Bir Bilim Adamının Romanı Bütün Eserleri 5

8,3/10  (93 Oy) · 
407 okunma  · 
87 beğeni  · 
3.518 gösterim
Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atayın İTÜ İnşaat Fakültesinden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnanın yaşamöyküsünü anlattığı romanıdır. Kitap İletişim Yayınlarından çıkmıştır ve 280 sayfadan oluşmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789754700672
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Değerli bir bilim insanı, Teknik Üniversite kuruculuğu, dekan ve rektörlük yapmış, TÜBİTAK' ın kurucularındandır, sahip olduğu Adana şivesinden asla ödün vermemiş Mustafa İnan'ın biyografisini romanlaştırarak çok güzel bir eser bırakmış Oğuz Atay. Güzel insanların yaşadığı dönemler de bile kıymeti bilinmezken bu tür biyografi yazarları kalemlerini asla elinden bırakmamalı.
Bilim dünyasında bir ekol yaratmıştır. İthal bilim ve ithal bilim insanı ile yol alınamayacağını, bu bereketli topraklarında bilim adına güzide işler yapabilecek insanlarını bünyesinde barındırdığını, son nefesine kadar savunmuştur.
' Piyasa Mühendisliğini ' reddetmiş, öğretmenlik yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığını ve Bayındırlık Bakanlığını birçok kez geri çevirmek zorunda kalmıştır.
Genel-geçer mühendis algısını yıkmak için çok uğraşmıştır. Mühendisleri otomat bir kalıba sokmaya çalışanşlara: ezbere okuduğu Fuzuli, Nedimi, Yahya Kemal'in beyitleriyle, dillerde ki sözcüklerin kökenlerini araştırmasıyla, mukavemet ve fotoelastisite üzerine yaptığı çalışmalarla karşı durmuştur.

Öğretim elemanlarının maaşlarının kafi olmadığını her fırsatta dile getirmiş, kurucusu olduğu Teknik Üniversite Kürsüsünde verdiği konferans, yaptığı açıklamalar ile gerek diğer öğretim elemanlarına gerekse öğrencilere rol-model olmuştur.

Henüz üniversite 3. sınıfta iken öğretmenleri ona ' Doçent ' lakabını takmıştır, İTÜ'yü pekiyi derece ile bitirmiş, 34 yaşında profesörlük ünvanı almıştır.

TMMOB, Makina Mühendisleri Odası olarak bıraktığı ekolü, etik değerleri, bilim aşkını aşılama ilkesi, piyasa mühendisliğine karşı duruşunu kendimize şiar edindik.

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ülkemizde böyle bilim adamlarının yetiştiğini anlatan güzelbir biyografi. Hele bir de Oğuz Atay'ın kaleminden olunca Mustafa İnan'ın yaşamı daha da ahenkli, anlamlı geliyor.

Bekir Eroğlu 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Önde gelen bilim insanlarından Mustafa inanın hayatının anlatıldığı Oğuz atayın bu sorumluluğu aldığı güzel bir kitap Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlattığı Roman .

Bu kitaptan sonra Oğuz Atay'ın tüm kitaplarını bittirmem gerektiğini anladım. Adım adım anlattığı Mustafa İnan'ın hayatını yaşadım resmen.

Biraz Deli 
10 Haz 21:09, Kitabı okudu, 8/10 puan

Oğuz Atay'ın yazdığı bir biyografi romanı. Eserde bir bilim insanı olan Mustafa İnan'ın hayatı anlatılıyor.
Küçükken damdan düşen ve annesinin 'aklı öyle yerine geldi' dediği , babasının ise çok umutlu olmadığı adanalı Mustafa İnan bütün zorluklara rağmen büyür ve bir bilim insanı olur..

