Küçük Prens

9,1/10  (2.037 Oy) · 
5.788 okunma  · 
1.929 beğeni  · 
24.592 gösterim
"Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez." Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: "Gerçeğin mayası gözle görülmez."
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750724435
 • Orijinal Adı:
  Le Petit Prince
 • Çeviri:
  Cemal Süreya, Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayçagül Akar 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Biz büyükler dünyayı o kadar yaşanmaz hale getiriyor, hayatımızı o kadar zorlaştırıyor ve anlamsızlaştırıyoruz ki. Keşke içimizdeki çocuğa erişip tekrar onun gözüyle bakabilsek etrafımıza. “Küçük Prens” 6 yaşındaki bir çocuğun saf, irdeleyici, ısrarcı, ön yargısız, merhametli dünyasına açılan bir pencere; farklı yaşlarda okuyup farklı anlamlar çıkarabileceğiniz felsefi bir kitap.

Kitabı 6 yaşındaki kızıma okuyarak aslında dolaylı olarak okumuş oldum. Okurken beraber internetten beobab ağacını araştırdık, dünya haritasını inceledik, bir sürü kavram hakkında sohbet ettik, kitabın resimlerini yorumladık… Bizim için güzel ve kaliteli bir paylaşım oldu.

Kitapla ilgili birkaç enterasan bilgiyi de sunmak istedim:
• Dünyada, kutsal kitaplar ve Das Kapital’den sonra en çok dile çevrilmiş ve en çok satılan kitaplardandır.
• Her yıl yaklaşık iki milyon satmakta ve şu ana kadarki toplam satış miktarı 140 milyonu aşmaktadır. Dünya üzerinde toplamda 250’den fazla dil ve lehçeye çevrilmiştir.
• Kitaptaki tüm çizimler yazara ait suluboya çizimlerdir.
• Fransa euro’ya geçmeden önce 50 frankların üzerinde Küçük Prens ve Saint-Exupéry’nin resimleri bulunuyordu.
• Japonya’nın Hakone isimli şehrinde bir Küçük Prens müzesi bulunuyor. Ayrıca, Güney Kore’de Gyeonggi-do kentinde Küçük Prens temalı bir köy bulunuyor. Müze ve köy turistlerin uğrak noktalarından. 2000 yılında da yazarın doğup büyüdüğü Lyon’da bulunan havaalanına Saint Exupéry’nin adı verildi.

ANIL AKCAN 
23 Ağu 05:54, Kitabı okudu, Beğendi

Büyükleri hoş görmek lazım... Beni bitiren söz bu oldu. Tabi ki kitap hakkında makale yazılabilir... Ama bu kısma değinmek istedim açıkçası. Zira kitap hakkında harika yorumlar zaten yapılmış.
Büyük olmak küçük olmayı unutturuyor anladığım kadarıyla. Öyle ya...
Bizler küçük bir çocuğun hayal dünyasını anlamayacak kadar büyük olduk. Bütün mesele bu. Gerçekten de küçükken büyüklerin yaptığı birçok şeyi saçma bulurdum. Şimdi onları taklit ediyorum ara ara.
Büyüyorum...
Bütün mesele bu...
Teşekkürler Antoine de Saint- Exupèry...
Beni küçülttüğün için...

Kitap hakkındaki tespitlerimden birkaçı,

1) Kitabın başında, çocuğun çizdiği fil yutmuş Boa yılanını büyüklerin ''Şapka'' olarak görmesi, bakış açılarının darlığını, çocuğun ise bunu detaylıca çizdiğinde ise bunu önemsemeyip daha önemli gördükleri şeylerle (coğrafya,tarih,matematik,aritmetik) uğraşmasını öğütlediler. Sanki resmin hiçbir kıymeti yokmuş gibi.

2) Biraz sonrasında ise Asteroid B-612'yi tanıtan Türk araştırmacıyı dış görünüşünden dolayı izleyicilerin takmamasına da şaşırmadım.İnsanlar böyleyiz işte, farklı olanı ilk başta garipseriz.Dışlarız,ötekileştiririz.

