Bizim Büyük Çaresizliğimiz

8,0/10  (103 Oy) · 
274 okunma  · 
76 beğeni  · 
1.659 gösterim
Sıkı bir dostuk... Aslında hikaye onların hikayesi, Ender'in ve Çetin'in... Günün birinde hayatlarına bir genç kız girer. Şimdi düşünme, hatırlama ve kendini didikleme zamanıdır.

"Nihal'e başından beri olduğumuzdan farklı göründük. Böyle gerekmişti. Koruyucu, kollayıcı, soğukkanlı, ne yapması gerektiğini bilen, Nihal düzgün yürüsün, üniversiteyi uzatmadan bitirsin, yaşadığı felaketten makul adımlarla uzaklaşsın diye asfalt döşeyen iki orta yaşlı, deneyimli erkek. Biri göbekli, diğeri kel."

Barış Bıçakçı, bu çağa özgü lâf kalabalığından; dil, duygu, düşünce kirliliğinden paçalarına tek damla çamur bulaştırmadan çıkabilen, şaşırtıcı bir içışığı cömertçe yayan bir yazar. Nefes alır gibi, su içer gibi yazıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9789750502637
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çok iyi anlaşan iki arkadaşın yine çok sevdikleri bir arkadaşları, babası ve üvey annesi ölünce kız kardeşini onlara emanet eder. Kendisi Amerika'da yaşamaktadır. 2 sene sonra kardeşinin fakültesi bitecektir. Genç bir kız, 2 tane erkek. Ne olabilir hadi tahmin edin. Neyse ki adamlar hayaller kursa da nefislerine yenik düşüp de kıza bir şey yapmadılar. Aslında tema hoşuma gitmese de yazarın anlatışının hakkını vermeliyim. Akıcı bir dili var. Altı çizilebilecek baya da bir satır var. Kısa bir kitap olduğu için de hemen okunabilir. Aşkın anlatılışında sınır tanımayanlardansanız bence okuduğunuzda pişman olmazsınız.

ESRA ÖZGÜL 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 8/10 puan

Herhangi bir kitabi okurken, hissettirdiklerine gore istifliyorum beynimde.
Hissel arsiv benimki.
Eger birgun '' ....'' Seklinde hissedersem yapisirim yakasina bir kez daha okurum modundayim.
İkinci kez okuyarak bu kıtabı artık Susmalar,beklemeler,gucume gitmeler,caresiz hissetmeler nasil gelmisse artik dilimin ucuna, ben degil de o kusuversin istedim.

selinay tuzun 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kitapta da yazdığı gibi. "Evet kitaplardan konuşuyorduk; sinemadan ve müzikten kendimi kaybederim bu konularda konuşurken. Beğendiğim şeyleri hiçbir sınırlama duymadan överim."
Dostluk mu desem kardeşlik mi aşk mı yoksa? Yanlış yaşadığımız bu kavramları gözüne sokuyor insanın Barış Bıçakçı. Okumaya değer bir kitap.

Mujurey 
18 Eyl 20:50, Kitabı okudu, 9 günde, 6/10 puan

Barış Bıçakçı'nın okuduğum ikinci kitabı. Kitabı bitirdikten ertesi gün sonra filmini de izledim. İyice yerleşti içime. Ankara'sı ile, müziği ile, naifliği ile.
Şimdi, bu hikayenin rahatsız edici bir yanı var. İlk başlarda ısınamadım bu yüzden, okumakta direndim ve suçladım kendimce yazarı. İki adamın, bir kız çocuğuna aşık olması. Bu cümle, bu kitabın özeti olamayacak kadar çirkin. Ama yazar bunu öyle bir yazmış, duygusallaştırmış ve derine indirmiş ki saflaşıyor ve yumuşuyor bu gerçek. Biraz çocuksulaşıyor.

Sanırım, mükemmel bir dostluk, en fazla bu samimiyetle anlatılabilirdi. Ender ile Çetin'in dostluğu, benim için ayrı bir ulviyete sahiptir. Barış Bıçakçı'yı ve bu romanı sevme sebebimdir. Taze fasülyeyi sevme sebebimdir.
Altı çizilecek çok satır, üzerinde konuşulacak çok ayrıntı var. Bir de Reşit Bey'in güzel bir doğu-batı anlatımı var yaşamak ve yaşamamak üzerine. Tatlı, sakin (bknz: hamur işleri) ve sade hayatlar.

ALEYNA YILMAZ 
01 Eyl 11:10, Kitabı okudu, 23 günde, 7/10 puan

Kitap akıcıydı.Yazarın betimlemeleri kesinlikle çok hoştu.Ama herkesin sevebileceği türden bir kitap olduğunu düşünmüyorum.Ama sıradan kitaplardan sıkılmışsaniz eğer bu kitap size ilaç gibi gelebilir.

