Nur Baba Bütün Eserleri 2

6,2/10  (9 Oy) · 
37 okunma  · 
7 beğeni  · 
814 gösterim
Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeler, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadrinin 1910dan 1974e dek verdiği eserler Türkçenin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadrinin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yzarlığı, 1920lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-i Atiden yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olan Karaosmanoğlunun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir "panorama"dır.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754703696
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuması gerçekten de zor bir yapıt. Yayımcı kuruluş kitabın başında kitap ın yazımından neşrine kadar olan safhası hakkında, sonunda da açıklayıcı bilgi vermesi, çokça kelimenin bugünümüz Türkcesine çevrilerek dip not olarak düşülmesi oldukça yerinde olmuş. Anlaşılmasını kolaylaştırmış.
1913 de yazılıp 1922 de baskıya girmesi kitap hakkında oluşan olumsuz görüşlerden kaynaklanmış. Yazar hemen her baskı hakkında kitap hakkında fikrinin, yazım amacının "ne" olduğu nu açıklayıcı ön söz yazmak zorunluluğunu hissetmiş. Yazarın kendi ifadesine göre bu kitabı en iyi anlayan kişinin Halide Edip Adıvar olduğudur.
Bugün dahi bazı çevrelerce farklı yorumlanabilir. Ama okumak gerektiğine inanıyorum. Güzel bir kitap olduğunu da beyan etmek boyun borcudur...

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Osmanlı 'nın son demlerinde, esasında bir medeniyetin, bir toplumsal yapının dönüşümünü, yaşanan ahlaki çöküntüyü bir bektaşi tekkesi, bir bektaşi şeyhi özelinde anlatmış. Kitabın önsözünde yazarın kendisi de buradaki hikayenin bektaşilik tarikatını bağlamadığını öncelikle belirtiyor ki kitapta bahsi geçen tekkenin herhangi bir tasavvufi topluluk olmadığı, dini herhangi bir derdi olmadığı aşikardır. Dönemi okuyabilmek adına yazarın diğer kitaplarıyla birlikte bu kitap ta ciddi doneler sunuyor.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yakup Kadri'nin yıllarca tartışılan romanlarından birisi olmuş. Osmanlı'nın son dönemlerinde Çamlıca'daki bir Bektaşi Tekkesi'nin, o tekkenin şeyhi ile oraya gidip gelenleri anlatan bir roman. Tekke'nin adı tekke; yoksa dinle diyanetle hiç bir alakası kalmamış. Demlerin çekildiği, kafaların yapıldığı, kadınlarla erkeklerin deta randevulaştıkları bir mekan olmuş. Bektaşilik adıyla ortaya konanlar ilginç. Sodom ve Gomorre'de Pera-Beyoğlu'nun mütareke yıllarındaki iğrençliklerini anlatan Yakup Kadri henüz 1922^de yazdığı bu romanıyla da İstanbul'dan bir tekke portresi çizmiş.

beyza beyaz 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tekke ve zaviyelerin amacından çıktığı dönemlere vurgu yapmış.

Kitaptan 25 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çoban kendi havasına düşerse ağıl darmadağın olur."

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 39 - İletişm Yayınları)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 39 - İletişm Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevmek, daima sevmek, hakaretlere, sıkıntılara, aşağılamalâra, inkârlara ve alaylara rağmen sevmek."

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 159 - İletişim Yayınları)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 159 - İletişim Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ger* sen, sen isen neyim ben ey yar.
*( ger: burada "eğer" kelimesini kısaltılmışı olarak kullanılmış) Fuzuli den alıntı.

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 215)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 215)
Halil Yavuz KAYA 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın kalbi ne naçiz bir çocuk oyuncağı ve aynı zamanda ne kadar müthiş bir uçurumdur.

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 227)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 227)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne ederlerse etsinler şükredici, ne yaparlarsa yapsınlar sevinçli.

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 157 - İletişim Yayınları)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 157 - İletişim Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her güzel çehreye açık olan kalbi, her lezzetli yemeğe hazır duran midesi gibi evi de herkese bilhassa güzel seslilere, güzel sözlülere daima açık dururdu.

Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53)Nur Baba, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53)
3 /