Bu zamana kadar bu kitabı neden okumadığıma hayret ediyorum.Denildiği gibi, iş kitabı elimize almaya bakar.Her yaştan insanın okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.Okurken zerre sıkılmadım.Özellikle Küçük Prens'in gezegenleri ziyaret ettiği bölümleri zevkle okudum. En beğendiğim sözlerden biri ise... ''Büyükler çok tuhaf!'' :)

Bir diğeri ise gezegende tek başına krallığını sürdüren kişinin ona rastladığında Küçük Prens'i adalet bakanı yapmak istemesi, ee iyi de kimi yargılayacağız? Kendini yargılarsın, en zoru da bu değil mi zaten.. Diyaloga bak sen. :)

Genel olarak fazlasıyla beğendiğimi söyleyebilirim.Çocuk olmak, hatta büyüdüğünde de içindeki çocuğu öldürmemek böyle bir şey...

Bekir İstanbul 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, Puan vermedi

"Günaydın" dedi Küçük Prens. "Günaydın" dedi bir krala, bir sarhoşa, bir palyaçoya, bir bilgine... "Günaydın" dedi bir yılana, bir tilkiye, bir çiçeğe...

"Günaydın" demeli insanlara, bitkilere, canlılara... Tanımaya çalışmalı canlı cansız tüm varlığı. Sadece sayılarla görmemeli Dünyayı. Renkleriyle, duygularıyla tanımaya çalışmalı, sorgulamalı, ısrarla sorgulamalı insan, öğrenmek için, anlamak için... İşte böyle yapıyordu Küçük Prens ve daha fazlasını. Bu küçük kitabı, bu derin kitabı, bu tatlı kitabı, bu yoğun kitabı tüm küçükler, tüm büyükler okumalı.

Bu eseri beğenerek okuyacağımı biliyordum fakat Küçük Prens'ten tüylerimi ürpertecek kadar etkilenebileceğimi bilmiyordum.
Antoine De Saint-Exupéry'in ıssız bir çölde uykuya dalan Küçük Prens'i kucağına aldığı vakit tıpkı kırılgan bir hazine taşıyormuş gibi hissettiği o duyguyu, eseri başından sonuna kadar okurken hissettim. Aslında, eser benim için son bulmuş değil. Şimdiye dek kapalı duran ve açılması gereken bazı duygu kapılarının aralanmasını sağladı. Ben de tıpkı Küçük Prens'in gezegenleri tek tek dolaştığı gibi, bu aralanan kapılardan içeri girip keşiflerimi yapacağım.

Küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yanlışları, hataları anlatılıyor.
Eşsiz bir yapıt çocukları anlamak istiyorsanız okuyun.
İyi okumalar.

Alihan Erdoğan 
01 Kas 2013, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap gibisini okumadım. Şeker Portakalı ile birlikte en değer verdiğim kitaplar arasında başı çekiyorlar. Lakin ben büyük değilim, bu kitapları "bir, iki..." diye sıralayarak ifade etmeyeceğim.

Şeker Portakalı da "hoşçakal" diye bitiyordu. Hayata dair her şeyin özündeki, gözle bakarak görülmeyen, ancak yürekle baktığında elde edilebilen o güzellik vedaya ve acıya da öyle bütünüyle işlemiş ki... Bu kitap insanlığa verilmiş en büyük armağanlardandır.

Nurhan Işkın 
31 Ağu 13:19, Kitabı okudu, 1 günde, 10/10 puan

Çocukken okuduğum bu kitabı tekrar okumak, o zamana yolculuk yapmamı ve gülümsememi sağladı...

Altı yaşındaki bir çocuk saf, masum bakışı ile biz büyüklere kendi çizimleri ile kendini ifade etmeye, anlatmaya çalışıyor. Çizdiği resimleri büyükleri anlamamakla beraber ona daha önemli konular üzerine yoğunlaşmasını öğütlüyorlar..

Küçük Prens ise bencillik, açgözlülük, dünyada kendinden başka değer tanımayarak, kendi dünyalarında yaşadıkları yalnızlığı hayretler içinde anlamaya çalışıyor...

Küçük Prens kendi gezegeninde sahip olduğu bir çiçek dostken, büyüklerin dünyasında kendilerine seçtikleri roller dışında dost kavramının zayıflığına hayret ediyor...

Tüm gezegenlerde karşılaştığı kişilerden sorularının cevabını almadan ayrılmayan Küçük Prens en son geldiği dünyadan bildiklerini anlatıp, yıldızlara bakarak nasıl gülümsene bileceğinin öğüdünü veriyor...

