Fizik profesörü Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti
İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi.

Ünlü İngiliz kuramcı, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarıyla biliniyordu.

Doktorlar, Hawking'in 22 yaşındayken yakalandığı hastalık nedeniyle yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söylemişti, İngiliz bilim insanı ise 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye, kitaba imza attı.

Stephen Hawking kimdir?
Hawking, Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı 1988'de yayımlanan bilim kitabında, büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Kitap 10 milyondan fazla sattı.
Ailesi, Hawking'in Cambridge'teki evinde yaşamını yitirdiğini belirtip "Cesareti, azmi, mükemmelliği ve espri anlayışıyla dünya genelinde insanlara ilham verdi. Bir keresinde, 'Eğer sevdiğiniz insanların evi olmasaydı, kainat o kadar güzel bir yer olmazdı' demişti. Onu sonsuza dek özleyeceğiz" dedi.

'Karmaşık teorileri erişilebilir kılmasıyla hatırlanacak'
Stephen Hawking'in ölümü ardından ilk taziye mesajı paylaşan isimlerden biri modern internet World Wide Web'in kurucusu Tim Berners-Lee oldu.

Bernerts-Lee, İngiliz bilim adamını "Müthiş bir aklı, muhteşem bir ruhu kaybettik. Huzur içinde uyu Stephen Hawking" sözleriyle andı.

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak "Stephen Hawking'in bütünlüğü, bilime olan bağlılığı onu saf mükemmelliğin de üstüne taşıdı" dedi.

Microsoft'un Genel Müdürü Satya Nadella'nın mesajı şöyle:

"Bugün büyük birini kaybettik. Stephen Hawking bilime olağanüstü katkılarıyla, karmaşık teorileri, konseptleri kitlelere daha erişilebilir kılmasıyla ve karşılaştığı tüm engellere rağmen evreni tamamen anlamak için izlediği yol ve ruhuyla hatırlanacak"

Stephen Hawking, 2013 yılında yazdığı anı kitabında motor nöron hastalığına yakalanmasıyla ilgili duygularını şöyle dile getirmişti:

"Çok büyük bir haksızlık olduğunu düşündüm. Neden benim başıma geldi? O zamanlar hayatımın sona erdiğini düşünmüştüm ama şimdi, 50 yıl sonra hayatımdan çok memnunum."

Stephen Hawking hakkında:

İngiltere'nin Oxford kentinde 8 Ocak 1942'de doğru
1959'da girdiği Oxford Üniversitesi'nde doğa bilimleri okudu daha sonra Cambridge Üniversitesi'nde doktora yaptı
1963'te tedavisi olmayan motor nöron (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığına yakalandı, iki yıllık ömrü kaldığı söylendi
1974'te 'Hawking radyasyonu' (Hawking ışınımı) olarak bilinen kara deliklerin yayması gerekdiğini öne sürdüğü radyasyonla ilgili makalesini yayımladı
1988'de Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı 1988'de yayımladığı kitap 10 milyondan fazla kopya sattı
Hayatı, 2014'te The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) filmiyle beyaz perdeye aktarıldı. Hawking'i Eddie Redmayne oynadı

Kaynak: http://www.bbc.com/...=socialflow_facebook

1989 yılı…Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır.Türkiye’ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer. Bekledikleri gibi olmaz.Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez.Dükkanlar kapatılır.Geri dönülür.

1991 yılı.Murakami-Wolf-Swenson Productions’ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder.Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur.Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.Yayınlanmaya başlar.Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur.Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile müthiş bir pazarlama da beraberinde gelir.

1994 yılına gelindiğinde çizgi film milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar.Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez.Talep gitgide artar.Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder.Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir.

Tesadüfen (!) pizza talebini patlatan bu çizgifilmi çoktan tahmin ettiniz değil mi?Bravo! O çizgi film “Ninja Kaplumbağalar”!O pizza zincirini de tahmin ediyorsunuzdur,onu da buraya yazmayayım.

Şimdi o çocuklar büyüdü, çizgifilmi ilk izleyenler 30’larına geldi.İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu.Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor.İlk jenerasyondaki evliler evde yemek pişirmek yerine sık sık şöyle diyor : “Pizza mı söylesek?”Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor.

İşte algılarımız böyle yönetiliyor.20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor.Bizim eğlenceli diye izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerdenibaret.Ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor…!
Bu sadece bir örnekti, her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi.Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.Afrika’da ayağında ayakkabı olmadığı için pet şişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır Coca-Cola’nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.

Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil. Etkiye bakar mısınız?İşte bu yüzden unutmayalım;Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99’u bir amaca hizmet ediyor.İnanmadan, etkilenmeden, kendimizi kaptırmadan önce iki kere düşünelim.

“Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu Malcolm X,Uyanık olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar…Afiyet olsun!

Sinirlendim
Arkadaşlar hani bu apple tam 999 dolarınızı alıp suratınızı elektronik karikatüre çevirme imkanı sağlayan telefonu satıyor ya dünyaya ha işte o elektronik karikatür teknolojisi aslında holografik görüntü ve 3 boyutlu gerçek zamanlı durum ve olay simülasyonları yaratmaya imkan veren bir teknoloji ( bilim kurgularda gördüğümüz şu yansıtma gibi olan şey hani) işte teknoloji buraya gidiyor bizde karikatürümüzle mutlu olmak için 5000 lira para harcıyoruz

1000Kitap Android & IOS uygulamaları güncellemesi
Merhaba sevgili okurlar. Uygulamalarımız için birer güncelleme yayınladık.

Bu güncellemede;
-İlk açılıştaki yavaşlığı giderdik.
-Fotoğraf yüklerken kırpabilme özelliğini tekrar etkinleştirdik.
-Anlık kapanmalara da sebep olan bazı küçük hataları giderdik.
Bu güncellemeyi yüklemenizi önemli öneriyoruz.

Google play: https://play.google.com/...com.binkitap.android
App store: https://itunes.apple.com/...tr&ls=1&mt=8

