Ermiş

8,6/10  (187 Oy) · 
427 okunma  · 
141 beğeni  · 
3.897 gösterim
"İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm işte bu armağanda yatıyor. Ne zaman içmek için çeşmeye gelsem, diri suyun kendisini susamış bulmamda..." Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş'ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu...
(Tanıtım Bülteninden)
Anıl 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Ermiş, Halil Cibran’ın kaleminden ilk defa 1923 yılında yayımlanmış bir eseridir. Kitabın içeriği karma şiir denemeleri ve bu denemelerin aralarına serpiştirilmiş soyut-figür türü resimlerden oluşmaktadır. Ben Alkım Yayınları’ndan Ayşe Berktay’ın çevirisi ile okudum ve çevirisini beğendiğimi söyleyebilirim. Bu tarz anlam yükü fazla ve bir o kadar da derin olan kitapların çevirilerinin ne kadar zor olduğunu ve bunun altından her çeviri sahibinin kolaylıkla kalkamayacağını biliyorum. Nasıl ki bir Shakespeare’in kitabındaki o şiirsel havayı teneffüs edebilmek için en kaliteli çeviri aranıyorsa, bu kitap içinde aynı çaba ve özen gösterilmelidir diye düşünüyorum.

Ermiş, kitabın ana karakteri olan El Mustafa'nın 12 yıl ikamet ettiği şehirden ayrılırken (ayrılış ki ne ayrılış deniz, gemi ve onu sevenlerin bir arada olduğu bir yer. Bir vedam olacaksa eğer tam da bu şekilde olmasını isterim. Uçsuz bucaksız bir deniz, halden anlamaz bir gemi ve birkaç dost. Deniz gibi uçsuz bucaksız olduğunu düşündüğüm hayat, kimleri ve neleri geride bırakacağını dahi düşünmeyecek olan gemi gibi ölüm ve gerçekten sayıları bir hayli az olan sevdiklerim. Bir çıkmazın vedasıdır naçizane arzuladığım.) şehir ahalisi tarafından durdurulması ve sonrasında farklı meslek gruplarından bazı bireylerin insanlık ve hayata dair sorularına verdiği cevapları konu edinen bir eserdir.

Kimi insan veda eder gider çünkü vakti gelmiştir onun için bulunduğu yerde ve bireylerden alacağı-vereceği yeni bir şey yoktur gider. Mustafa gibi… Kimi insan da zihnindeki sorulara yanıt aramak için gider. İşte bu yolculukta Halil Cibran’ın bu eseri bireyin kendine ve dış dünyaya yaptığı yolculukta ona rehberlik edecek pusula niteliğinde bir kitaptır. Kitapta bahsi geçen cümlelerin çoğu düşündürücü, her kesimden insana hitap edecek nitelikte ve kalitede inancı fark etmeksizin.

Bana göre Ermiş, rotasını arayan her okurun okuması gereken bir kitap. Yazımın başında dediğim gibi çeviriye dikkat edilmesi şart öyle ki yapacağım şu alıntı farklı bir cümle yapısında çevrilseydi aynı etkiyi bırakır mıydı biz okurlarda!
“Hep de böyledir, sevgi kendi derinliğini bilmez ayrılık vakti gelip çatana kadar.”

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Fatmanur Tali 
 13 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halil Cibran'ın okuduğum ilk kitabıydı ve çok beğendim. Kısacık bir kitap ama çoğu cümle sizde tekrar okuma isteği uyandırıyor çünkü o kadar hoş anlatılmış ki sevgi, dostluk, tutku ve hayatımızda önemli olan bir çok değer. Ayrıca bazı gerçekleri insanın yüzüne yüzüne vuruyor. Bu kitabı kendime göre çok doğru bir zamanda okuduğumu düşünüyorum. Kötü bir ruh halindeyken beni o halden sanki çekip çıkardı, dolu dolu sayfalarıyla içimi açtı.. Tam bir huzur kaynağıydı. Kesinlikle başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum ve herkese öneriyorum.

Murat Sezgin 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

--Spoiler--

**Derinlemesine dikkate alındığında piyasadaki kişisel gelişim kitaplarına rakip olacak nitelikte bir eser.**

Kitabın bölümleri aşk, evlilik, çocuklar, vermek, yemek ve içmek, sevinç ve üzüntü, ev ve evin önemi, giyecekler, alım ve satım, suç ve ceza, yasalar, özgürlük, sebepler ve arzular, acı, bilgelik, öğretme, arkadaşlık, konuşma, zaman, iyi ve kötü, dua, zevk, güzellik, din ve ölümden oluşuyor.

