Kitapkolik

Kitapkolik
@Kitaplarveotesi
Fikir işçisi
Kitaplar Arası
138 okur puanı
Eylül 2023 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Hiçbir zaman dertsiz kalmadı gönlüm
Sayfa 14
Reklam
155 syf.
·
Puan vermedi
Viktor Frankl, Avusturyalı bir psikiyatrist ve İkinci Dünya Savaşı'nın toplama kamplarında bir kurbandır. Bu kitap, Frankl'ın kişisel deneyimlerine ve psikoterapi pratiğine dayanarak, insanların hayatlarına anlam katma ve yaşamın zorluklarına nasıl anlamlar yükleyebileceğini ele alır. Kitap, insanların yaşamın anlamsızlığına olan tepkilerini inceler ve özellikle Frankl'ın geliştirdiği "logoterapi" adlı terapi yöntemini tanıtır. Frankl'a göre, insanlar anlam arayışı içindedirler ve bu anlamı bulmak, insanların dayanıklılıklarını artırabilir ve yaşamın zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. "İnsanın Anlam Arayışı" kitabı, insan psikolojisi, kişisel gelişim ve ruh sağlığıyla ilgilenen birçok insan için önemli bir kaynak olmuştur. Frankl'ın Holokost deneyimleri ve bu deneyimlerden çıkardığı derin felsefi düşünceler, kitabın temelini oluşturur. Bu kitap, insanların yaşamlarını daha anlamlı bir şekilde yaşama ve zorlukları aşma konusundaki düşüncelerini derinleştirmek isteyen herkes için önerilir.
İnsanın Anlam Arayışı
İnsanın Anlam ArayışıViktor E. Frankl · Okuyan Us Yayın · 202335bin okunma
Son
Dünya kötü bir durumda ve her birimiz elinden geleni yapmadığı sürece her şey daha da kötüye gidecek.
Sayfa 166

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Nereye asalım
İstediğimiz şey, sadece “ustalarının sesini” taklit eden papağanlar yetiştirmek değil, meşaleyi “bağımsız, yaratıcı ve yenilikçi ruhlara” teslim etmektir.
Sayfa 165
Nihilizm, hiçbir şey olmadığını söylemez, ancak her şeyin anlamsız olduğunu savunur.
Sayfa 164
Reklam
İnsanlar sadece geçiciliğin anız tarlasını dikkate almaya, ama yaşamlarının hasadını doldurdukları geçmişin zahire ambarını -yapılan işler, sevgiler ve bir bu kadar önemlisi, cesurca ve onurla yaşanan acılar- görmezlikten gelmeye eğilim göstermektedir.
Sayfa 162
Çünkü yaşamı oluşturan anların hepsi ölmektedir, yaşanan bir an asla geri gelmeyecektir.
Sayfa 162
Avusturyalı kamuoyu araştırmacıları son günlerde, en çok saygı duyulan insanların, büyük sanatçılar, ünlü bilimciler, büyük devlet adamları ya da sporcular değil, yaşadıkları kötü kaderin efendisi olmayı başaran insanlar olduğunu göstermiştir.
Sayfa 160
konuş kral
Öncelik, acı çekmemize neden olan durumu yaratıcı bir şekilde değiştirmekte yatmaktadır. Ama üstünlük, gerektiği takdirde “acı çekmesini bilmektir.”
Sayfa 160
Eğer acıdan kaçınılabiliyorsa, yapılacak anlamlı şey nedenini ortadan kaldırmaktır, çünkü gereksiz yere acı çekmek, kahramanca değil, mazoşistçe bir tutumdur.
Sayfa 159
Reklam
Anlamın keşfedilmesi için acının vazgeçilmez olduğu anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Ben sadece, bu kitabın ikinci bölümünde de belirtildiği gibi, acının kaçınılmaz olması koşuluyla acıya karşın -hatta acı vasıtasıyla- anlam bulunabileceğini vurgulamak istiyorum.
Sayfa 158
Kişinin yaşamda bir anlama ulaşmasının üç temel yolu vardır. Bunlardan ilki bir eser yaratmak ya da bir iş yapmaktır. İkincisi bir şey yaşamak ya da bir insanla etkileşime girmektir; başka bir deyişle sadece işte değil, sevgide de anlam bulunabilir.
Sayfa 157
Bir bireyin anlam arayışı başarılı olduktan sonra bu onu mutlu kılmakla kalmaz, ona, acıyla başa çıkabilecek bir yeti de kazandırır.
Sayfa 151
Birisinin gülmesini istiyorsanız, ona bir neden sunmanız, örneğin bir fıkra anlatmanız gerekir.
Sayfa 150
Mutluluk aranmaz; ortaya çıkması gerekir. İnsanın, “mutlu olmak” için bir nedeni olmalıdır. Bu neden bulunduktan sonra mutluluk otomatik olarak gelir.
Sayfa 150
Resim