Tanyeri Horozları Bir Ada Hikayesi - 3

8,8/10  (34 Oy) · 
120 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.008 gösterim
Bir Ada Hikayesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan'a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın baş kahramanıdır.

Tanyeri Horozları, yeni bir yaşam kurma çabası, korku, özlem, umut, sabır ve geçmişin acıları arasında, aşktan ve insan olmaktan duyulan sevincin romanıdır. Denize, adaya, insanlara duydukları aşkın geçmişin acılarıyla gölgelenmesine izin vermeyen, sevdalarını yüreklerinde sır gibi taşıyan adam gibi adamlar, kadın gibi kadınlar yüzlerini yeni bir hayata dönerler.

"Yaşar Kemal, yirminci ve yirmi birinci yüzyıl yazınının en büyük romancılarından biridir."
- Barry Tharaud, (A.B.D.)

"Yaşar Kemal'in romanlarını okumak coşkular dünyasında bir mola zamanı gibidir."
- Jean-Pierre Deleage, (Fransa)-

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  441
 • ISBN:
  9789750807206
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Karşındakini öldürürken sen kendini de öldürmüyor musun, başkalarını aç koyarken, yüreğindeki yaşama sevincini yüreğiyle birlikte koparırken sen kendi yüreğini de birlikte koparmıyor musun?"

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 252 - Adam Yayınları)
Bahar Acar 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"…çocuklara diyelim ki insan insanı, insan dünyadaki her şeyi sevdikçe ölümsüzlüğe, ne kadar çok severse o kadar yaklaşır."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 419)
sezen 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizim sürgün Çerkeslere bakacak olursan bütün sürgün Çerkesler birbirinin akrabası. Küçücük Dağıstanda, sayıları bir buçuk milyonu geçmez, kırk ayrı dil konuşuluyor. Senin anlayacağın her Çerkesin ayrı bir dili var.

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 24)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 24)
sezgin 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''O dağlarda soğuktan, açlıktan, tifüsten doksan bin kişi öldü. O koskocaman ordunun ne kadarı sakat kaldı kimse bilmiyor. Savaşın ne korkunç, insanlığa yakışmaz, bütün insanlığı özünden çürüten lanet bir şey olduğunu ancak savaşlara katılanlar bilir.Sözüm ona Enver baş kumandandı. o aç çıplak,yalın ayak başı kabak orduyu, baharı beklemeden Allahüekber dağlarına, otuz kırk derece soğukta harbe değil ölüme süren Enver Paşaydı. Yürekli insan olarak tanınanlar en korkaklardır, Ben savaşların en, en acımasızınıda bulundum. Afur Tafuru bol insanları gördüm.Bunların en korkak insanlar olduklarına şahit oldum. Harplere katılanları askerlerin arasına sokup, buyurun arkadaşlar diyeceksin,öldürülüp,öldüreceksin.İşte o zaman görelim hiç savaş olur mu? Savaşlarda Kumandanları da neferlerle birlikte süngü haline sokacaksın, görün bakalım, işte o zaman görün bakalım savaş sözünü kimse ağzına alabilir mi?

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 96 - adam yayıncılık)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 96 - adam yayıncılık)
Bahar Acar 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"…Bu sefer yıldızpoyrazla birlikte geldi bulutlar, adanın üstünü göz gözü görmez bir karanlık örttü. Dört bir yandan ılık yeller esti, yellerin arkasından seyrek, kocaman damlalar düştü. Yoğun bir toprak kokusu sardı dört bir yanı. Kokular içinde insanı sevinçten uçuran, başını döndüren, bin yıllık cenneti bir anlık da olsa insanın yüreğinin köküne oturtup onu tadılmamış mutluluklara, yaşanmamış, görülmemiş dünyalara, renklere alıp götüren, belki de tek kokudur, yağmur başlarken aldığımız koku."

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 29)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 29)
sezgin 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız atları,denizi sevmek marifet değil, kurdu kuşu, yerdeki karıncayı,petekteki arıyı,dünya da ne var ne yoksa ,taşı toprağı,esen yeli,kayan yıldızları,her şeyi taa iliklerine, taa yüreğinin köküne kadar seveceksin.

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 224 - adam yayıncılık)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 224 - adam yayıncılık)
Emine ARSLAN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir nutuk meydanını kazanmak, bir meydan muharebesini kazanmaktan daha güçtür.

Tanyeri Horozları, Yaşar KemalTanyeri Horozları, Yaşar Kemal
melda 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yalnız atları, denizi sevmek marifet değil. Kurdu kuşu, yerdeki karıncayı, petekteki arıyı, dünyada ne var ne yoksa, taşı toprağı, esen yeli, kayan yıldızları, her şeyi taa iliklerine, taa yüreğinin köküne kadar seveceksin. Dünyayı okşamaya doyamayacaksın.

Tanyeri Horozları, Yaşar KemalTanyeri Horozları, Yaşar Kemal
sezgin 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi savaş olursa olsun insanın insanlığında hayır bırakmaz.İnsanoğlunda acıma hissi,merhamet bırakmaz,sevgi bırakmaz.İnsanda ne kadar güzellik varsa alır götürür. Savaş,yani harp gelecek insanlığın da insanlığını elinden alır. savaştan sonraki insan, önceki insan değildir. Savaş sonrası insanlar iflah olmaz yaralar almıştır. insanlığında o kadar değer yitirmiştir ki, bir daha onulmaz. Bu savaş dedikleri lanet sürecek olursa sonunda insanlıkta tükenecek. Kendi etti,kendi buldu derler, insan kendi kendini tüketecekse tüketsin,kendi bilir,kendisiyle birlikte dünyayı da tüketiyor, yok ediyor. Oysa insanlığın iyileşerek sürüp gitmesi ne güzel olurdu, şu güzelim dünyayı her gün biraz güzelleştirmesi ne güzel olurdu. şu insanoğlu niçin bu kadar kendine düşman,dünyadaki bütün güzelliklere, kayan yıldızlara,tepeden tırnağa çiçek açan güzelim dünyanın her şeyine,menekşenin kokusuna,güllerin rengine,kuşların ötüşüne,cerenlerin sıçrayışına, her gün binlercesini, milyonlarcasını gördüğümüz ışığa niçin bu kadar düşman şu insanoğlu, acaba ölümlü olduğunu bildiğinden mi? Oysa insanoğlu isterse ölümü bile güzelleştirir. Oysa insanoğlu önce kendini güzelleştirmek, sonra dünyadaki her şeyi güzelleştirmek için, en güzel işini yapmış, kendini yaratmıştır. Oysa kendini yaratığı gibi her şeyi yeniden yaratabilir,her şeyi böyle çirkinleştirebileceğine yeniden güzelleştirebilirdi. insanoğlu buradan giderken böyle kan içinde, kulla kulluk ederek gitmezdi. Dünyanın, insanın, sevginin, güzelliğin, dostluğun tadı damağında, her şeye doymuş işte böyle giderdi. işte o zaman ölüm korkusu kalır mıydı, durmadan güzellikler yaşayan,durmadan yaratan insanın ölümü düşünmeye vakti mi olurdu.olsa bile ölümden bu kadar korkar,ölüme yapayalnız gider,uydurduğunu bile bile cennet, cehennem yaratır mıydı?

Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 331 - adam yayıncılık)Tanyeri Horozları, Yaşar Kemal (Sayfa 331 - adam yayıncılık)
Fatooooşş 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Divaniharbe gonderilenleri ormanda asiyorlar miydi?" "Asiyorlardi ya," dedi onbasi ofkeyle, "asmayip da beslesinler miydi? eskiden kursuna diziyorduk. Kursun kalmadi ki kursuna dizelim, hepsini asiyorlar."

Tanyeri Horozları, Yaşar KemalTanyeri Horozları, Yaşar Kemal