KubraYSN 
07 Nis 17:36, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bazı kitapların konusunu,bazı kitapların yazılış biçimini çok seversiniz.Benim için ikincisiydi bu kitap.Ve sanırım sevmemde ki en büyük neden,yine insanların hisleri ele alınarak yazılması,yazarın gözlemci olarak hissiz kalmaması.
Kitabın konusu,kitabı elime aldığımda,konu olarak aklımdan geçebilecek son şeydi sanırım.(Evet arkasında tanıtım yazısını okumamıştım.) Konu olarak aktarmaya kalkıştığınızda,birkaç cümleyle anlatılacak basitlikte bir eser.Daha önce kitabın konusuna dair bir fikrim olsa yinede okur muydum bu kitabı?Evet okurdum.Çünkü bazı kitaplara kıymet veren şey okurken hissettiğiniz şeylerdir.Yazarın dili size öyle güzel gelir ki,kafanızı kaldırdığınızda yüzünüze değen güneşe gülümsersiniz.Bunu başarabildiği için,okuduğuma mutluyum.

ebru cemre 
27 Kas 21:15, Kitabı okudu, Puan vermedi

Keyifle akan bir kitap okudum.İnsan her kelimeyi sindirmek istiyor okurken,yavaş yavaş,hiç bitmemesini dileyerek...
Kitabın konusu iki can arkadaşın aynı kadına aşık olması olarak görülse de aynı zamanda çocukluğa yakılan bir ağıt var bu kitapta.
Asıl büyük çaresizlik bu diyor Barış Bıçakçı romanın bir yerinde,yani "sesimizin dışarıdaki çocuk seslerinin arasında olmayışı..."
Hepimizin ortak çaresizliği değil mi sesimizin dışarıdaki çocuk seslerinin arasında olmayışı ?

bibliyofil_cas 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İlk Barış Bıçakçı kitabım... Normalde aynı yazardan üst üste okumam kısa aralıklarla, bunu da kırdı Barış Bıçakçı... Ardından hemen Sinek Isırıklarının Müellifi geldi. Onun kadar iyi miydi? belki bir tık aşağıda kalır... Ama bayıldım yahu ben bu arkadaşlara; çok samimi bir dille çok samimi bir dostluk sahnelenmiş okurun önüne...Sevdim... Çok yoğun olay örgülerinin peşinde değilseniz seversiniz siz de...

Serdar Poirot 
09 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Çok yakın arkadaş olan Ender ve Çetin, diğer arkadaşları olan Fikret'in kız kardeşi Nihal'i evlerinde misafir etmeye başlar ve ikisi birden aşık olur kıza. Sonrasında yaşananları güzel bir şekilde anlatan güzel bir kitap. Anlatım Ender Çetin ile konuşuyormuş gibi yapılıyor ve romanın çoğu Ankara'da geçiyor. Oldukça güzel bir kitap. Yazarın diğer kitaplarını şimdiden merak ettim.

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Çok övgü almış, filmi çekilmiş. İki dostun hayatına giren bir genç kız ve ona olan duyguları üzerinden ilerliyor hikaye. Kitap boyunca ‘’Kardeşim siz Nihal’e değil de birbirinize aşık olmayasınız’’ dedim. Çünkü böyle bir yakınlığa hayret ettim. Bir süre sonra sıkıldım, sürekli ‘’Sen böyle yaparsın Çetin. Biliyordum Çetin. Nihalimiz Çetin.’’ Yeter da! Orta halli buldum kitabı. Şu herkesin beğendiği film ve kitaplar için ‘’hadi ben de bir bakayım neymiş bu’’ demekten vazgeçmem lazım. Belki filmini de daha iyi yapmışlardır diyeceğim de sanmıyorum.^^

2 /

Kitaptan 74 Alıntı

"Her şeyin geçip gittiğine, yaşadıklarımızın geçmişte kaldığına kim inandırabilir bizi? Anılarımızı avuç dolusu su gibi her sabah yüzümüze çarpmanın işe yaramayacağına kim inandırabilir?"

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış BıçakçıBizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı
mavera 
 10 May 09:46, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Dışarıda yağmur yağıyor, hoca kısmi türevi anlatıyor ve ben seni düşünüyorum..

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 49)Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 49)

Ev kuşuyduk biz.Radyo dinlerdik, çay içip bisküvi yerdik, bu da yetmezdi bisküvimizi çaya batırırdık, gülüşümüzün bütün dişleri tamamdı da gençliğimizin üç dişi eksikti...

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış BıçakçıBizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı
Corpus 
17 Kas 2014, Kitabı okudu, 1/10 puan

Evet kitaplardan konuşuyorduk; sinemadan ve müzikten. Kendimi kaybederim bu konularda konuşurken. Beğendiğim şeyleri hiçbir sınırlama duymadan överim.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 39)Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 39)
mavera 
11 May 11:37, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hangimiz yaşamadık, savruluşların sonunda bir yerde bizi bekleyen ismimize düzenlenmiş kimlik arayışını? Hangimizin kendini var etme sorunu olmadı?..

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 146)Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 146)
mavera 
11 May 11:41, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

bahar sunduğu her şeyi yaşamaya zorlayarak bana şiddet uyguluyor..

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 149)Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 149)
mavera 
10 May 13:24, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

O ayrılık öncesi konuşmalarının iç burkucu tarafı:
Birbirimizi ne kadar çok sevdiğimizi, ne kadar çok özleyeceğimizi sözcüklere dökerken; "Ölmeyeceksin, yaşayacaksın!" diye kandırılan hastalara benziyorduk..

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 91)Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı (Sayfa 91)