Mahur Beste

8,0/10  (10 Oy) · 
75 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.460 gösterim
Mahur Beste'de Tanpınar'ın Huzur ve Sahnenin Dışındakiler adlı romanlarında önemli bir motif olan "Mahur Beste" teması önemli yer tutar. Mahur Beste, acı bir aşk hikayesinin klasik musiki kalıplarıyla soyutlanmasıdır. Tanpınar, klasik Türk musikisini medeniyetimizin özlü bir yansıması olarak kabul eder. Mahur Beste'de Tanpınar'ın diğer eserlerinde de görülen medeniyet meselesi büyük bir ağırlıkla ele alınır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9759952464
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
23 Eyl 19:43, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ilk roman denemesi olan Mahur Beste, ilk kez tefrika halinde 1944 yılında yayınlansa da ilk basımı 1975 yılına denk gelir. Tanpınar, döneminin tarih ve sosyal olgularını Mahur Beste’sinin arka planına atarak bir medeniyet kesitini sunuyor.

Abdülhamid dönemi Türk sosyal ve kültürel algısını kitabına aktarırken ilk cümlelerini Behçet Bey’in rüyalarından seçiyor. Ki rüya motifi Tanpınar’ın kitaplarından eksilmeyen bir imgedir zaten.

Behçet Bey demişken biraz kendisinden bahsedelim. Babası İsmail Molla’nın mizacından çok uzak bir karakter olan Behçet Bey, yalnızlığının tavan arasından 35 yıllık bir evliliğinden kalma kendi odasında ciltlediği kitapların, “hangi zamanı gösterdiği bilinmeyen saatlerin arası”na sıkışmış, adeta bir amacı olmayan bir madde gibi dünya üzerindeki yerini kaplamaya özen gösteren pasif, sessiz, naif bir mizaca sahip biridir. Buna rağmen bilgili, başarılı ve kısa sürede terfi alan bir kişiliğe sahiptir. Ve ayrıca onun bu özellikleri kaderini yücelttiği gibi, yerlerde süründürür de.

Örneğin Abdülhamid’in Behçet Bey’i görmesinin ardından Atiye Hanım’a moral nişanesi göndermesi tamamen Behçet Bey’in sebep olduğu bir durumdan ibarettir. Atiye Hanım, Ata Molla Bey’in kızıdır ve talihsiz bir kaderi vardır. Behçet Bey’le evlenmesi de (Behçet Bey’den memnun olmayan babası için de biraz iyiydi sanki.) talihsizliğinin bir kesitiydi. Gelinle damadın evleneceği ana kadar birbirinden haberi olmayan bu çiftin uyumsuzlukları bulunmakla birlikte zamanla da olsa bir alışma sürecine girdiklerini sezdim ki, bunun sebebinin de İsmail Molla’nın geliniyle içinde bulunduğu sohbetlerin etkisi olduğunu düşünüyorum.

Kitabın ilk cümleleri Behçet Bey’in rüyasıyla başlıyor demiştim. Sürekli gördüğü aynı rüyadan uyanır, eşini dile getiren düşüncelere yer verilir. Ve ardından evine davet ettiği yeğeninden evin hizmetçisine geçer. Romanın gidişatı öyle bir hal alır ki “Hadi artık, bir noktaya gelsin.” dersiniz. Çünkü evin hizmetçisinde son bulan hikaye, aslında başka kişilerle devam etmektedir.

Mahur Beste’nin bitimine kadar ele alınan karakterlerin kim olduğu, ne iş yaptığı, ailesi, hayat hikayesi gibi özel durumlar anlatılırken bir süre sonra Behçet Bey unutulur. Behçet Bey’in unutulması, okura biraz havada kalmışlık hissettirse de zaten Tanpınar’ın düşüncesi tek bir karakter ya da hikaye üzerinden kitabı bitirmek değildir.

İncelememin ilk cümlelerinde değindiğim gibi, Tanpınar bir medeniyet kesitini gözler önüne serdiğinden “medeni” ve “medeniyet” kavramını insanları ele alarak anlatmakta. Tavan arasından odasına geçiş yapan Behçet Bey’in yalnızlığı, medeniyet bağlamında eksik bir karakterdi. Dönemin medeniyet algısına göre insanın dışa dönük ve sosyal çevresi olmalı. İsmail Molla’nın oğlunun aksine aktif, çevresi olan ve musikiye dönük bir yapısı olduğu gibi. (Musiki, Tanpınar’ın metinlerinde sıklıkla görülen bir motiftir.) Zaten kitap boyunca da İsmail Molla gibi karakterler ele alınarak medeniyeti, okurun zihnine ezberlenmiş bir kelime gibi kazıyor.

