Siyah Lale

8,3/10  (162 Oy) · 
874 okunma  · 
124 beğeni  · 
5.733 gösterim
Alexandre Dumas’nın tarihi gerçeklerle beslenen romanı Siyah Lale’nin dramatik kurgusunu aşk, kıskançlık ve “lâle yetiştirme” tutkusu zenginleştirir. Cornelius von Baerle’nin hayattaki en büyük amacı Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti’nin açtığı yarışmada en güzel lâleyi yetiştirmektir. Fakat romanda kıskançlığı temsil eden Isaac Boxtel’in iftirası sonucunda işlemediği bir suçtan ötürü ömür boyu hapse mahkûm olur. Baerle’nin hapisteki tek dayanağı rdiyanın güzel zı Rosa’dır. Rosa’nın yardımıyla siyah lâleyi hapiste gizlice yetiştirir ve büyük ödülün sahibi olur. 

Dumas, Siyah Lâle’de 17. yüzyıl Hollanda’sının tarihi dokusunu ve döneme damgasını vuran “lâle yetiştirme” tutkusunu etkileyici bir üslûpla ele alır.
Beyza Yuksel 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Alexandre Dumas' tan yine muhteşem bir eser. Akıcı dili, sürükleyiciliği sayesinde bir çırpıda okuyorsunuz. Siyah lale yetiştirebilmek için verilen o çaba, zindanda olunmasına rağmen yaşanan o güzel aşk beni çok etkilemişti.
Kesinlikle okunmalı. Keyifli okumalar. :)

Merve 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lale tutkunları için düzenlenen bir yarışı anlatıyor kitap. Yarışmayı siyah lale yetiştiren kazanacak fakat bu o kadar kolay değil.Bu zorlu yetiştirme süreci kahramanımız için daha zor çünkü bu süreçte uğramış olduğu asılsız bir suçlama nedeniyle mücadelesine hapiste devam etmek zorunda kalıyor. Lalemizle beraber filizlenen bir aşkı da anlatan bu güzel kitabı öneririm.

Sinan Kılıçarslan 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkokulda öğretmenim hediye etmişti .çok güzel di hatta kitabı aldıktan sonra okudum ve babama bana lale almasını söyledim sanırım kitaplardan fazlaca etkileniyorum ama okumaya değer bir kitap

sezen 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem Klasik hem de akıcı bir roman okumak istiyorsanız "siyah lale"yi mutlaka okumalısınız. Alexandre Dumas okuduğum en iyi yazarlardan biridir ve siyah lale en etkileyici kitaplardan biridir.

Ayşenur 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lale yetiştiricisi roman kahramanı, siyah laleyi bulmak üzereyken babasının ona bıraktığı mektup yüzünden hapse düşüyor, gardiyanın kızına aşık oluyor. Kitaptaki en etkileyicikısımlardan biri de Van Baerle'nin lalelere olan sevgisi ile kıza olan aşkını karşılaştırıp sorgulaması. "insan bazen çok mutluyum diyemeyecek kadar acı çekmiş olabilir...."

Ayşe Petek 
11 Şub 12:05 · Kitabı okudu · 4 günde

Alexandre Dumas gerek düşünceleriyle gerek kişisel yaşamıyla farklı bir insandı.Romantizm akımının temsilcilerinden olan Dumas daha çok macera türünde yazdığı kitaplarıyla tanındı.Üç Silahşörler,Monte Kristo Kontu gibi tanınan eserlerine bir de Siyah Lale'yi eklemiş.Romanı beğendim,akıcılığı da iyiydi.Ancak romanın roman olduğu çok hissediliyordu.Bunun yanı sıra yazar olayların seyrini birden değiştiren hamleler yapmış.İki dürüst adamın ülkesi için çırpınışları,ülke halkının onlara yaptığı nankörlük,tehlikeli yazışmalarla dolu bir mektup destesi,bu destenin içeriğiyle ilgili en ufak bir fikri olmayan,sadece kendisine emanet edildiği için uzun zaman saklayan bir genç...Olay örgüsü ise bu zeki,bilgili,yakışıklı,zengin adamın etrafında gelişiyor.

Hayriye Gül 
27 Ağu 2016 · Beğendi

Klasik, bir baş yapıt. Okurken elinizden bırakamıyorsunuz, okuduktan sonra ruhunuzda etkisini hissediyorsunuz. Siyah laleye tutku ile bağlanmis iki insan. Birisi bu tutkusu için gece gündüz çalısıyorken diğeri amacı için çalışmayı bırakmıs, kıskançlığın esiri olmuş. İşine gönül vererek çalisanı, ne suçsuz yere mahkum edilmek ne de aşkı onu bu tutkudan alı koyabiliyor. Tüm olayların sonucunda da adaletin yerini bulması ayrı bir romantik hava. Kitabı bitirdikten sonra verdiğim tepki, " sen neymişsin be siyah lale" oldu.

