İki Yıl Okul Tatili

8,4/10  (80 Oy) · 
570 okunma  · 
66 beğeni  · 
2.390 gösterim
Ertesi sabah, limandan ayrılacak olan Sloughi yatının güvertesinde, yaşları 8 ile 14 arasında değişen ve yanlarında tek bir yetişkin dahi bulunmayan on beş çocuk vardır.
Mürettebat son içkilerini yudumlamak için karaya çıktığında halatlar esrarengiz bir şekilde kopar ve Chairman yatılı okulunun öğrencisi olan bu çocuklar açık denize doğru sürüklenirler.
Şiddetli fırtınanın etkisiyle Pasifik'in sularında kaybolan Sloughi'nin, ıssız bir adanın kör kayalıklarına vurup parçalanmasıyla çocuklar için uzun ve belirsiz tatil günleri başlar.
Yanlarında cesaretlerinden başka bir şeyleri olmayan bu çocuklar, avlanmayı, tuzaklar hazırlamayı, hayvanları ehlileştirmeyi, barınak hazırlamayı öğrenmek zorundadırlar. Bir yandan da adanın açıklarından geçecek bir geminin umuduyla yaşamaya başlarlar. Ancak bu zorlu süreç, kişilik çatışmalarını ve gruplaşmaları da beraberinde getirerek, küçük koloninin bölünmesine neden olacaktır.
Ta ki eli kanlı bir haydut çetesinin kayığı kumsala vurana dek...
Issız adadaki zorunlu tatilleri, sadece hayatta kalabilmek için birbirlerine tutunmak zorunda olduklarını öğreten bir sınav süreci değildir artık, tehlikelerle de mücadele etmek zorundadırlar.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789758607877
 • Orijinal Adı:
  Deux ans de vacances
 • Çeviri:
  Volkan Yalçıntoklu
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
KörKalem | Halil K. 
 09 Mar 18:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır o kitapları bulduğunuzda tamamlanırsınız. Bu kitabı o kadar uzun zaman aradım ki. Belleğimde bir yerlerde sürekli ismini aradığım, ama bir türlü bulamadığım kitap işte buydu. Aranan kan bulundu!
Çocukken okuduğum bu kitap ilk okumalarımı yapma zamanıma rastlıyor. Konusunu sadece çocukların gemiye kaçak binmeleri sonucu yaşadıkları maceralar olarak anımsıyorum. Gerçekten buldum ve tamamlandım.

selcan akın 
16 Nis 12:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

bir grup çocuğun bir adaya düşüp orada iki yıl maceralı bir şekilde kalışını anlatan bir kitap. jules verne nin en güzel kitaplarından biri herkese tavsiye ederim

Özlem Ekici 
21 Mar 16:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğumun kitabı... Hala tadı damağımdadır. Jules Verne sevmemi sağlayan kitaptır. Şimdilerde macera kitapları bu tadı vermiyor. Bir avuç çocuğun macerası...

Mustafa Aydın 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Kitap akışı çok yavaş.Arka kapakta yazılanlar 400. sayfadan sonra başlıyor.Buraya kadar heyecan seviyeside düşük.Okumak istiyorsanız kısa versiyonunu okumanızı öneririm

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir roman. Chairman okulu öğrencileri tatil için bir deniz turuna gideceklerdir ama gece geminin palamarı çözülünce sadece çocuklar ve miçonun bulunduğu gemi sürüklenmeye başlar. En sonunda bir adada dururlar ve orada yaşamaya başlarlar. Gördükleri her yere bir isim koyarlar ve ellerinden geldikçe Gordon, Briant ve Doniphan'ın önderliğinde yaşamaya çalışırlar. Ancak adada yalnız değillerdir ve bunlardan bazıları kötü niyetlidir. Acaba bu çocuklar hayatını kurtarabilecek midir ve anne babalarını bir daha görebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Rüstem YILMAZ 
04 Nis 13:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On iki yaşında okuduğum kitaba burada tekrar denk geldim, çocukluğumda birkaç günde bitirdiğim bu macera kitabını 7 den 70 e herkese tavsiye ederim. Bende en kısa zamanda tekrar okuyacağım.

Jules Verne, eşsiz zekasının sınırlarını tahmin etmekte zorlanıyorum. Bu kitap bana biraz yeni dönemden Sineklerin Tanrısı’nı hatırlattı. Tabii ki onlar Jules Verne’den etkilenmişlerdir. ^^
Bir geminin içindeki çocuklar kendilerini bir anda denizin ortasında bulurlar. Ve zar zor bir adaya çıkmayı başarırlar. Bundan sonra macera başlar. Sıkıcı diyenler olmuş kitap için, olabilir uzun tasvir ve olaylar vardı. Ben sıkılmadan okudum, keyif aldım okurken. Yaşları hayli küçük olan bu çocukların olgun davranmaya çalışmaları duygulandırdı. Küçükken okumadığıma hayıflandığım bir kitap oldu. Hayal dünyamızın sınırlarını açacağı kesindi. Kısmet bu zamanlaraymış. Sonunda da hikayedeki çocuklara söyler gibi aslında tüm insanlığa güzel bir mesaj bırakmış Verne.: )

Berat 
16 Şub 22:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bana daha önceden okuduğum "Robinson Crusoe'u " hatırlattı. Bu kitapta bir grup çocuk gemi 'nin hareket etmesi (tayfalar yokken ) sonucu açık denize isteksiz yol almaları ve bir fırtınaya yakalanıp ıssız bir adaya düğmelerini ve yaptıkları anlatıyor.bu kitabı okurken sanki macerayı ben yaşıyormuş gibi hissettim
. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kitabın bitmesini hiç istemedim

Kainatın Şarkısı 
 01 Tem 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Iki Yıl Okul Tatili'yle ilk kez ilkokul 4.sınıfta kısaltılmış versiyonu ile tanıştım. Cok etkilendiğimi rahatça söyleyebilirim. Yıllar sonra Ithaki'nin tam metin çeviriyle yayınlandığını duyunca hemen aldım ama okuduğumda o lezzeti alamadım ya kitap çocukluğumda ki gibi değildi ya da ben değiştim bilemiyorum ama yavan geldi kitap, bitirmeye muvaffak olamadım. Kitap gereksiz kalın yani aynı olaylar uzayıp durmuş. Benim gibi çocukluk kitabını tekrar okumak isteyenler bir daha düşünsün derim kafanızdaki o tatlı "Iki Yil Okul Tatili" imajına zarar vermeyin :)

İbrahim Koca 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ortaokulda iken okumuştum. ama özet gibiydi daha çok. kitap inceydi. bana okumayı sevdiren bir kitaptı. sürekli bir aksiyon ileride ne olacak merakı derken aldı götürdü beni.bu kitaptan sonra hep sürükleyici macera içeren kitapları tercih ettim. adeta benim kitap tarzımı belirlemişti bu kitap.

2 /

Kitaptan 1 Alıntı

‘’Şu dünyada her şey ne kadar da önemsiz ayrıntılara bağlıdır. Gerçekte şu çocuk topluluğu, toplumun bir aynası değil miydi ve daha yaşamın başlangıcında çocuklar, «yarının büyükleri» olduklarını kanıtlamıyorlar mıydı?’’

İki Yıl Okul Tatili, Jules Verneİki Yıl Okul Tatili, Jules Verne