Felsefenin Tesellisi

8,8/10  (21 Oy) · 
68 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.491 gösterim
Alain de Botton, Felsefenin Tesellisi'nde günlük yaşamın bize en çok acı veren sorunları için rahatlıkla felsefeye başvurabileceğimizi kanıtlıyor, bütün zamanların en büyük düşünürlerini seçip, bu dahilerin yazdıkları arasında günlük yaşama ilişkin bilgece yaklaşımları bir araya getiriyor. Felsefe ile edebiyat aynı potada erirken ortaya şaşırtıcı derecede espirili, ama aynı zamanda rahatlatıcı bir yapıt çıkıyor.

Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor. Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates'te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'ta, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor. Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor.

Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi, hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789755702067
 • Orijinal Adı:
  The Consolations Of Philosophy
 • Çeviri:
  Banu Tellioğlu Altuğ
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep 
 23 Eki 15:01, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yaşamımız da bizleri en çok sıkıntıya soktuğunu dusundugu 6 ayrı konuyu; filozoflar ve hayatından örnekler alarak 6 ayrı başlık altında toplamış. Felsefe adamlarının düşüncelerini toparlayıp zamanına gore irdeleyip, cok güzel bir şekilde kaleme alınmış.

-Toplum tarafından kabul gormemenin tesellisini Sokrates'le;
-Yeterince paraya sahip olamamanın tesellisini Epikuros'le
-Düş kırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca'yla
- Kendini yetersiz hissetmesini tesellisini Montaigne'le
- Kırık bir kalbin tesellisini Schopenhauer'la
- Zorluklar yaşamanın tesellisini Nietzsche'yle örneklendirmiş.

Menderes Urhan 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yine keyifle okuduğum, tekrar okumayı istediğim kitaplar listesinde yerini alan bir kitap daha karşınızda. Değerli eserler ortaya koymuş filozofların iç dünyalarındaki yolculukları muhakeme ederek, kendi iç dünyanızda yeni ufuklar açıyor, yeni rotalar belirliyorsunuz.

Çağrı 
30 May 15:23, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Felsefe ancak bu kadar tatlı anlatılabilir. Alain de Botton'un önemli filozofların görüşlerini aktardığı kitap, herkesin kütüphanesinde yer bulmayı hak ediyor.

Kitaptan 10 Alıntı

Bir jip satın alıyoruz, ama -Epikuros’a göre- asıl aradığımız şey özgürlük.
Bir aperitif ısmarlıyoruz, ama -Epikuros’a göre asıl gereksinimimiz olan şey dostluk.
Güzel bir banyomuz olabilir, ama -Epikuros’a göre- asıl istediğimiz bu banyoda, bizi sükunete kavuşturacak düşüncelere dalmaktır.

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton

İnsan, günün en az üçte birini tutkulardan, insanlardan ve kitaplardan uzak geçirmezse nasıl düşünür olabilir?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 270 - Sel Yayıncılık)
Zeynep 
 23 Eki 10:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Nietzshe
Biliyoruz ki yaşam acılarla dolu; hayatı keyifle yaşamaya calistikca onun kölesi oluyoruz; öyleyse hayatın hoş yanlarını bir kenara bırakıp kendimizi perhize çekmeliyiz.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 256 - sel)
Zeynep 
23 Eki 10:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Nietzshe
Mutluluğa ulaşmanın, yaşamdan tatmin olmanın yolu, acıdan sakınmak değil, acıyı doğal bir şey, iyi olana erişmek için çabalarken karşımıza mutlaka çıkacak bir basamak olarak görmekti.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 259 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 259 - sel)
Zeynep 
 12 Eki 21:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Eleştiri
Yani sevgili dostum, herkesin bizim hakkımızda neler söylediğini o kadar da umursamamalı, öte yandan adalet konusunda uzmanlaşmış kişilerin söylediklerini dikkate almalıyız.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 45 - Sokrates)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 45 - Sokrates)
Noir 
07 Tem 21:23, Kitabı okudu, Puan vermedi

Montaigne: "Eğitim sistemimizin amacı bizi iyi ve bilge biri haline getirmek değil, bilgili bir insan yapmaktı. Okullarda bize erdemi aramayı ya da bilgeliği kucaklamayı değil; ancak bu sözcüklerin türemiş hallerini ve köklerini öğrettiler. Hemen şu soruyu soruyoruz: "Yunanca ya da Latince biliyor mu? Şiir ya da düzyazı yazabilir mi?" Ama asıl önemli soruyu sormak en son aklımıza geliyor: "Daha iyi bir insan, daha bilge biri oldu mu?" Oysa kimin daha "çok" şeyden anladığını değil, kimin daha "iyi" anladığını merak etmeliyiz. Biz yalnızca belleğimizi doldurmakla uğraşıyor; kavramayı, doğruyu yanlıştan ayırdetme becerisini kazanmayı o kadar da önemsemiyoruz."

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton
Mercan Polat 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

''Sanat da felsefe de, farklı yöntemler kullanmasına karşın aynı amaca hizmet eder: İkisi de, Schopenhauer'ın deyişiyle, acıyı bilgiye dönüştürür."

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 246)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 246)
Zeynep 
23 Eki 03:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Saygı
Gizemli ve zor anlaşılır kişiler bizde, güvenilir ve açık sözlü insanların asla uyanırmadıkları bir saygı uyandırmazlar mı?

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 193 - sel)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 193 - sel)
Nebahat 
12 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bazı şeyleri değiştirme gücümüz olmayabilir ama bunlar karşısında şu ya da bu tepkiyi vermekte özgürüz ve ancak kaçınılmaz olanı hemen kabullenirsek bizi öteki canlılardan ayıran özelliğimize, yani gerçek özgürlüğümüze kavuşabiliriz.

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 136)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 136)
DerinDeniz 
07 Eki 14:14, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"İnsan­lar en kötü has­ta­lık­la­ra, has­ta­lık­la­rıy­la sa­va­şır­ken kul­lan­dık­la­rı yön­tem­ler yü­zün­den ya­ka­lan­dı­lar. Çare gibi gö­rü­nen şey­ler uzun va­de­de, iyi­leş­tir­me­si ge­re­ken has­ta­lık­la­rı daha da beter yaptı. Hemen etki gös­te­ren, uyuş­tu­ran, ze­hir­le­yen şey­le­rin, sözde te­sel­li­le­rin, in­sa­nı ger­çek­ten iyi­leş­ti­re­ce­ği­ne ina­nıl­dı. Kimse far­ket­me­di... "

Felsefenin Tesellisi, Alain De BottonFelsefenin Tesellisi, Alain De Botton