Pal Sokağı Çocukları

8,8/10  (122 Oy) · 
558 okunma  · 
95 beğeni  · 
3.450 gösterim
Nemeçek, Boka ve Pal Sokağı'nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte'nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka'nın cesaretine hayran oldu, Nemeçek'in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları'nın Arsa'sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı'ndandır!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789750815546
 • Çeviri:
  Tarık Demirkan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Samsa 
 27 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Pal Sokağı Çocukları, iki çocuk grubunun çekişmesini anlatan sürükleyici bir roman. Bu çocuklar arasındaki amansız mücadeleyi anlatırken; bizlere cesareti, dostluğu, sadakati, ihaneti yeniden çocukların temiz dünyasından gösteriyor yazar. Okumanızı tavsiye ediyorum, çocuk sevincini, çocuk hırsını ve çocuk hüznünü duyumsayacaksınız yüreklerinizde.

Emine ARSLAN 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

çocuk kitabı olarak değerlendirilmemeli ,çok etkili duygusal vuruşlar yapan bir kitap ilkokul çağındaki çocukların savaş hazırlığı yapması strateji kurması ve başarılı olmaları dikkate değer. Nemeçek küçük kahraman içten içten imreniyor insan bu karaktere küçük yaşta cesaret ve inanç biz yetişkinlerde bu cesaret ve inancı yarısı olsa keşke...okuması kolay sade dille yazılmış kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinde yer almalı

kardelen tetiköz 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Küçük yaşlarda okuduğum nostaljik olarak hatırladığım bir daha okuyup aynı hislerimi kaybetmekten korktuğum için şu an okumaya cesaret edemediğim kitap.Ve çocuğum olduğunda okutacağım başlıca kitaplardan.

Patara Qalo 
 31 Ağu 21:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlk paylaşımım biraz nostaljik. Küçük yaşlarda okuduğum ve etkilendiğim bir roman. Hala okumak istediğim ama okuduğumda o zamanlar yaşadığım yoğun duyguları yaşayamamaktan korktuğum aynı zamanda.

vurkan i 
03 Nis 13:16, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Küçük yüreklerden birliktelik, savaş ,ihanet ,birliktelik , cesaret ,rakibe saygı vb. duygular çok güzel dile getirilmiş. Küçük Nemescek değer verdiği kutsallar uğruna ölüme yürüyor bir an bile geri adım atmıyor.Boka tam bir lider , taktisyen ve kumandan.Aynı zamanda duygularını da gizleyemiyor sonunda.Feri Ats karşı grubun lideri o da ülküsü için her şeyi yapıyor.Ama cesareti karşısında rakibini onore edebilme karakterine sahip.Yenilgisi akşamı toplantıya gitmeyip cesur rakibinin durumu öğrenmeye çalışan bir lider.Karşıtlıklar evet olabilir ama sonuç olarak her zaman karşınızdaki insandır ve onun haklarına saygılı olunmalıdır.Sonunda yenilgi de olsa gerçek olan dürüst olan onore edilmelidir.Galip taraf karşıdakini kazandıktan sonra rencide etmemelidir.Nemescek uğrunda öldüğü arsasının elinden alındığını göremeyerek bir nevi şanslı idi.Ama Boka buna şahit oldu ve hayatın dislilerine kapılmaya hayatı tanimaya başladı.

Sevde Nur çakıcı 
27 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

insanın yüregine dokunan cepecevre saran bir hikaye okudugumda 13 yaslarındaydım hala cok net hatırlıyorum ve sonunda ağladığım ilk kitap mukemmel bir anlatım en buyuk klasiklerden her kitabı bırakın ve bu kitaba baslayın derim

Dilek Kırmızıyüz 
31 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yolun yarisina gelip okuma firsati buldum. Çocuk kitabi sanmayin ama siz cocuklariniza okutun, benim gibi geç kalmasinlar. Nemeçsek'i seveceksiniz.Keyifli ve hüzünlü...

Serhat Erdoğan 
 13 Eki 21:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yıllar önce ilkokulda özetini okumuştum. 50 sayfalık bir özetti.
Çok sonrasında 14 yıl aradan sonra üniversite 2. sınıfta tam metnini okudum. Neydi bu kitap neden bu kadar etkilemişti hiç bilmiyorum. Bildiğim tek şey şu ki aradan 14 yıl geçmesine rağmen kitaba başlamadan önce her şeyi bir anda hatırladım
Nemeçsek. Boka, Çonakoş,Gereb, Barabas...

iki çocuk grubunun birbiriyle mücadelesini anlatan ve arkadaşların birbirlerine verdiği destekleri anlatan kitapta yapılan kahramanlıklar anlatılır.gruplar arasındaki mücadele okulda, sokakta devam eder. acaba her koşulda kahramanlık doğru mu?

maviş gündoğdu 
28 Mar 13:06, Kitabı okudu, 10/10 puan

Olay Nemeçek'in bilyelerini Paster Kardeşler'in el koydum yapmasıyla başlar. Sonra kırmızı gömleklilerin Pal Sokağı çocuklarının bayrağını çalmasıyla alevlenir ve çatışmaya dönüşür. Nemeçek ve birkaç arkadaşı kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve ordan bayraklarını alırlar. Sonra Nemeçek hastalanır ve bu arada Gereb kırmızı gömleklilere katılır. Nemeçek hasta haliyle yine kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve orda yakalanır ve Gereb'i suç üstü yapmaktan beter eder bu arada da sığınağa girdiği için kırmızı gömlekliler onu suda iyice ıslatırlar. Sonra savaş gününden önce son bir hazırlık yaparlar ve savaş günü geldiğinde Nemeçek'siz savaşı kazanırlar. Gereb hepsinden özür dileyip Pal Sokağı çocukları'na tekrar katılır. Ertesi gün Nemeçek'i ziyaret ederler ve ölüm döşeğinde olduğunu öğrenirler ve onlar gittikten sonrada Nemeçek ölür. Sonra ki gün Boka arsayı gezdiğinde oraya binanın yapılacağını öğrenir ve arkadaşlarına söyler . Derste herkes aynı şeyi düşünüyordu kimi zaman keder kimi zaman mutluluk veren yaşam neydi ?

3 /

Kitaptan 24 Alıntı

Nazlı Demir 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ah Nemeçek, seni aptal çocuk... Kazanma ihtimalin sıfıra yakın işte, kaçsana, kaçıp gitsene sen de, kendini kurtarsana... Aklını Nemeçek, aklını kullansana...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
eso.okur 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

- Rüzgar esiyor oğlum.
Yüzbaşı ise yüzünde kederli bir tebessümle fısıldadı.
- Arsa'dan bu tarafa doğru esiyor. Canım Arsa'mdan bu tarafa doğru.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 207)

Uzun bir sessizlik oldu. Nemeçek, gözlerini kapadı, derin derin içini çekti. Sanki, bütün üzgün insanların bütün acıları onun küçük ruhuna sinmişti.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc MolnarPal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
Zafer Gür 
05 Eki 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

Saat bire çeyrek vardı. Okulun fizik laboratuvarındaki deney masası üzerinde yürütülen uzun ve başarısız deneylerden sonra, gerilim dolu an gelip çatmış, deney lambasının renksiz alevinde zümrüt yeşili, hoş bir ışık belirmişti. Öğretmen, böylece aleve yeşil bir renk verecek kimyasal bileşimi gerçekleştirmiş oluyordu. Başarısını kanıtlayan bir işaretti bu. Dediğim gibi, saat bire çeyrek kala, işte bu anlı şanlı başarı anının tam ortasında...

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 1)
Hayriye Gül 
16 Eyl 00:05, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Ve Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenilenleri yapmaktan zevk alan çocuklarda vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almaktan değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlwr sonuçta böyleydi. Ve bu arsadaki çocukların hepsi subaydı, sadece Nemecsek sıradan bir erdi.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35 - YKY)
Hayriye Gül 
 17 Eyl 12:18, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Cesur yürek Nemecsek
Ama ben kahraman değilim. Buraya gelmemin ne kadar önemli olduğu bilmiyordum. Ben sadece diğer arkadaşlar gibi savaşmaya geldim. Onlar gibi, aynen arkadaşlarım gibi.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 193 - YKY)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 193 - YKY)
onur karahan 
 05 Haz 14:38, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Evet, Nemecsek! Benim! Silah deponuzdan Pál Sokağı Çocukları'nın bayrağını kim çaldı diye aramanıza gerek yok artık! Ben aldım onu! Bakın işte burada! Ayağı Wendauer'den bile küçük olan benim işte! Ve seslenmeseydim,kendimi ele vermeseydim orada olduğumu ruhunuz bile duymazdı! Öğleden sonra saat üç buçuktan beri oradayım! Ama Gerèb'in sözlerini duyunca,bizim aramızda kimsenin cesur olmadığı yalanını söylediğini duyunca dayanamadım! "Şimdi gösteririm sana gününü!" diye düşündüm, "Pál Sokağı Çocukları arasında cesur biri yok ha! Başka kimse yoksa bile, şu an ben buradayım! Küçük asker Nemecsek!" İşte buradayım"

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 110 - Yapıkredi yayınları)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 110 - Yapıkredi yayınları)
Servet Çibik 
21 Nis 21:44, Kitabı okudu, 10/10 puan

Terzi küçük masanın yanında başını kaldırmadan çalışıyordu: Çevresine bile bakmıyordu.Kemikli ve becerikli parmakları iğneyi hızla kumaşın içinden geçiriyor, parmağındaki yüzükle de itiyordu. Yatağa bakmak istemiyordu.Asla! Çünkü yatağa doğru bakarsa herşeyin anlamını yitireceğini, Bay Csetney'in zarif kahverengi ceketini alıp yere çalacağını, sevgili oğlunun yattığı yatağa sarılacağını, hıçkırıklara boğulup ağlayacağını iyi biliyordu.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 222)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 222)
Ahsen Öztürk 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"...Ve Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenenleri yapmaktan zevk alan böyle çocuklar da vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almak değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi. Ve bu arsadaki çocukların hepsi subaydı, sadece Nemecsek sıradan bir erdi."

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 35)
Ahmet Samsa 
26 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Ben kendimi satmam, arkadaşlarıma ihanet etmem ve hain olmaktansa göldeki bütün suyu içmeye razı olurum.

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 48 - Sentez Yayınevi)Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar (Sayfa 48 - Sentez Yayınevi)
3 /