Bizim Köy

9,3/10  (8 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
545 gösterim
1950′de ilk baskısı yapılmış, Varlık dergisinde “Bir Köy Öğretmeninin Notları” adıyla yayınlamış, sonradan bu adı almış. Köy gerçeğini bütün çıplaklığıyla ortaya koyan notlar, anlatılar, öyküler… Bu çıplaklık bazılarını utandırmış, bazılarını utandırmakta hala, ayıp şeyler kimseye söylenmemeli düşüncesinden mi bilmem, zamanında da şimşekleri üzerine çekmiş, günümüzde de ismi bile yüz kırışıklığına(kibarca söylemek istedim) neden oluyor. Köyde doğdum, 1977, ilkokulu köyde okudum, 1988, “Bizim Köy”de anlatılanlar hiç de yabancı gelmedi bana, bizim köy…. Öğretmenlere, özellikle edebiyatı hala çiçek, böcük, din-hamaset, ahlak vb. görenlere, okutulmalı. ÖSS savsatasını edebiyat sanan zavallılar, ki öyle de belletiyorlar ÖSS-zede öğrencilere, aşağıdakilerden hangisi olarak yaşayan, yaşamları belirli seçeneklerin dışına çıkamayan, o seçeneklerde verili, oku, korkma, cıs değil bu anlatılanlar… Gözlem gücü, doğal anlatın, acımasız-gülünç-trajik gerçekçilik… İyi ki yazmışsın “Mamıt Hoca”….
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  195
 • ISBN:
  9750404443
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Dila Manga 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bizim köy harika bir başyapıt unutulmuş olan bir köyde bir ogretmenin zorlu eğitim savaşını anlatıyor bu kitap bir roman değil bu kitap gerçekleri tokat gibi yüzünüze çarpan bir Türkiye raporudur. Cumhuriyet sonrası koy okullarının ve köy insanının eğitime bakış açısını tüm ciplakligiyla görebileceğiniz harika bir eser.

Seval Güler 
07 May 20:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Köyden yükselen yoksulluk çığlığı kulaklarını ve gözlerini her türlü olumsuzluğa kapamak isteyenlere köyleri yemyeşil,bereketli,güzel köylü kızlarının berrak pınarlardan su taşıdığı yerler olarak gösterme çabasında olanlara atılan bir tokat.Daha ilk sayfalarında bir gübre,sefalet ve pislik kokusu yapışıyor gırtlağınıza. Kitabın sonuna kadar da bırakmıyor. Bu güzelim yurdu hapishaneye çevirenler insan haklarını hiçe sayanlar, Anayasa'yı çiğneyenler kimlerdir? Ama Fikret'in özlediği sabah bir gün olacak. Sabah olacak..

Mustafa Erdi ATILGAN 
20 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Adnan Menderes'in idamından yıllarca haberleri olmayan köylüler ve aynı günlerde, kırsalda keskin ve yeni bir şekilde yaşanmaya başlayan; toplumsal değişim...

İlker Uzun 
13 Mar 14:53, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsanı gerçekten etkileyen bir kitap Bizim Köy. Kendi köyünde ögretmenlik yapan, köy yaşamını anlatan yazar, bizleri Anadolu köylerinin gercekleriyle yüzleştiriyor ve bunu sade ve süslemesiz bir dille yapıyor. Okurken kelimeler adeta içinize işliyor, düşündürüyor bir yandanda.. Bizim köyü okuduğunuzda halâ bazı yönleriyle kitabın güncelliğini koruduğunu göreceksiniz..

Kitaptan 5 Alıntı

İlker Uzun 
13 Mar 01:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kadınlar geceden kalkarak hamuru yoğurur, daha erkekleri yataktayken, yani şafak sökmeden o günün ekmeğini yapıp yerine koyarlar. Biraz geç kalacak olursa, kocasından yiyeceği dayağın haddi hesabı olmadığı gibi, adı Ayyar diye anılır ki, bir kadını küçük düşürmek için bundan kötü söz olmaz..

Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 30)Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 30)
İlker Uzun 
13 Mar 01:40, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yaşama can katan kadınlar... Ayakları çıplak, başlarında kara yazgı, ellerinde çingil..

Bizim Köy, Mahmut MakalBizim Köy, Mahmut Makal
İlker Uzun 
13 Mar 01:19, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Gök ağlamadı mı, biz güleriz. O ağlamazsa, biz dökeriz gözyaşını.

Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 31)Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 31)
İlker Uzun 
13 Mar 01:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Eğer, dünyada harcadığımız soluğun hesabını öbür dünyada vereceğimiz doğru ise, köy kadını mutludur, kazançlıdır.

Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 79)Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 79)
İlker Uzun 
13 Mar 01:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Alfabede, "Baba bana bal al" cümlesini okurken, sordum: Elli altı öğrenci içinde, yalnız bir tanesi bal görmüş. Gerisi bilmiyor. O çocuk da, başka bir köye gezmeye gittiğinde görmüş.
"Öğretmenim, ata mı benzer bal, yoksa kuzuya falan mı? diye bir soru yağmuruna tutulup tanımlayamamıştım.

Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 23)Bizim Köy, Mahmut Makal (Sayfa 23)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız