• Bugüne kadar Steve Jobs hakkında okuduğum üçüncü kitap olmasına rağmen genel olarak Steve Jobs (Walter Isaacson) ve Steve Jobs-Apple (Jeffrey S. Young) kitaplarının gerisinde kalmış. Her ne kadar bölüm sonlarında Dersler şeklinde maddeler koyulmuş olsa da çok genel ve dayanaksız olmuş. Bunun yanı sıra yazarın yeteri kadar teknoloji bilgisinin olmadığını söylemek mümkün. Son olarak kitapta tarihsel akışkanlıktan ziyade karmaşa hakim.
 • Teknoloji devlerinin ortaya çıkış hikayelerini ünlü bir teknoloji editörünün dilinden okuyorsunuz. Özellikle Google ın ortaya çıkış sürecini keyifle okudum.
 • Elma (Apple), Mikrosoft gibi şirketler bile programlarını pazarlarken Türkçe’ye çevirdiler. Ve güzel Türkçe’yle çevirdiler. Ama ne oluyor da, bu “Anatolia” liselerinde yani Türk’e yaptırılan yerli misyoner okullarında çocuklar bunların İngilizce’sini kullanıyor? Adamlar Türkiye’de satması için programlarını Türkçe’ye çeviriyorlar, Anatolia liselerinde, bilmem ne kolejlerinde ise birileri çocuklara İngilizcelerini aldırıyor. Kim aldırıyor? İçerdeki mankurtlar aldırıyor. İçinden yabancılaşmamış olanın dili de temiz olur.
  Oktay Sinanoğlu
  Sayfa 123 - Anatolia:Anadolu
 • Alan Turing

  O Nazilerin şifreleme cihazını çözmek için bilgisayarı icat etti, ki o dönemin teknolojisi ile çözülmesi 2 milyon yıl sürmesi gerekiyordu.
  Ancak yine kendi bulduğu bir algoritma ile bunu mümkün kıldı.
  Eğer başaramasaydı müttefikler Alman saldırılarına hep açık yakalanacaklardı.
  Tahminlere göre 40 Milyon kişinin ölmesini engelledi.
  Çalışmaları ve tüm başarıları devlet sırrı olduğu için ne kimse O'nu tanıyordu, ne de sadece gay olduğu için polise derdini anlatabiliyordu...

  O tarih'lerde İngiltere'de gay olmak bir suçtu. Cezası ise ya hapis ya da ilaçla hadım edilmekti.
  O ise Enigmayı çözdükten sonra çalışmalarına devam edebilmek için 2.yi tercih etti, ama o ilaçlar bütün beyin fonksiyonlarını mahvetti.
  Ve bir akşam siyanüre bulanmış elmayı ısırarak intihar etti...
  Elli yıl saklanmak zorunda olan devlet sırrı bilgiler 90' larda açılınca Alan Turing'in ne denli büyük bir deha, ne denli önemli bir insan olduğu ortaya çıktı.
  Yıllar sonra Steve Jobs, Apple ın logosunu ısırılmış bir elma yaparak Alan Turing e saygısını dile getirecekti.
 • Güncel-i // Vuku /Haber.& İktisadiyat of
  Economics

  Bismillahir'Rahmanir'Rahim,, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.. Cumartesi, yani Yevmul-Sebt 30 Zilkade 1439 // 11 Ağustos 2018.. Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu ve Mağfiratuhu Ebeden ve Daimen,, Bizi bilmeyen ne bilsin,, Rüşvet değil bilenlere Selam,.
  - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da sel felaketinin yaşandığı yerleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Erdoğan Ünye'de vatandaşlara seslendi. Erdoğan şunları söyledi: Bizim işimizin dolarla molarla alakası yok. Onların doları varsa bizim Allah'ımız var. Diyorum ki, gelin yastığınızın altında dolarlar varsa bu dolarları çıkarın. Altınlarınız varsa çıkarın. Hemen bunları bankalara vererek Türk Lirası'na çevirelim. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da sel felaketinin yaşandığı yerleri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Bu konuda kimsenin rahatsızlığı olmasın neyse bunun neticesi Türkiye Cumhuriyeti devleti bunları ödeyecek zenginlik ve kabiliyettedir.
  (Lekad erselnâ rusulenâ bil beyyinâti ve enzelnâ meahumul kitâbe vel mîzâne li yekûmen nâsu bil kıst(kıstı), ve enzelnâl HADİDE fîhi be’sun şedîdun ve menâfiu lin nâsi ve li ya’lemallâhu men yansuruhu ve rusulehu bil gayb(gaybi), innallâhe kavîyyun azîz(azîzun).
  - Apple, ABD'ye büyük miktarda dolar kazandırdı. Dünyanın piyasa değeri en yüksek olan firması Apple, geçtiğimiz haftalarda 1 trilyon dolar değere ulaşarak tarihi bir rekor kaydetti. ABD’li firmanın Steve Jobs’tan sonraki CEO’su olan Tim Cook ise finansal zaferin ödülünü, son günlerde Türkiye’ye yaptırımlarıyla gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump’tan alıyor.
  - AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, yerel seçimlerin erkene alınmayacağını ve 31 Mart 2019 tarihinde yapılacağını vurgulayarak, 'Her gittiğim yerde bana soruluyor 'yerel seçimler erkene alınacak mı ?' diye, hayır alınmayacak' dedi.
 • Markkula ilkelerini “Apple Pazarlama Felsefesi” adlı tek sayfalık bir yazıya döktü; bu yazıda üç husus vurgulanıyordu.

  Birincisi empatiydi, müşterinin hisleriyle yakın bağlantı kurmaktı. “Onların ihtiyaçlarını diğer şirketlerden daha iyi anlayacağız.”

  İkincisi odaklanmaktı. “Yapmak istediklerimizi iyi yapmak için bütün önemsiz fırsatları elemeliyiz.”

  Üçüncü ve en az diğerleri kadar önemli ilkeyeyse tuhaf bir isim, yükleme ismi verilmişti. “En iyi ürüne, birinci sınıf kaliteye, en faydalı yazılıma vs. sahip olabiliriz; ama bunları üstünkörü sunarsak değersiz görünürler; onları yaratıcı, profesyonel bir şekilde sunarsak, istenen nitelikleri onlara yüklemiş oluruz.
 • Bugün Bir milletvekili sıfır Apple iPhone alıp kırdı. O kadar komik ki, kimse demiyor iPhone yapacak çocuklar yetiştirelim, endüstri 4.0 çağında milletimizi hiç bir ülke ye muhtaç etmeyelim. Kodlama öğrenelim, algoritma öğrenme seferberliği başlatalım. Böylece abd doları türk lirası karşısında değer kaybeder, çünkü dışarıdan teknoloji ithal eden bir ülke değil , dışarıya teknoloji ihraç eden bir ülke oluruz diye. Endüstri 4.0 dediğimiz hadise korsan taksi için bir yazılım yazıp korsan taksiyi milyon dolarlık Uber şirketine dönüştürmek. Ona gelince herkes susuyor. McDonald's in reklama ayırdığı bütçenin onda birini türk donerine gozlemesine ayirsak dünyanın her yerinde şubeleri olan fast food markalarımız olur. Hasılı onu boykot etmekten ziyade kendi ürünlerimize sahip çıkmak daha doğru olur bence.