Hakan Kocaman 
14 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bilim ve ticaret arasındaki temel farkı, gerçek bir bilim adamının öğrenmek ve öğretmek üzerine kurulmuş yaşantısını anlatan güzel bir eser. Eser ayrıca kaleme alındığı günden buyana Türkiye'de bilime verilen değerin çok da fazla değişmediği acı gerçeğini gözler önüne seriyor.

kübra zanbak 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Biyografi türünde en sevdiğim eserlerden biridir. Bir Türk bilimadamı olan Mustafa İnan'ı tanımak hele ki Oğuz Atay'ın kaleminden tanımak büyük şerefdi.

Batuhan Şentürk 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kurgusu muhteşem bir kitap... Kesinlikle okunmasi gereken bir eser

Enes ESEN 
20 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türkiye`de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde Oğuz Atay`ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan`ı anlatışı. Atay`ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararsı ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Bunun yanısıra, Oğuz Atay`ın toplumsal eleştiri kalıplarını zorlayışını da izliyoruz. Elinizdeki kitapta, Prof. Mustafa İnan`ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yeralıyor. Biyografik kitapları zor okurdum ama bu kitap akıyor....

DERUN-İ KİTAP 
 13 Haz 18:48, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

Oğuz Atay'ın bu kitabı çok güzel. Merak etmiştim Prof.Dr. Mustafa İnan adında bilim adamının hayatını. Böyle kitaplar ilgimi çeker. Okadar zorluklarla bi yere gelmiş birini takdir ettim. Ve bilim adamı olmasına rağmen zor şartlarda çalışmış ve yaşamış. Gerçek bilim, gerçek başarı budur. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 106 Alıntı

Celal Uslu 
22 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Çünkü iyi yaşamak da 'bilgi' ye dayanır. Bunu da göstermeliyim sizlere. Çünkü ülkemizin insanları daha yaşamanın acemisidir. Onlara insan gibi yaşaması öğretilmemiştir henüz. Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da, edebiyatın da 'büyük ve güzel şeylerin' de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)

Derler ki meşhur fizikçi Einstein, bir toplantıda Şarlo'ya "Siz büyük bir adamsınız." demiş, "Herkes sizi anlıyor, herkes size hayran." Şarlo, "Siz daha büyüksünüz." diye itiraz etmiş: "Size herkes, hiç anlamadığı halde hayran."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Gülşen 
12 Eki 17:31, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa inan
Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan şikayet eder; fakat asla zekasından yakınmaz. Bilmez ki hafıza zekanın bir unsurudur.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 48 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 48 - iletişim yayınları)

Zaten bu büyük alemde kendimizi ayrı ayrı düşünecek olsak mutlak değerimiz sanki nedir... Eğer birimizin bir kıymeti varsa, o da diğerinin ona verdiği değerdir... Aşk muhakkak derin bir dostlukla başlar.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Gülşen 
15 Eki 14:49, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ah insanlarımız. Ah küçük hesaplarımız. Ah dün akşam ne yediğini unutanlarımız.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 207 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 207 - iletişim yayınları)
Celal Uslu 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

" Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar ? Oppenheimer gibi hissediyorsanız, bırakın yüksek binaları başkası yapsın, büyük barajlarda başkası çalışsın. Bazılarına çok uzaklardan bile görünen yüksek yapılar kurmak çekici gelecektir. Bırakınız bu işleri öyleleri yapsın. Bazıları da insanları çalıştırmak, büyük teşebbüsleri idare etmek ihtirası ile yanarak kuvvetli olmak isteyeceklerdir. Bırakınız parayla da onlar uğraşsın. Sizin kuvvetli olmak gibi bir derdiniz yoksa, siz de Leonardo Da Vinci gibi ' Kuvvet nedir ? ' diye merak ediyorsanız buyrun sizleri Mekanik kürsüsüne beklerim. Çünkü bazılarına göre ' Kuvvet ' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar ? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar ? "

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)
Şahin Eğilmez 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Öğrenemeyen arkadaşlarımın başına gelenleri biliyorum da öğretemeyen hocaların akıbeti hakkında pek bilgimiz yok.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)
Gülşen 
13 Eki 01:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yüzyılların boynubüküklüğünden neden sıyrılıp doğrulamıyorsunuz?

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 78 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 78 - iletişim yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber