kanaatimce.Devamlı bir keşif gezisi olayı var ancak Dersu'nun bu gezilerdeki davranışları, hâl ve hareketleri yüzeysel geçilmiş bu da anlatımı çok sığ bırakmış, bir oldu bittiye getirilmiş gibi. Açıkçası pek beğenmedim kitabın anlatımını, çok daha iyi olabilirdi.
Dersu Uzala
7.9/10
· 40 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
idris yılmaz
Dersu Uzala'yı inceledi.
294 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
20. Yüzyıl başlarında, Rusya’nın kuzey doğusunda Sibirya Ormanlarında harita çizmekle görevlendirilen Rus Subayı, ormanda yaşayan Dersu Uzala ile tanışır ve Dersu, Rus Subayına doğada rehberlik eder. Dersu Uzala’nın doğaki yaşamı subayı adeta büyüler. Dersu Uzala kendisini de bitkiler ve hayvanlar gibi doğanın bir parçası olarak görür. Dersu Uzala, doğayı tahrip etmeden “eksiltmeden doğadan faydalanmayı bilen bir bilgedir. İklimlerin değişim ve dönüşümünden oluşan doğa olaylarından, gecenin gündüzün döngüsüne, yaban hayatındaki yırtıcı hayvanlarla yaşamaya kadar doğal yaşamın bilgeliğine ermiş. Tanımadığı ve tanımayacağı insanlara bile iyilikler düşünebilen yüce bir insandır Dersu Uzala. Japon Yönetmen Akura Kurusawa tarafından filme de çekilen kitap, ağırlıklı olarak Dersu Uzala’nın etrafında dönmekte. Genel olarak ise rus subayın 4 yıllık haritalama çalışmalarındaki günlüklerinden oluşmakta.
Dersu Uzala
7.9/10
· 40 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1