Bir Bilim Adamının Romanı Bütün Eserleri 5

8,4/10  (100 Oy) · 
425 okunma  · 
92 beğeni  · 
3.744 gösterim
Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atayın İTÜ İnşaat Fakültesinden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnanın yaşamöyküsünü anlattığı romanıdır. Kitap İletişim Yayınlarından çıkmıştır ve 280 sayfadan oluşmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789754700672
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Değerli bir bilim insanı, Teknik Üniversite kuruculuğu, dekan ve rektörlük yapmış, TÜBİTAK' ın kurucularındandır, sahip olduğu Adana şivesinden asla ödün vermemiş Mustafa İnan'ın biyografisini romanlaştırarak çok güzel bir eser bırakmış Oğuz Atay. Güzel insanların yaşadığı dönemler de bile kıymeti bilinmezken bu tür biyografi yazarları kalemlerini asla elinden bırakmamalı.
Bilim dünyasında bir ekol yaratmıştır. İthal bilim ve ithal bilim insanı ile yol alınamayacağını, bu bereketli topraklarında bilim adına güzide işler yapabilecek insanlarını bünyesinde barındırdığını, son nefesine kadar savunmuştur.
' Piyasa Mühendisliğini ' reddetmiş, öğretmenlik yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığını ve Bayındırlık Bakanlığını birçok kez geri çevirmek zorunda kalmıştır.
Genel-geçer mühendis algısını yıkmak için çok uğraşmıştır. Mühendisleri otomat bir kalıba sokmaya çalışanşlara: ezbere okuduğu Fuzuli, Nedimi, Yahya Kemal'in beyitleriyle, dillerde ki sözcüklerin kökenlerini araştırmasıyla, mukavemet ve fotoelastisite üzerine yaptığı çalışmalarla karşı durmuştur.

Öğretim elemanlarının maaşlarının kafi olmadığını her fırsatta dile getirmiş, kurucusu olduğu Teknik Üniversite Kürsüsünde verdiği konferans, yaptığı açıklamalar ile gerek diğer öğretim elemanlarına gerekse öğrencilere rol-model olmuştur.

Henüz üniversite 3. sınıfta iken öğretmenleri ona ' Doçent ' lakabını takmıştır, İTÜ'yü pekiyi derece ile bitirmiş, 34 yaşında profesörlük ünvanı almıştır.

TMMOB, Makina Mühendisleri Odası olarak bıraktığı ekolü, etik değerleri, bilim aşkını aşılama ilkesi, piyasa mühendisliğine karşı duruşunu kendimize şiar edindik.

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ülkemizde böyle bilim adamlarının yetiştiğini anlatan güzelbir biyografi. Hele bir de Oğuz Atay'ın kaleminden olunca Mustafa İnan'ın yaşamı daha da ahenkli, anlamlı geliyor.

Bekir Eroğlu 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Önde gelen bilim insanlarından Mustafa inanın hayatının anlatıldığı Oğuz atayın bu sorumluluğu aldığı güzel bir kitap Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlattığı Roman .

Bu kitaptan sonra Oğuz Atay'ın tüm kitaplarını bittirmem gerektiğini anladım. Adım adım anlattığı Mustafa İnan'ın hayatını yaşadım resmen.

Hakan Kocaman 
14 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bilim ve ticaret arasındaki temel farkı, gerçek bir bilim adamının öğrenmek ve öğretmek üzerine kurulmuş yaşantısını anlatan güzel bir eser. Eser ayrıca kaleme alındığı günden buyana Türkiye'de bilime verilen değerin çok da fazla değişmediği acı gerçeğini gözler önüne seriyor.

kübra zanbak 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Biyografi türünde en sevdiğim eserlerden biridir. Bir Türk bilimadamı olan Mustafa İnan'ı tanımak hele ki Oğuz Atay'ın kaleminden tanımak büyük şerefdi.