24 şubatta meydana gelen olaylar
24 Şubat Günü Meydana Gelen Doğumlar
24 Şubat 1500 – Alman kral V. Karl
24 Şubat 1619 – Fransız ressam Charles Le Brun
24 Şubat 1846 – İtalyan besteci Luigi Denza
24 Şubat 1955 – ABD’li Apple Computer’ın kurucu ortağı Steve Jobs
24 Şubat 1955 – Fransız yarış pilotu Alain Prost
24 Şubat 1971 – İspanyol Formula 1 pilotu Pedro de la Rosa
24 Şubat 1973 – Çağdaş Türk yazarı Tuna Kiremitçi
24 Şubat 1987 – Koreli SS501 üyesi Kim Kyu Jong
24 Şubat 1991 – Türk futbolcu Semih Kaya
24 Şubat Günü Meydana Gelen Ölümler
24 Şubat 1810 – İngiliz bilim adamı Henry Cavendish
24 Şubat 1812 – Fransız fizikçi ve matematikçi Etienne-Louis Malus
24 Şubat 1815 – ABD’li mucit Robert Fulton
24 Şubat 1910 – Ressam ve ilk müzeci Osman Hamdi Bey
24 Şubat 1925 – İsveç başbakanlarından Hjalmar Branting
24 Şubat 1946 – Şair, bürokrat ve siyasetçi Ömer Bedrettin Uşaklı
24 Şubat 1977 – Besteci ve udi Yorgo Bacanos
24 Şubat 1990 – ABD’li yayımcı Malcolm Forbes
24 Şubat 1992 – Türk hukukçu, akademisyen, yazar ve gazeteci Hıfzı Veldet Velidedeoğlu
24 Şubat 1993 – ABD’li sinema ve tiyatro oyuncusu Lillian Gish
24 Şubat 1994 – ABD’li aktris ve şarkıcı Dinah Shore
24 Şubat 1998 – Küba doğumlu karikatürist Antonio Prohias
24 Şubat 2003 – Beşiktaş’lı futbolcu Güven Önüt
24 Şubat 2005 – Eski dışişleri bakanlarından Coşkun Kırca
24 Şubat 2006 – ABD’li aktör Dennis Weaver
24 Şubat 2007 – Türk asker, sinema ve tiyatro oyuncusu Orçun Sonat
24 Şubat Günü Meydana Gelen Olaylar
24 Şubat 303 – Diocletianus’un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı ve buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yok edilecekti.
24 Şubat 1525 – İtalya’nın Pavia kentinde Fransa ve Alman kuvvetleri çarpıştı.
24 Şubat 1848 – Fransa’da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
24 Şubat 1908 – Dr. Galip Üstün, “Topkapı Fukaraperver Cemiyeti”ni kurdu.
24 Şubat 1910 – Sanayi-i Nefise Mektebi ‘nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey öldü.
24 Şubat 1912 – İtalya’nın zaferiyle sonuçlanan Beyrut Muharebesi‎ yapıldı.
24 Şubat 1918 – Estonya, Rusya’dan bağımsızlığını ilan etti.
24 Şubat 1918 – Trabzon Rus işgalden kurtuldu.
24 Şubat 1920 – Almanya’da Alman İşçi Partisi’nin adı “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” olarak değiştirildi. Aynı gün parti programı açıklandı.
24 Şubat 1922 – Elazığ’da, Milli Mücadele yanlısı “Satvet-i Milliye” adlı gazete çıkmaya başladı.
24 Şubat 1942 – Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen’e, Ankara’da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının [ugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.
24 Şubat 1942 – 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan “Struma” vapuru, Karadeniz’de batırıldı; yalnızca bir yolcu kurtulabildi.
24 Şubat 1945 – Mısır devlet başkanı Ahmet Mahir Paşa parlamentoda öldürüldü.
24 Şubat 1946 – Juan Perón, Arjantin devlet başkanı oldu.
24 Şubat 1946 – CHP’nin “Parti Sanat Mükafatı” adıyla düzenlendiği yarışmada Cahit Sıtkı Tarancı “Otuz Beş Yaş” şiiriyle birinci oldu.
24 Şubat 1951 – Kırşehir’de Atatürk büstü saldırıya uğradı. Saldırıyı kınamak için 5 Mart’ta büyük bir miting düzenlendi.
24 Şubat 1954 – Tuna Nehri’nden Karadeniz’e, oradan da İstanbul Boğazı’na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz’ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.
24 Şubat 1955 – Türkiye’nin ilk özel dedektiflik bürosu, İstanbul’da, Avukat Fethi İnder tarafından kuruldu.
24 Şubat 1955 – Türkiye ile Irak arasında karşılıklı işbirliği antlaşması (CENTO), Bağdat’ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.
24 Şubat 1975 – Led Zeppelin, klasik “Physical Graffiti” albümünü çıkardı.
24 Şubat 1976 – Küba anayasası ilan edildi.
24 Şubat 1977 – Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
24 Şubat 1977 – Türk fizikçi Prof.Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü’ne ve Einstein Madalyası’na değer bulundu. Gürsey, ödülünü ABD’li fizikçi S. Glashow ile paylaştı.
24 Şubat 1981 – Buckingham Sarayı, Prens Charles ile Lady Diana’nın nişanlandıklarını duyurdu.
24 Şubat 1981 – Atina’da Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 16 kişi öldü.
24 Şubat 1983 – Necmettin Erbakan’a 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.
24 Şubat 1984 – Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kabe’yi ziyaret etti.
24 Şubat 1987 – Sovyetler Birliği’nde Gorbaçov ilk kez “Glasnost”tan (açıklık politikası) söz etti.
24 Şubat 1989 – Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi’nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.
24 Şubat 1992 – Nirvana solisti Kurt Cobain Courtney Love ile evlendi.
24 Şubat 1993 – Danıştay,Nazım Hikmet’in vatandaşlığa alınması için kardeşi Samiye Yaltırım’ın açtığı davayı reddeden İdare Mahkemesi kararını onayladı.
24 Şubat 1995 – Tüketiciyi Koruma Yasası kabul edildi.
24 Şubat 1999 – Çin havayollarına ait Tupolev TU-154 tipi bir yolcu uçağı Wenzhou havaalanına inişe geçtiği sırada düştü: 61 kişi öldü.
24 Şubat 2002 – Salt Lake City’de (Utah, ABD) düzenlenen Kış Olimpiyatları sona erdi.
24 Şubat 2003 – Bas gitarist Robert Trujillo, Jason Newsted’in 17 Ocak 2001’de Metallica’yı terketmesinin ardından gruba katıldı.
24 Şubat 2005 – Penguen dergisinin Tayyipler Alemi adlı kapağı sebebiyle Dergisi’nin sahibi olan Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık’tan 40 bin YTL’lik manevi tazminat talep edildi.
24 Şubat 2008 – 80. Akademi Ödülleri, Kodak Tiyatrosunda sahiplerini bulacak.
24 Şubat 2009 – DTP’nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk’ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile, konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.
24 Şubat 2010- Balıkesir Dursunbey’de 4 yıl önce 17 madenciye mezar olan maden ocağında grizu patlaması sonucu 19 madenci yaşamını yitirdi. Maden ocağının sahibi “Biz madenciler bununla yaşamak zorundayız” derken, Başbakan Erdoğan da, ‘işyerinde 20 gün önce inceleme yapıldı’ dedi.