Handan sarıcaoğlu 
01 Tem 08:19, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Dün gece kitabı okurken elektrikler kesildi ve oflayip puflayarak kitabı elimden birakmak zorunda kaldım.sonra düşündüm ve bir mum yaktim ve mum ışığında okuyup bitirdim kitabı. İlkolukdayken köyde elektrikler kesilince aynı şeyi yaptığım geldi aklıma. . O kadar sürükleyici o kadar samimi bir kitap ki sayfaların bu kadar az olması can sıkıyor. Küçük prens o kadar sevimli bir karakter ki keşke gerçek olsa dedirtiyor.Bu kitap benim için bir öykü, bir masal bir tatlı roman,bir kişisel gelişim. . Herşeyi içinde fazlasiyla barındırıyor. Özellikle kitaptaki o resimler beni benden aldı. Dakikalarca resimleri inceledim.sanki ben Küçük prenstim ve dünyayı sorguluyordum hatta gezegenleri... Küçük prens hem cocuklarin hemde özellikle yetişkinlerin okuması gereken bir kitap. Bence çocuklar buyuklere pekçok şey ogretebilir özelliklede hayal kurmayı. ..

Mutlu olmak çok da zor değil aslında bazen bir çiçek, bazen resim yapmak hatta bazen çölün ortasında kalmak... Önemli olan bizim olaya yaklaşımımız, hissettiğimiz, baktığımız değil gördüğümüzdür mutluluğumuz.

Güzelliğini içinde saklayan onu keşfetmemizi kendimizi de katarak anlam yüklememizi bekleyen milyonlarca sebep var hayatımızda. Hatta aynı durumdan defalarca farklı yorumlar bile çıkarabiliriz çünkü her dakika düşünüyoruz, bakış açısı geliştiriyoruz.

Milyonlarca yıldızın gülümseme sebebi olduğunu, uğruna emek verdiklerimizin önemini ve daha nicelerini oğluma okuduğum bu kitaptan öğrendim.

ve artık hayatımın tilkisiyim ölene kadar gönül bağı kurduğum her şeyden sorumluyum.

Kitaptan 542 Alıntı

Aysel 
 10 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Küçük Prens yine konuşmaya başladı:
'İnsanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi...'
'İnsanların arasında da yalnızlık duyulur' dedi yılan."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 70)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 70)

"Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğunuz için yeterlidir."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33)
Hande Kırkımcı 
05 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

''Kişinin kendisini yargılaması, başkasını yargılamasından çok daha zordur. Eğer kendini doğru bir biçimde yargılamayı başarırsan, gerçek bir bilgesin demektir.''

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 50)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 50)
Murat Sezgin 
23 Ağu 19:11, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsan ancak yüreğiyle bakarsa bir şeyi iyi görür, iyi anlar. Gözler bir şeyin özünü göremez.

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 74)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 74)
55 /

Kitapla ilgili 10 Haber

Küçük Prens hakkında pek bilinmeyen 10 şey
Küçük Prens hakkında pek bilinmeyen 10 şey Çocukluğunda neredeyse herkes okumuştur Küçük Prens’i. Sadece resimli bir çocuk kitabı mıdır yoksa bir yaşam felsefesinden mi bahseder? Bu tarz kişisel tartışmalara girmiyoruz ancak kitabın meraklıları ve müptelaları için Küçük Prens’e ve yazarı Antoine de Saint-Exupéry’ye ait küçük detayları bir araya getirdik.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery)
Le Sourire - Gülümse (Antoine De Saint-Exupery) Efsanevi hikaye Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery, ikinci dünya savaşında Nazilerle savaşırken hayatını kaybetmiş bir savaş pilotuydu. Dünyayı algıladığı eşsiz bakış açısını paylaştığı hikayelerinden biri ; İspanyol iç savaşı sırasında yaşadığı bir anısını anlattığı ‘Le Sourire’ yani ‘Gülümseme’…
Antoine de Saint-Exupéry’den “Kale”
Antoine de Saint-Exupéry’den “Kale” Antoine de Saint-Exupéry’nin “Kale” adlı kitabı, İsmail Yerguz çevirisiyle Zeplin Kitap tarafından yayımlandı.
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
Küçük Prens’in büyük hikâyesi
Küçük Prens’in büyük hikâyesi “Uykularından uyandıramadığımız ne çok insan var” demişti Antoine de Saint-Exupéry... Daha çocukken bazıları uyanabilsinler diye yazmıştı Küçük Prens’i de. Mark Osbourne’un filmi Exupéry’nin kitabının ruhunu büyük ölçüde yansıtıyor. Şimdi sinemalarda.