Her satır, her kelime İslamiyetle Hristiyanlığın -Hristiyanlık daha ağır bassa da- ortak değerleri bağlamında özenle bir araya getirilmiş.

El Mustafa adındaki bir kahinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır. Cibran'ın bu kitapta El Mustafa isimli şahsa verdiği bu isimle peygamber Muhammed'i işaret ettiğini iddia edenler vardır. Yazarın İnsanoğlu İsa adlı kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa'nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır. ( https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Halil_Cibran sitesinden alıntı. )

Keyifli okumalar.

Hogír 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Halil Cibran'ın okuduğum ilk kitabı. İyiki de okumuşum. Bu kısa ve nitelikli kitabından sonra yazarın diğer kitaplarını da okuma listeme aldım. Kitap 54 sayfa kahvem bitmeden kitap bitti yani. Ama kitaptaki her bir başlık altında yazılanlar insanı saatlerce düşünmeye sefkedecek nitelikte. Her cümlesinin "alıntı" olarak paylaşılabilecek nitelikte bir kitap.Ve her insana bir şey katabilecek nitelikte bir kitap.
Kitabın içeriğine bakarsak; on iki yıl kaldığı Orphalese kentinden ayrılacak olan Ermiş El Mustafa'nın gitmeden önce halkın "doğum ile ölüm arasında olana dair ne varsa sana gösterilen, bize anlat." demesi üzerine halkın sorduğu sorulara verdiği cevaplardan oluşuyor kitap. Bu sorular aşkın, evliliğin, sevinç ve kaderin, özgürlüğün, güzelliğin ve daha nice başlık altında cevaplandırılıyor.
Herkese önerebileceğim ve keyifle okuyabileceğiniz bir kitap. İyi okumalar.

Beyza Yuksel 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Halil Cibran ' ın okuduğum 2.kitabı. Okuduğum ilk kitabı ise Asi Ruhlar kitabıydı. Ama bu kitap ondan farklı. Bu kitap tüm kitaplardan farklı..
Cibran ' ın bu kitabı kesinlikle başucu kitabı, bir rehber kitap.
Hayatın her yönüne dair öğütler vermiş beni mest eden şiirsel bir dil kullanmış. Her cümlesiyle üzerinde düşünülmesi gerekilen bir kitap.
İçerik olarak merak ederseniz Mustafa'nın Orfales halkına aşk, dostluk, ölüm ve aklınıza ne gelirse.. Bu konularda yapmış olduğu nasihatlerden oluşuyor. Kesinlikle okunmalı diye düşünüyorum.
Teşekkürler Halil Cibran.

Çiğdem Aksoy 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

ilk kez Halil Cibran kitabı okuyorum ve aşırı beğendim.
Hayata, yaşamaya, aşka, inanca, inançsızlığa, yemeye, içmeye, almaya vermeye, özgürlüğe kısacası aklınıza ne gelirse bu kısacık ama bilgi dolu kitap da mevcut ..
Alın okuyun derim şahsen ben hayran kaldım. :)

Muzaffer Akar 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın, orijinal adı “The Prophet (Peygamber)” olan bu kitabını Türkçeye neden “Ermiş” olarak çevirme nedenlerini ben anlamadım. Çok kısa olan kitap şiir tadında, basit felsefi hayat öğütlerinden oluşuyor. Bu yaşam öğütlerinin çoğu evrensel ahlak ilkelerine de uyduğundan kitap tüm dünyada ilgi görmüş, beğenilmiş. Okurken beni düşündüren diğer husus da; öğütleri veren Ermiş Mustafa kimdir? Yazarın “Göğsümün bir tarafında İsa, diğer tarafında Muhammed oturur” sözü açıklamaya yeterli olmuyor. Ben genel olarak beğendim, okunulması ve düşünülmesi gereken bir kitap.

şeyma özaslan 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eveeeet.. bir güzel kitap daha bitti.. Nietzche'nin Zerdüştü tadında bir karakter Mustafa.. Orfales halkına bilgelik, aşk, çalışmak, özgürlük ve daha nice nice hayat kavramları hakkında konuşmalar yapıyor. Öyle insancıl, öyle bilge ve sevgi dolu bir kalp ki onun kalbi, haliyle bu konuşmalar yürekten yüreğe akıyor, size sizi tanıtıyor. Okuyup da dinginleşip, huzur bulmamanız mümkün değil kanaatimce :)

wybie 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşağı yukarı herkes gibi Halil Cibran ile ilk tanışma kitabım. Alıntılar yapmak istedim lakin tüm kitabı koymam gerekecekti. Bazen 500 sayfalık bir kitapta tek bir tümce bile alıntılayamazken bu kitap baştan aşağı hayatın kılavuzu. Her insanın doğarken yanına verilmesi gereken kitap belki de. Henüz okumamış olan varsa destansı anlatıma bir an önce tanık olmasını tavsiye ederim.

mustafa tamer akder 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Halil amcayla tanışmama vesile olan kitap. Ham Mustafa olarak ben, ermiş Mustafa karakterini çok sevdim. 54 sayfalık kısa kitaba, çok değerli öğütleri ve edebi değeri çok yüksek cümleleri sığdırması, Halil amcaya hayranlık duymama sebep oldu. Öğütlere başlar başlamaz direk Zerdüşt karakteri ile Nietzsche amca aklıma geldi. Zerdüşt karakterinin bir günün edebi dili daha süslü, cümleleri biraz daha açık ve belli başlı konuları ele almış gibi düşünülebilir(Nietzsche amca'nın Zerdüşt karakterini çok seviyorum. Ondan biraz onun üzerinden anlattım. Bu kitap Nietzsche amcaya özlemiğimi hatırlattı. :D). Gerçi öğütlerinin bazıları mantığım kabul etmedi ama geneli ağır bastığı için o kadar gözüme batmadı. Bu kitapta 2-3 yılda bir okuyacak listesine girdi bende. Ham Mustafa ile tanışmadıysanız, ermişi ile tanışın derim(Ham Mustafa'yı sevenler ermişini de çok seveceklerini duyurulur. :D). ;) Bu karmaşık yorumu cep telefonundan yazdığım için düzeltmeyi üşendim. İdare ediverin gari. :D

5 /

Kitaptan 318 Alıntı

Hakan TEKİN 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aranızda sevme gücünün uçsuz bucaksız olduğunu hissetmeyen var mı?"

Ermiş, Halil CibranErmiş, Halil Cibran
Murat Sezgin 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aşk ateşi içinize düştü mü koşun onun peşinden, yolları sarp ve gidilmesi zor olsa da bırakmayın peşini, koşun

Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)
Murat Sezgin 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Elleri bereketini yitirmiş olanların işlerinize karışmasına izin vermeyin çünkü onlar sizlerin emeğine karşılık boş laflar satmakta olanlardır.

Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)
Çiğdem Aksoy 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer Tanrı'yı bilmek isterseniz, bilmece çözmeye girişmeyin. Onun yerine çevrenize bakın, O'nu çocuklarınızla oynarken göreceksiniz.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 43)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 43)
Hakan TEKİN 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Güzellik, aynada kendini seyre dalan sonsuzluktur.
Ama sonsuzluk da sizsiniz, ayna da."

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 77)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 77)

Sıkıntıya ve dara düşünce dua ediyorsunuz ; keşke sevinciniz doruklarda olduğunda ve bolluk günlerinizde de dua etseniz.

Ermiş, Halil CibranErmiş, Halil Cibran
Muzaffer Akar 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer varsa aranızda sadakatsiz kadını yargılayacak olan, kocasının yüreğini de tartsın terazide ve ruhunu ölçülerle vursun ölçüye. İnciteni kınayacak olan varsa, incinenin de ruhuna baksın.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 23)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 23)
Hakan TEKİN 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve hep böyle olmuştur ezelden beri, ayrılık vakti gelip çatıncaya kadar, sevgi kendi derinliklerini bilmez.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 12 - Remzi Kitapevi)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 12 - Remzi Kitapevi)
Murat Sezgin 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İstendiği zaman vermek iyidir, ancak ihtiyaç içinde olanın durumunu fark edip o istemeden vermek daha hayırlıdır.

Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Arkhe Yayınları)
Çiğdem Aksoy 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğiniz zaman "Tanrı yüreğimde" değil, "Tanrı'nın yüreğindeyim" deyin. Sanmayın aşkın rotasını çizebileceğinizi, çünkü aşk sizin rotanızı çizer, sizi buna layık bulursa eğer.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 7)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 7)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız