Yonca Aşçı Dalar

Yonca Aşçı Dalar

ÇevirmenEditör
8.4/10
299 Kişi
·
387
Okunma
·
1
Beğeni
·
173
Gösterim
Adı:
Yonca Aşçı Dalar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Bilim dergisi tadındaki ufuk açıcı birçok bilgi barındıran "Neredeyse Her Şeyin Kökeni" kitabını severek okudum. Evren, Yaşam, Uygarlık, Bilgi, Gezegenimiz gibi alt başlıklardan oluşan ve "Nereden geldik, nereye gidiyoruz?" mantığıyla bizlere aktarılan pek çok ilgi çekici bilgi bulunmaktaydı. Evrim teorisinin nesnel bulgularla desteklenerek sunulduğu kısımlar güzeldi. Kitap aynı zamanda çizimleri ve taslağıyla okuyucuya görsel bir şölen sunuyordu. Birkaç yeri sıkıcı ilerlese de genel olarak keyifli bir okuma oldu.
* * *
1edebiyat1bilim1film grubumuzun Nisan ayı bilim kitabıydı.
268 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kadınların yaşadığı zorlukları , bu savaşta ne kadar yalnız ve savunmasız olduğumuzun kanıtıdır. Her sayfasında bilgi ile alışveriş yapabileceğiniz, her kadının kütüphanesinde bulunması gereken bir eser.
268 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Her kadının mutlaka, kadından doğdum diyen erkeklerin kesinlikle okuması şart bir kitap. Kadınlarla ilgili her zaman eşitliği savunmuş biri olarak çok güzel bir kitap diyorum. Beni hemcinslerim adına utandıran, strese sokan ve kendimden bile tiksindiren bölümler var. Erkekler olarak bu kadar mı basit ve adice düşünüyoruz. Evet ve bu binyıllarca böyle devam etmiş. Hala hangi noktadayız. Bir arpa boyu hak vermişiz kadınlara. Yazıklar olsun bize. Utanıyorum. Başka sözüm yok.
Deniz
Deniz Dünyanın Merkezine Yolculuk - Kısaltılmış Metin'i inceledi.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Runik,gizemli bir yazı..
Tuhaf bir profesör, peşinden sürüklediği jeolog yeğeni ve bir rehber...
Bilim kurgunun babası Jules Verne'nin, 19. yüzyılın en tuhaf yolculuğuna sonsuz kombine bilet verdiği karakterlerin çevresinde gelişen "Acaba şimdi ne ollcaak yaa?" diye diye sonunu büyük bir merakla getirdiğim harika bir kitap oldu benim için.
136 syf.
·1 günde·5/10
Yılllaaaar yılı kitaplığımda bekleyen ilkokul kütüphanesinden alıp asla bir türlü okuyamadığım bu kitabın şuan incelemesini giriyor olmak çok garip. :D

Neredeyse 6. Sınıfta aldığımı düşünürsek tamı tamına.... 10 yıl olmuş Aman allahım ertelemenin de bu kadarı dediğinizi duyar gibiyim. Çocukluğuma döndüm resmen okurken çünkü aslında bunu o zamanlar okumam gerekirdi.

Kitabın incelemesine gelince, bir çocuk kitabı olduğunu düşünürsek içerisindeki ırkçılık hiç hoş karşılanmayacaktır. Bir yetişkin kitabında dahi doğru olmayan bu düşünce yapısı kitabın her zerresinde kendini hissettiriyor. Çocuklardan birinin siyahı olması ve zenci olarak adlandırılması başta olmak üzere fransız bir çocuğun liderliğini kabul edemem diyen ingiliz çocuklara kadar uzanıyor bu.

Üstelik siyahı çocuğa oy hakkı vermemeleri de olayı daha da kötü bir duruma getiriyor. Fransız çocukla işler sonradan düzelse de kitabın kalan kısımlarında siyahi çocuktan bahsedildiğini hiç duymadım. Ve gerçekten zoruma gitti bu durum. Asla yapılmaması gereken bir şey kitapta dahi yapılıyor. Hem de bir çocuk kitabında dahi... Bu çocukların hepsinin ailesinden gördükleri şekilde davrandığını sayfalar boyunca görsek de değişim olacağını ummuştum en azından çocuklar arasında.

Not: Bende ki baskısı 2003 baskı belki de yeni baskılarda bu durum değişmiş en azından siyahı çocuğa zenci denilmemiştir diye umuyorum ama yine de okumadan bilemem tabi.

Çocuklarınıza çok daha örnek kitaplar okutabilirsiniz. Yine de kesinlikle okutulmasın demiyorum çünkü içerisinde dayanışma güven ve birlik konuları da işlenilmiş. Artık bu kısımlara baskı yaparak mı okutursunuz ya da okursunuz yoksa okutmaz mısınız, okumaz mısınız size kalmış.

Sağlıcakla kalın.
268 syf.
·10/10
Mukemmel bir kitap. Asla bos cumlelerle konu gecistirilmemis. Kendi alaninda onemli 3 isimle yapilan roportajla ilerliyor kitap. Yerinde sorular onemli noktalara parmak basiyor.
Safa
Safa Neredeyse Her Şeyin Kökeni'yi inceledi.
@satirlardaki_dunya·08 Kas 2019·Kitabı okumadı
Neden buradayız? Nereden Geldik? Nereye gidiyoruz? soruları ilk çağlardan beri insanın kendisine sorduğu, merak ettiği sorular olmuştur. Bu eser Nereden Geldik sorusuna cevap olması için nesnel bir yargı olmamak ile beraber bugüne kadar yapılmış araştırmaları,gözlemleri çok fazla ayrıntıya girmeden bizlere görsel bir şölen ile beraber sunmuştur. Hala çözülemeyen sorular var olsa da insanoğlu, araştırmaya ve sorgulamaya devam etmektedir. Nereden geldik sorusu hakkında meraklı olan arkadaşlara tavsiye ederim. Umarım bir nebze merakınızı bu eser giderebilecektir. ( En azindan bugünkü veriler ile...)
136 syf.
·3 günde
Yıllardır okumak istediğim kitapların arasındaydı. Sonunda okuyabildim. Oldukça güzeldi. Birlik ve beraberlik işe tehlikelerden başarılı bir şekilde kurtuldular. Tavsiye ederim.
144 syf.
·3 günde
Ne güzel bir maceraydı...
Korkusuz ve maceraperest Samuel Ferguson, kafasına Nil nehrinin kaynağını bulmaya takmıştı. Dünyanın dört yanını dolaşan bu ünlü kaşif, bu geziyi meslektaşları gibi yapmayı düşünmüyordu. O, bu geziyi balonla yapacaktı.
Afrika'ya şimdiye dek pek çok kaşif gitmiş ama çoğu hastalıktan, açlıktan ölmüş ya da yerliler tarafından öldürülmüştü. Ama Ferguson'un böyle bir şekilde ölmeye niyeti yoktu. Yanına onun kadar cesur ve gözü pek dostu Dick Kennedy ve sadık hizmetkarı Joe'yu alıp bu akıl almaz yolcuğa çıktı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yonca Aşçı Dalar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 387 okur okudu.
  • 57 okur okuyor.
  • 479 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.