Batuhan Şentürk 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kurgusu muhteşem bir kitap... Kesinlikle okunmasi gereken bir eser

Enes ESEN 
20 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türkiye`de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde Oğuz Atay`ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan`ı anlatışı. Atay`ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararsı ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Bunun yanısıra, Oğuz Atay`ın toplumsal eleştiri kalıplarını zorlayışını da izliyoruz. Elinizdeki kitapta, Prof. Mustafa İnan`ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yeralıyor. Biyografik kitapları zor okurdum ama bu kitap akıyor....

DERUN-İ KİTAP 
 13 Haz 18:48, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

Oğuz Atay'ın bu kitabı çok güzel. Merak etmiştim Prof.Dr. Mustafa İnan adında bilim adamının hayatını. Böyle kitaplar ilgimi çeker. Okadar zorluklarla bi yere gelmiş birini takdir ettim. Ve bilim adamı olmasına rağmen zor şartlarda çalışmış ve yaşamış. Gerçek bilim, gerçek başarı budur. Tavsiye ederim.

Burak Denizli 
15 Mar 20:22, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Oğuz Atayın enfes kaleminden her satırını okurken beğeniyle devam ettiğim bir kitap. Mustafa İnan hocanın hayat hikayesini muhteşem bir üslupla anlatmış.

2 /

Kitaptan 95 Alıntı

Celal Uslu 
22 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Çünkü iyi yaşamak da 'bilgi' ye dayanır. Bunu da göstermeliyim sizlere. Çünkü ülkemizin insanları daha yaşamanın acemisidir. Onlara insan gibi yaşaması öğretilmemiştir henüz. Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da, edebiyatın da 'büyük ve güzel şeylerin' de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)

Derler ki meşhur fizikçi Einstein, bir toplantıda Şarlo'ya "Siz büyük bir adamsınız." demiş, "Herkes sizi anlıyor, herkes size hayran." Şarlo, "Siz daha büyüksünüz." diye itiraz etmiş: "Size herkes, hiç anlamadığı halde hayran."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay

Zaten bu büyük alemde kendimizi ayrı ayrı düşünecek olsak mutlak değerimiz sanki nedir... Eğer birimizin bir kıymeti varsa, o da diğerinin ona verdiği değerdir... Aşk muhakkak derin bir dostlukla başlar.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Celal Uslu 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

" Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar ? Oppenheimer gibi hissediyorsanız, bırakın yüksek binaları başkası yapsın, büyük barajlarda başkası çalışsın. Bazılarına çok uzaklardan bile görünen yüksek yapılar kurmak çekici gelecektir. Bırakınız bu işleri öyleleri yapsın. Bazıları da insanları çalıştırmak, büyük teşebbüsleri idare etmek ihtirası ile yanarak kuvvetli olmak isteyeceklerdir. Bırakınız parayla da onlar uğraşsın. Sizin kuvvetli olmak gibi bir derdiniz yoksa, siz de Leonardo Da Vinci gibi ' Kuvvet nedir ? ' diye merak ediyorsanız buyrun sizleri Mekanik kürsüsüne beklerim. Çünkü bazılarına göre ' Kuvvet ' para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar ? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar ? "

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 216 - MUSTAFA İNAN)
Şahin Eğilmez 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Öğrenemeyen arkadaşlarımın başına gelenleri biliyorum da öğretemeyen hocaların akıbeti hakkında pek bilgimiz yok.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 85)
İlayda G. 
27 Eyl 21:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Halbuki beyler, ilim adamı ender yetişen bir kuştur, ona itina edilmelidir.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 126)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 126)
İlayda G. 
06 Eki 21:41, Kitabı okudu, Puan vermedi

Başarısızlıklarını bozuk düzenin sırtına yüklemen belki seni ferahlatır, fakat kurtarmaz.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 264)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 264)
Şahin Eğilmez 
 15 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Birey olarak ortaya çıkmadıkça, uyuşuk felsefemizden vazgeçmedikçe ve tek tek katkılarımızı insanlardan esirgedikçe bizi kim değiştirebilir? Belki sen de Dünya Bankası'ndan kredi almamızı bekliyorsundur.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 67)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 67)

Kitapla ilgili 1 Haber