Bir Bilim Adamının Romanı Bütün Eserleri 5

8,5/10  (113 Oy) · 
452 okunma  · 
101 beğeni  · 
4.017 gösterim
Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atayın İTÜ İnşaat Fakültesinden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnanın yaşamöyküsünü anlattığı romanıdır. Kitap İletişim Yayınlarından çıkmıştır ve 280 sayfadan oluşmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789754700672
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Oğuz Atay ile başlayan ilk serüvenim.Bir Bilim Adamının Romanı sevgili edebiyat öğretmenim Zeyyat Şahin ile tanıdığım Oğuz Atay,bu kitabında öğretmeni Mustafa İnan'ın hayatını incelemiş.
Monografi türünde olan eser Mustafa İnan'ın akademik zekasından ve yeteneklerinden bahsetmiş.Oğuz Atay'ı yeni okuyacaklara kesinlikle önereceğim ilk kitap.Diğer kitaplarına göre daha hafif bir dille yazdığından,Oğuz Abi'nin diline yavaş yavaş alışmaya başlıyorsunuz...

Celal Uslu 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Değerli bir bilim insanı, Teknik Üniversite kuruculuğu, dekan ve rektörlük yapmış, TÜBİTAK' ın kurucularındandır, sahip olduğu Adana şivesinden asla ödün vermemiş Mustafa İnan'ın biyografisini romanlaştırarak çok güzel bir eser bırakmış Oğuz Atay. Güzel insanların yaşadığı dönemler de bile kıymeti bilinmezken bu tür biyografi yazarları kalemlerini asla elinden bırakmamalı.
Bilim dünyasında bir ekol yaratmıştır. İthal bilim ve ithal bilim insanı ile yol alınamayacağını, bu bereketli topraklarında bilim adına güzide işler yapabilecek insanlarını bünyesinde barındırdığını, son nefesine kadar savunmuştur.
' Piyasa Mühendisliğini ' reddetmiş, öğretmenlik yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığını ve Bayındırlık Bakanlığını birçok kez geri çevirmek zorunda kalmıştır.
Genel-geçer mühendis algısını yıkmak için çok uğraşmıştır. Mühendisleri otomat bir kalıba sokmaya çalışanşlara: ezbere okuduğu Fuzuli, Nedimi, Yahya Kemal'in beyitleriyle, dillerde ki sözcüklerin kökenlerini araştırmasıyla, mukavemet ve fotoelastisite üzerine yaptığı çalışmalarla karşı durmuştur.

Öğretim elemanlarının maaşlarının kafi olmadığını her fırsatta dile getirmiş, kurucusu olduğu Teknik Üniversite Kürsüsünde verdiği konferans, yaptığı açıklamalar ile gerek diğer öğretim elemanlarına gerekse öğrencilere rol-model olmuştur.

Henüz üniversite 3. sınıfta iken öğretmenleri ona ' Doçent ' lakabını takmıştır, İTÜ'yü pekiyi derece ile bitirmiş, 34 yaşında profesörlük ünvanı almıştır.

TMMOB, Makina Mühendisleri Odası olarak bıraktığı ekolü, etik değerleri, bilim aşkını aşılama ilkesi, piyasa mühendisliğine karşı duruşunu kendimize şiar edindik.

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ülkemizde böyle bilim adamlarının yetiştiğini anlatan güzelbir biyografi. Hele bir de Oğuz Atay'ın kaleminden olunca Mustafa İnan'ın yaşamı daha da ahenkli, anlamlı geliyor.

Gülşah Özkaya 
10 Ara 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir Bilim Adamının Romanı'nı lisede edebiyat hocam ödev olarak vermişti bana. Sıkıcı olsa gerek, diye düşündüm. Ancak önyargıları yıkmanın çok zor olduğu bilinen bir gerçek olsa da, kitap aksine çok merak uyandırıcı ve keyifliydi. Oğuz Atay'ın dili su gibi ince, sade; betimlemeleri pürüzsüz. Kitap su gibi akıyor gidiyor. Biyografileri pek sevmesem de bu öyle blinen biyografilerden değil! Kitap bittikten sonra Mustafa İnan'ı tanıdığımı hissettim. Mustafa İnan'ın hayatını sanki kendi gözlerinden gördüm. Oğuz Atay nasıl bu kadar güzel anlatmayı başarmış bilmiyorum ama, bütün övgüleri hakediyor!

Bekir Eroğlu 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Önde gelen bilim insanlarından Mustafa inanın hayatının anlatıldığı Oğuz atayın bu sorumluluğu aldığı güzel bir kitap Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlattığı Roman .

Bu kitaptan sonra Oğuz Atay'ın tüm kitaplarını bittirmem gerektiğini anladım. Adım adım anlattığı Mustafa İnan'ın hayatını yaşadım resmen.

