Işık Bahçeleri

7,5/10  (41 Oy) · 
160 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.206 gösterim
Çağdaşımız Mani... Hoşgörü peygamberi Mani...rnAmin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani'nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa'nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.rnrnMani'den bugüne, ''sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye'' çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklar'a açılan inancını ele alıyor ve Mani'nin öyküsüyle bugüne ''ışık'' tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9750811951
 • Orijinal Adı:
  Les Jardins De Lumiere
 • Çeviri:
  Esin Talu-çelikkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Geçit 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, ışığın peygamberi Mani'nin hayatını anlatıyor. Asırlarca önce yaşamış olan Mani'nin öğretileri günümüze de "ışık" tutabilecek nitelikte. Zira Maniheizm tam da bir hoşgörü dini.

KörKalem 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Biyografi tadında bir roman olmuş Işık Bahçeleri. Biyografi sevmediğime rağmen kelimeleri ve anlatımı akıcı ve yalındı. Keyifli çabuk biten bir romandı. Mezopotamyanın din anlayışı ile ilgili size çok şey katacak, değişik yerlerin kültürel özelliklerini öğreneceksiniz. Keyifli bir romandı tavsiye ediyorum.

Halil Yavuz KAYA 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Amin Maalouf'un; bir Afrikalı Leo'su, Batının Limanları, bir Semerkant eserlerinde ki çıtayı bulmamış olsa da, Tarihi bir anlatım ve çok özel bir karakterin yaşam öyküsü ile günümüze ve tarihe ışık tutması açısından değerlendirilmesi gereken güzel bir yapıt.
Hoş görünün esinti kaynağı olarak kısaca özetlenecek bir yaşamın anlatımı...
3.ncü Y.Y ın ilk çeyreğinden Mezopotamya da başlayıp Hindistan'a kadar uzanan,
bilhassa Sasani İmparatorluğu içinde yoğunlaşan, adı geçen yüzyılın sonlarına ve ölümüne dek geçen süreçte bir inanç sistemi kurucusu (peygamberliği de söz konusu edilen) MANİ 'nin Zor yaşamını ele almış yazar...
İlginç konusu ve güzel anlatımıyla okuna bilecek kitap...

Büvi Zeynep Kuçar 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Amin Maalouf'un sona bıraktığım ama dayanamayıp hemen okuduğum kitabı. Konusu ilgi çekiyor ve insanı araştırmaya yönlendiriyor.
Mani'nin kendini buluşunu, hayatını Amin Maalouf kendi tarzıyla anlatıyor.

Emin Taşdemir 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mani'nin yaşamına kısa bir gezinti yapmış gibi bir hisle okudum. Akıcı ve öğretici bir eser. Mani ve öğretisi hakında bilgi veren, aynı zamanda da bulunulan dönemi de anlatan güzel bir kitap...

Kitap okumak 
 21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Amin Maalouf'un tüm eserleri okunmaya değer. Işık Bahçeleri tüm dinlerin sahip olması gereken ortak değerleri akıcı ve anlaşılır bir anlatımla paylaşıyor. Tarihle günümüz arasında ince bağlar kuran yazarın bu eserinde de günümüzde ki bir çok olayla ilişki kuracak ve bakış açınızda ciddi değişiklikler kazanabileceksiniz. Diğer kitapları gibi okunası eserlerinden biri. Kitaplığınıza değer katacaktır.

Kitaptan 62 Alıntı

Ferah 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Söz gibi güzel mal mı olur? Yükte hafif, değerlendirilmesi bilinirse, pahada ağır.”

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 121)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 121)
yağmur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Diyelim ki senden bazı şeyleri sakladım, ama hiç yalanım yok. Şu dalda çiçeğe durmuş bir tomurcuk görsem, ' bak, işte bir erik' desem, yalan mı olur? Kesinlikle olmaz, sadece gerçeģi bir mevsim erken söylemiş olurum.

Işık Bahçeleri, Amin MaaloufIşık Bahçeleri, Amin Maalouf
Erhan Kurupınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ekmeği koparmadan önce Mani hep şöyle dua ederdi: Tanrım, bu yemek hazırlanırken toprak, bitkiler ve daha başka yaratıklar mecburen incitildi. Ama bunu yapanların insandaki ışığı beslemekten, senin kelamını yaşatmaktan başka isteği yoktu.

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 94)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 94)
seher 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bütün dinlerdenim ve hiçbirinden değilim.İnsanlara bir ırka veya bir aşirete mensup olmak gibi ,bir dinden olmayı öğretmişler . Ben de diyorum ki, size yalan söylemişler.

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 150)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 150)
Halil Yavuz KAYA 
21 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat bir borçlar, kapatılacak hesaplar silsilesidir. İster ayak oyunlarıyla kapat borcunu, ister namusunla, ama bunu yapmak zorundasın.

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 157)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 157)
Halil Yavuz KAYA 
21 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kimsenin içmediği suya ne mutlu! Ne mutlu uzakta açan ağaca, ama mutluluğu nereden bilecek?"

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 209)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 209)
KörKalem 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zamanın akışına hükmeden İskender'di. Babilli Müneccimler yeni çağı onun ölümüyle başlatmamışlar mıydı ?

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)
Nurgül TUNÇBİLEK 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Doğru olan doğrudur,yanlış olansa yanlış. Sizin yada benim ne düşündüğümüzün önemi yok ."

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 70)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 70)
KörKalem 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Açlık bir düşmandır, diye anlatıyordu, erdemli erkek onu doyurmak yerine dizginlemeyi bilmeli, tıpkı tenin bütün arzuları gibi. Karınlarının zil çaldığı saatte en sevdiği konuydu bu: Beden bir katırdır, diyordu. Ruh onun sırtındadır, bazen durup hayvanı yemleyeceksin elbet, ama yolu yada nerelerde duracağını seçmek ona düşmez! Bineğine laf geçiremeyen yüz karası biniciye lanet olsun!

Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları)Işık Bahçeleri, Amin Maalouf (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları)