Değirmen

8,3/10  (159 Oy) · 
540 okunma  · 
125 beğeni  · 
3.687 gösterim
"İşte adaşım, sana seven bir Çingenenin hikayesi. Çiçeklerin açtığı bir mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturtmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir... (...) Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir."S
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9750806605
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
31 Ağu 18:37, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarından sonra öykülerine geçtim. Değirmen ile başladık bakalım. Gayet beğenerek okuduğum bir eser oldu. Dilinin açıklığına, çarpıçılığına ve betimlemenin kuvvetine sözüm asla olamaz. Gözümün önünde canlandırdı tüm hikayeleri. Kitap 3 kısımdan oluşmak. Her bölümde farklı öyküler bulunmakta. Kısa bir eser 120 sayfalık. Dili sona doğru ağırlaşıyor. Ağırlaşıyor derken kelimeler eski. Osmanlıca, Farsça falan.
Değirmen adlı hikayesi gerçekten çok çarpıcı. Sevdiği kişinin eksikliğini bilerek sevmesi ve karşısındakinin kendi eksikliğinden dolayı sevilmeyeceğini bilmesi sonucu olan hüzün dolu bir hikaye.. Çok etkilendim gerçekten...
Bu şekilde bir sürü güzel hikayeler mevcut. Sonu hüsranla biten hikayeler...
Not aldığım kısa temalar;
Aşk
Kitap sevgisi
Sevgide yozlaşma
Yazarlıkta basitlik ( kolay yazar olup, hemen üne kavuşma)
Hayatın kısa olduğu ve her an bitebileceği; buna göre yaşanması gerektiği
Ormanların önemi, devletin bu konuda yetersizliği, ağaçların kesilmesi
Çarpık yapılaşma, betonlaşma, ağaçsızlık
Adliyelerde haksız yargılama ve çıkarına göre davranma
Haksız yere iftiralar ve bunlardan dolayı ölümler
Toprak,su ve kanal kavgaları ( basit ölümler )
Anadolu'daki bürokratların adaletsizliği ( Anadolu'nun saf, temiz insanından faydalanılması )

Dediğim gibi beğenerek okuduğum bir eser oldu. Sabahattin Ali'nin dili bir harika. Betimleme harika, sadelik muazzam. Sizlere de tavsiye ederim. Sadece son bölümleri pek beğenmediğimi de itiraf etmeliyim.

Sinem 
26 Tem 13:22, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Sabahattin Aliyi bu kadar çok sevmemin nedeni yalın cümlelerle çıplak düşünceyi bize aktarması.. Kitaplarında hiçbir anlam karmaşası yok, tüm hikayeler sade ve kolay anlaşılır. Aynı zamanda da çok derin bir etki bırakıyor ve her hikayeden sonra durup bir nefes alıp diğer hikayeye öyle geçiyorsunuz. Benim burda ki favori hikayem Değirmen. Yıllarca unutamam artık sanırım..

Sena T. 
25 Oca 17:11, Kitabı okudu, 10/10 puan

İlk öyküsüyle gözlerim doldu. Gerçekten karakterleri öyle güzel anlatıyor ki gözlerinizin önünde her şey eksiksiz canlanıyor.
Çok kişiye tavsiye ettiğim, özellikle uzun romanlar okumaktan sıkılan insanlara bir başlangıç olması ümidiyle anlattım. Hiç olumsuz bir dönüt almadım.
Baş ucu kitabı. :)

Berfun Berçin 
29 Eyl 19:24, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Kitabı almadan önce araştırdım.Ve üç bölümün nereden geldiğini çok sevdiğim edebiyat öğretmenimden öğrendim.Kitap üç bölümden oluşuyor.İlk bölümde beş tane,ikinci bölümde sekiz tane,üçüncü bölümde üç tane olmak üzere toplamda on altı adet hikayeden oluşuyor.Kitaba adını veren hikaye ile başlayan ilk kısmın beş hikayesi, sanatçının romantik döneminden;ikinci ve üçüncü kısımdaki hikayeler, yazarın gerçekliğe yönelişi döneminden gelmektedir. Bütün hikayeler çok güzeldi.Kitap sevgisini,aşkı,hayatı çok güzel anlatmış,yazar.Keyifli okumalar. :)

Çiğdem Aksoy 
05 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sabahattin Ali, eserleri kesinlikle okunması gereken yazarlarımızdan ...

Kitapta anlaşılır bir dille yazılmış kısa öyküler yer almakta ve özellikle kitaba ismini veren "Değirmen" muhteşem.

Selman Ç. 
 10 Tem 16:53, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarından aldığım tadı hikayelerinden aldığımı söylersem yalan olur. Etkileyici hikayeler yok mu? Tabii ki var. Bu kitapta (Değirmen, Kırlangıçlar, Viyolonsel, Bir Delikanlının Hikayesi ve Komik-i Şehir) etkileyici hikayeleri olarak söyleyebilirim. Hele de son hikayesi Komik-i Şehir gerçekten asabımı bozdu, ağır sinirlendim. Makam ve mevkii sahiplerinin bulundukları görevleri nasıl kötüye kullandıkları ve o yerleri kaybetmemek uğruna neler yaptıklarını tüm çıplaklığıyla görebilirsiniz. Ama kitaba bütün olarak baktığımız zaman o tat biraz eksik kalıyor gibi.

