Felsefenin Tesellisi

8,8/10  (23 Oy) · 
70 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.574 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep 
 23 Eki 15:01, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Çağrı 
30 May 15:23, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Felsefe ancak bu kadar tatlı anlatılabilir. Alain de Botton'un önemli filozofların görüşlerini aktardığı kitap, herkesin kütüphanesinde yer bulmayı hak ediyor.

Menderes Urhan 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yine keyifle okuduğum, tekrar okumayı istediğim kitaplar listesinde yerini alan bir kitap daha karşınızda. Değerli eserler ortaya koymuş filozofların iç dünyalarındaki yolculukları muhakeme ederek, kendi iç dünyanızda yeni ufuklar açıyor, yeni rotalar belirliyorsunuz.

Kitaptan 15 Alıntı

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
Zeynep 
 23 Eki 10:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Nietzshe
Biliyoruz ki yaşam acılarla dolu; hayatı keyifle yaşamaya calistikca onun kölesi oluyoruz; öyleyse hayatın hoş yanlarını bir kenara bırakıp kendimizi perhize çekmeliyiz.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)
Zeynep 
23 Eki 10:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Nietzshe
Mutluluğa ulaşmanın, yaşamdan tatmin olmanın yolu, acıdan sakınmak değil, acıyı doğal bir şey, iyi olana erişmek için çabalarken karşımıza mutlaka çıkacak bir basamak olarak görmekti.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 259 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 259 - sel)

Mutluluğa ulaşmanın, acıdan tatmin olmanın yolu, acıdan sakınmak değil, acıyı doğal bir şey, iyi olana erişmek için çabalarken karşımıza mutlaka çıkacak bir basamak olarak görmektir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Zeynep 
 12 Eki 21:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Eleştiri
Yani sevgili dostum, herkesin bizim hakkımızda neler söylediğini o kadar da umursamamalı, öte yandan adalet konusunda uzmanlaşmış kişilerin söylediklerini dikkate almalıyız.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 45 - Sokrates)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 45 - Sokrates)

Doğru davrandığı halde bir felaket yaşayan insanın kafası karışır; başına gelen olayı adaletin kurallarıyla açıklayamaz bir türlü. Dünya gözüne anlaşılmaz görünmeye başlar. Aslında kötü biri olduğu ve bu yüzden cezalandırıldığı düşüncesi ile hiç de kötü biri olmadığı, bu yüzden adaletin işleyişinde çok büyük bir hata olduğu, kendisinin de bu hataya kurban gittiği düşüncesi arasında gidip gelir. Bir adaletsizlik ile karşı karşıya kaldığı için şikayet eder; bu şikayetin altında ise, dünyanın temelde adil bir yer olduğuna ilişkin bir inanç yatmaktadır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

Toplumsal yaşam, başkalarının bizimle ilgili algıları ile bizim kendi gerçekliğimiz arasındaki uyuşmazlıklarla örülü. Temkinli olmaya çalıştığımız zaman aptallıkla suçlanıyoruz. Utangaçlığımız kendini beğenmişlik, başkalarını memnun etme isteğimiz dalkavukluk olarak algılanıyor. Bu yanlış anlamalara son vermek istiyoruz ama birden boğazımız kuruyor, ağzımızdan çıkan sözlerden hiçbiri asıl söylemek istediklerimiz olmuyor.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

Başkaları hatalı olabilir, önemli konumlara gelmiş kişiler bile olsalar; büyük çoğunluk tarafından yüzyıllardır kabul görmüş inançları dile getiriyor bile olsalar. Bunun nedeni de çok basit: Çünkü bu insanlar inandıkları şeylerin mantıklı olup olmadığını hiç gözden geçirmemişlerdir.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
2 /