Kitabın ismini taşıyan Mahur Beste’nin, kitabın içindeki olaylarla bir örtüşme durumu olmasa da bu ruhu, kitapta açıklayan cümle: “Mahur Beste Atiye’nin küçük eniştesi Lütfullah Bey’in babası Talat Bey in eseriydi. Bir çarkçı yüzbaşısı olan Talat Bey bu eserini karısı kendisini bıraktıktan sonra yazmıştı.” (s. 81)

Tanpınar’ın edebi yönüne, kitaplarına daha ne yazılabilir ki? Ben yazamıyorum, en iyisi araştırmacılar anlatsın. ( http://turkoloji.cu.edu.tr/html/vk_mahur_beste.htm )

Mahur Beste hakkında hissettiklerim, Tanpınar’ın edebi kişiliğine, kalemine ve eserlerine hissettiklerimden farklı değil aslında. Tanpınar’ın tasvir ve tahlillerine hayran kalmamam elde değilken oluşturduğu karakterler de her yönüyle bütünlük gösteriyor.

Tanpınar’ı bir motifine benzetmek istiyorum. Musiki… Bir bütün halinde olan musiki’yi parçalara ayırdığımız vakit elde edilen söz, nota, makam, ses gibi unsurlar bir AHMET HAMDİ TANPINAR meydana getirmekte…

sena dökmeci 
16 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bu kadar az bilinmesine şaşırdığım, Saatleri Ayarlama Enstitüsü veya Huzur kadar güzel olan roman. Dönem hakkında da çok fazla bilgi veriyor. Özellikle İsmail Molla ile Sabri Hoca arasında geçen konuşma Abdülhamid dönemi hakkında çokça fikir edinmeyi sağlıyor. bir de Ahmet Hamdi'nin romanlarında o kadar karakter içinden birinde mutlaka kendini görüyorsun. Ben çoğunlukla o baş karakter olmasına rağmen silik kişiliğiyle geride kalmış, neredeyse unutulacak olan insanda kendimi görüyorum. Mahur Beste'de de bu kişi Behçet Bey'di. romanın sonlarına doğru iyice unutulmuşken, yazarın Behçet'e yazdığı mektup sayesinde daima hatırlanacak bir karakter haline geldi.
''sizde garip bir mazhariyet var, Behçet bey; herkes gibi maddesiyle gezinen bir insan olduğunuz halde bir rüyaya benziyorsunuz. belki de hayatınızı doğru dürüst yaşamadığınız için bu tesiri yapıyorsunuz. o kadar ki, yaklaştığınız insanlara kendinize mahsus bir zamanı aşılıyorsunuz. bölünmezlerin bölünmezi, çekirdek halinde bir zaman..''

Bahar Acar 
13 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Huzur" ve "Sahnenin Dışındakiler" serisinin ilk romanı. diğerlerine göre hacmi küçük de olsa derinliğinden bir şey kaybetmemiş. Ve tabii ki yine müthiş bi anlatım.
8 bölümden oluşuyor kitap. "İki Uyku Arasında" ile Behçet Bey'in saat tiktakları ve kitap kokularıyla dolu dünyasına giriyoruz. "Baba ile Oğul" kısmında Behçet Bey ile babası İsmail Molla arasındaki ilişki anlatılıyor. "İki Dünür" bölümünde İsmail Molla ile çocukluk arkadaşı ve dünürü Ata Molla'nın hikayesine konuk oluyoruz. Tabii bunları okurken o dönemin yaşayışı, sarayı ve saraya yakın kişilerin yaşayışlarını da öğreniyoruz. "Behçet Bey'in Evlilik Yılları" bölümünde Atiye Hanım'la tanışıyoruz. Başlı başına bi roman olabilecek bölüm ise "Garip Bir İhtilalci". Doğu medeniyetinin çöküşünü ve değişim sancıları içindeki imparatorluğu anlatıyor Sabri Hoca ile. "Hısım Akraba Arasında" bölümünde Halit Bey'in hikayesi yer alıyor. "Eski Bir Konak" adlı bölümde dönemin sosyal hayatı gözler önüne seriliyor. Son bölüm "Mahur Beste Hakkında Behçet Bey'e Mektup". Her bölüm bir hikaye gibi tek başına okunabilir.