Kuzey GENÇ 
17 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, Puan vermedi

Türk Edebiyatın "Özgür Sesi" olan "Sabahattin Ali'nin" bu eseri de bir başka haz tadı veriyor insana. Ve kendisinin bu eseri hakkındaki yazısına bakarsanız, kendisine öz-eleştiri yapıyor. En çok beğendiğim öyküsü "Viyolensel" idi. Aslında hepsi güzeldi. Lakin az önce dile getirdiğim öykü daha çarpıcıydı. "Viyolonsel'de siyahî insanlar ülkesinde, bir beyaz adamın hikayesi. Bu beyaz adamla eşi bir gemi kazası sonucu oradadırlar. Bu kadınla erkeğin gerçek hikayesi viyolonsel tellerinde birer nota oluyor."

http://www.kitapkritigi.net/2014/01/degirmen.html

137 sayfalık bu eser, üçer dörder sayfalık 16 adet kısa öyküden oluşmaktadır. İlk baskısı yazarın sağlığında Remzi Kitaphanesi tarafından 1935'te yapıldı. Her öykünün sonunda yazıldığı tarih bulunmakta. En erkeni 1927 tarihli, en geçi ise 1934 tarihli bu öyküler. Kitaba ismini veren, 1929 yılında yazılmış "Değirmen" isimli öykü kitabın ilk sırasında. Sabahattin Ali'den anlam yüklü hikayeler okumak isteyenler için iyi bir seçim olacaktır bu kitap.

Celal Uslu 
25 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ben bu kitabı yorumlasam S.ALİ 'nin edebi değeri yükselmeyecek belki ama yorumlamasam bir okur olarak S.ALİ 'ye borcumu ödemeyerek alçalacağım kesin. Yazarın en sevdiğim yönü çok farklı imgelere hiç akla gelmecek şekilde hayat buldurması. Kitabın en sevdiğim öyküsü " Kırlangıçlar " . Okuyanlar kesinlikle göreceklerdir ki yazar 4 sayfada 2 kuş üzerinden - günümüz insanının ruh halide dahil - gerçekçi ve yerinden psikolojik çözümlemeler yapmıştır.

Irem 
 26 Mar 08:52, Kitabı okudu, 9 günde, 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin edebiyatimizdaki yeri suphesiz ortada, yine kendine ozgu tarziyla yazdigi hikayelerden olusan bir kitap... Kitap 16 tane hikayeden olusuyor. Genel olarak hikaye sever oldugumu sanmiyorum sanirim ben daha cok roman insaniyim fakat bu kitap klasik bir eser oldugu icin okunmali diye dusunuyorum.Benim en cok keyif alarak okudugum hikaye ''Kirlangiclar" Hepimize bol kitapli gunler ve keyifli okumalar olsun ;)

4 /

Kitaptan 150 Alıntı

''Halbuki en çok okuduğum bir kitabın, en çok okuduğum bir satırı bile bana bazen başka şeyler söyleyebilir...''

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)
BİROL COŞKUN 
13 Mar 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

"Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: 'Dünyada neler gördünüz? ' dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki..."

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)
BİROL COŞKUN 
14 Mar 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitaplar yeni tanıdıklarına karşı çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik oldukları her şeyi verirler ve onlar bizim isteyebileceğimiz her şeye fazlasıyla maliktirler.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Derya Yalınkılıç 
27 Haz 01:51, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitaplar
... en çok okuduğum bir kitabın en çok okuduğum bir satırı bile bana bazan başka şeyler söyleyebilir. Yalnız onların böyle en mahrem taraflarını bile görebilmek için uzun bir beraberlik lazımdır.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Ufuk Demir 
30 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sen sevgiline ne verebilirsin sanki?
Kalbini mi?
Pekala, ikincisine? Gene mi o?
Üçüncü ve dördüncüye de mi o? Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?
Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır: Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana veya falana veriyorsun..
Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun…

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)
Selman Ç. 
07 Tem 13:29, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Erkek: "Mademki beraberiz" dedi, "ve birbirimizi seviyoruz, yaşayışımızın herhangi bir yerde olması bizim saadetimizi bozmamalı!"

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)
Celal Uslu 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Bu ölü toprakların üstünde hiçbir şey ölmek ve öldürmek kadar kolay değildir.

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)

"Güzel yazıyorsun ey şair, derin ve azametlisin, fakat Fuzuli daha derin, Goethe daha azametli değil miydi? Söyle ihtiras ve çılgınlıkta Shakespear'ı , istihza ve ıstırapta Dante'yi geçebilir misin?"

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali