• “...İzmit ve Gemlik arasındaki Yunan mezalimini incelemesi için de bir Kızılhaç Kurulu yolladılar. Kurullar insanlık dışı hareketleri rapor etti. İnsan sanır ki Avrupalılar kıyameti koparacaklar. Tersine örtbas ettiler.
  Ayın görünmeyen yüzü gibi, Batının da görünen parlak yüzünün arka yanı kapkara.”
  Ayfer Tunç
  Sayfa 173 - Bilgi
 • 88 syf.
  ·2 günde·7/10
  Ben Ayfer Tunç'u gerçekten çok severim. Kitaplarının hepsini de imkanım oldukça okumaya çalışıyorum.
  Aziz Bey Hadisesi ise içinde 6 tane öykü bulunan bir kitap. Öykülerin hepsini beğendim ama kitaba adını veren öykü hepsinden bir adım daha ön plana çıkıyor elbette. Hem uzunluğu hem de güzelliği bakımından. Canımızın sıkkın olduğu bu günlerde yazarın eserlerini okumanızı isterim. Ayfer Tunç'un eserlerinin okuduğum zaman üstümde sıcacık ve dinlendirici bir etkisi oluyor. Tavsiyemdir.
 • 172 syf.
  ·5 günde·Beğendi·9/10
  BİR HİKÂYEDEN ÇOK DAHA FAZLASI. YALNIZLIK, PİŞMANLIK, SEVGİSİZLİK, DEĞERSİZLİK...

  #spoiler içerir.

  Tanışmakta geç kalınan ete kemiğe bürünmüş hayatın tâ kendisi olan Aziz Bey Hadisesi.

  "Hiç farkına varmadan babası olmuştu. Kalbini karısına açmayan, evinin dışındaki hayatı evinin içindekilerden daha önemli bulan, evdeki yürek sızılarını anlamayan, anlasa da umursamayan, çehresi daima asık, sesi daima gür ve azarlamaya hazır babası" (Sayfa 69) Artık o beğenmediği babası olan Aziz Bey'in hikayesi.

  Hikâyenin sonu kitabın başında veriliyor ve geri dönüşle(diğer hikayerde de kullanılıyor)
  yapayalnız kalmaktan korkan bu uğurda bir aşkı ve kendisini seveni feda eden, hiçe sayan,
  kaderin sillesini sürekli yiyen, aşkı uğruna da ailesini hiçe sayan,
  hayatı kendisine ve çevresindekilere zindan eden,
  aksi, gururlu ve boşa geçen bir hayatın iç burkan, hüzünlü(beni 3-4 yerde duygulandıran) Aziz Bey'in kısa hayatının uzun hikayesi anlatılıyor.

  Sade bir dil, yoğun duygu içeren, etkileyici, akıcı bir anlatım içeriyor.

  Sadece 94 sayfa ama bir arkadaşın da dediği gibi "bir oturuşta okunur ama acıtır."

  Aziz Bey Hadisesi dışında 5 hikaye daha var ve onların kısaca incelemesi

  "Kadın Hikayeleri Yüzünden" de hikaye "Ya ölecektim, ya eski yaralarımdan doğacaktım yeniden" (Sayfa:95) diye başlıyor ama isimsiz başkahraman ölmüyor ama eşinin de onunla birlikte yaralar almasına ve onun intihar etmesine neden oluyor. Kendini olduğu gibi kabullenemeyen, başkalarının yaşamlarına özenen karaktersiz bir adamın hikayesi.

  "Soğuk Geçen Bir Kış" çok seven adam Semavi Bey'in hadsiz sevgisi sonucu eşinin hayatına mâl olmasının hikayesi anlatılıyor.

  "Kar Yolcusu" nda Eşberin yalnızlıkla imtihanı sırasında Fidan'la hayatının kesişmesi ve onu kaybetmemek uğruna kendi yaşamından olması anlatılıyor.

  "Mikail'in Kalbi Durdu" Semra'ya aşık olan bir adam Mikail ve Semra'nın da aşık olduğu bir başka adam. Tek taraflı duyulan aşklar ve mahvolan hayatların hikayesi anlatılıyor.

  Ve son olarak "Kırmızı Azap" da hikâye kahramanları konuşturularak anlatılan ilginç anlatım tarzındaki sığ bir mahvolan hayatların anlatıldığı bir öykü.

  Vurdumduymaz, eşlerini önemsemeyen yalnız adamalar ve hep bir loş ışık, gölge gibi silik kalan kadınlardan oluşan iç burkan, hüzünlü hikâyeler.

  Geç olsada tanıştığıma memnunum. Ayfer Tunç ile yola devam...

  Haa! şunu da söyleyeyim: Aziz Bey hikâyesi 10 üzerinden 10 aldı ama diğer hikâyeler yüzeysel kaldığından 9 verdim.