rafet demir 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 7/10 puan

Bir kişi üzerinden onun hayatına etki eden şahısları anlatan,cok fazla diyalog icermeyen, uzun agdalı cumleler olmasina ragmen sıkıcı olmayan bir roman. Sürükleyici bir konusu yok.Ancak anlatılan karakterler ilginc olduğu için elinizden bırakamıyorsunuz.

emembi 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, 9 günde, 6/10 puan

huzur ve saatleri ayarlama enstitülerini okuduktan sonra bu kitaptanda da beklentilerim çok yüksekti ancak o iki efsane kitaptaki tadı bulamadım maalesef.

Kitaptan 34 Alıntı

seher 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevginin, merhametin eşiğini atlayanlar ıstırabın gömleğini de kendiliğinden giyinirler.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
Bahar Acar 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Ah eski İstanbul! İçten içe kaynaşan hayatıyla, durmadan çarpışan ihtiraslarıyla, kin ve sevgileriyle, birdenbire coşan nefretleriyle, kaynayan sular gibi içten dönen ve derinleşen dolaplarıyla, daima kızdırılmış bir kaplan gibi atılmağa, parçalamağa hazır ocaklarıyla, tekkeleriyle, esnafıyla, o kadar parça parça, dağınık göründüğü halde istediği gün, sokakta, çarşıda, meydanda birdenbire birleşen, acayip ve korkunç bir mahluk gibi halka halka büyüyen, genişleyen, okyanuslar gibi homurdanan, önüne çıkan her şeyi yakıp yıkan, devirip altüst eden, kadını erkeğini tamamlayan halkıyla her türlü canlılığın üstünde canlı şehir."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 44 - Dergah Yayınları, 10. baskı)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 44 - Dergah Yayınları, 10. baskı)
seher 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eski saatler bakılması, iyileştirilmesi lazım gelen temiz yüzlü, iyi yürekli hastalardı ve kitaplar, iyi ciltlenince birdenbire gençleşiyor, güzel giyinmiş kadınlara benziyorlardı.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 15)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 15)
seher 
17 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Siz kâinatın etrafınızda dönmesini istiyorsunuz. Düşünmüyorsunuz ki hayat sizi mahrekinin dışına atmış. Hayat kimsenin etrafında dönmez, herkesle beraber yürür.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
Mine Can 
06 Tem 2015, Puan vermedi

Fakat bu kadar güzel bir şeyin içinde onunla beraber tükenmek mukadderse bundan ne diye kaçmalıydı?

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 64)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 64)
Bahar Acar 
13 Eki 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Fikirlerimiz, onları taşıyacak kudrette olduğumuz nispette bizimdirler.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 85 - Dergay Yayınları, 10. baskı)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 85 - Dergay Yayınları, 10. baskı)
Esengül Ersoy 
23 Eyl 12:47, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Şark yok, şark öldü. Bizler yetimiz. Unutmaktan başka çaremiz yok. Yetimlikten kurtulmak için unutmalıyız."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 93)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 93)
sena dökmeci 
16 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

'' -Hele bir o gitsin de..(Aldülhamit)
-İşte tam onların ağzıyla konuştun. Hele bir o gitsin.. Hele bir sabah olsun.. Biz sanıyoruz ki bütün fenalıklar sadece ondandır. Halbuki değil; fenalık daha derin, daha köklü. Abdülhamit gibi bir ifriti doğuracak kadar büyük. İyice yerleşmiş. Abdülhamit nedir? Senin, benim gibi bir insan. Yalnız bizden biraz başka türlü. Aldülmecit'in oğlu olmayıp benim oğlum olsaydı hiç de fena adam olmazdı. Biraz vehimli, korkak. orta halli bir marangoz. titiz, dikkatli, küçük şeylerin üzerinde durmaktan hoşlanan
bir adam. Saraydan çıkar şu adam, öyle orta halli bir eve koy;
muhakkak her akşam kalemden gelir gelmez soyunup dökünüp
mutfağa girecek, yahut da elinde keser, tahtaboş tamir edecekti.
terliklerini takkesini giymiş bir Abdülhamit bey… Rütbesine göre
beyefendi, yahut da saadetlü Abdülhamit paşa hazretleri..''

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
4 /