Seda Çakır 
11 Oca 17:13, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir Bilim Adamının Romanı, TÜBITAK'ın isteği üzerine Oğuz Atay'ın üniversite yıllarından hocası Mustafa İnan'ın hayatını anlattığı romanıdır. Roman Türkiye Bilim­sel ve Teknik Araştırma Kurumu ödüllerinin dağıtıldığı esnada yaşlı bir adamın Mustafa İnan'a benzeyen bir genç ile konuşmasıyla başlıyor. O törende Mustafa İnan ölümünden dört yıl sonra bilim ödülüne layık görülüyor. Ne yazık ki hakettiği kıymeti yaşarken göremiyor.
Biyografik bir roman olması sebebiyle sıkıcı olacağı hissi uyandırsa da, Oğuz Atay Mustafa İnan'in hayatini sınıf arkadaşlarından, eşinden, öğretmenlerinden dinleyip; öğrencilik yıllarını, eğitime verdiği önemi, evliliğini, arkadaşlıklarını, bilim dünyasında bir ekol oluşturmasını, bu yolda çektiği zorlukları, tüm hayatını çok akıcı bir dille, asla sıkmadan anlatıyor.
Oğuz Atay romanda yalnızca Mustafa İnan'ın hayatını anlatmıyor. Onun hayatı üzerinden eğitim sisteminin yanlışlıklarına, eksikliklerine de değiniyor: "Sistemin gerisindeki matematik düzenini anlamak için, formüllerin gerisindeki matematikçiyi, onun nasıl düşündüğünü sezmek gerekiyor. Bunu öğretmiyorlar size; belki liseden sonra da öğretmiyorlar, hiç öğretmiyorlar. Matematikçinin neden ve nasıl düşündüğünü hiç bilmiyorsunuz belki. Matematiği birtakım uzun ve yorucu işlemlerden ibaret gördüğünüz için de bilim çekici gelmiyor size. Sayıların ve eski Yunanca harflerin gerisinde canlı ilişkiler olduğunu sezemezseniz, sayılarla hayatın arasındaki ilişkiyi göremezsiniz, matematik ve dolayısıyla fizik çalışmanın tek amacı sınıfı geçmek olur." (Sayfa 70)

Hakan Kocaman 
14 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bilim ve ticaret arasındaki temel farkı, gerçek bir bilim adamının öğrenmek ve öğretmek üzerine kurulmuş yaşantısını anlatan güzel bir eser. Eser ayrıca kaleme alındığı günden buyana Türkiye'de bilime verilen değerin çok da fazla değişmediği acı gerçeğini gözler önüne seriyor.

kübra zanbak 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Biyografi türünde en sevdiğim eserlerden biridir. Bir Türk bilimadamı olan Mustafa İnan'ı tanımak hele ki Oğuz Atay'ın kaleminden tanımak büyük şerefdi.

Batuhan Şentürk 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kurgusu muhteşem bir kitap... Kesinlikle okunmasi gereken bir eser

3 /

Kitaptan 110 Alıntı

Celal Uslu 
22 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Çünkü iyi yaşamak da 'bilgi' ye dayanır. Bunu da göstermeliyim sizlere. Çünkü ülkemizin insanları daha yaşamanın acemisidir. Onlara insan gibi yaşaması öğretilmemiştir henüz. Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da, edebiyatın da 'büyük ve güzel şeylerin' de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)

Derler ki meşhur fizikçi Einstein, bir toplantıda Şarlo'ya "Siz büyük bir adamsınız." demiş, "Herkes sizi anlıyor, herkes size hayran." Şarlo, "Siz daha büyüksünüz." diye itiraz etmiş: "Size herkes, hiç anlamadığı halde hayran."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Gülşen 
15 Eki 2016, 10/10 puan

Ah insanlarımız. Ah küçük hesaplarımız. Ah dün akşam ne yediğini unutanlarımız.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 207 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 207 - iletişim yayınları)
Gülşen 
12 Eki 2016, 10/10 puan

Mustafa inan
Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan şikayet eder; fakat asla zekasından yakınmaz. Bilmez ki hafıza zekanın bir unsurudur.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 48 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 48 - iletişim yayınları)

Zaten bu büyük alemde kendimizi ayrı ayrı düşünecek olsak mutlak değerimiz sanki nedir... Eğer birimizin bir kıymeti varsa, o da diğerinin ona verdiği değerdir... Aşk muhakkak derin bir dostlukla başlar.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Celal Uslu 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

" Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar ? Oppenheimer gibi hissediyorsanız, bırakın yüksek binaları başkası yapsın, büyük barajlarda başkası çalışsın. Bazılarına çok uzaklardan bile görünen yüksek yapılar kurmak çekici gelecektir. Bırakınız bu işleri öyleleri yapsın. Bazıları da insanları çalıştırmak, büyük teşebbüsleri idare etmek ihtirası ile yanarak kuvvetli olmak isteyeceklerdir. Bırakınız parayla da onlar uğraşsın. Sizin kuvvetli olmak gibi bir derdiniz yoksa, siz de Leonardo Da Vinci gibi ' Kuvvet nedir ? ' diye merak ediyorsanız buyrun sizleri Mekanik kürsüsüne beklerim. Çünkü bazılarına göre ' Kuvvet ' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar ? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar ? "

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)
Gülşen 
14 Eki 2016, 10/10 puan

Başkalarıyla hesaplaşmaktan, kendileriyle hesaplaşmaya vakitleri kalmıyor ki.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 131 - iletişim yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 131 - iletişim yayınları)
Şahin Eğilmez 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Öğrenemeyen arkadaşlarımın başına gelenleri biliyorum da öğretemeyen hocaların akıbeti hakkında pek bilgimiz yok.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)

Kitapla ilgili 2 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.