Siyah Lale

8,3/10  (240 Oy) · 
1.168 okunma  · 
202 beğeni  · 
6.795 gösterim
Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantıları yaşamasına rağmen daha çok on altıncı ve on yedinci yüzyılın tarihi olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı.

Yaşadığı dönemin sevilen ve en çok okunan romantik yazarlarından biridir. Siyah Lale romanı, yazarın Monte Cristo Kontu, Demir Maske gibi en tanınmış eserleri arasında yer alır. Hollanda tarihinde “lale çılgınlığı” olarak bilinen dönemin üzerinden otuz yıl geçmiştir. Johan de Witt ve kardeşi Cornelis idam edilmiştir; Hollanda, tarihinin en sancılı günlerini yaşamaktadır, bu sırada Çiçek Üreticileri Derneği ilk siyah laleyi yetiştiren kişiyi ödüllendireceğini ilan eder. Cornelis van Baerle adındaki genç bir doktor, ilk siyah laleyi yetiştirmek için harekete geçer, ama yazgısı onun bu arzusunu hapisle, aşkla ve fedakârlıkla sınayacaktır.

Volkan Yalçıntoklu (1961): Saint-Joseph Lisesi’nde okudu. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar kitapçılık yaptı. Fransızca ve İngilizceden çeviriler yapıyor. Eserlerini çevirdiği yazarlar arasında Jules Verne, Helene DeWitt, Alan Snow, Richard Maltby Jr., Lyman Frank Baum, Honoré de Balzac, Alexandre Dumas, George Sand, Charles Perrault ve Victor Hugo yer alıyor. Hugo’dan çevirdiği Bir İdam Mahkûmunun Son Günü ve Notre- Dame’ın Kamburu da Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde yayımlandı.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789756107263
 • Çeviri:
  Volkan Yalçıntoklu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
melisa 
27 May 09:32 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk olarak bu kitabı bir arkadaşımın elinde görmüştüm ismi biraz degişik gelmişti.Daha sonra bende okumak istedim ve başladım.Cornelius'un babasının maddi gücü çok iyi ve tüccar işiyle ugraşıyor.Vefat etmeden öncede Cornelius'dan bir şey istiyor.Tıp,bilimsel ve siyasal şeylerle ilgilenmeyip daha çok ticaretle ilgilenmesini istiyor.Cornelius babasinın bu sözüne uyarak laleler yetiştirmeye başlıyor.Sonra bir yarışmanın oldugunun duyuyor.Merak edip ögreniyor ki kral siyah lale yetiştirine büyük miktarda para vericek.Yetiştirmeye başlıyor fakat komşusunun fesatlıgına ugruyor ve hapise atılıyor.Sonu daha güzel bitiyor ama onu burda anlatmıycam.Ben çook begendim ve çook hoşuma gitti.Umarım sizde okur ve begenirsiniz.

rukiye altop 
07 Tem 21:17 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce Alexandre Dumas'ın Monte Kristo Kontu kitabını okuyup çok beğenmiştim. Sonra kitapçıda Siyah Laleyi gördüm, yazarının Dumas olduğunu öğrenince hemen aldım. Tabii kitabı okumam biraz zaman aldı (çünkü sıra gelmedi).

Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti'nin düzenlediği bir yarışmada siyah laleyi yetiştiren kişiye 100 bin florinlik bir ödül verilmektedir.Lalelere tutkun olan kahramanımız Cornelius von Baerle siyah laleyi yetiştirmek için çabalar. Ama ona atılan bir iftira yüzünden hapise düşer.Hapiste olduğu halde siyah laleyi yetiştirmeye çalışır.

Kitabın dili çok akıcı ve sürükleyici. Bir solukta okunabilecek türden.Eğer Monte Kristo Kontunu okuduysanız ve beğendiyseniz bunu da beğeneceksiniz ya da tam tersi; eğer bu kitabı okuyup beğenirseniz, Monte Kristo Kontunu da beğenirsiniz. Genelde kitapları karşılaştırmaktan hoşlanmam ama bu iki kitabı okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Keyifli okumalar...

Beyza Yuksel 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Alexandre Dumas' tan yine muhteşem bir eser. Akıcı dili, sürükleyiciliği sayesinde bir çırpıda okuyorsunuz. Siyah lale yetiştirebilmek için verilen o çaba, zindanda olunmasına rağmen yaşanan o güzel aşk beni çok etkilemişti.
Kesinlikle okunmalı. Keyifli okumalar. :)

Merve 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lale tutkunları için düzenlenen bir yarışı anlatıyor kitap. Yarışmayı siyah lale yetiştiren kazanacak fakat bu o kadar kolay değil.Bu zorlu yetiştirme süreci kahramanımız için daha zor çünkü bu süreçte uğramış olduğu asılsız bir suçlama nedeniyle mücadelesine hapiste devam etmek zorunda kalıyor. Lalemizle beraber filizlenen bir aşkı da anlatan bu güzel kitabı öneririm.

Sinan Kılıçarslan 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkokulda öğretmenim hediye etmişti .çok güzel di hatta kitabı aldıktan sonra okudum ve babama bana lale almasını söyledim sanırım kitaplardan fazlaca etkileniyorum ama okumaya değer bir kitap

Ayşenur 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lale yetiştiricisi roman kahramanı, siyah laleyi bulmak üzereyken babasının ona bıraktığı mektup yüzünden hapse düşüyor, gardiyanın kızına aşık oluyor. Kitaptaki en etkileyicikısımlardan biri de Van Baerle'nin lalelere olan sevgisi ile kıza olan aşkını karşılaştırıp sorgulaması. "insan bazen çok mutluyum diyemeyecek kadar acı çekmiş olabilir...."

sezen 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem Klasik hem de akıcı bir roman okumak istiyorsanız "siyah lale"yi mutlaka okumalısınız. Alexandre Dumas okuduğum en iyi yazarlardan biridir ve siyah lale en etkileyici kitaplardan biridir.

CeyrekAsir 
22 May 21:00 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Bir klasiğe göre çok çok sürükleyici ve eğlenceli bir kitap. Bütün zorluklara rağmen yetiştirilen siyah bir lalenin ve talihsiz yetiştiricisinin serüveni.

Klasikler beni sıkıyor, okuyamıyorum diyorsanız daha bu kitabı okumamışsınız demektir.

Fatma Özaydın 
09 Nis 13:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Toplumdaki bağnaz düşüncelerle, beklenilmeyen ihanetlerle haksız yere cezaya çarptırılış ve zorlu bir aşkla engelleri bir bir yenip ideale kavuşmanın anlatıldığı harika bir roman..

Ayşe Petek 
11 Şub 12:05 · Kitabı okudu · 4 günde

Alexandre Dumas gerek düşünceleriyle gerek kişisel yaşamıyla farklı bir insandı.Romantizm akımının temsilcilerinden olan Dumas daha çok macera türünde yazdığı kitaplarıyla tanındı.Üç Silahşörler,Monte Kristo Kontu gibi tanınan eserlerine bir de Siyah Lale'yi eklemiş.Romanı beğendim,akıcılığı da iyiydi.Ancak romanın roman olduğu çok hissediliyordu.Bunun yanı sıra yazar olayların seyrini birden değiştiren hamleler yapmış.İki dürüst adamın ülkesi için çırpınışları,ülke halkının onlara yaptığı nankörlük,tehlikeli yazışmalarla dolu bir mektup destesi,bu destenin içeriğiyle ilgili en ufak bir fikri olmayan,sadece kendisine emanet edildiği için uzun zaman saklayan bir genç...Olay örgüsü ise bu zeki,bilgili,yakışıklı,zengin adamın etrafında gelişiyor.

4 /

Kitaptan 59 Alıntı

esraaltunerrr 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kötülük taşıyan fikirlerin korkunç yanı şudur: Zihinler bu fikirlere zamanla alışır.

Siyah Lale, Alexandre DumasSiyah Lale, Alexandre Dumas
rukiye altop 
30 Haz 06:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama büyük insanlar, en büyük belalardan bile büyük dersler çıkarmasını bilen kişilerdir.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 49 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 49 - Evrensel İletişim Yayınları)
Ressam prenses 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazen bir insan “Çok mutluyum.” diyemeyecek kadar çok acı çekmiş olabilir.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 224)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 224)
rukiye altop 
30 Haz 06:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kimi zaman en güçlü adamlar bile yazgının oyunlarından kurtulamaz.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 34 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 34 - Evrensel İletişim Yayınları)
rukiye altop 
30 Haz 17:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötülük insan ruhuna bir kez yerleşti mi orada çok hızlı gelişiyordu.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 53 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 53 - Evrensel İletişim Yayınları)
rukiye altop 
04 Tem 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-Gözümüzü dört açmalıyız, dedi, çünkü kedilerden ve farelerden çok daha tehlikeli bir hayvan var!
-Hangisi?
-İnsan!..

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 125 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 125 - Evrensel İletişim Yayınları)
rukiye altop 
06 Tem 21:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Büyük bir mutluluk yaşamak için küçük bir tehlikeyi göze almak gerekir...

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 178 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 178 - Evrensel İletişim Yayınları)
rukiye altop 
 07 Tem 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizi severken öldürüyor insanlar
Toprağa iplikle bağlıyız
Kökümüzdür yaşamımızdır bu iplik.
Olabildiğince kaldırırız kollarımızı yine de gökyüzüne.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225 - Evrensel İletişim Yayınları)
rukiye altop 
06 Tem 21:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevda çiçekleniyordu içinde ve etrafındaki her şey çiçekleniyordu. Aşk, dünyanın öteki tüm çiçeklerinden daha parıltılı, daha hoş kokuluydu.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 165 - Evrensel İletişim Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 165 - Evrensel İletişim Yayınları)