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dumas'ı ilk kez okudum, konusu çok farklı bir kitap. Lale yetiştiricisi roman kahramanımız, siyah laleyi bulmak üzereyken vaftiz babasının ona bıraktığı mektup yüzünden hapse düşüyor, gardiyanın kızına aşık oluyor. Kitaptaki en güzel kısımlardan biri de Van Baerle'nin lalelere olan sevgisi ile kıza olan aşkını karşılaştırarak sorgulaması. Okunması gereken farklı bir klasik... "insan bazen çok mutluyum diyemeyecek kadar acı çekmiş olabilir."

eso.okur 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Van Baerle'nin kaldığı zindan karanlığa gömülürken, siyah Lâle de günden güne özgürlük açıyordu.

Gerçekten gerek dil ve anlatımı gerekse içeriği yönünden etkileyici olduğu kadar bir o kadar da karakterlerle özdeşleşen bir tavrı var ki kitabın, elinizden bırakmak istemezsiniz. Aralara serpiştirdiği parçaları o kadar güzel tamamlıyor ki puzzle gibi bir parçayı bile dışarda bırakmıyor. .

Meçhul_Bayan 
 28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap güzeldi ama bende sanki acele yazılmış hissi uyandırdı bence daha ayrıntılı yazılabilirdi. Ama kitap gayet güzel sade akıcı bir dil kullanmış. Yazar kitapta cornelius rosa ve siyah lale arasında geçen kuvvetli bağdan bahsediyor.

3 /

Kitaptan 15 Alıntı

eso.okur 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kötülük taşıyan fikirlerin korkunç yanı şudur: Zihinler bu fikirlere zamanla alışır.

Siyah Lale, Alexandre DumasSiyah Lale, Alexandre Dumas
Ressam prenses 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazen bir insan “Çok mutluyum.” diyemeyecek kadar çok acı çekmiş olabilir.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 224)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 224)
Meçhul_Bayan 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Beni hasta eden lalelerim değil, sizin yokluğunuzdur Rosa..''

Siyah Lale, Alexandre DumasSiyah Lale, Alexandre Dumas

Hollanda tarihinde “lale çılgınlığı” olarak bilinen dönemin üzerinden otuz yıl geçmiştir. ... Çiçek Üreticileri Derneği ilk siyah laleyi yetiştiren kişiyi ödüllendireceğini ilan eder...

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ezgi Sezgin 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazı büyük ve asil amaçlar uğruna bir kahramanın doğru zamanda ortaya çıktığı nadir zamanlar vardır. İşte şans eseri oluşan koşullar altında tarih, kendine birini seçer ve onu gelecek kuşakların kahramanı yapar.
Ancak işin içine bir de şeytan karıştığı zaman bu güzel rastlantıyı ve bir imparatorluğu yıkması için kolayca bir zavallı bularak, onun kulağına fısıldadığı birkaç kelimeyle hemen sahneye çıkarması yeter de artar bile.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 7)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 7)
Hayriye Gül 
27 Ağu 2016 · İnceledi · Beğendi

" Kaderime bu dünyada, bir çocuğa, bir çiçeğe ya da bir kitaba ismimi verebileceğim yazılmamış", diye düşündü zavallı Cornelis, "oysa Tanrı en sıradan kuluna bile bedeninin ve ruhunun yararlanması için bu üç nimetten birini veriyor."

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Sayfa 225)
Fatma Çaykara 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazen insan kendisinde "çok mutluyum" deme hakkı bulamayacak kadar fazla acı çeker.

Siyah Lale, Alexandre DumasSiyah Lale, Alexandre Dumas

Alexandre Dumas (père) (1802-1870):
On dokuzuncu yüzyılda Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal
çalkantıları yaşamasına rağmen daha çok on altıncı ve on yedinci yüzyılın
tarihi olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı.
Yaşadığı dönemin sevilen ve en çok okunan romantik yazarlarından biridir.
Siyah Lale romanı, yazarın Monte Cristo Kontu, Demir Maske
gibi en tanınmış eserleri arasında yer alır.

Hollanda tarihinde “lale çılgınlığı” olarak bilinen dönemin üzerinden
otuz yıl geçmiştir. Johan de Witt ve kardeşi Cornelis idam edilmiştir;
Hollanda, tarihinin en sancılı günlerini yaşamaktadır, bu sırada
Çiçek Üreticileri Derneği ilk siyah laleyi yetiştiren kişiyi ödüllendireceğini ilan eder. Cornelis van Baerle adındaki genç bir doktor, ilk siyah laleyi yetiştirmek
için harekete geçer, ama yazgısı onun bu arzusunu
hapisle, aşkla ve fedakârlıkla sınayacaktır.

Siyah Lale, Alexandre Dumas (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sunuş)Siyah Lale, Alexandre Dumas (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - Sunuş)
2 /