Ali Baba Jack Ma nin Hikayesi
Kitap Ceo Plus yayınlarından çıkmış 296 sayfa.Yazarı Duncan Clark.
alibaba.com un ve kurucusu Jack Ma nin hikayesini anlatıyor. Jack aslında bir öğretmendir. 40'lı yaşlarında bir çeviri şirketi kurar.Şirketine fon bulmak için Amerika'ya gider. Şirketine fon bulamaz ama hayatını değiştirecek interneti bulur. Evet internet devrimi 1995 te Amerika'da başlamıştır. Jack hayran kalır Ama Çin henüz internet kullanıcısı değildir. Çin'e internet ilk geldiğinde Jack kolları sıvar.Tabi ki ilk denemesi başarısızdır. Çünkü Jack'in Amerika 'da gördüğü Çin'den bakılınca görülmemektedir. Ama Jack yılmaz ve öğretmenlikten istifa ederek alibaba.com 'u kurar. (bizdeki hepsi burada gibi ama çok daha geniş bir hizmet ağı) Jack Google' den sonra dünyanın en büyük şirketinin sahibidir. Nasılını kitabı okuyunca göreceksiniz.Ama nasılından ziyade beni etkileyen 45 yaşındaki bir öğretmen daha hiç kimsenin ne olduğunun anlamadığı internet üzerinden bir şirket kuruyor. Garantili!!! mesleği olan öğretmenliği bırakıyor. Parayı bulunca evlere arabalara yönelmek yerine iki şirket daha kuruyor(Tabi bir dolar milyarderi olunca 12 milyon değerindeki dairesinide alıyor.) Burada bizim kültürümüzle uyuşmayan bir şey var. 45 yaşındaki Ferhat Hoca öğretmenliği bırakıp kimsenin ne olduğunu anlamadığı bir portal üzerinden şirket kurmak istese, çevresindeki insanlar yahu sen delirdinmi be adam 10 yıl daha çalış emekli ol bu ne çılgınlık der. Hele hele o şirketin dünya çapında bir şirket olacağına kimse ihtimal vermez. Ama Jack Ma bunu başardı. Çünkü Sanayi 4.0 (dijitalleşme) geliyor değil geldi. Dünyanın en büyük 20 şirketinde yer alan Google, Facebook ,Amazon , Ali baba, Samsung , Apple, 20 yıl önce yoktu bile. Bunlardan Amazon, Facebook, Google, Youtube , Ali baba' nın elle tutulur bir ürünü bile yok , Fransız bir çiftin Amerika gezisi esnasında taksi bulamayıp bu nedenle kurdukları Uber Fransa'nın en büyük şirketi olmak üzere. (3. sırada) Kim derdi ki 15 -20 yıl önce kurulmuş bu şirketler Mercedes'i Bp'yi Coca Cola'yı geçecek. Peki nasıl oluyorda , bir öğretmenin sıfır sermaye ile kurduğu bir e ticaret şirketi (alibaba) , iki tane doktora öğrencisinin yurtta rahat iletişim sağlamak için kurdukları bir sosyal medya şirketi (facebook) , üniversiteyi terk eden iki gencin bir garajda kurduğu bir teknoloji şirketi (apple) bu dünya devlerini geride bıraktı. Nasılı kitapta, keyifli okumalar...

Erdem, bir alıntı ekledi.
22 Şub 16:16

1977 San Francisco Bilgisayar Fuarı'nda, tamamlanmış tüm Apple 2'leri sergiliyorlardı (yalnız üç taneydiler) ve ellerinde çok daha fazlası varmış izlenimi uyandırmak için bir yığın boş kutuyu üst üste koymuşlardı. Jobs o boş kutuların üzerindeki tekbir lekenin olmamasına bile dikkat etmişti. Yaptığı o sunum sonunda Apple, fuarda 300 sipariş aldı ve ilkkez yurtdışı bayilikleri verdi. ( Steve Jobs bu aşamada sadece 21 yaşındaydı.)

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 76)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 76)